Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
F logo

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Plagijati
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pas



Joined: 25 Apr 2005
Posts: 85
Location: Split

PostPosted: 10.06.2013 17:26    Post subject: F logo Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po vama u koju kategoriju ovo spada - original, kopija ili inspracija?



igrom slučaja razmjenio sam par riječi s autorom ovog logotipa i on je uocio poveznice izmedju ova dva znaka, ali da "...iza svega stoji priča, i da ne gledam situaciju plosno nego da sagledam vizual u cjelini..." pa me zanima vase mišljenje prema ovom jer po meni je ovo kopija na kojoj je promjenjena boja iz crvene u plavu i promjenjen oblik iz kruga u stit... ako sam u krivu da se ispričam covjeku.

_________________
Ars longa, vita brevis...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address
GNMF



Joined: 07 Feb 2012
Posts: 8
Location: All around the place

PostPosted: 12.06.2013 13:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vrlo vjerojatno nije plagijat. Kad imaš akronim kao glavni element logotipa, onda je velika šansa da si napravio nešto što već postoji. Druga je stvar, što si u tom slučaju napravio i logotip upitne kvalitete. Osim toga, ovaj gore je dosta slab. Nema ništa posebno: nije originalan, ne donosi ništa novo, nije vizualno atraktivan, nije na prvu jasno što je, nema priču. Ima lošu tipografiju. Dakle, nije baš ni vrijedan disksusije o mogućem plagiranju.
Jedino je zanimljiva tapeta sa simbolima koji (nadam se) imaju veze sa temom.
Back to top
View user's profile Send private message
pas



Joined: 25 Apr 2005
Posts: 85
Location: Split

PostPosted: 12.06.2013 18:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne bih se bas slozio s tvojom drugom rečenicom jer to znači da smatraš kad se oblikuje logo sa slovom "F" da je normalno da ispadne izvedeno bas poput F od flash playera s kojim se svaki covjek koji koristi internet susretne htio ili ne? Mislim da je na nama kao dizajnerima duznost bas to da se oblikuje nesto novo i originalno bio to logo za lokalnog frizera ili najveću svjetsku korporaciju.

Uvijek je moguće da nečiji rad slučajno ispadne sličan ili možda čak isti kao od nekog drugog, bilo je nekad viđen pa slučajno ostane u podsvijesti ili korištenjem određenih elemenata se došlo na istu ideju i izvedbu. To mogu prihvatiti ako se radi o ljudima koji nisu povezani i logo je nije svjetski rasprostranjen poput ovog. Da se bas slucajno doslo do ovakve izvedbe loga od jednog dizajnera koji se svakodnevno susreće s flash-om i vjerovatno ga ima instaliranog na kompu to mi ne izgleda kao slučajnost...

Slovo F bih sad iscrtao u 30 različitih verzija koje ne sliče na flash, a pogotovo klijentu sigurno nebi ponudio verziju koja preočito podsjeća na neki svjetski poznat logo znao on za njega ili ne. Moj prvi susret s ovim logom je bio dok sam vozio i vidio ga krajem oka na jumbo plakatu - doslovno sam pitao suvozača: "Jeli ovo izišla neka nova verzija flash-a?" Shocked

Ali eto možda ja gledam sve to plošno
Rolling Eyes

_________________
Ars longa, vita brevis...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address
GNMF



Joined: 07 Feb 2012
Posts: 8
Location: All around the place

PostPosted: 13.06.2013 08:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam rekao da je normalno. Rekoh da je moguće. Znam po sebi. Nekoliko puta mi se dogodilo da sam napravio logo, tehnički i ideološki neovisno o trendovima. I mislio sam da je najbolje što sam ikad napravio. I onda, kao što to uvijek radim, prije prezentacije sam proguglao malo i našao gotovo identičan logo, zbog čega je ovaj moj postao neupotrebljiv.
Ja redovito provjeravam, ali kladio bih se da veliki broj kolega nikad ne provjeri, pa se ne skuži dok nije prekasno.

Razmisli koliko ima designera koji rade vizualni identitet? Koliko ima onih koji su radili "f" logo do sada? Kladio bih se da je u opticaju trenutno barem 10ak gotovo identičnih "f" primjera, od kojih barem 5 nije plagijat.
Dakle; da, moguće je da je plagijat, ali iskreno mislim da je veća šansa da se dogodilo slučajno.

Designera koji je ovo napravio prvenstveno treba kritizirati zbog traljavog i neodgovornog posla. A optužba za plagijat tek onda dolazi eventualno.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Plagijati All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group