Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
PC ili Mac? što da kupim..?!
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 29.06.2004 10:30    Post subject: PC ili Mac? što da kupim..?! Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle.. uzimam novi komp, pa se mozgam između PC-a i Mac-a.. o Macu nemam pojma ništa..
koja je uopće točna razlika?
jeli problem doći do programa za Maca?
koja je razlika u cfiri?
tko prodaje u HR Macove?
kako izgleda koniguracija za Maca? znam da je nešto po brojkama manja od PC-a, a ista performansa..
kako ide s servisom posli garancije? skupo?
i da - monitori.. odmah bi uzeo nešto dobro od monitora, ali ne ovaj koji je na njuzima.. Very Happy

fala unaprid.. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 29.06.2004 10:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Iz mog iskustva (skromnog) Mac za graficki design, PC za Web design. Monitor Sony, sto veci, to bolji !
Mac OS X nisam nesto puno probao, premda cujem da je sjajan i za web, tako da...uzmi Maca, nes igrati nesto igre, al ces uzivati u radu. Ako imas novaca Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 29.06.2004 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mac je moj san i kad tad cu ga kupiti
za prodaju u hr pogledaj ovdje http://www.angolo.hr/
Back to top
View user's profile Send private message
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 29.06.2004 10:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

MAC, daaaaaa.

Prvih dva tjedna češ pizdit, ali kad se navikeneš na MAC nema ti povratka, znaš koju oni grafiku mogu progutat. To nevjerovatno.

Kad budem velik i s paycheckom, to je prova investcija, a za sada moram bulaznit PC-u
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 29.06.2004 11:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a što je za njega ova koniguracija?
kolika je to jačina naspram PC-u?
Quote:

PowerMac G4 1,25 GHz* / 256MB / 80GB / Combo / Radeon 9000 / OS 9 i X / tipkovnica i miš za nevjerojatnih 10.081.- + PDV!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 29.06.2004 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sad sam ih zvao.. 17" monitor i ovako bolji Mc bi došao oko 26.000,00 kn.. Shocked
jetinija varijanta s slabijim Macom je negdi oko 15 - 20 tisuća..

ovo je bez koniguracije, sada će mi ih poslat na mail, pa onda sve detalje postam..

al je skuuuuup...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Domba



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 548
Location: Samobor

PostPosted: 29.06.2004 11:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, skup je, znam da ga je frend platio oko 30 tisuca kuna (G5-icu).

ajd mi proslijedi detalje kad ti mail-aju ak ne namjeravas sve ovdje staviti, bas me zanima.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 29.06.2004 12:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako ga ne kupujes za firmu isplati se kupit ga u austriji/italiji i presverat ga (ako se radi o notebooku) ili platit PDV (na kompjutere se ne placa carina) - dodje te fest jeftinije

jest da je skuplji, ali zato puno duze drzi cijenu - mekovi od prije 4-5 godina (dual G4 500MHz, recimo) u oglasima idu za 5000 kuna, sto se za piceke istog godista bas i ne bi moglo rec... Laughing

btw, NI U LUDILU nemoj od ovlastenog apple ducana uzimat dodatnu memoriju, hard, misa... sve se to za ZNATNO manje para moze ubost u bilo kojem PC shopu. na www.jabucnjak.info obitava prilicno prijazan mek komjuniti - tamo se mozes raspitat za konkretni hardver.

savjet - trenutno je best buy dual 1.8 GHz G5 oko 20 soma kuna (sa uracunatim PDV-om). ubodi to, ubaci jos giga memorije, eventualno dodatni s-ata hard (recimo raptor - 10000 okretaja, njega koristis za sistem, softver i photoshop scratch) i miran si iducih 5 godina

sto se softvera tice - javi se na private Wink
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 29.06.2004 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ars wrote:
a što je za njega ova koniguracija?
kolika je to jačina naspram PC-u?
Quote:

PowerMac G4 1,25 GHz* / 256MB / 80GB / Combo / Radeon 9000 / OS 9 i X / tipkovnica i miš za nevjerojatnih 10.081.- + PDV!


Konfiguracija koju si naveo lagano je pregazilo vrijeme. U Powercomu ju je preko žnore sve bilo moguće nabaviti za nekih 9000 kn (bez žnore oko 11000 kn). Sama procesorska snaga je solidna, i s obzirom na sabirnicu L3 cache itd možeš očekivati performanse kao na PC-u sa P IV procesorom radnog takta cca 2 Ghz. RAM-a ti treba barem duplo toliko (512 Mb) Grafička sucks. Za te pare možeš složiti jako dobru PC konfiguraciju. Dobavljivost aplikacija danas i nije toliko nemoguća.
Back to top
View user's profile Send private message
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 29.06.2004 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo..



mislim da ću ostat pri PC-u za sada.. a probat ću nekako sredit Maca van HR-a.. stvarno je skupo.. Shocked

PDV je kao novi PC.. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Domba



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 548
Location: Samobor

PostPosted: 29.06.2004 15:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

wow...

smrzo sam se kad sam vidio cijenu. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 29.06.2004 15:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za te pare otvorim firmu, kupim par kompova i počnem obrtat pare Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 29.06.2004 15:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tja, skupo...

zavisi sa cim ga usporedjujes - dell precision 650 dual 3.2Ghz xeon kosta u engleskoj 2800 funti - sa linuksom, 40gb hardom i 19" monitorom.
a, sporiji je bar 30%...

nemres usporedjivat cijenu dual G5 sa cijenom piceka za igranje...
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 29.06.2004 17:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ars wrote:
evo..



mislim da ću ostat pri PC-u za sada.. a probat ću nekako sredit Maca van HR-a.. stvarno je skupo.. Shocked

PDV je kao novi PC.. Laughing


Super mi je iznos popusta....taman da si kupiš podlošku za miša Smile
Back to top
View user's profile Send private message
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 29.06.2004 18:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

nemres usporedjivat cijenu dual G5 sa cijenom piceka za igranje...


usporedi sa AMD64 konfiguracijom.
btw, nedavno sam gledao Macove i šta dođe u njima. iskreno sam se šokirao kad sam vidio koje grafičke kartice idu unutra...tek tolko....

http://www.apple.com/powermac/specs.html

dakle, osim najjačeg g5 dual 2.5 ostali dobijaju fx5200 koja je najgori šrot koji se može zamislit. također ne želim komentirat ostatak konfiguracije jer se sastoji od najnormalnijih PC komponenti...niš posebno, osim cijene....

o mišu s jednom tipkom neću previše.

Last edited by silence on 30.06.2004 07:12; edited 1 time in total

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 29.06.2004 20:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni bi isto bio bed dat gro para za maca... jebiga, jedno sto je bolje je OS, i moram rec da je OSX meni svjetlosne godine ispred windowsa. Pa da postoji OSX za pc il nesto ekvivalentno , dakle na bazi unixa, microsoft bi propo u roku odma, to je i razlog zasto ne postoji za PC verzija. Naravno, microsoft MORA napravit sistem na bazi unixa, inace baj baj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
flacus



Joined: 23 Jun 2004
Posts: 132
Location: Osijek, Croatia

PostPosted: 01.07.2004 10:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo imam par pitanja na ovom podrucju:

1. LCD ne treba uzimati za grafiku koliko sam skuzio?

2. Ako se uzima monitor, onda treba uzeti Sony 21" Flat?

3. Jesu li aplikacije tipa Photoshop i slicne u kojima se radi, iste i na MACu i na PCu?
Jerbo, bilo bi bed uciti istu aplikaciju na dvije mashine...

4. I na kraju, razmisljao sam o Laptopu za grafiku, al mislim da se ne isplati...Da je bolje uzeti regularni komp..how about you?

Nadam se da cete se snaci medju pitanjima:)

EDIT: Sad bash procitah Post "odnos PC - MAC ". U tome su mi neka pitanja odgovorena, al ova sto su ostala, nisu. Pa ako ima dobrih dusa...

Fala:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Domba



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 548
Location: Samobor

PostPosted: 01.07.2004 11:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flacus wrote:
evo imam par pitanja na ovom podrucju:

1. LCD ne treba uzimati za grafiku koliko sam skuzio?

2. Ako se uzima monitor, onda treba uzeti Sony 21" Flat?

3. Jesu li aplikacije tipa Photoshop i slicne u kojima se radi, iste i na MACu i na PCu?
Jerbo, bilo bi bed uciti istu aplikaciju na dvije mashine...

4. I na kraju, razmisljao sam o Laptopu za grafiku, al mislim da se ne isplati...Da je bolje uzeti regularni komp..how about you?

Nadam se da cete se snaci medju pitanjima:)

EDIT: Sad bash procitah Post "odnos PC - MAC ". U tome su mi neka pitanja odgovorena, al ova sto su ostala, nisu. Pa ako ima dobrih dusa...

Fala:)



4. ja na to gledam ovako: ako laptop kosta 10-12 000 kn, za te novce dobijes dosta boji stolni komp sa kvalitetnim CRT-om koji ce ti vjernije prikativati boje nego laptopov LCD

2. ne treba se uzeti sony, mozes uzeti i nekog samsunga iz NF serije, ili ilyamu ili mitsubishi diamond.... Sony Trinitrona 21" tesko da ces vise igdje naci. Ja kupio zadnjeg u gradu prije mjesec dana. Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 13.07.2004 18:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina da su standardne graficke u Mac-u cesto za generaciju iza...iako mozes naruciti i recimo nViduju6800 ultra ako bas zelis (uvijet za pokretanje novog 30" LCD-a)...ali to ima svoje razloge...tko iskrca 20-30 tisucica za G5 sigurno ga ne kupuje da bi igrao nove igrice i da bi mu radio neznam, najnoviji directX nesto od microshafta...(a tome u 99% slucajeva i sluze graficke od 3000+ kuna na pisijima)...

Tko skupi tu paru za maca, a radi video ili mjuzu il nesto tako za pare, gotovo u pravilu ima dodatne hardver i softver akceleratore za bas to sto mu treba (media 100, digi, avid...).

Ako sljakas u illustratoru i photoshopu dosta ti je i previse kartica bilo kakva sa 32 Mb rama...i neznam sto fali nekom radeonu 9600XT ili 9800XT ili cak najslabijoj nVidiji koja dolazi sa Macovima standardno...iako priznam za tu paru mogli su i tek tako staviti i nesto jace...

U svakom slucaju dobijes legalni OS godinama ispred bilo kakvih windowsa, pa i onog koji ce izaci za jedno dvi godine (Longhorn?) i cili paket super iskoristivih aplikacija (iTunes za slusanje, garage band za igranje sa soundom, iDvd za osnovni dvd authoring, iPhoto za fotkice, iCal (kalendar-termini), iMovie za montazu svojih video uradaka (super program za pocetnike...) i jos brdo sitnih aplikacija koje sljakaju kao sto se i ocekuje od Maca...

u svakom slucaju G5 je super mocan stroj ali kupi samo ako znas kako ces ga isplatiti...vrijedi razmisliti i o iMacu G5 koji gotovo sigurno izlazi u devetom mjesecu...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
fulspectrum



Joined: 20 Nov 2003
Posts: 296
Location: Ljubljana <>Split

PostPosted: 23.08.2004 16:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

flacus wrote:
evo imam par pitanja na ovom podrucju:


3. Jesu li aplikacije tipa Photoshop i slicne u kojima se radi, iste i na MACu i na PCu?
Jerbo, bilo bi bed uciti istu aplikaciju na dvije mashine...


EDIT: Sad bash procitah Post "odnos PC - MAC ". U tome su mi neka pitanja odgovorena, al ova sto su ostala, nisu. Pa ako ima dobrih dusa...

Fala:)



Aplikacije su potpuno iste, nema nikakve razlike.Gotovo sve aplikacije danas su moguce i na PC i MACu.

Sta se tice usporedbe PC i MAC...u skoli radimo na najnovijem G5, ne znas uopce da je stvar ukljucena, pali se i gasi za sekundicu. Malo je bed dok se naviknes da nema botuna start i ostalih PC stvarcica, ali je totalno svemirski. BEd je i mis i sto nema right/clicka, ali mozes nabavit i standardnog misonju bez problema.

Osobno mislim da je PC masina od nekog kvalitetnog proizvodjaca, dakle ne noname, pa sklapas razne komponente gotovo jednaka MAcu...i da je vise stvar ukusa, tko sta voli.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 23.08.2004 16:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

spectrume... pa sto se tice hardwarea nije neka razlika al OSX je svjetlosne godine ispred Windowsa, a to je osnovna razlika (uz cijenu:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
fulspectrum



Joined: 20 Nov 2003
Posts: 296
Location: Ljubljana <>Split

PostPosted: 23.08.2004 17:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

robi wrote:
spectrume... pa sto se tice hardwarea nije neka razlika al OSX je svjetlosne godine ispred Windowsa, a to je osnovna razlika (uz cijenu:)



da,svako, to se slazem, OSX je sasvim nesto drugo.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 23.08.2004 19:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidio sam MAC u pokretu... i kazem ... MAC od 25 000 kn je brzi i bolji od PC-a od 35000kn!

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 23.08.2004 20:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kakaf je to pc od 35 000 kuna ? :)

Naravno, za biznis je bolji mac, od DTP-a do videa. PC za web, i toe to. Naravno da je OSX spasioc za zivce, iako ima i on svojih bubica (manje freeware kewl softwarea).

Iskreno, PC mi freeware/orgware tipa miranda, firefox, thunderbird, winamp, hydrairc itd. spashava da ne leti kroz prozor (doslovno).

Pa da moram koristit IE kao internet browser, pa mislim da bi si pocupo kosu i porazbijo sve oko sebe.... ufff must calm down... must breathe
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ana



Joined: 02 Dec 2005
Posts: 5
Location: zagreb

PostPosted: 03.12.2005 00:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam pokušavala jedno godinu dana nabaviti za MAC-a neke program za crtanje - tipa autocad, al to je nemoguće. Morala sam prijeći na PC jer svi okolo imaju PC pa i spržene programe koje dobiš badava, a za mac bi trebala kupovati. Tako da ovisi za što ti treba Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group