Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Koliko praznog prostora stavit?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
darioklc



Joined: 09 Dec 2010
Posts: 2

PostPosted: 09.12.2010 07:36    Post subject: Koliko praznog prostora stavit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Radim plakat A3 i letak A5 formata.
Koliko praznog prostora treba ostavit od ruba papira da se u tiskari moze sve otiskati?
I jos nesto, kada radim u Illustratoru veličina mi bude jako mala, oko 1 mb za plakat A3 sa jednom slikom, malo teksta i par crta na 300 ppi. To kad snimim kao .pdf. A kada radim u photoshopu onda to isto ispadne preko 100mb.
Zasto?
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 09.12.2010 09:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

plati nekome da ti to odradi u sklopu instrukcija.. biti ce za sve jednostavnije i lakse za prozvakat. od tebe do onog jadnika koji ce to pripremati za tisak (film ili ploce), pa do tiskara i kasnije dorade...

have fun

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Reggie



Joined: 31 May 2004
Posts: 76

PostPosted: 09.12.2010 14:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dobro rečeno.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 09.12.2010 18:24    Post subject: Re: Koliko praznog prostora stavit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

darioklc wrote:
Radim plakat A3 i letak A5 formata.
Koliko praznog prostora treba ostavit od ruba papira da se u tiskari moze sve otiskati?

Nikoliko... Znaci imas npr. plakat A3. Napravis u doc setupu da je novi dokument A3 i dodas mu 3 mm bleeda...
I ti onda punis tu stranicu sa cim god oces koliko oces. Bleed se u tisku reze. Znaci ta 3 mm su ti neka sigurna zona. Ak oces da je cjeli plakat crven, onda rastegnes crvenu po cjelom plakatu plus i na bleed. Kad nebi rastegnuo boju preko velicine plakata na bleed onda kad ovi rezu u tiskari postoji mogucnost da se pojavi bijela linija ak neko krivo obreze papir na format. Zato, imaj bleed i deri.
naravno ne stavljas u bleed stvari koje ne zelis da se rezu.

darioklc wrote:
I jos nesto, kada radim u Illustratoru veličina mi bude jako mala, oko 1 mb za plakat A3 sa jednom slikom, malo teksta i par crta na 300 ppi. To kad snimim kao .pdf. A kada radim u photoshopu onda to isto ispadne preko 100mb.
Zasto?


Zato jer Illustrator radi sa vektorima. Oni su nezavisni od rezolucije. Rade na principu bezierovih krivulja. Njima izlazna rezolucija uredjaja (printer, monitor, rip...) nije bitna.
Photoshop radi na principu pixela, odnoso bitmapa. Bitmape su ovisne o rezoluciji (72 za web, 200 za novine, 300 za casopise, 600 za strihove... ). On taj tvoj plakat A3 shvaca kao jedu veliku bitmapu. Znaci to je mali milion pixela na a3 formatu i nije ni cudo da ispada 100 MB. Rezolucija mislim da ti ni ne traba biti 300. Jer se plakat gleda s distance al nisam ziher koliko da stavis. Nisam bas puno plakata napravio... Radio sam jumbo plakate i za njih je 72-100 dpi dosta. Vidi kaj ce ti rec u tiskari.
Back to top
View user's profile Send private message
darioklc



Joined: 09 Dec 2010
Posts: 2

PostPosted: 09.12.2010 18:40    Post subject: Re: Koliko praznog prostora stavit? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bond zahvaljujem puno!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group