Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Biganje i falcanje - osnove i ograničenja

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
528491



Joined: 04 Apr 2011
Posts: 10

PostPosted: 07.11.2011 08:58    Post subject: Biganje i falcanje - osnove i ograničenja Add user to your forum ignore list Reply with quote

Molim za objašnjenje zašto postoje tehnička ograničenja kod strojnog biganja/falcanja arka, odnosno čime su uvjetovana?

Primjerice kod savijanja letka u harmoniku. Uzmimo primjer letka koji bi trebao imati 7 "stranica" (savijenih stupaca, vidi sliku).


Koliko znam, iz B1 formata maksimalan broj bigova je 5 po širem dijelu arka. Može se dodati šesti big ali se taj dio onda mora falcati naknadno i ručno. Jesam li u pravu? Zašto je to tako? Mijenjaju li se ta ograničenja sa nekim drugim formatom arka? Je li to povezano sa vrstom stroja, npr. ako se biganje i falcanje radi u jednom prolazu?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group