Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Flash na iPad-u, iPhone-u i iPod-u | by Steve Jobs
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
natanata



Joined: 28 Nov 2009
Posts: 62
Location: Kobenhavn, London, Zagreb

PostPosted: 29.04.2010 16:43    Post subject: Flash na iPad-u, iPhone-u i iPod-u | by Steve Jobs Add user to your forum ignore list Reply with quote

Riječ Steve Jobsa na temu Flasha na iPad-u, iPhone-u i iPod-u

http://www.apple.com/hotnews/thoughts-on-flash/

Moj komentar:


_________________
Ouais, chapeau bas à Ed Banger qui a réalisé le clip et à Breakbot pour la musique! | Breakbot - Baby, I'm Yours
Back to top
View user's profile Send private message
Kreativa_Studio



Joined: 11 Oct 2008
Posts: 77

PostPosted: 29.04.2010 18:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A što reći? Čovjek je svjetski manipulator po kojemu danas većina pljuje, no još uvijek kupuje njegove spravice. Best browsing experience equals full browsing experience, a bez Flasha njegove iSpravice takvo iskustvo ne pružaju.

Zamisli da dolaziš na posao u Hondi i šef ti kaže: Ne volimo Honde i ne želimo ih ovdje. Ili ćeš voziti BMW ili ne dolazi više. Upravo takav primjer licmjerja je Jobs pokazao izmjenivši Terms of Use.

Puno se može napisati o ovoj temi...

_________________
Kreativa Studio
on Twitter | on Dribbble | on Facebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
natanata



Joined: 28 Nov 2009
Posts: 62
Location: Kobenhavn, London, Zagreb

PostPosted: 29.04.2010 21:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bilo je nekoliko pokušaja da se Flash vrti, s JavaScriptom.

refer.
http://paulirish.com/work/gordon/demos/
http://www.wired.com/gadgetlab/2010/01/hack-enables-flash-on-iphone

Mi već dugo pokušavamo za naše siteove kreirati nekakav Flash "shell" za iAppleove gadgete, ali za svaki pokušaj: "we have FAILed miserably." I zbog toga smo jako tužni:,(

_________________
Ouais, chapeau bas à Ed Banger qui a réalisé le clip et à Breakbot pour la musique! | Breakbot - Baby, I'm Yours
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 30.04.2010 00:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najgore od te cijele price je sto se Stef ne obraca developerima s tim kao otvorenim pismom nego prica direktno korisnicima koji su ili kompletno ne-tehnicki ili polu-tehnicki nastrojeni. I ljudi jednostavno ponavljaju glupu mantru unedogled bez da sami pojima imaju.

Ovo je najbolji komentar koji sam nasao njegovog bloga.
http://www.esarcasm.com/13913/steve-jobs-apple-adobe-letter/
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 30.04.2010 07:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Flashom / ActionScriptom radim dugo ... oko 7 godina, ne računajući period upoznavanja itd. Uglavnom, jako mi je drag no, Apple mi je draži ... iskreno, Mac sam korisnik i taj brand nikad nije izdao, tako da ne sumnjam uopće u Stevove iskrene namjere.
Malo mi smeta to Apple-Adobe prepucavanje, jer su skupa nedodirljivi, ali generalno mislim da jabukova politika ima šta za reći i da pokušava uvesti logičnu inovativnost.
Ono što je najbitnije upravo momenat koji je neko naveo "obraćanje korisnicima ne developerima", zašto?
Zato što ovo i je bitno za krajnje korisnike, na kraju krajeva za koga radimo i razvijamo web i šta je sa onim "jednsotavno, brzo, kvalitetno bla bla"?
kMan Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 30.04.2010 08:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

apple nema pravo zabraniti koje ces stvari vrtiti na svojoj masini dok god ju masina moze interpretirati.

to je osnovno i glavno pravilo.

mislim prokletstvo, al da od od developera nisu pokupili ideju za appstore iphone bi i dalje bio bio webbased uredjaj i apple nebi imao kravu za musti.
a sad tim istim ljudima zabranjuju u cem da razvijaju.

lik samo zeli zatvoriti masu developera u svoju platformu, jer ce samo oni najbogatiji mocu razvijati za vise platformi, a oni koji nemaju resurse
ce razvijati za onu trenutno najpopularniju.
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 30.04.2010 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Flash ti je drag al Apple ti je drazi? Sorry ali WTF? Ne kuzim od kad se svodi cijela stvar na biranje brendova? I iskreno mnogo developera/designera (ukljucujuci mene) su takodjer Apple korisnici al kuzim zasto bi svoju vjernost davao nekom brandu posebno - sve su to samo alati. Macbook sam kupio jer je hardware super i dobijem 3 godine garancije. iPhone jer je prvi telefon koji mi je omogucio lagano ala-full-browser mobilno surfanje. Al to je to - i to je bila moja odluka i moj izbor.Takav izbor zelim imati i dalje.

Jel bi trebao vjerovati cijeloj prici samo zato jer Appleov sef (potpomognut ogromnim marketinskim budjetom) tvrdi da je to najbolje rjesenje - sorry al i on se u proslosti vec s takvim stvarima opekao. Jesu vraga njegove namjere iskrene - mjesa covjek 80% lazi s 20% istina i jedina namjera mu je zaraditi vise i ne naskoditi svojem vlastitom development kitu tj. business modelu. A prvi blog post u 10 godina je kao javno napisao jer ipak osjeca malo pritisak javnosti/developera.

Meni su sve to samo alati i ja sam na osnovu svojeg iskustva biram koji mi je najbolji za odredjene projekte - ne trebam nikog da mi veli sto je najbolje ili jos gore nesto brani. I iako jednostavne animacije/multimedia-projekte odradim bez problema u jQueriju ili rjedje canvasu, moje takodjer visegodisnje iskustvo mi govori da je Flash nedvojbeni kralj multimedije online pa i offline. I ne treba mi susjedov mali koji mi mase s iPhoneom pred nosom i vice da je Flash stara tehnologija i da se moram buducnost okrenuti. Twisted Evil

Sorry, al moras razlikovati dal se obracas netehnickim korisnicima i pokusavas ih uvjeriti da je nesto tehnicki lose (iako oni sami nemaju dovoljno znanja da ocjene istinitost toga), ili se obracas developerima koji sami znaju dal je nesto tehnicki lose ili ne. A iskreno - cijele Flash-je-los price nije bilo dok nije Jobs poceo s tim. Tako da ocito korisnicima nije toliko smetalo. Plus za razliku od Objective-Ca koji je u development svijet dosao silom tj. monopolom jedne firme, Flash si ipak na "vlast" doveli sami developeri.

Kak bi tebi bilo da te najednom sef Mercedesa pokusa uvjeriti da je BMW proslost automobilske industrije jer u motorima koristi C-cilindre? I jos onda plati malo svoj marketinski odio da to plasira tjekom par mjeseci u medijima. Sto mozes napraviti osim to ponavljati samo - jer sam nisi kompetentan da ocjenis istinitost toga. E pa tako je s vecinom Apple korisnika koji samo ponavljaju Jobsove rijeci a ne mogu sami provjeriti.

Sorry, al ovo s "jednostavno, brzo i kvalitetno" si izvalio samo zato jer nikad nisi probao u canvasu raditi animacije.
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 30.04.2010 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Samo jos da dodam za ilustraciju koliko daleko ide prica s tim glupostima i fanboy neznanjem je jedan post koji sam jucer citao negdje.

Tip napisao blog u kojem on po svom secira tu cijelu Apple/Adobe pricu i zakljuci da je sve to zapravo jer je vecina kao oglasa/bannera danas online u Flashu, a kao Apple je izasao sa svojom iAd platformom i sad se Adobe zabrinuo zapravo da nece moci zaradjivati vise toliko od online bannera. Embarassed

Daj zamisli gluposti - tu cak cijela prica vise nije ni tehnicke prirode, nego jednostavno ljudi uzimaju Appleove natuknice i spajaju ih u 007 filmove.
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 30.04.2010 15:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uh velcro al si se naložio.
Napisao sam u kontekstu toga da ako moram stati na nečiju zadrtu stranu, onda je to Jobsova, a dovoljno je da se malo prati situacija da bi se skontala cijela priča.
U pravu si gledajući s developerske strane, ali tu priča staje, opet kažem krajni korisnici su bitni.
Ja nigdje nisam spomenuo da je Flash loš, naprotiv, ali stajem na stranu čovjeka koji se dokazao puno puta do sad i to je neosporivo, a kojeg proziva kako ko stigne zbog čega?,
Jer misli možda malo brže od ostalih Smile
Kad kažem čovjek, ne mislim samo Jobsa, već cijeli im entuzijasta pa i onih koji rade za čisti keš i ne hebu živu silu, no rade posao vrhunski i opet rekoh da je to neosporivo.
Ne kažem ni da Flash treba crknuti, iskreno i meni bi, bar na neko vrijeme crkao posao, ali kažem da ne sumnjam u vizije i ne slažem se sa tim da je u cilju samo zarada.
Po pitanju spora biću prost i reć kome se nesviđa neka produži ... na kraju i Flash je samo alat Wink
I ja ništa ne izvaljujem, "jednostavno, brzo i kvalitetno" odnoslio se na osnove dizajna i krajnjeg proizvoda, radio sam i radim i celuluidnu animaciju pa me zaboli na kraju da se desi i poptni kolaps.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 30.04.2010 16:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma je istina vec me polako zivcira cijela prica jer toliko neistina ima unutra. Sorry, al ne mogu se uziviti u to da Jobsu treba vjerovati, a procitao sam njegov post i sam vidim da neke stvari koje unutra iznosi jednostavno nisu istinite. I ako sam vidim da su neistinite - ne kuzim zasto bi mu trebao vjerovati jer se kao u proslosti dokazao? (iako ti gledas samo iPhone/iPad pricu - ja sam dovoljno star da se sjecam starijih stvari u koje se kleo pa su se glupima pokazale... najpoznatija je bila prica koju je Apple godinama jos tvrdoglavo ponavljano da mish ne treba vise od jedne tipke)

Al gle - u pravu si, korisnici ce ionako odluciti. Evo gle intervew s Adobe CEOm:
http://online.wsj.com/video/adobe-and-apple-ceos-square-off/5C074A32-B7A3-47EC-9B53-E7A8A5A04E49.html

Covjek veli sam da je njihova strategija da se nece mijesati nigdje niti ista braniti nego ce pustiti korisnicima da sami odluce.

Jedino sorry al ne slazem se da ce odluciti krajnji korisnici - nisu oni koji implementiraju tehnologiju. U vecini slucajeva krajnjim korisnicima je svejedno dokle god stvar radi kako treba. A nitko se nije bas previse bunio dok nije Apple poceo opravdavati zasto nema supporta za Flash na iPhoneu/iPadu. I Apple sam to zna - da je pustio korisnicima/developerima stvarno da sami odluce i dopustio Flashu ulazak u iOs, zacas bi Objective C pao u drugi plan.

Al cijela prica je promasena zapravo - cak i u punoj specifikaciji par godina u buducnost kad se uspiju dogovoriti o svemu, HTML5 nece imati svu funkcionalnost flasha danas. Ovisi sto radis - jednostavne animacije/pretapanja mozes i danas u javascriptu. Tako da da - Flash je samo alat al je trenutno bez alternative, a HTML5 je to samo za manji dio njegove funkcionalnost. Zato je prica promasena.

I da - radi se samo o pohlepi i nicem vise.
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 30.04.2010 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fuck, jedva cekam dan kad ce flash propasti, to smece koje se hranilo ljenoscu developera nikad nije smijelo uzeti toliku popularnost koliku ima.

i naravno da ce html5 + js uspjeti, molim se za to.

jobsu zamjeram zabranjivanje toolsa kojim mozes razvijati za mac mobile platformu, nikako mu ne zamjeram ne dopustanje flasha na iphonu. flash je znao ubijati solidnu desktop konfiguraciju, zamislite kako bi tek jadni arm processor to podnijeo.

on stiti svoj biznis model, sto radi i svatka druga firma.
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 30.04.2010 20:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Trebas se onda posteno moliti jer i za par godina kad/ako HTML5 specifikacija bude do kraja usvojena, nece pokrivati ni blizu sve mogucnosti Actionscripta danas. Vrlo je jednostavno - HTML5 pokriva/mijenja samo ograniceni spektar funkcionalnosti Flasha i moze ga se koristiti samo za odredjene - u vecem broju slucajeva - jednostavnije stvari.

Na ludosti poput ovog da je "postao popularan ljenoscu developera" ne postoji uopce odgovor. Kad necim takvim opises web developer zajednicu - nikakav racionalan odgovor/dokaz te nece ionako u nista drugo uvjeriti.

BTW s Flashom postoje 2 strane medalje na iOSu takodjer - flash plugin u browseru je jedna. Nakon toga je Adobe izbacio kompajler koji pretvara flash aplikacije u nativne iPhone/iPad aplikacije (koje nisu zapravo flash vise - samo zu proizvedene u flash razvojnoj okolini i exportirane kao native iphone aplikacije kojih je vec npr. prema Adobeu u App storeu preko 100 testnih aplikacija). Prvo je Apple tvrdio da Flash (u browseru) zdere previse resursa, a nakon sto im je Adobe izisao u sustet s native compilerom onda je pocela prica da su opcenito multiplatformske aplikacijske okoline lose. Ma jebiga - jos su suzdrzano reagirali u Adobeu - da se radi o meni vec bi ih odavno poslao sve u PM.

Ono sto je tebi sticenje biznis modela, bilo je npr. nesto za sto su Microsoft razapeli za monopol. A nije ni blizu takve gluposti radio kakve danas Apple pokusava.
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 01.05.2010 00:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nek pokriva za pocetak video, audio, te protokole za streamanje i ja mogu slobodno uninstalirati plugin.

javascript, html5, webkit je otvoren a sta mogu zajedno uraditi
mozes vidjeti ovdje. http://code.google.com/p/quake2-gwt-port/

flash bye bye neces nikome nedostajati.
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 01.05.2010 02:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ah pliz nemoj postat stare 100x vidjene primjere kao dokaz opet neke tamo "buducnosti". 100x su vidjeni jer ih samo par postoji uopce. Cak i ovaj tvoj je samo testni export iz Jave - jesi ga probao uopce? Mislim da sam prve iskoristive primjere 3D FPSova u flashu poceo prije jedno 5 godina vidjati (npr. http://blog.alternativaplatform.com/ru/files/2008/04/bunker.swf ). Ima jebenih primjera sto ljudi rade i u assembler - pa svejedno nitko u tome ne programira.

Probaj ti lijepo pa i jednostavniju igricu radit u JSu pa cemo vidjet koliko ce ti trebati prije nego poludis.
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 01.05.2010 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to je demo koji pokazuje sta se moze trenutno uraditi i impresivan je iz vise razloga.
a stvari svakodnevno napreduju jer nije zakljucana za jednog vendora poput adobea.
to je web koji ce nadam se biti buducnost.
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 01.05.2010 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Flash je svarno ok tehnologija, i moze se bez problema napraviti kvalitetna aplikacija ili site. Problem je sto je velika vecina tih aplikacija jako lose napisana i cesto znaju rusiti flash plugin, a prije ponekad i cijeli sustav. Pa probaj pokrenuti neki flash video unutar Safaria na OSX-u. Na mojem C2D kompu procesor odmah skoci na nekih 80% kod HD videa, dok se na nekom HTML5 playeru uopce ne osjeti. Pa jedan od najkoristenijih pluginova za Safari je CLick2Flash, mislim da to dovoljno govori o samom pluginu.
Razlog tome je vjerojatno ta netrpeljivost izmedju Adobea i Applea Smile Tek je nedavno izasla beta verzija plugina koji ce podrzavati hardware accelation, ali samo za odredjene GPU modele.
Inace i sam razvijam u AS3, ali moje je osobno misljenje da ce HTML5 preuzeti velik dio trzista flasha.

Ova prica oko ovog interpretera za Flash koji radi iPhone aplikacije je nesto drugo. Da li je netko od vas uopce isprobao jednu takvu aplikaciju? Ja sam imao par komada, i evo samo jedan primjer. Metronome aplikacija, koja jednu simple animaciju i nesto malo zvuka. Nema uopce nekih zahtjevnih grafickih elelementa, ali ipak je velika oko 10MB, i nakon sto radi oko 10 min, baterija se istrosi za oko 15%.
Mozda je problem u neoptimiziranosti same aplikacije, ali ja mislim da bi od svih flash-ipa aplikacija 90% bilo takvih.
I mislim da nije to nikakav udarac na developere, ako netko stvarno zeli razvijati aplikacije za iPhone neka nauci Objective C. Ako su uspjeli nauciti AS3, Obj C bi trebao biti macji kasalj Wink

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 01.05.2010 11:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Treba se držati one UN-ove o ne pregovaranju o teroristima. Ako svi odluče ignorirati Jobsov suludi fetiš o svijetu bez Flasha, on će se morat mjenjati...

EDIT: Isto vrijedi za sva sranja vezana uz Internet Explorerovu netoleranciju prema CSS-u

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
natanata



Joined: 28 Nov 2009
Posts: 62
Location: Kobenhavn, London, Zagreb

PostPosted: 01.05.2010 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina, ruku na srce, da svaki od pojedinih alata ima svoje svoje prednosti, no nemojmo se zavaravati - bit cemo svjedoci neumitnih promjena, prvenstveno zbog pojave HTML5.

Citav je niz razloga koji pridonose tome, ali uvjetno receno, resursi agencija i inih pojedinaca ce se prvenstveno orijentirati motivu da se pojedini projekt/web site može istovjetno prikazivati na platformama razlicitih oblika i namjena (iPad, PSP, Xbox360, Desktop comp., mobiteli...) neovisno o ogranicenjima. Takoder uzimajuci u obzir potrebe pojedinih klijenata koji ce to nametnuti.

I u tom smislu ne govorimo o uobicajenom AJAX-u koji je prisutan vec 4-5 godina, vec upravo HTML5, gdje govorimo o naprednim HTML i CSS tehnikama kao i JavaScript API-jima koji obuhvacaju mnoštvo tehnika i oblika manipulacije sadržajem i formom koji su vec dugi niz godina prisutne u Flash-u (filteri, dinamicki prijelazi, animacije.../refer. http://apirocks.com/html5/html5.html).

Da, moje uvjerenje jest da je Flash alat za kreiranje "ultimativnih korisnickih iskustava", zato i velika vecina naših projekata/web siteova jest kreirana upravo tim alatom. Ali sve dok korištenje istih ne prijede u neopravdanu naviku (refer. radovi group94.com for example).

I uistinu da, svako malo natrcim na nekakav, ajmo to tako nazvati; "flashy" site, što govori da je mnoštvo web agencija prigrlilo nove trendove i alate. Ah...

Stoga, s obzirom da je danas Praznik rada, častim Vas listom
"TOP10 websites You thought were made in Flash"

http://mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=15638

_________________
Ouais, chapeau bas à Ed Banger qui a réalisé le clip et à Breakbot pour la musique! | Breakbot - Baby, I'm Yours
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 02.05.2010 15:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Slazem se u potpunosti s Strijom da je najveci problem sto vecina ljudi ocjenjuje cijelu Flash tehnologiju naspram lose pisanih stranica i traljavih developera tj. jos gore siteova sa 10 Flash bannera (zbog cega su na kraju krajeva i nastali pluginovi tipa Click2Flash). To je jedna nepravda koja se ne dogadja nigdje drugdje - nitko ne govori da ja HTML sranje kad nadje losu web html stranicu.

Jedna od najvecih nepravdi je svakako da je Flash neoptimiziran, los za procesor i da je HTML5 video mnogo bolji. To vidim da se svugdje ponavlja. HTML5 ce video playati s manje procesora SAMO na Safariju na OSXu. U Chromeu/Firefoxu na OSXu ce CPU zauzece biti kod playanja H264 videa vece nego playanje Flash videa. Na Windowsima ovakvi problemi uopce ne postoje. Ajmo pricat zasto je to tako. To je tako zbog razloga kojeg je Adobe naveo vec prije vise od godinu dana na pocecima cijele price - Apple ne dopusta pristup hardware acceleration APIjima na OSXu. Harversko dekodiranje ce uvijek biti brze nego softversko - zato i Chrome/Firefox lose playaju HTML5 video, jer Appleov Safari ima pristup funkcijama OSa kojim oni nemaju. Da ne pricam na pamet nego da su ljudi stvarno to sve testirali evo linka (na zalost na to nitko ne obraca toliko paznju) - http://www.streaminglearningcenter.com/articles/flash-player-cpu-hog-or-hot-tamale-it-depends-.html

Inace Apple potencira cijelu HTML5 video je bolji od Flash videa pricu vec vise od godinu dana, a dao je ostalim vendorima pristup hardware akceleraciji u OSXu tek 22.04.2010. tj. prije 10 dana (http://www.neowin.net/news/apple-opens-hardware-acceleration-for-flash-other-third-party-software). Unutar par dana od toga Adobe je objavio alphu novog Flash Playera koji podrzava hardware akceleraciju na OSXu. Za to vrijeme i u svom blog postu je Jobs napisao da Flash podrzava stariju veziju h264 dekodiranja koja na podrzava hard nego samo soft dekodiranje - zamisli kakva muda moras imati za takvu laz i to manje nego tjedan dana nakon sto su uopce to omogucili u OSXu vanjskim developerima.

I to sve funkcionira jer naravno lakse je te tvrdnje ponoviti nego provjeriti.

Slicno je po meni i s krivnjom za rusenje browsera/Safarija na OSXu - Safari je za to kriv barem jednako kao i Flash ako ne i vise. Izvinite, al jebes browser kojeg plugin srusi i to plugin koji vec 10 godina postoji.

Inace mozda mi se po ovoj raspravi ne bi reklo Smile al ja danas vecinom development ne radim u Flashu nego mobilnim platformama (iPhone/Android/WinCE - iako sam prije par godina vecinom u Flashu radio). Bas zbog toga je nama nova CS5 funkcionalnost s exportom na vise mobilnih platformi bila OGROMNA vijest - u na kraju krajeva cijeli Adobe/Apple rat samo developerima/klijentima steti, ali ako moram birati stranu onda sam na strani onog tko manje laze i zavarava. Objective C nije tezak ali odrzavanje jednog projekta kad ga moras deployati na 3-4 platforme je ogroman i skup posao gdje bi CS5 exporter veliku razliku napravio.

I po meni exporter za iPhone super radi - prema mojim vlastitim testovima i prema stvarima koje sam skinuo s App Storea. Inace Strija igrom slucaja imam i ja Metronome (v1.0.1) aplikaciju i buduci da nisam bio primjetio to sto si napisao - isao sam bas isprobati sam. iPhone 3GS mi je bio potpuno napunjen preko noci i cim sam ga odstekao s punjenja pustio sam Metronome aplikaciju da radi 20 minuta dok pisem ovaj post - nakon 20 minuta baterija mi je bila na 97%. Metronome je 7.8mb - istina, nije 100kb al stvarno tih 7.8mb je nesto s cim mogu zivjeti na multiplatform-razvojnoj okolini i iphoneu s 32gb. Svakog tko zeli sam provjeriti pozivam da s App Storea (besplatno) skine ili Metronome ili That Roach Game ili Alchemist - da vidi da te aplikacije normalno, brzo i lijepo rade. Sve su izmedju 7 i 11 mb. I sve su naravno jednostavne stvari samo za demo funkcionalnosti (i projekti za koje bi mi u flashu trebalo 1- 2 dana) ali brzo se ucitaju i dobro rade - bas kako treba.

Isto tako ne mogu se sloziti u potpunosti s tvrdnjom da je Flash zakljucan na jednog vendora tj. Adobe i da je to ogroman problem. To je po meni jos jedna od polu-istina koju iznosi Jobs. Kao prvo dolazi iz krivih usta (Apple ima najzakljucanije platforme na svijetu danas), a kao drugo SWF format je objavljen vec duze vremena (i mozete ga npr. skinuti ovdje - http://www.adobe.com/devnet/swf/pdf/swf_file_format_spec_v10.pdf). Ja ne koristim Adobeo Flash Editor skoro pa uopce vec dugo vremena i kad radim u Flasu razvoj radium skoro iskljucivo u open source FlashDevelopu (http://www.flashdevelop.org)... neke od ostalih open source rjesenja koja exportiraju Flash mozete naci na http://osflash.org/open_source_flash_projects .... jedina rasprava koja se ikad vodila je oko sourcea Flash Playera (kojem imaju pristup clanovi Open Screen inicijative) koji je objavljen ali ne u potpunosti - s druge strane nije objavljen u potpunosti jer nisu mogli biti objavljeni MPEG-video/audio dijelovi koji su pokriveni patentima (ukljucujuci H.264).

Sve je to najbolji primjer da Jobs ciljano radi to sto radi. Ne obraca se developerima (koji obicno u odabiru tehnologije imaju zadnju rijec) nego javnosti i pokusava kontrolirati percepciju mase (tj. klijenata) da eliminira konkurenciju. Ako je klijent uvjeren da je flash los a developer mu kaze da nije - ipak postoji mogucnost da je klijent uvijek u pravu zar ne? Wink Ili se netko drugi sjeca kad je zadnji put Jobs objavio neki drugo blog post?

Natanata - BTW i PSP i Xbox podrzavaju flash. Opet se radi samo o iPadu/iPhoneu. Jednako tako filteri i dinamicki prijelazi kako ih nazivas su prisutni u Javascriptu vec dugi dugi niz godina. HTML5 nisu dinamicki filteri i prijelazi, niti je to CSS3. Od grafickih stvari ti je samo video (oko kojeg se browseri jos ne mogu sloziti) i canvas element za crtanje. Vidio sam na Ajaxianu istu prezentaciju koju si postala - ali uzmi u obzir da ovo opet sve mijesa i jos gore mjesa native Webkit-only hardware-accelerated transicije/transforme/animacije pod HTML5 sto nije nikakav standard. Po tome ispada da je sve sto je ikad postojalo na webu osim flasha HTML5. A istina je kao sto sam rekao da si sve to mogao teoretski u Javascriptu vec bar 5 godina, jedino je vecinom sporo bilo zbog sporih kompova i losih JVMa. Pa su ljudi svejedno za to koristili flash - jer se stvari odrade lakse i brze (nema tesstiranja na svim browserima i tweekanja) + izvode se na vise platofrmi. Al ponovno - scrollanje s par alpha filtera je jednostavna stvar i par linija koda u flashu tako da ako netko to radje u JSu odradi - svaka mu dala. Daleko od toga da ce to zamijeniti flash (s tom funkcionalnoscu je flash i poceo jos prije vise od 10 godina).

Mozda ce par individualaca malo experimentirati vise u JSu, i mozda ce za jednostavno pretapanje slika standard postati konacno JS ali to je to. Napredni siteovi/aplikacije kakvih ima u flashu sumnjam da ce doci u JS - previse vremena i novca treba za to i dobijes na kraju izvodjenje na manje platformi nego sto si poceo. Em JS nema jos ni sve tehnicke mogucnosti Actionscripta. Barem kod mojih kontakata u vecim agencijama nisam posebno uocio smanjenje flash-related poslova.

Cak i s najvecom boljkom flasha ce biti problema - tj. mislim na bannere. Bilo bi super kad bi banneri svi bili u HTMLu/JSu/ S jedne strane to bi super bilo i za agencije da se reklame izvode na destkopu i ipadu/ipohneu - al trenutno bi vjerojatno izgubili kompatibilnost s starijim browserima/platformama kojih je jos uvijek vise. S druge strane flash banneri su kompaktniji format - imas jedan (kompresirani) file i jedan player - testiras dal browser korisnika podrzava to i ako ne pokazes nesto drugo. Vjerujem da bi ljudima pao mrak na oci kad bi shvatili sto sve treba implementirati/ukljuciti za jedan third-party banner u HTML5/JS/CSS3 koji ima zvuk, animira se i cak ima nesto u videu.

Ostalo za ovih 10 siteova cu odgovoriti u drugom threadu kad sam vec poceo tako sistematicki...

Sorry na kobasici od posta al eto poceli smo raspravu pa sam morao napisati Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Nemesis



Joined: 01 Oct 2005
Posts: 732

PostPosted: 02.05.2010 20:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo link na sliku koja savršeno objašnjava cijelokupnu situaciju. Malo je prevelika pa je nisam htio embeddati u topic...
http://i.imgur.com/RdcuT.jpg

...i još jedna stvar:
http://www.thedailyshow.com/watch/wed-april-28-2010/appholes

_________________
Webastično.com | Last.fm | Twitter
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 02.05.2010 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@velcro
flash je otvoren koliko i manual koji dobijes uz auto, mozes reverse engenerirgom napraviti svoj auto, ali heck nikakve promjene niti sta slicno dodati nazad jer to kontrolira adobe.

video tag je trenutno stvar oko kojeg se lome koplja. raspravlja se o tome koji codec treba postati standardni, vjerujem ako ikako surfas webom raspravu nemozes izbjeci.

gadno se varas kad mislis da ce samo par ljudi experimentirati. nedavno sam radio dinamicki graf koji je canvas ajax i json ispao super. sve vise ljudi radi u js-u i browseru, a moja nada je da ce to ubiti potebu za dodatnim pluginom kao flashom.

jobs istina nema pravo zabranjivati koji kod ce se vrtitit na masini dok god ju masina moze interpretirati.

s druge strane jednostavna helloworld aplikacija exportana iz cs5 iznosi 3.6 megabajsta da imam pun iphone takvih aplikacija, jednostavni update bi mi pretstavljao problem, a neznam ni kako bi se multtasking ponasao s tim.

vjerujem da je u ovom svemu jedan dio jobsa je zaista zabrinut da posto iphone nije uredjaj kao komp di ces ti izguglati najbolju aplikaciju procitati reviewe i koristiti ju biti preplavljen losim ogromnim aplikacijama koje ce postojati tu samo zato sto ih je prokleto lagano napraviti.

velis da je do osxa jer je toliko rusljiv flash, a vjerovatno ces mi reci i da je isto i do linuxa,
nikako nije moguce da bude do adobea.

nisam nikakav apple fanboy, imam iphone i to je to.
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 03.05.2010 00:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne obracas paznju na linkove koje sam postao. Ne kuzim zasto bi reverse-engineeringom ista radio kad je flash swf format objavljen? Jos jednom svih 300 stranica specifikacije mozes skinuti s http://www.adobe.com/devnet/swf/pdf/swf_file_format_spec_v10.pdf Koji si ti to auto kupio da dolazi s detaljnim instrukcijama kako ga napraviti i sto sta radi?

Naravno da mozes dodavati svoje promjene specifikaciji kod tvoje implementacije, al ne kuzim zasto bi tvoje promjene radile u playeru koji nije tvoj nego od Adobea? To je ko napravis svoje promjene unutar MPEG formata a onda se cudis zasto to u Windows Media Playeru ne radi. Napravi svoj player prema specifikaciji i implementiraj svoje promjene i sve ce raditi. Ili ako ne zelis poceti od 0 skini neki od ostalih open source player varijanti tipa swfdec ili gnash za linux ili tako nesto. Evo i natanata je postala gore link na Gordon gdje tip prema specifikacijama radi swf player u JSu - isto mu je kod vani.

A gle - nemoj se ljutiti al govorimo cijelo vrijeme o migraciji kompletnih tj. kompleksnijih siteova i web appova a onda mi ti das primjer koji bi me trebao uvjeriti da ce flash propasti jer si napravio dinamicki graf u ajaxu. Ne znam zasto bi za to uopce koristio flash ako se ne radi o flash siteu i sto je u tome novo sto se ne moze godinama? Jedino sto bi me od dinamickih grafova u JSu bar malo impresioniralo bilo bi da si postigao nesto na ovu foru mada i to sam vec u canvasu vidio - al ponovno, to nece svatko moci.

Sorry al od kad su to aplikacije od 4mb ili 7 ili 10mb postale ogromne? Vecinu smeca na app storeu je i sad prelako napraviti, vecina ima preko par MBa ionako i ne sluzi nicemu. Od 250.000 aplikacija/igri na app storeu bar 200.000 je potpuno gold-rush smece. Evo bas mi je danas necakinja skinula iMuchies gdje kao prstima mices kokice okolo. Glupost od 8mb i obicno drag and droppanje transparentnih PNGova. I ako te (ili Jobsa) sad flash kao razvojna okolina smeta jer nadodaje kod - zasto te ne smeta onda ostalih 50 3rd-party app frameworka za ubrzani razvoj neceg na za iphone? Jedino sto je razlicito izmedju njih i flasha je sto vecina njih nije multiplatformski nastrojena.

Inace i Google je najavio partnerstvo s Adobeom prije koji tjedan tj. nesto ce raditi na integraciji flash plugina u chrome - to bi isto ubilo potrebu za dodatnim pluginom Twisted Evil

BTW gdje imas na linuxu problem s rusenjem flasha i koji flash player na linuxu koristis? Ja nisam imao tamo nikakvih vecih problema.
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 03.05.2010 01:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zasto spominjem reverse engenering auta,
zato sto je vecina stvari koje su objavljene u specifikaciji bile poznate zajedinici kroz razne metode reverse engeneringa, adobe je izbacio specifikaciju jedino iz straha od silverlignta i html5 i kao pr mjera.

i opet sta si dobio, poluspecifikaciju za format za cijie promjene je odgovoran iskljucivo adobe, ne zaboravi obecanje je da nece legalno ici za toolom koji moze proizvoditi swf fajlove jedino ako se proizvod moze vrtiti u zadnjoj inacici playera.

moj primjer ti nisam naveo kao nesto revolucjonarno nego kao priimjer da ga sve vise ljudi koristi i da ce ga nastaviti koristiti.

aplikacije od 10 megabajta su velike ako nemaju nikakvu svrhu. E zamisli sad poplavu takvih aplikacija. Pronalazak prave stvar sveo bi se na frustraciju. to se kosi s appleovim ekosistemom.

koristim orginal adobeov na ubutnu i osim sto je rusljiv prokleto je spor.

Last edited by BubaMara on 03.05.2010 07:49; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 03.05.2010 02:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na ovoj specifikaciji ti pise Published November 2008. Prije toga je mislim 2006. izdala Macromedija jos potpunu specifikaciju flash 8 formata. A ja sam dovoljno star da se sjecam jos Middlesoftovih development kitova za Flash - ne sjecam se tocno kad je to bilo al bil je davno - reci cu od oka 2002. godina. Tako da je to sve bilo i prije silverlighta, html5, iphonea, itd. itd. I onda se na velika zvona zvonilo da ce SVG biti smrt Flasha i bilo je svakakvih primjera online.

Za MPEG format je odgovorna iskljucivo MPEG-LA grupa koji isto pokrece cista komercijala - pa se izgleda nitko previse ne buni sto bi ga Apple u HTML5 specifikaciju pogurao.

Vrlo mi je lako zamisliti poplavu 10mb appova u appstoreu jer se vec odavno dogodila - ako je to toliki problem, app storeu nema spasa.
Back to top
View user's profile Send private message
BubaMara



Joined: 27 Jan 2004
Posts: 87

PostPosted: 03.05.2010 06:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

2008 je u sklopu open screen projekta adobe objavio dio specifikacije swf-a.
godina html5 i godina silverlighta.

zajednica se bunila jer nisu objavili nista sto se do tada nije znalo, pa je bilo dopunjen 2009 dodatnim dokumentima.

ooo bune se ljudi proziv mpeg-la pogledaj da opera i firefox nemaju podrsku za njega. Zapravo o tome je brujao citavi web prosli vikent, to i facebook open graph.

pakovanjem h264 u flash ne izbjegava mpeg-la licencu samo dodaje dodatni layer izmedju browsera i videa
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group