Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Eksportiranje...fontovi i fotke

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 27.10.2010 21:33    Post subject: Eksportiranje...fontovi i fotke Add user to your forum ignore list Reply with quote

Oduvijek kod pripreme za tisak i na kraju prije eksportiranja sve fontove pretvorim u krivulje i svaku fotografiju stavim u cmyk te provjerim je li na 300dpi (kod letaka, magazina, brošura itd.). E sad znam da novi cs5(možda čak i cs4) indd ima automatizirano pretvaranje fotki iz rgb u cmyk(koliko je to pouzdano?) ali ne znam jel postoji opcija da pretvori i fontove u krivulje!? Kakva su vaša iskustva s tim?
Iskreno nisam nikad razmišljao.. jel postoji opcija da se svi tekstovi odjedamput pretvore u krivulje, ja uvijek jedan po jedan pretvaram ali sad me čeka jedan katalog gdje će to bit prava gnjavaža Confused
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 27.10.2010 21:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

abeceda kaze

prije pocetka slaganja tiskovine i tiska kontaktirati tiskaru da vidis koji rip imaju, koji pdf podrzavaju, koje color profile koriste i prema tome u biti postaviti dokument i onda poceti s slaganjem

tekstve ne u krivulje... totalno nepotrebno i ubitacno za RIP ponekada

fotke unerediti u PS-u i onda ih fino plejsati u indesign...

ako oces dodatno kontrolu onda si napravi preeflight profil da ti cekira rezoluciju i boje i sve parametre koje mu zadas (bar je on u cs5 suoer konfigurativan) i imas mir

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
GR



Joined: 02 Apr 2007
Posts: 301
Location: Zagreb

PostPosted: 28.10.2010 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Thx suncek! Nisam znao da prebacivanje u krivulje može štetit!? Nikad nisam imao problema s tim u tiskari.
Kod eksportiranja u ps naravno da sam u kontaktu s tiskarama da vidim koje drivere da stavim, a preflight koristim i u cs5-ici je odličan!
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.10.2010 17:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

GR wrote:
Thx suncek! Nisam znao da prebacivanje u krivulje može štetit!? Nikad nisam imao problema s tim u tiskari.
Kod eksportiranja u ps naravno da sam u kontaktu s tiskarama da vidim koje drivere da stavim, a preflight koristim i u cs5-ici je odličan!


stvar je jednostavna [da laicki prizemno objasnim], kada saljes pdf s "fontovima" onda rip zna kaj je slovo "a", koje je slovo "đ" i tako dalje pa ih samo pobaca kuda idu, ali kada mu saljes txt u krivuljama onda mora za svaki nod racunati poziciju i mada su danasnji rip-ov solidna racunala [obicno dvoprocesorski xeoni] nekada ih prevelika kolicina krivulja ubije. slanje u krivuljama je u 99,9% slucajeva nepotrebno. a problemi nastaju radi "neispravnih fontova, fontova koji su nestrucno preradjeni, ili najcesci uzrok je kada imas na racunalu instaliranu jednu familiju u vise formata [times new roman u otf, ttf i true type 1] formatu. ja zadnjih par mjeseci radim odredjene tiskovine za jednog izdavaca koje se tiskaju u kini, a iste su namijenjenje za njemacko, dansko, skandinavsko trziste [znaci sve su prepune predivnih preglasa, naglasa umlauta i slicnih radosti]. jednini konatkt koji sam imao s kinezima je bio taj da sam dobio info koji pdf podrazvaju. i nikada nikakvih problema s fontovima.

PS je isto nepotreban korak ako se radi o indizajnu od verzije CS2 pa na gore. export je dovoljno konfiguratabilan da mozes dobiti istovjetan pdf koji radis preko PS pa onda destilacija, a imas kud i kamo manje petljancije. pogotovo ako imas nekakvu nestandardnu dimenziju pa skuzis da moras posebno u driveru porihtavati koju starnu da prvu printa i tome slicno...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group