Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
PC ili Mac? što da kupim..?!
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2005 01:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno, kod ovakvih diskusija cesto kod jednih i kod drugih izostane svaka argumentacija.
Npr teze tipa PC je boji za web a Mac za DTP je teza koju je nemogce argumentirati.

Krenimo redom.
Ono sto uvijek ponovim je da u firmi imamo cca 50+ Macova i i recimo sad 30ak PCja. Od toga se za grafiku (DTP) koristi cca 6 Macova i 4 PCa.
Redakcijski sistem i ostali pripadajuci serveri i sistemi se vrte na PCjima.

Bitne razlike za pojedinca izmedju Maca i PCa nema. Cijena Maca je znatno veca.
Softver i njegova funkcionalnost je potpuno ista. Cak stavise softver se danas prvenstveno razvija za PC. Brzina nekih segmenata nekih programa ide u prilog PCu, a nekih drugih Macu. No radi se o brzinama koje u poslu ne daju vremensku ustedu u radu. Potpuno je svejedno hoce li se nesto izdistilati za dvije minute ili dvije minute i 15 sekundi. Pitanje je jesi li spreman platiti dodatnih 5000 kuna za tih 15 sekundi kod distilanja i 2 sekunde ustede kod gaussian blura na slici u 300dpi A4 formata.
Komocija u radu je individualna stvar i meni osobno pase PC vise od Maca.

Zasto onda na poslu kupujemo Macove? U redakciji novina gdje radi XY ljudi Mac se uzima zato jer je odrzavanje jednostavnije. Stroj je takodjer manje podlozan virusima. U sustavu dnevnih novina gdje ne smije doci do zastoja i havarija Mac je idealan. No za individualne korisnike nikad ne bih preporucio Mac. To je za mene elitizam i pusiona love.

I onaj tko ti tvrdi da je za nesto Mac bolji ne daje ti pravu informaciju. Definicija da je Mac bolji za DTP je legacy. Ako nekog bas u detalj zanima nekad je Photoshop na Macu radio brze jer je furao Levelse i Curvese kroz LUT tabele graficke kartice. Danas se sve to fura kroz CPU, a za te operacije CPU je toliko brz da se sve ionako dogadja trenutno. Takodjer ICC je radio na Macu cca dvije godine prije nego se pojavio na PCu.
Danas, kao sto vec rekoh, sve se to prvenstveno razvija za PC pa tek onda pise za Mac.

Tvrdi li ti itko da na PCu ima problema s fontovima, ta tvrdnja samo govori o neznanju doticnog. Naime najnoviji opceprihvaceni format OTF je proizvod Microsofta i Adobe-a. ICC softver se uglavnom proizvodi samo za PC (GretagMacbeth i druzina).
Podrzava li Mac ijednu graficku sa 10 bitnim LookUp tabelama? Sumnjam.
Microsoft, Adobe i Canon rade na razvoju univerzalnog RAw rjesenja za operativne sisteme. Cak su se i RIPovi poceli sve manje proizvoditi za Mac.

Takodjer, masina zastari za cca 2 godine. Zelis li uloziti 15 somova u racunalo koje ce ti za dvije godine biti krama i koje ce ti biti zao baciti?

I sljepome dovoljno da vidi kamo to vodi i u kojem pravcu industrija ide.

Jos jednom ja ne pisem ovo prema nekim indicijama i reklakazala pricama te subjektivnom misljenju vec stvarnim podacima. Bavim se izborom rjesenja za nasu firmu tako da sam uvijek u toku.

My 2c.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 03.12.2005 14:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dr01 istinu gofori. Svi ti Fotošopi i Ilustratori su (AFAIK) pisani i optimizirani samo da koriste resurse glavnog prockasa, dok graficka ne sluzi nicemu (osim mozda iscrtavanju prozora, sto je vec stvar os-a). Cemu ce ti onda za crtanje komp sa gf6(7)800? Istina bog, neznam zakaj ne optimiziraju takve programe da koriste brutalnu snagu 2D jedinice grafickog procesora, jer bi se valjda dobile ubitacne performanse, opet, svjetlosnim godinama ispred danasnjih?
Back to top
View user's profile Send private message
agonyii



Joined: 02 Oct 2003
Posts: 153
Location: Croatia, Zagreb

PostPosted: 03.12.2005 15:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Upravo to što ste rekli to Steve Jobs najbolje zna.. zato i postoji i Mac Min koji cijenom predstavlja Low End. Po meni je to sasvim solidna investicija za nekoga tko treba komp samo za surfanje po netu. Ono što danas prodaje Mac je sam operativni sistem.. s obzirom na to Steve ide na dio tržišta koji je do sada bio od Microsofta. Po meni cijene Apple-a u budućnosti definitivno idu dole ,a broj prodanih Apple kompjutera gore Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 03.12.2005 20:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:

Zasto onda na poslu kupujemo Macove? U redakciji novina gdje radi XY ljudi Mac se uzima zato jer je odrzavanje jednostavnije. Stroj je takodjer manje podlozan virusima. U sustavu dnevnih novina gdje ne smije doci do zastoja i havarija Mac je idealan. No za individualne korisnike nikad ne bih preporucio Mac. To je za mene elitizam i pusiona love.

I onaj tko ti tvrdi da je za nesto Mac bolji ne daje ti pravu informaciju. Definicija da je Mac bolji za DTP je legacy. Ako nekog bas u detalj zanima nekad je Photoshop na Macu radio brze jer je furao Levelse i Curvese kroz LUT tabele graficke kartice. Danas se sve to fura kroz CPU, a za te operacije CPU je toliko brz da se sve ionako dogadja trenutno. Takodjer ICC je radio na Macu cca dvije godine prije nego se pojavio na PCu.
Danas, kao sto vec rekoh, sve se to prvenstveno razvija za PC pa tek onda pise za Mac.

Tvrdi li ti itko da na PCu ima problema s fontovima, ta tvrdnja samo govori o neznanju doticnog. Naime najnoviji opceprihvaceni format OTF je proizvod Microsofta i Adobe-a. ICC softver se uglavnom proizvodi samo za PC (GretagMacbeth i druzina).
Podrzava li Mac ijednu graficku sa 10 bitnim LookUp tabelama? Sumnjam.
Microsoft, Adobe i Canon rade na razvoju univerzalnog RAw rjesenja za operativne sisteme. Cak su se i RIPovi poceli sve manje proizvoditi za Mac.

Takodjer, masina zastari za cca 2 godine. Zelis li uloziti 15 somova u racunalo koje ce ti za dvije godine biti krama i koje ce ti biti zao baciti?

I sljepome dovoljno da vidi kamo to vodi i u kojem pravcu industrija ide.

Jos jednom ja ne pisem ovo prema nekim indicijama i reklakazala pricama te subjektivnom misljenju vec stvarnim podacima. Bavim se izborom rjesenja za nasu firmu tako da sam uvijek u toku.

My 2c.

Doc


Što je bolje je već sasvim izlizana tema, stvar je sasvim osobne prirode.

Ali pc(pod ovim mislim i na Mac) više nije isključivo alat, već i stvar koja se uzima zdravo za gotovo i koja sve više liči na tv, cd player ili frižider...

... e sad je li izabrati za pc šuškavu kantu ili komad dizajna imun na viruse, dialere i ostala sranja, stvar elitizma ili stvar zdravog razuma?
... i (ili) cijenjenja dobrog dizajna (i za koji k. uopce postoji ovaj sajt ako je to nebitno? Smile) )

koje su to kartice koje podržavaju 10 bitne lookup tabele neznam i ne da mi se guglat, al Mac uglavnom radi sa mainstream standardnim grafičkim karticama od lowly Ati ja 9200 do nVidije Quadro (7800 nešto ...) ... nisam upoznat, btw na svim svojm Macovima koje sam kupio u proteklih 6-7 godina nikad nisam mijenjao grafičku jerbo nisam imao potrebe ... igrice baš nešto i ne igram, warcraft se uvjek sasvim fino vrtio na svakom Macu koji sam imao ... a čemu služe konzole, i PS2 mi samo skupla prašinu (btw, PS2 je po meni crappy peace of shit, ako mi kojim slučajem ostane upaljen preko noći, ne mogu spavati od ventilatora mu, pola dvd ova uopće ne čita, a plastika je kvalitete kutija za cd...)

Fama o skupom Mac u i jeftinom PC ju mi je bezveze, jer Apple NE PROIZVODI jeftine PC je... kao ni SONY, HP, IBM, DELL, ALIENWARE ili whatever ...

ako ćete sklapat sami PC od komponenti koje su na raspolaganju, who cares... normalno da je jeftin, još kad nabaviš piratske windowse i sve ostale programe ...

al činjenica je da se za 5000 kn (pdv included) može kupit Mac, otprilike 5-6 puta manji od najmanjih PC-ja, doslovno bešuman, savršenog dizajna i izrade, sasvim pristojnih performansi, bluetooth, wireless, dvd burner, odvojena grafička, 80 Gb diska, 512 Rama, tipkovnica i miš, OS i čitav paket programa za sve što čovjeku kod kuće treba ...

dual core i dual dual core powerMacovi su dizajnom, arhitekturom, performansama i cijenom best buy na području radnih stanica...

iMac je za ono što nudi također cijenom savršeno opravdan "prosumer" stroj ...

ista stvar je i sa ostatkom ponude ...

ponavljam, ukoliko je jedini i isključivi cilj brzo računalo za što manje novaca, sklepati ćeš ga sam i zaboraviti na ljepotu i eleganciju ...

Raw rješenje za operativne sisteme? Neznam na što misliš, al aperture je trenutno najbolje rješenje za rad sa raw formatom u fotografiji, a postoji samo za Mac Smile

btw, Apple je uvijek bio među prvima po prihvaćanju (ili razvijanju) novih rješenja, a industrija je uglavnom slijedila, a tendencija u protekle dvije godine je da i oni koji su prestajali razvijati Mac rješenja (u godinama kad se mislilo da je Apple na umoru), ponovno rade na Mac only timovima jerbo je Apple u velikom zamahu i tržište mu je sve veće, a sama firma je sve utjecajnija ...

...što će sljedeća godina donjeti za Mac korisnike je upitno, al kako je počelo i kakve su najave, izgleda da će i dalje vrijediti ona "ako hoćeš viditi kako će PC izgledati za dvije-tri godine, kupi Mac danas" ...

...

e da, i Mac nije manje podložan virusima, Mac (zasad) NIJE podložan virusima ...

(istina je da može biti kliconoša, tj. PC virus se može prenjeti sa Mac-a na PC, al nema nikakvog utjecaja na MacOS niti aplikacije pod MacOS-om ...) Wink

btw, i sam sam nekidan kupovao komp za "po doma" i imao sam najbolju namjeru kupiti PC i "uštediti" nešto para, al svaki PC ili komponenta koja mi je bila ok nije bila jeftinija od Apple rješenja... i tako to bude svaki put ... Evil or Very Mad


G.
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2005 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Apple zabilježio najuspješniju poslovnu godinu u povijesti tvrtke

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 03.12.2005 21:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
Apple zabilježio najuspješniju poslovnu godinu u povijesti tvrtke


to i kažem da je tako već skoro tri godine iz mjeseca u mjesec, al stvarno se zakotrljalo zadnjih godinu i po i to sad ide skoro pa eksponencijalno ... Smile

btw to su stare (zadnje tromjesečje) vijesti ... nove će biti još bolje po svemu sudeći ... ...od onda su dionice išle oko 50% gore (danas 72.63, što ih približava po market capu recimo Dellu ili HP u, a to su firme koje su prije samo godinu dana bile 10 puta veće od Apple-a... (po brojkama, ne po smeću koje proizvode Embarassed )

http://macdailynews.com/index.php/weblog/comments/7773/

još malo statističkih pokazatelja kaže da je:

Net Applications' monthly tally of operating system and web browser market share shows Apple's Mac OS X operating system and Mac OS X-only Safari browser gaining share in November 2005 vs. October 2005. Apple's Mac OS X was up to 4.11% in November vs. 3.87% in October. Apple's Safari was up to 2.78% in November vs. 2.56% in October.

Operating System Market Share for October 2005:
1. Windows XP - 77.44%
2. Windows 2000 - 10.03%
3. Windows 98 - 5.13%
4. Mac OS - 3.87%
5. Windows ME - 2.12%

Operating System Market Share for November 2005:
1. Windows XP - 77.92%
2. Windows 2000 - 9.82%
3. Windows 98 - 4.78%
4. Mac OS - 4.11%
5. Windows ME - 1.99%

More info on operating system market share here.

Browser Market Share for October 2005:
1. Microsoft Internet Explorer - 86.52%
2. Firefox - 8.59%
3. Safari - 2.56%
4. Netscape - 1.26%
5. Opera - 0.54%

Browser Market Share for November 2005:
1. Microsoft Internet Explorer - 86.08%
2. Firefox - 8.84%
3. Safari - 2.78%
4. Netscape - 1.25%
5. Opera - 0.53%

pazi, to je 0.24% tržišta u MJESEC dana ... to više nije impresivno, to je prestrašno ... Wink

More info on browser market share:

http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=0&qpmr=15&qpct=3&qptimeframe=M&qpsp=82

G.
Back to top
View user's profile Send private message
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 03.12.2005 22:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako imaš para uzmi maca a ako ne uzmi si neki dobar pc i eto. ako pare nisu problem mac. to bi ja uzeo definitivno. to ti je dodatna inspiracija da radiš bolje odma... Razz Wink uživaj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 03.12.2005 22:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da MacOS treba definitivno probati i da je trenutno ispred windowsa bar dvi godine ... hardwerski to je više manje nebitno (osim ekipi u bugu i vidiju) , al čisto funkcionalno (design included)...

evo razmišljanje čoeka linuxaša, dosta objektivno...

http://www.bitrot.de/macswitch.html


Apple filled an important gap in the Unix/Linux world, by providing an extremely well-designed GUI that makes it a pleasure to use. It is built on top of an operating system that is a close relative to Linux. The underpinnings of the GUI have a disappointing number of serious defects, but they are apparent only to Linux users who are already used to more advanced technology - a Windows user likely wouldn't notice since Microsoft is generally several steps behind Apple here. (Those guys are only now starting to realize that drive letters might not have been such a hot idea after all.)

As far as the general user experience and graphical user interfaces are concerned, overall I put MacOS first, Linux/KDE second, Windows third. For networking and operating systems, it's Linux first, Apple second, Windows third. Since Apple appears to follow Microsoft's mindset closely, I don't see Apple's OS ever catching up to Linux.

With this background, I don't see Apple making big inroads into the server market, but they have everything that is needed to win the desktop, something Linux has not been able to do because it only recently achieved a coherent GUI with the KDE desktop. If Apple would reconsider its view of networking, MacOS and Linux could happily coexist.

Myself, I use the Mac as a GUI, and Linux for everything else. I am writing this with a Linux vim editor, in a MacOS terminal window, and I'll use Linux script to secure-copy the file over to my provider's Linux web server. I can live with that, and I encourage people to give Apple a try!
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 00:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

garden wrote:
ako imaš para uzmi maca a ako ne uzmi si neki dobar pc i eto. ako pare nisu problem mac. to bi ja uzeo definitivno. to ti je dodatna inspiracija da radiš bolje odma... Razz Wink uživaj


Da, definitivno, i ja sam skuzio da ako ljudima das neki lijepi hardware da imaju ljepse radove (ozbiljno to mislim).
Inace ja bih osobno volio da netko malo bolje uzdrma Microsoft, no nazalost postoci tipa 3%, 4% i 5% nece biti dovoljni.
Osobno se pomalo bojim Majkrosoftove tendencije da pokusa opceprihvacene krosplatformske standarde zamijeniti nekim svojim kvazi standardnim rjesenjima (vidi: http://www.microsoft.com/presspass/press/2005/sep05/09-13VistaCanonPR.mspx) i zato se nadam da ce ih netko pritisnuti da nemaju takve egzibicije. No imam osjecaj da to nece biti Apple. Nadam se da sam u krivu.

grzzi: Eh da, i ova tvrdnja da je MacOS barem dvije godine ispred Windowsa. Na cemu je ta tvrdnja bazirana (na kojim cinjenicama i na kojim MacOS featureima) i kako je izracunato bas dvije godine?
Jer prema tehnologiji i kako ona funkcionira niti jedan sistem nije inferioran u odnosu na drugi, tj oba podrzavaju bas sve bitno za DTP bez iznimke.

A sto se fame "da je nesto skuplje a nesto jeftinije" tice, kad se bira redakcijski sustav i novi terminali/racunala, za nekakvih 100 radnih mjesta razlika od 2500 kuna po radnim mjestu u prilog PCu je ipak primjetna. 2500x100=250.000 kn

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 00:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Htjedoh jos dodati da sam osobno protivnik rasipanja love i zato mislim da ne treba davati znatno vece pare za istu funkcionalnost.

I jos nesto. Kad mi na Macu neki hardver "vrisne" moram se s dobavljacima natezat po par dana da dobiju taj dio. Nitko od njih na lageru nema puno robe. To im je rizik. Roba im je skupa i ne znaju hoce li je moci prodati. U dnevnom ritmu izlazenja publikacije par dana cekanja je velika pusiona. Zato uvijek u firmi u pricuvi drzimo 2 Maca s ful licenciranim i instaliranim softverom. Ti Macovi samo leze u kutu sobe i dodatno gutaju novac firme kroz svoju amortizaciju.
Kod PCa je sasvim druga pjesma. Tu vladaju zakoni velikih brojki i zakoni jeftinijeg hardvera. Uvijek ces na lageru naci ono sto ti treba skoro kod svih prodavaca. Krepa tastatura? Nema problema, za 20 minuta imam novu. Krepa tastatura na Macu? Oprostite ali prekosutra nam roba tek dolazi. Ma nek se gone.
Inace smrdani SCSI kontroler koji smo dobili na jednom Macu nam je skurio elektroniku u rotacionom skeneru. I to dvaput!
Ne treba niti naglasavati da je popravak autoriziranog servisera koji dolazi avionom iz Amsterdama i prespava u finom hotelu svaki puta bio papreno skup.
Ovo zadnje je primjer da je i Mac oprema jednako podlozna kvaru kao i sve drugo. Cak stavise prema nasoj statistici u postotku racunala koje imamo na poslu puno je vise kvarova na Macu. Kad kazem puno vise to je cca 70:30.

E da, a sto se virusa tice, ne sjecam se da smo imali taj problem u zadnje 3-4 godine u firmi zato jer postoji zastita na vise nivoa: na samim radnim terminalima na vise nivoa (korisnici nisu admini vec useri, antivirus i antispyware u pozadini silently sve pobiju), na mail serveru je antivirus i antispam i na samom internet ruteru je spojen jos nekakav hardverski ubojica gamadi, a ionako se vecina stvari vrti na serverima tako da i nije bitno.

I sad dodje doba nakon par godina kad treba zamjeniti stotinjak racunala. I kao sto sam prije rekao razlika mi je parsto tisuca kuna u prilog PCu. Bolje bi bilo tu lovu dati djelatnicima kao nekakav novcani bonus i tako ih dodatno motivirati ili investirati lovu u nesto trece nego kupovati skuplja racunala bez ikakvog pokrica.

Doc
p.s. Tastature nam najcesce krepavaju, a ovo gore je konkretan primjer koji sam dozivio.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
strangelove



Joined: 11 Oct 2004
Posts: 112

PostPosted: 04.12.2005 10:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Htjedoh jos dodati da sam osobno protivnik rasipanja love i zato mislim da ne treba davati znatno vece pare za istu funkcionalnost.


mislim da si razjasnio sve dogme doc. i da, slazhem se s tobom u svezi rasipanja lovom (u smislu, radije tu lovu potroshiti na stimulaciju nego neisplativo skupji hardware).

josh nekaj. postoji razlika izmedju brand name i do it yourself rachunala. naime, kod do it yourself se chesto zna desiti da se pojedini djelovi hardwarea ne podnose (kolju) pogotovo je to chest sluchaj s memorijom. mene osobno je do prije dvije godine ubijao dodatni ide hard disk kontroler. mjesec dana radio bi normalno da bi nakon toga jednostavno pojedine ide uredjaje poiskljuchivao (ponashao se kao da ih nema). trik je bio u tome da bi ja opet dotichne (4 hdda i 2 optichka) izmjeshao (znatji nije vishe sec master, vetj je cs i sl.) te bi to opet neko vrijeme radilo. no svako malo bi imalo potrebu za takvim zahtjevom.

od svih desktopa koje sam do danas posjedovao (cca 20tak) gateway2000 (p1-100mhz, 32 rama) je radio najnormalnije bez ikakvih problema. stoga ja budem uvijek za brand name, ukoliko se ima para afkors.

a kaj se maca titje, zaljubih se na prvi pogled (u stilu must have) ali dobro promislih te shvatih da ima i pametnijih stvari za utroshiti pare. jednostavno preskupo za mene. elita kao shto doc reche.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Eric



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 248
Location: Rijeka on rails

PostPosted: 04.12.2005 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

strangelove wrote:
stoga ja budem uvijek za brand name, ukoliko se ima para afkors.


Pa i kada sam slažeš svoj komp imaš brand name tipa: corsair,amd,ati,dfi...Smo treba znati složiti komp i uživaj...

_________________
I WRITE BEAUTIFULL CODE, NO MORE, NO LESS.
http://del.icio.us/jardas
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 12:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Upravo to. Funkcionalne razlike su nebitne.

Stabilnost je podjednaka.
Funkcionalnost je podjednaka.
Brzina je podjednaka.
(podjednaka znaci da ponesto ide u prilog jednima a ponesto drugima)

Razlika je jedino u osobnom dozivljaju i tko sto preferira.

Ja osobno mislim da mi lijepo kuciste ne vrijedi te novce. Da se mene pita ja bih sva racunala drzao u rack kucistima u reck ormarima.

Ali sto je - je, ja bih volio da Apple uzme veci dio trzista i malo priprijeti Microsoftu.

p.s. Doma imam 2 desktop PCa i PC 2 laptopa te jedan Mac powerbook. Koristim se u radu IBM laptopom i Powerbookom (samo u slucaju kad nesto moram upogoniti na Macu). Ne pase mi Mac - stvar ukusa.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Alexx



Joined: 10 Oct 2005
Posts: 123
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 13:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
E da, a sto se virusa tice, ne sjecam se da smo imali taj problem u zadnje 3-4 godine u firmi zato jer postoji zastita na vise nivoa: na samim radnim terminalima na vise nivoa (korisnici nisu admini vec useri, antivirus i antispyware u pozadini silently sve pobiju), na mail serveru je antivirus i antispam i na samom internet ruteru je spojen jos nekakav hardverski ubojica gamadi, a ionako se vecina stvari vrti na serverima tako da i nije bitno.


Eto vidis da funkcionalnost nije bas ista. Sa Macom ti ne treba 228 nivoa zastite protiv buba zato jer buba za njih nema. Pricam o konkretnoj mrezi sa nekih 30 Macova i jednim PC-jem. I probaj pogodit dal je ikad bilo upada/rusenja mreze ili napada virusa...?

A to sto svi toliko pricaju o tome kako je Mac jaako skup u principu isto nije toliko tocno (posebno ako imas firmu...) jel za posteni PC ti treba nekih, ajmo rec 5, 6 tisuca kuna. Jos dodas monitor i periferije i izadje te oko 8, 9. Vidis, za tisucu dvije kuna vise dobijes iMaca, koji je osim sto izgleda jedno 10000 puta bolje od tog PCja za 6000kn, je i stabilniji i pouzdaniji u radu. A ukoliko ti treba low buget kompjuter, za pisanje, surfanje netom, mailove, muziku itd, imas Minija za 5000 kn, ili ako hoces biti mobilan iBooka za 10000ak. I sad, posto ti imas firmu, oduzmi na sve 22%, mislim da ipak stvari nisu toliko drasticne.

Naravno, da se ljudima cini skupo kad usporedjuju svoju kantu sa PowerMacom za 25k kuna, ali onda nek pogledaju Dell, Gateway, Alienware, Boxx, Voodoo i masu ostalih brand name PC proizvodjaca i njihove high end modele, pa da ih cujem!

--x
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
Eric



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 248
Location: Rijeka on rails

PostPosted: 04.12.2005 15:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Alexx wrote:
Naravno, da se ljudima cini skupo kad usporedjuju svoju kantu sa PowerMacom za 25k kuna, ali onda nek pogledaju Dell, Gateway, Alienware, Boxx, Voodoo i masu ostalih brand name PC proizvodjaca i njihove high end modele, pa da ih cujem!


Gledaj ja imam slijedeću konfu:
amd 3700+ (san diego)
2x512 corsair memorije i to najbolje od corsaira lat 2-2-2-5
dfi lanparty nf4 ultra-d
hard disk od 180gb
monitor lg 19 incha
ati radeon x800xl
i ostale gluparije koje su manje važnije

I gledaj sada, ja kupim ovaj komp za 13000 kn dok bi me ovaka konfa od maca došla brat-bratu oko 30000...pa sada ti meni reci samo malo odbijemo pdv...

_________________
I WRITE BEAUTIFULL CODE, NO MORE, NO LESS.
http://del.icio.us/jardas
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 15:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ah.. odustajem.

Alexx: Vidis ja uvijek baratam s cinjenicama. 228 nivoa zastite? Zasto pretjerujes i barats s krivim brojkama. Ja sam nabrojao 3 koji apsolutno pokrivaju sve.

A samo jedan od njih dovoljan je da sprijeci prakticki sve gluposti. To da korisnici ne mogu biti admini na svom racunalu.

I da, u rangu uredskog racunala 3000 kuna versus 5000 kuna, ako tebi to nije razlika onda se radije nemoj nikad ni primati vodjenja poslovanja jer ode firma uqrac da ni ne trepnes. Generalno takve "ekonomske" racunice koje barataju terminima "malo skuplje" ili "nije puno skuplje" ili "svega par tisuca kuna" su za okacit za rep. Daj shvati da i razlika od 100 kuna je znatno skuplje. U zivotu sam vidio i ponude za posao odrzavanja sistema od 300.000 kuna koje su pale na razlici od 800 kuna. Pa se onda pitaj zasto nema love kada na kraju godine sumiras i shvatis da ti je zgibalo par milja kuna jer nisi bio konkurentan.
Ja radije dam tih par somova kuna sto mi je ostalo viska po svakom racunalu za recimo kvalitetnu fotografsku opremu i kvalitetnog fotografa, kvalitetnog dizajnera ili kvalitetnog graficara. I tu vec u startu pusis, jer ja za tu lovu imam i stroj i jednim djelom platim covjeka.
A sto se kupovine Macova tice, samo vi ljudi kupujte Macove. Jer sto skuplju opremu vi imate to smo mi cijenom ili preusmjeravanjem sredstava konkurentniji. A na kraju i tko sam ja da ikome objasnjavam ista vezano uz poslovanje.

Smile

Ovo je takodjer EoD od mene.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 04.12.2005 16:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eric wrote:
Alexx wrote:
Naravno, da se ljudima cini skupo kad usporedjuju svoju kantu sa PowerMacom za 25k kuna, ali onda nek pogledaju Dell, Gateway, Alienware, Boxx, Voodoo i masu ostalih brand name PC proizvodjaca i njihove high end modele, pa da ih cujem!


Gledaj ja imam slijedeću konfu:
amd 3700+ (san diego)
2x512 corsair memorije i to najbolje od corsaira lat 2-2-2-5
dfi lanparty nf4 ultra-d
hard disk od 180gb
monitor lg 19 incha
ati radeon x800xl
i ostale gluparije koje su manje važnije

I gledaj sada, ja kupim ovaj komp za 13000 kn dok bi me ovaka konfa od maca došla brat-bratu oko 30000...pa sada ti meni reci samo malo odbijemo pdv...



...damn it ljudi, prestanite uspoređivati brand name strojeve i do it yourself rješenja, mislim stvarno nema smisla... brand name stroj je skuplji ...

anyway, neznam jesi u to uracunao i cijenu software-a ali (po performansama) usporediv mac sa legalnim softwerom bi te izašao do 20 000 kn ... (think dual core G5)...

@Dr01: MacOSX je trenutno superioran OS Xp-u po featuresima koji su za Longohorn tek najavljeni ...

od trenutnog pretraživanja (najavljeno za Longhorn), superiornog GUI-a (najave za longhorn tipa glass, bla bla, integriranih widgetsa, automatora, smart foldera, PDF baziranog windowing sistema, i brda integriranih stvari ... x grid, x core, unix alati za one koji hoće itd itd ... kad izađe longhorn ili vista kako već, dosta ovih stvari doći će napokon i na PC...

o sigurnosti sistema neću uopće počinjati jer nema smisla...

ovo ostalo se više manje slažem ... nema previše smisla kupovati skuplje za utipkavanje teksta u wordu i slično ... za kreativu svakako ima ...

za krepavanje komponenti neznam ... testaturu ste mogli spojit bilo koju dok ne dođe origigi...isto je sa hardom, memorijom... problem su matične koje su skupe i nema ih, al takvi kvarovi se ne događaju često ... i mene živcira garancija na Mac od samo jedne godine (možeš kupit 3 ... ) ...

al ako ti više paše PC, more power to you ... meni je zasad bolje na OSX u ...

G:
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 04.12.2005 18:02    Post subject: Reply with quote

grzzi wrote:
evo razmišljanje čoeka linuxaša, dosta objektivno...
http://www.bitrot.de/macswitch.html


Ja u tom članku nisam vidia ništa pozitivno skoro osim dizajna kučišta i dizajna OS-a -- ima daleko više negativnih strana.

Mislim da u skoroj budućnosti neće ništa zaminiti moj OpenBSD :)
Back to top
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 04.12.2005 18:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
grzzi wrote:
evo razmišljanje čoeka linuxaša, dosta objektivno...
http://www.bitrot.de/macswitch.html


Ja u tom članku nisam vidia ništa pozitivno skoro osim dizajna kučišta i dizajna OS-a -- ima daleko više negativnih strana.

Mislim da u skoroj budućnosti neće ništa zaminiti moj OpenBSD Smile


ima dosta pozitivnog... drugim rječnikom, ako nisi unix geek (a i onda) MacOS je daleko ispred windowsa ...

... za Linux sam prekomodan i fali mi teorije ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 04.12.2005 21:46    Post subject: Reply with quote

grzzi wrote:
ima dosta pozitivnog... drugim rječnikom, ako nisi unix geek (a i onda) MacOS je daleko ispred windowsa ...

... za Linux sam prekomodan i fali mi teorije ...


Da, slažem se da je daleko daleko isprid windowsa. Ali under the hood je dosta "šporak" naspram, recimo, BSD-ova. Linux je isto čisto smeće prema BSD-ovima, pogotovo OpenBSD-u jer je on najčišći. A čak je i Linux bolji od Windowsa :)

Moja lista:

OpenBSD
Ostali BSD-ovi
MacOS X
Linux
Windows

Opskurnije neću ni spominjati :)
Back to top
Alexx



Joined: 10 Oct 2005
Posts: 123
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 23:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Rekao sam si da ce mi jedna od stavki na listi novogodisnjih odluka biti, prestanak pusenja i poradi na egu i komunikaciji s ljudima. S obzirom da jos imam 30 dana da se izivim, reci cu ovo u svom stilu...

Eric wrote:
Alexx wrote:
Naravno, da se ljudima cini skupo kad usporedjuju svoju kantu sa PowerMacom za 25k kuna, ali onda nek pogledaju Dell, Gateway, Alienware, Boxx, Voodoo i masu ostalih brand name PC proizvodjaca i njihove high end modele, pa da ih cujem!


Gledaj ja imam slijedeću konfu:
amd 3700+ (san diego)
2x512 corsair memorije i to najbolje od corsaira lat 2-2-2-5
dfi lanparty nf4 ultra-d
hard disk od 180gb
monitor lg 19 incha
ati radeon x800xl
i ostale gluparije koje su manje važnije

I gledaj sada, ja kupim ovaj komp za 13000 kn dok bi me ovaka konfa od maca došla brat-bratu oko 30000...pa sada ti meni reci samo malo odbijemo pdv...


Sinko, ti i jos jako puno ljudi imate problema sa terminom brand name, pa savjetujem da pogledate u neki rijecnik. Cambridge ili Oxford ce proci ako znate engleski, u protivnom u Algoritmu ili bilo kojoj knjizari imate razlicitih englesko-hrvatskih rijecnika. Svi ste pismeni pa pogledajte.

Da razjasnimo jos jednom, brand name NIJE: "Ja sam u garazi ugradio u svoju kantu ATIjevu graficku i intelov procesor i brand name RAM memoriju..." brand name znaci da pri kupovini necega placas ime koje jamci kvalitetu, izdrzljivost itd. Zasto je Cadillac skuplji od Hundayja, zato jer ima ime i reputaciju koja dolazi s tim imenom, takodjer i odredjenu kvalitetu. Da li je on i toliko puta bolji koliko je puta skuplji od Hundayja? Vjerojatno ne, ali ga svejedno ljudi kupuju. Dakle ista je stvar sa brand name kompjuterima. Ljudi ih kupuju zato jer ne zele da im npr. eksplodira napajanje i sprzi sve i jednu 'brand name' komponentu sto se cesto zna dogoditi u kompjuterima iz kucne radinosti, HG Spota itd. (govorim iz osobnog iskustva, ako netko ima druge informacije molim da me ispravi). Dakle HP, Alienware, Vodoo, Boxx i masa drugih a medju njima i Apple su BRAND NAME racunala koja u vecini slucajeva imaju iste komponente koje mozete kupiti u nekom xxy ducanu za nekoliko puta manju cijenu, ali to ne znaci da ih ljudi (koji si ih mogu priustiti) ne kupuju, i to radje nego da, na prvi pogled, ustede odredjenu svotu novaca pa kasnije imaju problema.

Da se vratim na temu, kao sto sam vec rekao, ali Eric nije shvatio, u rangu BRAND NAME kompjutera Apple ima razumnu i konkurentu cijenu.

Do citanja,

--x
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 05.12.2005 10:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

također si zaboravio napomenuti da se kod brand name računala pomno biraju komponente i testiraju, testiraju, testiraju, testiraju.... osim toga, s brand name računalima dobiješ i hrpu originalnog i posebno prilagođenog softvera. jel tako?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 05.12.2005 12:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

po meni je ova rasprava totalno bezveze jer kak bi rekli nasi stari "o ukusima se ne raspravlja", a posto su razlike izmedu kvalitetnog PC-a i MAC-a jako male ne radi se o nicem drugom nego o ukusu i zelji pojedinca, koji odabirom bilo koje od ove dvije ponudene opcije nemoze pogrijesiti.

kvalitetan PC složen od dobrih, skupih i provjerenih komponenata slozen u kucnoj radinosti moze se nositi s bilo kojim brand name PC-om tipa Dell, HP, Alienware i sl. jedina razlika je u tome sto ovaj no-name nema brand, reklamu i sl. onaj ko pusi reklamu bacit ce 3-400 kn vise na Dellovu radnu stanicu, a onaj ko ne pusi te spike slozit ce za manje para isto takvo racunalo.

radio sam na MAC-u i to na G4 i na G5 2.0 dual i bio sam odusevljen MacOS X-om i generalno cijelom koncepcijom i jednostavnoscu koristenja MacOS-a. al opet kad su ciste performanse u pitanju PC = MAC i to je to. razlika je samo u tome dal se palite na lijepo kuciste i slicne fancy stvarcice. ja bi osobno rade kupio MAC-a nego PC, ali kad se sve skupa zbroji i odzuzme ispada da je PC puno povoljnija i isplativija kupnja.

tolko od mene.

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 05.12.2005 23:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mene zanima kakakv je mini za rad. Znaci da li mogu bez problema imati otvoreno recimo Photoshop, Flash, Dreamweaver i jos neke aplikacije? Da ne radi presporo.
Radje bi uzeo iMac ali nisam bas s lovom.
Mozda ako bi prodao iPod Smile
Koliko uopce mogu dobiti za iPod 4G, 20 GB, sa jos nekom dodatnom opremom, kao npr. iSkin eVo2, punjac za auto i sl.?

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 06.12.2005 00:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

strija wrote:
Mene zanima kakakv je mini za rad. Znaci da li mogu bez problema imati otvoreno recimo Photoshop, Flash, Dreamweaver i jos neke aplikacije? Da ne radi presporo.
Radje bi uzeo iMac ali nisam bas s lovom.
Mozda ako bi prodao iPod Smile
Koliko uopce mogu dobiti za iPod 4G, 20 GB, sa jos nekom dodatnom opremom, kao npr. iSkin eVo2, punjac za auto i sl.?


jasam ga uzeo za po doma, kad ne stignem u firmi i to...

prekrasan stroj, bešuman, preljep ...

sa 512 Mb nije upotrebljiv za ozbiljnije u CS2 raditi išta, niti flash ... sa 1Gb je skroz druga priča tako da se može šljakati ...

disk mu je malo spor (5400) tako da ćeš vjerojatno prije ili kasnioje htjeti spojiti neki externi firewire što i nije neki trošak (ladica 100 kn i disk koliko oš) al eto...

optički isto nije neka brzina ... (shvati da su to komponente sa laptopa, pa ako ti je lap dobar za raditi biti će i mini)

sve u svemu, neznam, ovisi na što si navikao, kad dođem sa duala G5 2.0 na kojem radim na poslu mini me ponekad malo živcira malo sporijim reakcijama ali kad ga pogledam kako je mali i kako se ne čuje i ne vidi, oprostiš mu ...

ako moš skupit paru za iMac G5 bolja opcija (ja sam htio odvojen monitor i uzeo sam cinemu za minija) ...

za iPod vjerojatno dobiš oko 1300 - 1500 kn max ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group