Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Fotograf ili ne?
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
blackshtef
mi3.crew


Joined: 14 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 27.08.2004 17:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mili wrote:
Quote:
E sad. Ozbiljan fotograf ne smije sebi dopustit da mu nestane baterije na foticu. Zaboga, pa baterije ti moze nestati i na analognom.

Edgare: na manualnom analognom aparatu ti se ne može isprazniti baterija jer je NEMA!!!


Hmmm....moj Nikon F50 ima bateriju? I dogodilo mi se par puta da je riknula...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 27.08.2004 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nikola Krajačić wrote:
Mili wrote:
Quote:
E sad. Ozbiljan fotograf ne smije sebi dopustit da mu nestane baterije na foticu. Zaboga, pa baterije ti moze nestati i na analognom.

Edgare: na manualnom analognom aparatu ti se ne može isprazniti baterija jer je NEMA!!!


Hmmm....moj Nikon F50 ima bateriju? I dogodilo mi se par puta da je riknula...


da ... ali ako imas srecu pa imas bar automatsko namotavanje filma onda imas baterije... na to sam mislio.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 27.08.2004 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nikola Krajačić wrote:
Mili wrote:
Quote:
E sad. Ozbiljan fotograf ne smije sebi dopustit da mu nestane baterije na foticu. Zaboga, pa baterije ti moze nestati i na analognom.

Edgare: na manualnom analognom aparatu ti se ne može isprazniti baterija jer je NEMA!!!


Hmmm....moj Nikon F50 ima bateriju? I dogodilo mi se par puta da je riknula...


Da! Upravo sam taj aparat pred 2 godine imao u ruci Wink zakon. Ima integriran autofokus i za to mu trebaju baterije Wink npr...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Mili



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 27.08.2004 20:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma dečki i cure, ako ste skužili tu se govori o mehaničkoj škljocalici. potpuno manualnom aparatu koji nema baterije. ("starac s crvenim marlborom škljoca") . Npr. Nikon FM3 Tu kreativnost i znanje fotografa dolazi do punog izražaja.
F50 ima svjetlomjer, autofokus itd... naravno da mu za to treba baterija.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
blackshtef
mi3.crew


Joined: 14 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 27.08.2004 21:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aha, ja sam odmah pod "analogni" shvatio "na film"...my bed Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 28.08.2004 14:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

11 megapixa vs medium format:

http://luminous-landscape.com/reviews/cameras/1ds/1ds-field.shtml

G.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 28.08.2004 14:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nikola Krajačić wrote:
aha, ja sam odmah pod "analogni" shvatio "na film"...my bed Embarassed


Ista stvar.

No dobro, tko bi se iskreno zajebavao s manualno-analognim sad u vrijeme kad digitalci postoje? Pa čak i s aparatima 'na film' koji imaju razne najs dodatke koji olakšavaju stvar, a ne uzimaju ništa od kvalitete slike...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Mili



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 28.08.2004 17:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...mislim da se skrenulo s teme...

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
dinko



Joined: 24 Aug 2004
Posts: 21
Location: zagreb

PostPosted: 28.08.2004 19:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najjaci dio u textu od 5 str. u opseznom testiranju canona 1d i analognih eosa kojeg sam upravo procitao sa linka kojeg je poslao grzzi:
"What about a comparison with both 35mm film and medium format? I'm afraid that film has definitively lost the battle. The 1Ds's full-frame 11MP CMOS sensor produces a 32MB file — as big as a typical scan. But this file is sharper and more noise free than any scan I have ever seen, including drum scans. There simply isn't a contest any longer."

hvala grzzi

"I'm afraid that film has definitively lost the battle."
"There simply isn't a contest any longer."

_________________
dinko
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 28.08.2004 19:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa i ne baš. Sve ovo vodi istom pitanju.

Doduše, mene zanima, je li poanta dokazati da fotografi s digitalcima to uopce nisu ili da je bitan stil i kvaliteta slike a ne tehnologija?

Naravno, ja sam za ovo drugo.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 28.08.2004 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mili wrote:
Quote:
E sad. Ozbiljan fotograf ne smije sebi dopustit da mu nestane baterije na foticu. Zaboga, pa baterije ti moze nestati i na analognom.

Edgare: na manualnom analognom aparatu ti se ne može isprazniti baterija jer je NEMA!!!

Ja imam manualnu analognu Minoltu i ona ima bateriju. Koristi ju za svjetlomjer i shutter. Bez prvog se može, ali bez posljednjeg ne ide baš, jer se to ne da izvesti manualno. Dakako, ta baterija traje godinama i ljudi prestanu biti svjesni da ona postoji.

So there.

EDIT: ispravak krivog izraza.

Last edited by Sulien on 28.08.2004 23:28; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 28.08.2004 22:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... i kad je zaborave onda se dogodi da umre u najgorem trenutku Laughing

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 30.08.2004 11:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Htio sam samo reci da je izbor tehnologije stvar ukusa, i jedna i druga su danas sasvim zrele za svaku zamislivu aplikaciju: analogno ili digitallno.

Poznavanje procesa razvijanja filma je korisno (ne i najbitnije) za onog tko se zeli zvati fotografom, a i dalje se koristi analognim fotoaparatom i filmom, isto je potpuno nebitno za onog tko koristi digitaliju, ali u tom slucaju poznavanje PS (digitalne tamne komore) je vrlo korisno.Poznavanje osnova fotografije se podrazumijeva i u jednom i u drugom slucaju.

Dakle odgovor na pitanje bi valjda bio - da poznavanje tehnologije i procesa je vrlo bitno, ali pretpostavljam (i znam iz iskustva) da ima vrlo nadarenih pojedinaca koji naprave super fotku sa svim postavkama na automatici...i ne kuze nista ni o blendi, ekspoziciji, rezoluciji...ali da bi ih poslao da snime nesto dogovoreno i pouzdao se da ce doniti dobre fotke - no way!

G.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 30.08.2004 12:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
Htio sam samo reci da je izbor tehnologije stvar ukusa, i jedna i druga su danas sasvim zrele za svaku zamislivu aplikaciju: analogno ili digitallno.

Poznavanje procesa razvijanja filma je korisno (ne i najbitnije) za onog tko se zeli zvati fotografom, a i dalje se koristi analognim fotoaparatom i filmom, isto je potpuno nebitno za onog tko koristi digitaliju, ali u tom slucaju poznavanje PS (digitalne tamne komore) je vrlo korisno.Poznavanje osnova fotografije se podrazumijeva i u jednom i u drugom slucaju.

Dakle odgovor na pitanje bi valjda bio - da poznavanje tehnologije i procesa je vrlo bitno, ali pretpostavljam (i znam iz iskustva) da ima vrlo nadarenih pojedinaca koji naprave super fotku sa svim postavkama na automatici...i ne kuze nista ni o blendi, ekspoziciji, rezoluciji...ali da bi ih poslao da snime nesto dogovoreno i pouzdao se da ce doniti dobre fotke - no way!

G.


potpisujem sve kazano Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 30.08.2004 13:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

Ja imam manualnu analognu Minoltu i ona ima bateriju. Koristi ju za svjetlomjer i shutter. Bez prvog se može, ali bez posljednjeg ne ide baš, jer se to ne da izvesti manualno

Eh?

manual shutter bez baterije

"novija" verzija sa "daljinskim"



što učiniti kada posumnjate da vaša 50 godina stara "rolica" više ne zna koliko je točno pola sekunde ?
clean it !
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 30.08.2004 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma daj.. pa ebote pa smisao je MINIJATURIZACIJA a ne nosenje gluposti i dodataka koji su nepotrebni.. mislim i to čak i iizgleda ko da je iz 1300te Laughing

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 30.08.2004 13:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
ma daj.. pa ebote pa smisao je MINIJATURIZACIJA


Smisao čega ? fotići su danas veći nego prije 20 godina. ne pričamo o čipovima Very Happy
naravno ovdje se polemike vode o profesionalnim fotićima ne o malim igračkama sa hi.res naljepnicama po sebi Wink
Quote:
a ne nosenje gluposti i dodataka koji su nepotrebni..

tako je !!1 najbolje je kad je fotić narančasti sa naljepnicom;) manji od kutije cigarete,
na špagici oko vrata i `fkors vodootporan
Twisted Evil
Quote:
mislim i to čak i iizgleda ko da je iz 1300te

looks can be deciving.

iniciajlni odgovor nije bio tebi upućen. nego je bio ispravak nečijeg posta, i to samo u toliko da je nešto tehnički izvedivo.
Save it , I don`t wanna know .
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 30.08.2004 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne ne ne... gle nisam ja mislio na fotice koji idu u paketu sa sladoledom.. pod minijaturizacijom se misli na manju optiku s vecim ucinkom.. digitala je na pocetku kako je netko rekao, i jos ce se razvit.. osim toga, zar nije lakse neke stvari imati automatske nego se maltretirati s manualnim?!

mislim, svidjalo se to tebi ili ne, digitala i automatika su sve bolji i bolji i cesto bolji od manualnog jer stede trud i vrijeme.. vrelo brzo ce sve te stvarcice koje ti psominjes završiti u smeću, sviđalo se to tebi ili ne Wink

Mislim... gle to me podsjeca na one koji još rade u DOS-u.. njima je to zakon, njima to super radi, samo jadnici koriste win, sve je 'klik onamo, klik tamo'... win korisnici su amateri itd...

gimme a break..

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 30.08.2004 17:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 30.08.2004 17:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E gle.. slika ti je skroz neukusna bez obzira na namjeru. Shocked

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 30.08.2004 20:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

trc EVIL Twisted Evil

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 30.08.2004 20:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

au, al ste ekstremisti... pa kamera (digitalna, 35mm, sredjneg, velikog ili obskura, whatever) je samo način da se dođe do dobre fotke. ne znam u čemu je fora sa tim analog-vs digital ratovima, kao intel vs. amd. ajde, odma da kazem: ja fotkam iskljucivo digitalno, i nemam nameru da koristim film ikada više. vrlo sam svestan svih prednosti i mana digiitalnog i analognog sistema, i odlučio sam ovako Wink

btw.... čikica koji se smeje sa svojim analognim aparatom polako (jbg, nema winder pošto i on troši baterije) ali sigurno gura do cifre 36 kada magija prestaje. onda mu treba makar minut pažnje da zameni film. ja bateriju (koja mi se btw nije nikada ispraznila kad je bila potrebna, izdržava 500-800 fotki) ili karticu (300tinak fotki) zamenim za 5 sec i nastavljam da hvatam akciju sa 3fps... umesto sa 3spf kao čikica Very Happy

s druge strane... sav respect za big guns kao što je rollei sa fotke... istina je da veliki broj profesionalaca koristi 35mm (odnosno sada digital), al ove povelike stvarčice sa slajd filmom ili skenerskim leđima su nezamenjive kada se traži ultimativni kvalitet - dake magazini sa kvalitetnom štampom, velike reklame i reklame za velike predmete (automobili, kamioni...) koji očekuju gomilu detalja.


P.S. da, nekada davno sam i ja razvijao svoje fotke, trošio film, bajao pored povećivača i tako to... sada kad sam fino raspoložen na nekom događaju, opalim i po 1500 fotki dnevno. nimalo mi ne nedostaje filmski period, mada sam osnove za PS naučio baš tu.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mili



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 30.08.2004 23:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma bravo borko. Ultimativnu kvalitetu u studijskom snimanju profići i dalje postižu "glupim staromodnim velikim aparatima". To sam i ja rekao.
Quote:
ma daj.. pa ebote pa smisao je MINIJATURIZACIJA a ne nosenje gluposti i dodataka koji su nepotrebni.. mislim i to čak i iizgleda ko da je iz 1300te


Quote:
Ne ne ne... gle nisam ja mislio na fotice koji idu u paketu sa sladoledom.. pod minijaturizacijom se misli na manju optiku s vecim ucinkom.. digitala je na pocetku kako je netko rekao, i jos ce se razvit.. osim toga, zar nije lakse neke stvari imati automatske nego se maltretirati s manualnim?!

mislim, svidjalo se to tebi ili ne, digitala i automatika su sve bolji i bolji i cesto bolji od manualnog jer stede trud i vrijeme.. vrelo brzo ce sve te stvarcice koje ti psominjes završiti u smeću, sviđalo se to tebi ili ne

E vidiš edgare ti veliki objektivi su upravo ono što još nema za digitalce(koliko ja znam, dozvoljavam da sam u krivu), a upravo oni rade savršene fotografije(oštrina, boje, kromatske aberacije...sve ono što muči male praktične objektive s beskonačnim zoomovima). Kada bi napravili(možda već i jesu) ccd senzor velikog formata to bi koštalo valjda prosječnu desetogodišnju plaću u lijepoj našoj, pa za sada mi radimo na malim senzorima s velikom razlučivošću.(ja bi radije jedan veliki s manjom razlučivošću). Tu je canon sada najdalje otišao s SLR-om. Na modelu 1Ds koji je gore spominjan.
A zapamti : NIKADA, ALI BAŠ NIKADA automatika na aparatu neće moći napraviti bolju fotografiju od manualne postavke iskusnog fotografa. Aparat ne može znati, ma koliko pametan bio, što je u umjetnikovoj glavi i što želi izraziti pojedinom fotkom. Automatika ide naprijed i to je dobro za situacije u kojima treba brzo reagirati, kada nemaš vremena doći svjetlomjerom pred objekt i izmjeriti upadno svjetlo itd... to je u novinarskoj fotografiji najviše očito jer treba najbrže reagirati. No ajmo ovako: uzmi sa sobom frenda. Dođite po noći pred neku lijepu građevinu ili nešto sl. lagano osvjetljenu tungsteen rasvjetom. lijepo ga namjesti da ti prizor bude lijep. Uzmi fotić podešen na automatiku. Smjesti frenda na neku stranu kadra da baš nije onako "seljo beljo u centru" i opali fotku... Vjerojatno bi želio da rezultat bude da je frend korektno eksponiran uz korektno eksponiranu pozadinu. No jesi li to i dobio kao rezultat? Ovo je najbanalniji problem kod fotografiranja na automatskoj rasvjeti. Možeš probati i po danu kada ti je sunce iza objekta. Što ćeš dobiti? Najvjerojatnije samo siluetu. No želiš li to uvijek? Nekad da, ali ne uvijek. Kažem ovo su najjednostavniji i najmanje kompleksni problemi kod automatike. Osim toga, niti jedan svjetlomjer ugrađen u aparat nije bolji od solidnog ručnog svjetlomjera. Barem za sada. Dalje, gluposti i dodaci koje navodiš da su nepotrebni su uvijek kvalitetniji razdvojeni nego zgruvani u malo kučište. Npr. daj mi reci hočeš li napraviti bolji portret s npr. minoltom Z2 koja ima zoom 35-350mm u ekvivalentu s 35mm filmom( znači i 85mm je tu) ili s npr 85 milimetarskim prime objektivom s max otvorom blende recimo 1.4? ako znaš što to znači. Ili zašto na svim velikim sportskim događajima vidiš fotografe s "topovima" u rukama? Misliš da se ista kvaliteta fotke može postići s malim ultrazoomom jednake žarišne duljine? Daj ne budi smiješan. Ašto je tek s flash-evima ili da ne govorim o studijskoj rasvjeti... Ma za tebe je valjda kraj svijeta ugrađena bljeskalica u aparat veličine kutije cigareta... Rolling Eyes
Quote:
Ja imam manualnu analognu Minoltu i ona ima bateriju. Koristi ju za svjetlomjer i shutter. Bez prvog se može, ali bez posljednjeg ne ide baš, jer se to ne da izvesti manualno. Dakako, ta baterija traje godinama i ljudi prestanu biti svjesni da ona postoji.

Shutteri itekako rade bez baterije!

No još jednom kažem da smo skrenuli s teme...

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 28 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 30.08.2004 23:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E da me nebi krivo shvatili, ja nisam analogno-manualni freak. Volim i ja kada je automatika vrhunska i aparat shiba 6 ili više fps, a dnevno ispucam parsto fotki i ne potrošim kune na razvijanja da bi odabrao što želim. Naime sada fotkam s nikonom D1(vrhunski digitalni SLR). Ali za gušt opalim dijač ili fuji neopan 400 ili kakav ilford sa starom minoltom 9000af. Jer to je ipak za mene veći gušt. to mi ima dušu. Želio bi si i kakvog hasselblada ili može i mamiyu srednjeg formata, ali za to još nemam dosta love...

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 30.08.2004 23:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mili wrote:
...E da me nebi krivo shvatili, ja nisam analogno-manualni freak...


ma ziher, a imas doma one "aparate" kaj na barut blicaju Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group