Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Php - the basics

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 20.09.2003 17:44    Post subject: Php - the basics Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, ja niš ne kužim s tim, a treba mi. nek mi pliiiz neko pojasni, o čem se tu radi, i neke bejzikse... Confused


thankz, Very Happy

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 20.09.2003 18:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

biti će. baš planiram jedan apache+php+mysql instalacija tutorial (dobro, tog vec ima na netu al ja bi probao malo drugaciji pristup od next-next-finish) i basic php tutorial.
uskoro uglavnom, a poslije idemo s naprednim stvarima...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bonfire



Joined: 18 Sep 2003
Posts: 32
Location: Somewhere in time

PostPosted: 20.09.2003 19:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eeee, to!

_________________
There's a time to live, and a time to die
When it's time to meet the maker
There's a time to live, but isn't it strange
That as soon as you're born, you're dying
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 20.09.2003 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a sto fali phpdevu? Smile
Back to top
View user's profile Send private message
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 20.09.2003 20:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam probao foxserv.. i onda sam presao na phptriad gdje sam updatao apache i mysql na najsverjziju inacicu i sve radu super.. imao sam par primjedbi na foxserv, vjerojatno zbog apache 2.0, a sa starim apache 1.3.xx je sve super Smile
______
sinko 1. odi na www.php.net pa si skini help.. nekih megabajt il tak nes.. ak me pamcenje ne vara.. onda si skini npr.. phpdev, appserv.. trazi na sajtu od php pod links, pa ces naci za servere..
i onda potrazi ba googlu za web moneky (cini mi si http:/7webmonkey.ttripod.com) i tamo imas tutove i sve.. i potrazi si jos sajtova za tutove i onda sve to nauci i ti sretan i zadovoljan..
___
njava -
to sa starim verzijama apache-a, mysqla ?
mislim 1.3.xx apchea i 3.2x.xx mysql-a ili sa apche 2.0 i mysql-om 4.0 ?
meni je bolje rjesenja sam starim inacicama jerbo mysql-a 3.2x.xx imas 12 mega za skinuti, a 4.0 nekih 20 mega.. i tak..
mislim moje misljenje..
btw.. naravno da i php 4.3.3 ide unutra Very Happy Very Happy
_____[/url]

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 20.09.2003 20:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja cekam striceka vanju. i sredi da je lagano za prelaznike sa Turbo Pascala 7.0 :)) cmi
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 20.09.2003 21:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hwaaaaaaala! fakat ste di best.

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2003 14:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

_butch wrote:
njava -
to sa starim verzijama apache-a, mysqla ?
mislim 1.3.xx apchea i 3.2x.xx mysql-a ili sa apche 2.0 i mysql-om 4.0 ?
meni je bolje rjesenja sam starim inacicama jerbo mysql-a 3.2x.xx imas 12 mega za skinuti, a 4.0 nekih 20 mega.. i tak..
mislim moje misljenje..
btw.. naravno da i php 4.3.3 ide unutra Very Happy Very Happy
_____[/url]


mislim da cu ici sa apache 1.3.x, mysql 4.0 (trenutni 4.0.15) i php 4.3.3, i to instalacija step by step (posebno apache i konfiguracija, posebno php i njegova konfiguracija, isto za mysql). triad, foxserv i ostala paketirana rješenja ću spomenuti ali bi htio ljudima koji ne razumiju razjasniti što ide kamo i zbog čega, koje sve mogućnosti postoje, sve ono što ti paketi naprave umjesto tebe a kad zapne onda ne znas od kuda krenuti... cijela priča će biti prilagođena win korisnicima jer mislim da su u većini (među početnicima, kojima je tut namijenjen).

drugi tutorial sam zamislio kao 'uvod u web programiranje'. objašnjenje osnovnih koncepata, čemu uopće web programiranje služi, razlike između client-side i server-side programiranja, demistifikacija CGI-ja, bez konkretiziranja o sintaksi pojedinog programskog jezika.

nakon toga bi išle osnove php-a
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Zeus



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 775
Location: Čakovec

PostPosted: 21.09.2003 14:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edaj nam to :)) napisi cim prije :)
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2003 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bilo bi ljepo naglasiti i objasnit cemu sluzi baza podataka. ja sam znao pogubit zivce dok sam objasnio ljudima cemu to sluzi Smile
obicno rulja cuje "PHP" pa si briju naucit to bez da pomisle sto to znaci "mysql" ili neka druga baza. al uglavnom hf pisuci tutorial :>
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 21.09.2003 15:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a kad to zavrsis onda moze instalacija gd lajbrarija pod win :)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 21.09.2003 20:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u biti je najvaznije srediti instalaciju php-a koja je mnogima problem, dok se mysql lako sredi (winmysqladmin i samo se ispuni).. Very Happy
tak. fora..
za one napredne tutove mogu predloziti - poll.. i jos kaj se sjetim Smile

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2003 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
a kad to zavrsis onda moze instalacija gd lajbrarija pod win Smile


pa to ide po difoltu, samo treba dllove iz php_root/dlls skopirat u neki od dirova iz patha, recimo windows_root/system32 na 2000/xp odnosno windows_root/system na 95/98

i u php.ini odkomentirat gd extenziju
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TilT



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 117
Location: Lovran

PostPosted: 21.09.2003 20:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jedva čekam jeeees!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 21.09.2003 21:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
che.UP wrote:
a kad to zavrsis onda moze instalacija gd lajbrarija pod win :)


pa to ide po difoltu, samo treba dllove iz php_root/dlls skopirat u neki od dirova iz patha, recimo windows_root/system32 na 2000/xp odnosno windows_root/system na 95/98

i u php.ini odkomentirat gd extenziju


OMG!!! OMG!!!! nemrem vjerovat :)
radi, fkors, sad sam probo...
nebi vjerovo kolko sam vremena spusio na citanje dokumentacije, sto php, sto gd, i nism naso nego samo za linux...

fenkju, fenkju, fenkju!!!!!

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 21.09.2003 21:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

np Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 22.09.2003 07:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kul je pisati te tutorijale, to je uostalom najbolji nacin da se nauci php, prevodeci, ali ujedno oduzima jako puno vremena sto si neki od nas ne mogu priustiti. za mysql preporucujem phpmysqladmin kao odlican alat za manipulaciju db-om.
meni se dosta svidja troubleshooting sistem kad se ljudi javljaju sa problemima, to je isto odlican nacin rijesavanja problematike. ja se u zadnje vrijeme jako malo bavim php-om ali cu vrlo rado pomoci nekom ukoliko mogu naravno. eto ja mogu ponuditi prvu pomoc prilikom instralacije php, mysql,apachea na unix platformama. php i apache dio je pis of kejk a sa mysqlom i nije tako lako, pa ako nekom zapne vrlo rado pomazem. sql jezik je dosta obiman ali se vrlo mali dio njego koristi u interakciji sa php-om, uglavnom se koristi select, insert, update, delete, mali tour se moze pronaci i ovdije.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 22.09.2003 10:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
kul je pisati te tutorijale, to je uostalom najbolji nacin da se nauci php, prevodeci, ali ujedno oduzima jako puno vremena sto si neki od nas ne mogu priustiti.

Samo ću napomenuti da nemamo namjeru prevoditi strane tutoriale kojih nismo autori. Niti objavljivati tuđe prijevode. Hvala. Čisto da se ne dobije krivi dojam.

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2003 11:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eda, ja sam znao naletit prilikom citanja nekih tutoriala na ono sto se na faksu zove "lose programiranje" - primjer je kreiranje mysql tablica kad ti treba int od 2 znamekne (1-99) a ljudi stave umjesto smallint (ili sl. tome) text type - na to sam znao naletit par puta i kod mene na faksu za takvu stvar ODMA gubis bodove na ispitu. tak da bi trebalo naglasiti u nekom stickyu da kad se pise tutorial da se obrati paznja na to. u cem je problem kod tog - file dobije nepotrebno veci size te se zauzima vise rama kod servera prilikom ucitavanja podataka - ovisno o sajzu tablice fk0rz moze doc do sporog rada i sl. pa mislim da je to bitno naglasit prilikom pisanja. just my $0.02 Smile
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2003 12:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thnx.
jedna od tema u mom todo-u je i 'najčešće greške kod programiranja i kako ih izbjeći'.
doduše, ponekad ne treba biti knjiški strog u praćenju 'pravila'. konkretno, ponekad (često) kod planiranja/dizajna baze nije nužno potrošiti nepotrebno vrijeme dokučujući da li polje treba biti varchar(32) ili je dovoljno varchar(16). bolje je dati određenu fleksibilnost a nakon deploya testne ili čak live verzije napraviti analizu stvarnih podataka koji se nalaze u bazi i onda optimirati.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 22.09.2003 19:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mmmmmmm, ok, nisam od ovog niš skužio... ali nemaveze, čekam tut.

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group