Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
php klase knjige ?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
t3r0



Joined: 08 Jun 2004
Posts: 107

PostPosted: 07.07.2004 14:45    Post subject: php klase knjige ? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ima li koja dobra (super?) knjiga za klase u php-u ?
Malo bi se bacio na oop jer mi je vec dosadilo "primitivno" programiranje Smile
Imam cca 10 knjiga u pdf-u o php-u ali ni jedna nije nesto pretjerano dobra sto se tice klasa.
Znaci da je knjiga puna iscrpnih opisa i pogotovo primjera klasa.

Ako netko ima upravo takvu pdf knjigu moze i poslati na mail.
Ili ako zna neko hrvatsko izdanje takve knjige (ili srpsko - posto sam prije tjedan dana bio u knjizari i skuzio da je oko 80% takve literature na srpskom) pa da mi kaze gdje ima i posto Smile

za(h)valjujem Smile
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2004 15:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam kupio core PHP programming od leona atkinsona u algoritmu koja je pisana za php 5 (dakle opisuje ti objektni model petice, ne cetvorke) koja osim reference objektnog modela sadrzi gr0 korisnik stvari, lako se cita i stvarno nemam ni jednu zamjerku na tu knjigu.

inace, objektni model cetvorke i nije nesto prekomplicirano..

Class Ime_klase {
// popis varijabli koje bi koristio

var $varijabla;

// konstruktor, ako zelis prenjeti informacije u klasu prilikom instanciranja

function Ime_klase($argumenti)

...
...
}

i sve cega se moras drzati je da u klasama nema escapeanja iz php-a sa
?>
neki html ovdje
<?php


& that's it sto se tice cetvorke.

onim varijablama kaj si naveo u zaglavlju klase pristupas sa $this->ime_varijable ako si u zaglavlju napisao var $ime_varijable.

kad instanciras klasu sve zadrzava ista pravila pa umjesto $this za pristupanje metodama koristis ovo:

$klasa = new Klasa;

$klasa->do_something(); // ako pristupas necem unutar klase ovo bi bilo onda $this->do_something();


nemam nista u PDF-u (b00kwarez bi htio, a Shocked ) tako da ti ne mogu pomoci oko toga.
Back to top
View user's profile Send private message
t3r0



Joined: 08 Jun 2004
Posts: 107

PostPosted: 07.07.2004 15:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fala,
skuzio sam taj koncept pisanja klase, al me zanimaju cake i trikovi Smile
npr. kako napraviti neki cms sa mogucnoscu dodavanja modula i takve stvari
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2004 15:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo što kaže maxy

objektni model je prejednostavan da bi tratio novce za knjigu, treba ti samo malo mašte... inače, meni je objektno orijentirano programiranje nešto najjače i najviše se možeš iživit na tome, samo u php za nešto takvo nema toliko potrebe

knjiga bi ti služila samo za primjere i slično

@maxy: kakve su novotarije u petici?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2004 15:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

t3r0 wrote:
skuzio sam taj koncept pisanja klase, al me zanimaju cake i trikovi Smile

Najbolje cake i trikovi za vlastiti CMS su oni koje ti smisliš Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 07.07.2004 15:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

petica posjeduje objektni model kakvog susrecemo u C++ i Javi. inace, malo poznata stvar je da su "objekti" u php-u 4 samo arrayi na speedu Smile i postoji gomila problema oko njih poput gubljenja vrijednotsi itd (necu sada davati primjere jer se te probleme u "obicnom" zivotu ne susrece ali bitno je znati da problem postoji).

dakle, postoje public/private/static propertyi, abstract klase, polimorfizam i sve ostale predivne OO stvari s kojima se jos nisam imao priliku susresti u normalnom razvojnom okruzenju (osim sto sam nesto sam testirao).

predstavljen je i novi zend engine o kojem bi mogo napisat par tisuca znakova teksta pa bolje to pogledajte na www.zend.com ili na php.net.

predstavljene su nove funkcije za rad sa mrezom itd., ali ono sto ga karakterizira je novi objektni model i nacin pristupanja varijablama (bolji/brzi nacin pristupa).

Quote:
Najbolje cake i trikovi za vlastiti CMS su oni koje ti smisliš

potpisujem Smile


naime, imas na serverside forumu jedan topik gdje ti se opisuje kako mi3 radi pa baci oko i mozda dobijes neku ideju.


Quote:
inače, meni je objektno orijentirano programiranje nešto najjače i najviše se možeš iživit na tome, samo u php za nešto takvo nema toliko potrebe


u php-u nema toliko potrebe za potpuno objektnim nacinom pisanja koda ali npr. stvari kao klasa za rad s bazom je jedan od primjera gdje OO u php-u dolazi do efikasnosti.
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 07.07.2004 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sto se klasa tice...nit ih treba gurat svagdje nit ih treba izbjegavati...ja se zasad nisam susreo s nekim vecim potrebama za klasama...osim kao sto maxy rece u radu s bazom(koristim adodb) i stvar fercera uredno...ali za vecinu stvari koristenje baze je jednostavno overhed

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
t3r0



Joined: 08 Jun 2004
Posts: 107

PostPosted: 07.07.2004 21:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
i sve cega se moras drzati je da u klasama nema escapeanja iz php-a sa
?>
neki html ovdje
<?php


to ni ne radim, to mi nekako gay Smile
uvjek se moze sve rijesiti ili dvostrukim ili jednostrukim navodnicima u krajnjem slucaju sa \
To mi nekako kao koristenje ob_start() da mozes staviti header("location: nesto"); usred skripte, kad to vidim kao da mi netko kaze "vidi ovog nesposobnjakovica bez maste" Smile

Sulien wrote:
Najbolje cake i trikovi za vlastiti CMS su oni koje ti smisliš Wink


poznato mi to, kad te opici neka milina nakon mukotrpnog posla Smile
imam jedan cms koji sam radio, ali bi ga sad prebacio u oop zbog mogucnosti jednostavnijeg ubacivanja novih mogucnosti pa sam totalno pogubljen kako, sta zasto ... Smile
sve mi je to vise-manje poznato iz c++ ali mi je ovo nekako drugacije.

a nist, morat cu malo potrazit nekih primjera.
Back to top
View user's profile Send private message
Tomica



Joined: 16 May 2004
Posts: 39
Location: Novi Marof, CRO

PostPosted: 15.07.2004 15:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... kad već raspravljamo o (PHP) literaturi znate li možda gdje se može downloadat materijala na hrvatskom?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group