Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Import 16 bitnih slika

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
androdoom



Joined: 28 Nov 2007
Posts: 34

PostPosted: 03.08.2010 16:51    Post subject: Import 16 bitnih slika Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jel zna tko kako ubacit 16 bitnu sliku u Illustrator(CS3)? Jel naredne verzije to omogucavaju?

_________________
!?!
Back to top
View user's profile Send private message
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 03.08.2010 19:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da ne, a odgovaram ti čisto zato što me zanima zašto bi to radio???

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
androdoom



Joined: 28 Nov 2007
Posts: 34

PostPosted: 03.08.2010 19:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa htio bih print 16bitne zbog raspona boja. Svjestan sam i da 8bitna nije za bacit al bih htio probat dat u stampu ''nekompresiranu'' pa da vidimo. Vise radi nekog iskustva.

_________________
!?!
Back to top
View user's profile Send private message
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 04.08.2010 18:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa jednostavno koristi photoshop, ne kužim zašto bi ih htio ubaciti u ilustrator. Inače mislim da ako se ne radi o nekom visoko kvalitetnom tisku, da se razlika ne kuži, ali eto probaj.

Pozz

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 04.08.2010 18:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Šta kaže nomes. Ne vjerujem da možeš taj raspon boja prikazati u tisku.

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
androdoom



Joined: 28 Nov 2007
Posts: 34

PostPosted: 06.08.2010 11:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma znam da se razlika u tisku nece uocit samo mi je glupo da Photoshop ima opciju rada sa takvim slikama, a Illustrator nema pa sam se nadao nekakvom pluginu za Illustrator.(pogotovo kad se namucim pripremit slikovne materijale u raw formatima za najkvalitetniji print da bi ih na kraju trebao spestati u jpegu) Pripremu kataloga uvijek radim u vektorskim programima.
Hvala na odgovorima.

_________________
!?!
Back to top
View user's profile Send private message
nomes



Joined: 07 May 2006
Posts: 292
Location: Zagreb

PostPosted: 06.08.2010 18:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sejvaj raw kao *psd te psd plejsaj u illustrator. Kada budeš pravio pripremu pretpostavljam da praviš *pdf. Slike bi trebale ostati 16 bitne jer one su u biti linkani fajl. Bar bi u nekoj mojoj ludoj teoriji trebale da budu, please corect me if im wrong Smile

_________________
Last fm
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group