Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Kupovanje fotki
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.06.2004 16:51    Post subject: Kupovanje fotki Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako je tema bila,,,killajte post Smile

Misim da se svatko susreo sa bilo kakvim dizajnom, u koji je trebao ubaciti fotku, a posto sve danas ima autorska prava, a najlakse je naci negdje na cdu super fotku, i puknut je na cover.
gdje kupiti fotke, kako postupiti kada klijent trazi npr za oglas da sami sastavite nesto, znaci bez danih materijala (fotki).
u ovo ne ulazi, samostalno fotografiranje Smile

gledao sam CD na stockbyte-u, sitnica, 70fotki 600baksa, pa se misli Smile)
ovo pogotovo mislim za izdavaštvo Smile
eto. iskustva?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 25.06.2004 17:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kupis, platis, sve 5 :)
nikakva "posebna" iskustva....i nema neke filozofije....
mi ih obicno kupujemo sa photostockova...getty, zefa, masterfile, buenosdias, rijetko s photonice jer su tamo jako skupe....

klijentu fino uracunas u cijenu tu fotku...odnosno, ovisno o klijentu... kazes nekima unaprijed da mislis staviti fotku koja kosta toliko i toliko (mi neke prijavljujemo unaprijed radi budzeta, a neke samo u zavrsni racun, s tim sto se podrazumijeva da ti klijenti znaju da fotke nisu besplatne i da ce za dizajn s fotkom morati platiti)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 25.06.2004 17:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pronalaženje fotki > moja najveć noćna mora. Sa traženjem materijala za web je puno lakše jer je naravno lakše naći fotku na 72 dpi-a i još k tome free. S materijalima za tisak je koma. Ima klijenata koji dostave materijale na CD-u, a između ostalog i fotke odgovarajuće kvalitete. Ima pak i onih koji skinu sličicu od cca 150 x 150 px sa neta i žele je otisnuti na pola strane.
Oni automatski imaju jedan fini kulturni odjeb. Nako toga im se treba nacrtat što i kako dalje. Druga solucija je da nađem na nekom stock photo servisu fotografiju koja bi im odgovarala i izbacim im njen data sheet (dimenzije, reza, licenca, cijena...). Pa tko voli nek' izvoli.

Ima pak klijenata kojima nije bed platiti i prepuštaju nam da im odaberemo fotke za koje mislimo da bi bile upotrebljive. Zadnji slučaj bio je kada je klijent za 4 slike pljunuo par sto baksa, a slike su trebale biti upotrebljene samo za e-cardse dimenzija 400 x 250 px. Neki jednostavno ne pitaju za cijenu. U agencijama to hoda puno glađe. Nađeš, ukomponiraš, naplatiš. Znam prema klijentima koji k nama dolaze preko agencija tipa Futura DDB itd.... oni obilato koriste stock photo servise.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.06.2004 19:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e to pitam, e TYPE ne moras mi pricati za fotke, ista stvar sa oglasima, "pitaju, jel se moze?" pa moze samo ... Smile
4th, jel iskljucivo kreditne kartice doalze u obzir kod naplacivanja? i kako reagirati kada ti klijent da slike koje je nasao negdje na netu, i kaze da ih iskoristis, da li je moje pravo upozoriti ga i provjeriti da li zna autor da cemo to puknut negdje na oglas ili cisto uz neku karticu texta?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 25.06.2004 20:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa neke fotke mozes samo uz kreditnu, ali recimo, sa zefe mozes dobiti fino racun, kao i za buenos dias (imaju predstavnistvo u hr)...tapravo, ovi iz zefe hr dilaju sa dosta stockova...(nemam tu mail, ali ako me podsjetis u pon pronadjem ti kontakt).

a sto se klijenata tice, ne samo da je tvoje pravo, nego se od toga moras nekako i zastititi...jer klijent uvijek moze reci da si ti to sam stavio i tu ces ti kao dizajner nadrapati...najbolje bi bilo kada bi ti neku uljudnu izjavu nakon tvog upozorenja potpisali da oni odgovaraju pravno za to sto je ta fitka u njihovim materijalima..ne znam kako drugacije (mi smo rijetko imali problema s klijentima, cak vise sa vlastitim sefom kojem nije jasno da nije nemoguce da ga netko tuzi za fotku koju samo skine, a ne plati...)

u svakom slucaju, cuvaj se :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 25.06.2004 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jasno, upozorio sam, kao sto je npr koristenje word clipartova pri izradi nekih oglasa, kolko god ja govorio da to ne smijemo staviti, (em je ruzno..), a odg je "ma di ce bill gates to vidjet..." heeellooo... pa nemam jos kreditnu , pa zato pitam, ali si modza rijesim nesto pa vidim. pisem ti u pon 4th
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 25.06.2004 20:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
ovi iz zefe hr dilaju sa dosta stockova...(nemam tu mail, ali ako me podsjetis u pon pronadjem ti kontakt).

aj stavi ovdje kontakt, jer i mene zanima..
jeli znaš može li se preko firme, mislim preko računa - virmanom - kupovat slike?
to bi mi najviše odgovaralo..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 25.06.2004 20:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo prko zefe hr (ali firma se zove drugacije) smo preko virmana kupovali u firmi.
stavim u pon, kontakt mi na poslu

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 25.06.2004 20:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
ovo prko zefe hr (ali firma se zove drugacije) smo preko virmana kupovali u firmi.
stavim u pon, kontakt mi na poslu

super.. mrzim visit po bankama, itd.. Laughing
ovako knjigovođa visi u redu... hehe
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tstajduhar



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 4

PostPosted: 02.07.2004 16:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Stock photo sajtova ima bezbroj, al je stvarno kvalitetnih, a time i skupih, nekolicina. Uz ovdje nabrojane usudio bih se navesti jos i alamy.com (min 48MB tiffovi), iStockpro.com (jpegi za manje printove), indexstock.com (razlicite reze)... Kako sam i sam na nekoliko tih sajtova pootvarao accounte i otpoceo s odasiljanjem CD-ova s hi-res fotkama mozda ti kako mogu pomoc u tvojim foto potrebama?

Postoje jos i Diomedia.com (UK-YU agencija), Fotoarhiv.com (Zadar), Photon.si (SLO, jos nisu krenuli sa stockom, samo art zasad)... i tako dalje i jos dalje...

pozdrav,
tomislav
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.07.2004 18:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bemu, skorz sam zaboravila poslati taj kontakt....ako ne stavim do pon (na poslu mi to), neka me netko podsjeti, ako vam treba.....

fino sto si stavio ove "lokalne" stockove :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
mirakuli



Joined: 06 Oct 2003
Posts: 7
Location: Croatia

PostPosted: 02.07.2004 20:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U Zagrebu, CCN-images; Sostariceva 6 (ja mislim). Zastupstva Mauricus, Benelux, mozes i fotke od Zefe kupit kod njih
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 03.07.2004 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mirakuli wrote:
U Zagrebu, CCN-images; Sostariceva 6 (ja mislim). Zastupstva Mauricus, Benelux, mozes i fotke od Zefe kupit kod njih


to su ti....

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 03.07.2004 11:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

photostock bez weba?.......
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 03.07.2004 11:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
photostock bez weba?.......


nisu oni photostock, oni su samo posrednici u prodaji fotki s drugih stockova

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 03.07.2004 11:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aha, ondak ql
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 03.07.2004 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
blackduke wrote:
photostock bez weba?.......


nisu oni photostock, oni su samo posrednici u prodaji fotki s drugih stockova


Ima hrvatski izraz za to: preprodavači Smile Zanima me koja je razlika u cijeni fotografije koju kupim direktno od stock servisa koji zastupaju ili od njih .
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 03.07.2004 14:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nemam pojma, ali kad sam sa zefe isla kupovat fotku (nisam znala za "preprodavaca" tada), u roku keks mi se na mail javio "preprodavac" (pretpostavljam da se onda svi zahtjevi iz hr preusmejravju na njih), pola sata mi objsnjavao koje sve usluge nude, kakve sve popuste nude na kolicinu i sl., u roku 3 dana nam poslao hrpu kataloga i itd...(ocu rec, lik se stvarno potrudio da se i drugi put njemu obratimo)...

sad sam se sjetila da mi je naglasio kako imaju veliku bazu fotki iz hr (nije mi trebalo i nemam pojma kakve su kvalitete, ali ako nekom treba, mozda su ok...)

nude i neku uslugu tip: ti im kazes kakvu bi fotku, a oni petraze za tebe i posalju ti preview...(ni to nisam nikad iskoristila, ali mozda ocu u nedostatku vremena - naime, nas je 15 na bjutiful isdn liniji Rolling Eyes )

eto...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 03.07.2004 22:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4th, hoces da pokrenemo donacije za povecanje linije Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 03.07.2004 23:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ajmo sada malo ozbiljno: Ja i kolega smo prije par godina krenuli sa idejom stock servisa. Unazad godinu dana jedan dobare dio aplikacija je i napisan, istestiran i pokazao se jako zahvalnim. Ideja je mnogo, zapeli smo na finalnoj realizaciji. Naime, čitavu stvar bi trebalo i pravno riješiti, formirati krug fotografa koji bi ustupali svoje foto portfolie stock servisu (uz razumnu proviziju od svake prodane fotografije). itd itd. I naravno na kraju osigurati kvalitetan hosting i gro diskovnog prostora. Bilo je jako dobrih ideja kao npr "photo on demand". Fotograf koji surađuje sa stockom prema vašoj narudžbi kao registriranom korisniku odradi zadatak, fotografira ono što ste tražili......itd, itd. Naglasak bi trebalo staviti na dobroj zastupljenosti nacionalnih motiva. Ako ste ikada pod kriterij pretraživanja, recimo na Corbisu u pisali "Zagreb" nećete dobiti baš mnogo upotrebljivih fotografija (ja obično dobijem , slike f. Tuđmana, njegove pogrebene povorke, Gojka Šuška.....onak, totalno bezveze.)
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 03.07.2004 23:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
4th, hoces da pokrenemo donacije za povecanje linije :)


no...ja bi da pokrenes donaciju za unajmljivanje jakuze! adresu dostavim ...:)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 03.07.2004 23:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe u tom slucaju, moja je adresa ispod tvoje Smile))
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
ozi2002ris



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 79
Location: Zagreb Hrvatska/ Amsterdam Nizozemska

PostPosted: 04.07.2004 06:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
Ajmo sada malo ozbiljno: Ja i kolega smo prije par godina krenuli sa idejom stock servisa. Unazad godinu dana jedan dobare dio aplikacija je i napisan, istestiran i pokazao se jako zahvalnim. Ideja je mnogo, zapeli smo na finalnoj realizaciji. Naime, čitavu stvar bi trebalo i pravno riješiti, formirati krug fotografa koji bi ustupali svoje foto portfolie stock servisu (uz razumnu proviziju od svake prodane fotografije). itd itd. I naravno na kraju osigurati kvalitetan hosting i gro diskovnog prostora. Bilo je jako dobrih ideja kao npr "photo on demand". Fotograf koji surađuje sa stockom prema vašoj narudžbi kao registriranom korisniku odradi zadatak, fotografira ono što ste tražili......itd, itd. Naglasak bi trebalo staviti na dobroj zastupljenosti nacionalnih motiva. Ako ste ikada pod kriterij pretraživanja, recimo na Corbisu u pisali "Zagreb" nećete dobiti baš mnogo upotrebljivih fotografija (ja obično dobijem , slike f. Tuđmana, njegove pogrebene povorke, Gojka Šuška.....onak, totalno bezveze.)


Znaci nisam jedini koji radi na istoj ideji Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 04.07.2004 11:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mihaela Mutic - mihaela@ccn-images.hr

mail kontakt za zefu.hr (iskopam jos i broujeve telefona, neam pojma sada gdje su...)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 04.07.2004 14:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ozi2002ris wrote:
TYPE01 wrote:
Ajmo sada malo ozbiljno: Ja i kolega smo prije par godina krenuli sa idejom stock servisa. Unazad godinu dana jedan dobare dio aplikacija je i napisan, istestiran i pokazao se jako zahvalnim. Ideja je mnogo, zapeli smo na finalnoj realizaciji. Naime, čitavu stvar bi trebalo i pravno riješiti, formirati krug fotografa koji bi ustupali svoje foto portfolie stock servisu (uz razumnu proviziju od svake prodane fotografije). itd itd. I naravno na kraju osigurati kvalitetan hosting i gro diskovnog prostora. Bilo je jako dobrih ideja kao npr "photo on demand". Fotograf koji surađuje sa stockom prema vašoj narudžbi kao registriranom korisniku odradi zadatak, fotografira ono što ste tražili......itd, itd. Naglasak bi trebalo staviti na dobroj zastupljenosti nacionalnih motiva. Ako ste ikada pod kriterij pretraživanja, recimo na Corbisu u pisali "Zagreb" nećete dobiti baš mnogo upotrebljivih fotografija (ja obično dobijem , slike f. Tuđmana, njegove pogrebene povorke, Gojka Šuška.....onak, totalno bezveze.)


Znaci nisam jedini koji radi na istoj ideji Very Happy


Gle, u općoj domaćoj letargiji i u pomanjkanju volje da se realiziraju dobre ideje sama po sebi se nameće potreba za realizacijom jednog takvog servisa, naravno uz vrlo ozbiljan i temeljit pristup čitavoj stvari. Žalosno je što se u hrpi naleta plasiraju poluproizvodi iza kojih stoji jako dobra ideja, ali način na koji su realizirani je više nego jadan.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group