Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Fotograf ili ne?
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 30.08.2004 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mili... nemam komentara. u won da battle Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 31.08.2004 02:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

automatika je odlična stvar, dopušta ti da ogromnu većinu fotki odradiš bez preteranog maltretiranja. za one koje traže neki umetnički dojam, uvek su tu manuelna podešavanja Wink btw mislim da su današnji svetlomeri u kamerama sasvim dovoljni... ja sam sa D70 par puta glumio spotmetar nekim malo jačim fotografima sa srednjim formatom. doduše unutra je svetlomer iz F5, al jbg.... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 31.08.2004 02:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mili wrote:

E vidiš edgare ti veliki objektivi su upravo ono što još nema za digitalce(koliko ja znam, dozvoljavam da sam u krivu), a upravo oni rade savršene fotografije(oštrina, boje, kromatske aberacije...sve ono što muči male praktične objektive s beskonačnim zoomovima). Kada bi napravili(možda već i jesu) ccd senzor velikog formata to bi koštalo valjda prosječnu desetogodišnju plaću u lijepoj našoj, pa za sada mi radimo na malim senzorima s velikom razlučivošću.(ja bi radije jedan veliki s manjom razlučivošću). Tu je canon sada najdalje otišao s SLR-om. Na modelu 1Ds koji je gore spominjan.


ajde da i ovo komentarišem malo... već postoje linije objektiva isključivo za digitalce (preciznije, za dSLRove), Nikonovi DX i Canonovi EF-S objektivi. I jedni i drugi su sasvim solidni. postoji CMOS senzor srednjeg formata, mislim da je pominjan već u topicu - pravi ga između ostalih i Fuji, i digitalna leđa koštaju oko 20.000€. Veliki je problem naći tu površinu silicijuma u jednom komadu, a senzor za digitalce zahteva upravo to. Zato za veliki format postoje skenerska leđa, odn. isti taj senzor koij je manje površine ali se pomera Laughing odnosno skenira direktno sa mat stakla.... to je najveći mogući kvalitet digitalne fotke, ne gubi se kvalitet u izradi još jednog medija (filma koji bi morao da se skenira kasnije istom metodom). "sitna" mana je to što ekspozicija mora da traje po 3 minuta Wink



no da se vratimo lagano na početak teme. da li je fotograf neko ko ne zna laboratorijski proces dobijanja fotki? po mom mišljenju nebitno. fotograf je onaj ko se (profesionalno ili iz hobija) bavi fotografijom (to naravno isključuje gomilu šklocača koji se ne bave fotografijom kao umetnošću nego samo čuvaju svoje uspomene). da li je vozač neko ko sam ne popravlja svoj auto? da li je riba meso? gomila pointless pitanja...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 31.08.2004 10:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fotograf je onaj koji se već dugo bavi fotografijom...Ne sad 100 god već ono da se čovjek kuži i ima nešto iza sebe...Automatski onaj koji se bavi fotografijom i to ga zanima nakon nekog vremena odluči nauči naučiti sve o procesu razvijana fotografije...A isto tako i da ima i onu žicu za kompoziciju i ostalo ...Po mome nitko ovde nije baš pravi fotograf(skužajte ako san koga krivo procjenia) , već vrlo dobri amateri...Moj osobni stav je da jebeš digitalce i da je to predebilno al eto i ja radin s njin jer je mucho lakši...Premda pomalo učin i o razvijanju i klasičnim aparatima...Ne možeš bit dobar fotograf bez znanja koji film ide u fotoaparat a znaš pronać izvrsne kompozicije, a ne možeš ako znaš razvijat film a ne znaš pronać dobru kompoziciju...

_________________
Hey mam look it's me!!!
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 31.08.2004 12:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

GrUdI wrote:
...Moj osobni stav je da jebeš digitalce i da je to predebilno al eto i ja radin s njin jer je mucho lakši...Premda pomalo učin i o razvijanju i klasičnim aparatima...Ne možeš bit dobar fotograf bez znanja koji film ide u fotoaparat a znaš pronać izvrsne kompozicije, a ne možeš ako znaš razvijat film a ne znaš pronać dobru kompoziciju...


...ne kuzim sto ce mi znanje o tome kako stavit film u aparat ako nemam film nego microdrive...ili od koliko mi asa treba film ako imam od 100 do 3200 na aparatu...svi novi digitalni SLR-ovi su u osnovi klasicni aparati, tako da ne znam zasto bi digitalci bili debilni, mozda mislis na digitalne idiote koji imaju samo automatske postavke? To je izmisljeno sa filmom, a ako si barem napola ozbiljan sto se fotke tice, to neces ni kupiti...

...sto se "velikih" objektiva tice, Mili ako koristis d1 od nikona znasi sam da mozes stavit vise manje koju hoces "trubu" na njega...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 31.08.2004 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
...sto se "velikih" objektiva tice, Mili ako koristis d1 od nikona znasi sam da mozes stavit vise manje koju hoces "trubu" na njega...


He, he...da, i sretan sam zbog toga Very Happy

Quote:
svi novi digitalni SLR-ovi su u osnovi klasicni aparati, tako da ne znam zasto bi digitalci bili debilni, mozda mislis na digitalne idiote koji imaju samo automatske postavke? To je izmisljeno sa filmom, a ako si barem napola ozbiljan sto se fotke tice, to neces ni kupiti...


Da slažem se s ovime u potpunosti. Digitalni SLR radi isto kao i analogni SLR. Samo je umjesto filma senzor.
GrUdI ne znam da li znaš, ali dSLR nema recimo prikaz kadra na displayu prije nego okineš fotku. Tak da opet moraš gledati kadar kroz "rupicu". Mislim reći da s dSLR-om nije ništa lakše raditi nego s analognim, osim što odmah možeš djelomično procijeniti rezultat, pa opaliti ponovno ak nisi zadovoljan(i ako imaš priliku...). I kasnije ne trošiš lovu na razvijanje, a prije na kupnju filma.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
dinko



Joined: 24 Aug 2004
Posts: 21
Location: zagreb

PostPosted: 01.09.2004 04:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u svim ovim prepucavanjima oko kvalitete i ostaloga na ovom forumu
cudno je sto nitko nije primjetio jedan fenomen koji mene jako veseli u svijetu digitalije.
vrlo je lako nauciti osnove fotografije.

naime, ja sam poceo malo fotografirati tek negdje prije godinu dana, pola godine
nakon sto sam poceo raditi u foto studiu. tata mi je posudio nekog starog eosa.
nisam znao nista o fotografiji. otvor blende, brzina okidanja, iso osjetljivost, mjerenje svjetla...
za mene su bili totalna apstrakcija. moj prvi film je bio toliko osvjetljen da je
cijeli film bio kompletno skuren
. bio sam strasno razocaran zbog toga.

polako sam poceo shvacat neke stvari i puno sam koristio ps da
bih skuzio da su filmovi malo u banani za obradu zbog zrna, a svidjale
su mi se digitalne noise free fotke jer ih je zakon obradjivati.
dugo sam razmisljao i citao recenzije digitalaca i velika zelja mi je bila
digitalni slr. dignuo sam kredit i kupio canon 300d, 28-135.

sad dolazim do poante (nadam se da nisam bio previse dosadan do sada)

kada sam poceo fotografirati sa digitalcem naglo sam poceo razvijati osjecaj
za sve parametre koju mi prije nisu sjeli. koji otvor blende, koja duzina okidanja,
koju iso osjetljivost, mjerenje svjetla, wb, sve je nevjerojatno brzo sjelo na svoje
mjesto. da ne govorim o tome kako na pregledniku slika mozes gledati histogram
snimljene fotografije i sve postavke kako je fotografija snimljena. kada prebacis
fotografije na komp na properties takodjer mozes pogledati sve postavke snimljene
fotografije. fenomenalna stvar za ucenje i dobivanje osjecaja za sve parametre.

naslusao sam se prica kako su ljudi prije pisali za svaki frame postavke ekspozicije
da mogu usporedjivati fotografije i nacin na koji su snimili fotografiju u svrhu ucenja.

i jos samo jedna stvar koja me odusevila ovog ljeta.
imam jednu prijateljicu koja nema veze s fotografijom, a studira veterinu i decko joj
je poklonio canona digitalca "idiota" koji to bas i nije.
ima programe prioritet blende, prioritet brzine okidanja, manualno, custom wb...
sreli smo se na moru i bio sam jako sretan kada sam shvatio da kuzi sve.
kako sto slikati i zasto je to tako. zna baciti izraze, slikaj na 800asa, produzi
ekspoziciju, smanji otvor blende i to.

fotografija je u osnovama prilicno jednostavna stvar za shvatiti. no problem je
u tome sto to moras vidjeti. moras vidjeti sto se desava kada napravim ovo ili ono.
koliko ce ljudi eksperimentirati ako kupe dva filma po 20kn da malo poslikaju
svoj godosnji odmor? koliko ste novaca i vremena potrosili vi analogni tipovi da
bi izostrili osjecaj za sve te parametre? mislim da odgovor nije tezak.
jako puno.

zao mi je sto to niste imali. i zao mi je sto je jako puno ljudi
isfrustrirano zbog svega toga (pogotovo starijih i profesionalaca),
umjesto da s odusevljenjem gledaju revolucionarno doba koje zivimo.

_________________
dinko
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 01.09.2004 08:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dinko slažem se s tobom.
Naravno da sam oduševljen mogučnostima i prednostima digitalne fotografije. No bila ona digitalna ili analogna osnovne stvari moraš znati(a i one manje osnovne...). Ti si ih eto naučio i svaka ti čast na radovima Cool

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 01.09.2004 08:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dinko wrote:

kada sam poceo fotografirati sa digitalcem naglo sam poceo razvijati osjecaj
za sve parametre koju mi prije nisu sjeli. koji otvor blende, koja duzina okidanja,
koju iso osjetljivost, mjerenje svjetla, wb, sve je nevjerojatno brzo sjelo na svoje
mjesto. da ne govorim o tome kako na pregledniku slika mozes gledati histogram
snimljene fotografije i sve postavke kako je fotografija snimljena. kada prebacis
fotografije na komp na properties takodjer mozes pogledati sve postavke snimljene
fotografije. fenomenalna stvar za ucenje i dobivanje osjecaja za sve parametre.


err... sad sam zapravo shvatio da je tako bilo i kod mene...

Godinama sam gledao ujaka kako trazi motive, podesava aparat, fotka i razvija fotke, ali sam parametre shvatio tek kad je uzeo prvi digitalac.
Tek onda sam poceo dobivati ono sto sam htio. (Sad ce me svi fotografi popljuvat, ali mene ne zanima toliko fotografija kao sama, vec mi je ona u vecini slucajeva samo materijal za foto-manipulaciju Wink

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
Page 4 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group