Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Grafički ratari

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Plagijati
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 29.06.2010 17:04    Post subject: Grafički ratari Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li se kreativnima ili čak agencijom, a posebno dizajerima mogu nazivati individue i skupine koje svoj rad temelje isključivo na "prikupljanju sredstava iz okoline" i "preradom postojećih dobara"?

Da, svi mi se služimo onim što nam je pri ruci, no molim lijepo - vrijeme je da se povuče linija između kreative i kvalitete te između, nazovimo ih, prerađivača grafike.
Ti prerađivači grafike danas preuzimaju tržište i polupismenu klijentelu.

Kako to rade?
Lijepo. Postoje online marketi i servisi koji nude pristojnim dizajnerima da zarade koju kintu.
Jedan od takvih srevisa je Envato, svi ga znamo, većina nas ima račun tamo.
O validnosti i poštenju tih marketa ne bih sad, uglavnom je sve čisto i jasno.
No šta bi uradili kada jedan template delate oko mjesec, dva ili više, prođe vam na ThemeForestu ili Activedenu, a onda nakon nekog vremena uočite vaš rad na torrentu ili rapidu, siluje se, djeli ... krade.
Ništa, šta je tu je.
Međutim može i gore...
Zamjetite svoj ili rad vašeg kolege na uzmimo Design You Trust, mojoj omiljenom daily inspirativnoj web adresi.
Puf ali pazite sad, taj rad je potpisala AGENCIJA, malo su ga zakamulifrali ... preradili.
Možda, al možda su ga i kupili ... pošteno.
No evo scenarija iz noćne more...
Reagirate na to, neutralnim komentarom, koji nalikuje kritici, savjetu ili čisto kojekakvoj reakciji, bez provokacije.
A vama se na to javi "tvorac" toga, sav ljut, nabrijan sa stavom "slušaj ti tamo" (nema persiranja), ko si ti da lupaš bez osnove itd.

Na to ja dogovorim mirno da ne lupam bez osnove, već da je taj template, odnosno gotovo svaki njihov rad (kad sam podrobnije pregledao), zapravo prerađeni ThemeForest ili Activeden fajl.
Ili pak nešto sa nekog stocka.
I čak ponudim da obrišem taj komentar, ajd nije mi do prepirke.
No na kraju "tvorac" mi kaže kako "savjete" ili "reakcije" neće primati od svakog, već od osobe koja ima status, koja je duže u poslu i zamislite, koja ima deblji račun (to sam svakako ja, no nisam mu rekao Razz).
Očito aludirajući više na moj fizički izgled (i Steve Jobs je u patikama i farmerkama molim lijepo) i stav nego na portfolio.

Tako drage kolege i kolegice ja vidno isfrustrian i ponukan reakcijom, odnosno atakom tog prerađivača grafike, napišem sve ovo. Čisto da znate i vi, a i sami ratari kojih ima svuda, da postoje ljudi koji gledaju i znaju šta radite i čim i kako radite.
Postoji neko ko voli svoj rad i to ne gleda samo kao puko uzimanje novca neukima.

Predlažem novu sekciju na forumu koju ćemo nazvati "Prerađivači grafike" uz ovu plagijativnu, jer neki se nađu uvrijeđeni ako ih nazovemo plagijatorima.

Na kraju bih čak i imenovao, no neću ... možda će se neki ili neko naći u tome, a ovaj post je i onako predug.

Cheers!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
natanata



Joined: 28 Nov 2009
Posts: 62
Location: Kobenhavn, London, Zagreb

PostPosted: 29.06.2010 18:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da Adi, istina je takva.
No ja ću imenovati, jer vidim da je tebe sram.

U domeni hrvatske oglašivačke industrije jedna od takvih agencija su Bruketa i Žinić.
A samim personama i Nikole i Davora neću previše govoriti, no dovoljno govori o moralu lidera te agencije koji su spremni rezignantno maznuti ideju kako i gdje god je to moguće.

Radi se o agenciji koja je incognito veoma omražena u udruženjima i udrugama koje okupljaju marketinške agencije kao što su HURA, HOZ itd. zbog svojih nebrojeno velikog broja "slučajnih koincidencija" s postojećim oglašivačkim rješenjima.

Svi upućeniji u materiju, znati će da se to odnosi na plagijate Diesela, Audi-ja, situacije oko kampanje za Kiki i post festum ponašanja što se tiče TVC za Durex na jednom od FESTO-a. Da dalje ne nabrajam minorne primjere istih, ali i konkurentnih poput Digitela.

Radi se o tipu "divlje" agencije, koja pristupa poslu da (komentar osobe koja je radila kod njih) kada se pozove na interni brief oko prijedloga klijentu, uzme luerzers archive-a koliko može, malo prelista, vidi se što bi se uzelo, malo izmjeni i to je to. Upravo tako kako si ti to Adi komentirao.
Na tome su zapravo i izgradili imidž, agencije koja može ponuditi "originalna" rješenja.

Naravno, njihova replika i komentar na sve ovo jest ono što bih i ja rekla, a to jest da je naše društvo (većinom u europskoj sferi) pod utjecajem istovrsnih trendova, društvenih i političkih događanja, stoga je za očekivati da se sličnosti prije i poslije pojavljuju.

Možda ja ne želim okretati glavu od ovakvih stvari, ali nevezano uz ovo istina jest:
Ako danas bilo što smislite, od logotipa, ambalaže, tvc, rc-a i sl., budite gotovo pa uvjereni da će vam netko prije ili poslije uperiti prstom i ukazati na sličnost s nečim u svijetu što su već vidjeli.

Sad da li će to biti iz zavisti/ljubomore ili zato jer će se raditi o utemeljenom argumentu, je tema za drugi topic.

_________________
Ouais, chapeau bas à Ed Banger qui a réalisé le clip et à Breakbot pour la musique! | Breakbot - Baby, I'm Yours
Back to top
View user's profile Send private message
uGlavu



Joined: 30 Mar 2009
Posts: 210

PostPosted: 29.06.2010 18:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Takve se stvari događaju u biznisima oko kojih se vrte milijarde, di neće među freelancerima.

I ja sam ljut na nolifere koji rade za soma kuna uz rok od 5 dana..ima ih i tu.
takvi su mi srušili cijenu, natjerali me da radim kao idiot da bi im mogao parirati u rokovima.
Zbog takvih sam pod strašnim pritiskom, imam visok tlak i štatijaznam.
I što ću sad?
kapitalizam brale..borba za opstanak.
Čisto usporedbe radi...ako radiš svaku ikonu na web-u, svaku grafiku samostalno..svaka ti čast.
složit ćeš jedan pošteni web u mjesec dana.
ja ću biti ratar, prikupiti ću resurse i složiti 2-3.
na kraju mjeseca ti imaš 3 soma ja 9.
ja sam ratar a ti si poštenjačina..
sad kad pogledaš, kog boli k?
Back to top
View user's profile Send private message
adam|bar



Joined: 28 Jun 2005
Posts: 155
Location: Zagreb

PostPosted: 29.06.2010 20:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da je glavni problem prezasićenost. Uzrok prezasićenosti je u prvom redu pogrešan motiv. Ako kreneš raditi nešto kreativno, a na prvom mjestu je plan o financijskom prosperitetu, pogriješio si. Ako je to i neprimjetno na razini jedinke, onda se vidi na društvu.

Moj zaključak:
Kad je negdje prevelika gužva, treba ići na drugo mjesto gdje nije. I tako, dok ide.

_________________
adam baričević online portfolio: http://www.adambar.com
Gettin there is half the fun. Being there is all of it.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RHnC



Joined: 30 Mar 2006
Posts: 282
Location: Vienna

PostPosted: 29.06.2010 21:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kinezi dolaze:))) Svud ih ima:))
Back to top
View user's profile Send private message
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 30.06.2010 01:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa daj stavi link na portfolio te agencije sto kopira sve - bas me zanima. Nemoj se sramiti - oni tebe guze a ti njih stitis Very Happy

A ono, svi smo mi prije ili kasnije ovisni o budgetima klijenata. Dok je jedan-dva projeka samo je jos sve ok, al dok te stisne istovremeno vise projekata - da, vjerujem da su svi nekad pokusali par stvari expresno rijesiti prek Envata ili iStockPhoto ili iceg slicno... i u principu to je ok dokle god je suma dijelova ipak nesto orginalno, a spara vrijeme i novac... iako ne funkcionira uvijek - vjerujem da sam se bar u 80% slucajeva kad sam nesto kupio iz Envata nervirao oko kvalitete na kraju koda (ako se ne radi o nekoj grafici)... mada se za jednostavnije stvari tipa neke ikonice za menije ili tako nesto - to definitivno isplati...

Al naravno kopiranje ili prisvajanje neceg do kraja nije ok...

Drugi problem je talent - cesto se dogodi da male agencije okupljene oko 1-2-par talentiranih individualaca prerastu regionalne kapacitete tj. zbog obujma posla trebaju uzimati nove ljude, al ti novi ljudi iako su u teoriji "dobri", svejedno nemaju tu kvalitetu na kakvoj je ta agencija/grupa postala cijenjena. Cesto se zna dogoditi da vidim nove ali prosjecne siteove neke firme koja je imala !ebene siteove.

I mene znaju nekad poznati primjeri nervirati.... kad je vec spomenut B&Z - da, oni su takodjer problema imati s projektima i egom - pogotovo u jedno vrijeme su se na webu pokusali postaviti kao autoritet takodjer jer su razvikani - al online su definitivno losi... al gle s druge strane - ja se pitam dal bi ja uopce nesto drugacije na njihovom mjestu radio? Mislim budimo realni - mala je ova sredina i trebaju i oni sami sebe hvaliti, biti prisutni u medijima i prijavljivati se na sve moguce nagrade - jer inace su popusili i agencija od toliko ljudi bi zacas izvisila...

... dogodi se prije ili kasnije da Gospodin Kreativa upozna Gospodju Kapitalizam i naglo ostari... hm, kak sam podsvjesno okrivil opet zenski rod za sve Twisted Evil

BTW (bas bilo danas na abuzeedo) na temu guzenja Smile


Last edited by velcro on 30.06.2010 01:29; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Adi



Joined: 19 Dec 2005
Posts: 543
Location: Bihac

PostPosted: 30.06.2010 01:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

RHnC wrote:
Kinezi dolaze:))) Svud ih ima:))

... rekao bi Cartman Smile

Hvala svima na reakcijama, drago mi je da mi3dot živi, a tu ima doista interesatnih stavki.
Što se prezasićenosti tiče - ima i tu istine, posebno glede odnosa financija i kreative, odnosno materijalizma i satisfakcije u radu.
Ali opet danas mnogi uzimaju sebi za pravo da sude, kritiziraju pa čak i nameću pravila i stavove.
Ajd što nemaju respektabilan niti bilo kakav odnosi stav (a o osnovi da ne govorimo), nego oni i sude, alo sude, pametuju ...
Istina, najbolje od svega je biti korak ispred, a inspiraciju naći bilo gdje oko nas, no to mogu samo najbolji.
To je ono što odvaja kreativne umove od ustajalih baruština gore navedenih umova.

Moram da primjetim i vrlo interesantne reakcije Natanatae i uGlavu, no o njima treba opširnije pisati ... sutra ćemo Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Limeni



Joined: 13 Nov 2007
Posts: 109

PostPosted: 30.06.2010 20:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kvalitetni dizajneri i developeri nemaju razloga za brigu.

Postoji puno firmi i pojedinaca koji prodaju gotove template, koje prilagodavaju / pune sadrzajem za par dana. I naravno da mogu rusit cijene i da ce uvijek biti klijenata koji ce takve gotove predloske kupovat.

S druge strane postoje i ozbiljni klijenti kojima je stalo da imaju unikatan, prepoznatljiv vizualni identitet, cist i validan kod koji je optimiziran za trazilice, dobro CMS rjesenje koje zadovoljava njihove potrebe... i spremni su uloziti u web koji ce im se na kraju visestruko isplatit.

Onako kako ja to gledam, ovi sto nude express rjesenja sa gotovim template-ima su filter za klijente koji svoj posao ne shvacaju ozbiljno i ne zele uloziti u njega, pa se onda natezu za 100, 200kn. I neka ih, neka pokupe svakog klijenta koji svoj posao ne shvaca ozbiljno i nije ga briga ako identican web imaju jos 3 druge firme. A kvalitetnim firmama ce uvijek dolaziti ljudi koji zele kvalitetno i unikatno rjesenje tako da tu ne vidim problem.

Ponuda i potraznja, kao u svakoj profesiji. Mozes se osisat za 20kn, a mozes za 100kn. Mozes otici na rucak u luksuzni restoran ili u neku rupu. Pa vidi sto ti bolje odgovara.

Mislim da je najveci problem sto su ljudi informaticki nepismeni, zele web a niti ne znaju sto trebaju, onda ih pokupe i podvale im neki template i tako to je mozda najveci problem...

Sto se dizajnera i developera tice, jedino sto trebamo je raditi ono sto volimo, uzivat i zabavljat se radeci svoj posao i dobri web-ovi su neizbjezni Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Plagijati All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group