Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
CMS strategije, planiranje itd.
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 12.07.2004 20:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:

nisam rekao da su usko grlo, ali cinjenica je da su u nekim slucajevima totalno nepotrebni i oni usporavaju rad citavog sistema, makar to bilo za par milisekundi - usporavaju jer jednu varijablu trpas u drugu pa sve to moras parsati - dolazi do nepotrebnog parsanja, moras uciti novu sintaksu koju template engine namece i sve u svemu - template engine NIJE imperativ u jednom CMS-u.

osim toga, nemres napraviti framework preko kojeg ces doc i samo s checkboxovima poklikat i za pol sata imat sajt..
svaki sajt, ali SVAKI ima bas jedan feature kojeg ti neces imat i MORAT ces napraviti modifikacije nekom modulu tako da mi je sistem "plug'n play" kod CMS-a malo bezveze..


Odvajanje html-a i php-a doprinosi čitljivosti i ne može se dogoditi da web dizajner ide nešto urediti i onda sjebe kod.

Smarty radi tako da 'iskompajlira' sve pa je rezultat toga samo php kod i nema dodatnog parsanja. Kako to da su ga onda na benchmarcima potukli neki TE-i koji nisu radili na taj način i parsali su html svaki put? Ima stotine načina na koje možeš usporiti kod, a ja smatram da je kod kompleksnijih web aplikacija ludost ići raditi bez nekog, barem najjednostavnijeg template enginea. A kod možeš ubrzati s zend ili nekim drugim encoderom a nepotrebno parsanje obrazaca se moće svesti na minimum.

Ja sam započeo rad na frameworku kojemu je cilj da jednog dana korisnik bez ijednog reda koda, u vrlo kratkom vremenu, napravi potpuno konfigurabilni web site. I smatram da to nije nemoguća misija.

Samo ja to ne bih nazvao CMS-om...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.07.2004 21:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Odvajanje html-a i php-a doprinosi čitljivosti i ne može se dogoditi da web dizajner ide nešto urediti i onda sjebe kod.


oke, ajde za test - napravi jedan template u smarty-u gdje nema markupa osim HTML-a i daj ga nekom dizajneru koji nema BLAGE veze o PHP-u, javascriptu ili bilo cemu osim o osnovnom HTML-u pa da vidimo kolko ce proc dok ti ne postavi pitanje "a kako ovo?".

pogotovo sa smartyem ne odvojis PHP od HTML-a vec ga dodatno zakompliciras.
znam kako smarty radi i on mi je najgluplji moguci template engine Smile

prvo ti ucis njegovu sintaxu - prvi overhead.
drugo, ti pravis template kako bi ga on "kompajlirao" u php.
nisi li to mogao sam napraviti?
ides ucit da ti se nesto prevede u jezik kojeg vec znas..ne vidis nepotreban posao?
i na kraju - "odvojis" html od php-a sa smartyem ali html napunis sa smartyevim markupom.

dakle, ti sada mices jezik koji je zamisljen kao template engine kako bi ga zamjenio sa drugim koji se mora kompajlirati u ovaj prvi jezik.
pa jebemu, ko je sad tu lud? Smile

evo, ako mi ti pokazes smarty template koji nema NISTA u sebi osim {VARIJABLA} i html-markupa i da je to sve funkcionalno i da to osoba sa prosjecnim znanjem HTML-a zna - klanjam ti se i povlacim sve sto sam reko o template engineu.

template engine ne sluzi za odvajanje HTML-a od PHP-a / nekog drugog SS jezika. on sluzi necem drugom.
ja sada ne govorim protiv template enginea nego govorim da ih nema smisla upotrijebiti tamo gdje im nije mjesto.
oni sluze da odvoje prezentaciju od aplikacijske logike. kod nas u firmi dizajneri dizajniraju a developeri razvijaju aplikaciju i pripremaju HTML jer nema smisla da ti netko drugi priprema HTML kojeg ti moras onda znati ko svoj djep posto si opet radis dupli posao.


btw. tek sad sam vidio eudemonov post prije moga. Smile

Quote:
flash kao tehnologija odabran je iz razloga:
- vide ga svi browseri


vide ga ako je instaliran plugin, a za lynx se ne bi bas kladio da ga vidi Smile
svi browseri vide HTML Very Happy

Quote:
- cacheabilan je

kakvo kesiranje mislis? server-side ili client-side?

Quote:
- najlakse je izvesti desktop like gui

a mozes upotrijebiti i GTK Smile
oke, sad ne znam zasto si zapeo za desktop-like gui ali to je tvoj CMS pa necu sad filozofirat oko ovog pitanja.
Back to top
View user's profile Send private message
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 12.07.2004 21:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:

template engine ne sluzi za odvajanje HTML-a od PHP-a / nekog drugog SS jezika. on sluzi necem drugom.
ja sada ne govorim protiv template enginea nego govorim da ih nema smisla upotrijebiti tamo gdje im nije mjesto.
oni sluze da odvoje prezentaciju od aplikacijske logike. kod nas u firmi dizajneri dizajniraju a developeri razvijaju aplikaciju i pripremaju HTML jer nema smisla da ti netko drugi priprema HTML kojeg ti moras onda znati ko svoj djep posto si opet radis dupli posao.


Malo je 'pravih' template enginea. Smarty to na primjer nije. Poanta je da programer i dizajner mogu raditi izmjene neovisno jedan od drugoga tj. ako jedan od njih nešto izmjeni ovaj drugi to nevidi jer s programske i dizajnerske strane stvar radi isto.

Jedino moguće rješenje je da logika u templateu stoji u html tagovima (jedino izvedivo s XHTML-om). Ako netko zna za takav engine za PHP neka mi javi jer nisam imao vremena tražiti po webu. Thanks!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.07.2004 21:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa zasto opet petljas dizajnera i progamera? pa dizajner bi trebo crtat u photoshopu a developer se bavi ostalim.. Smile
mislim, imas jednog kojem je domet grafika a drugom je izrada aplikacije koja ce generirati HTML te su mu i SS jezik i HTML materinji jezici.
ne vidim razlog zasto bi dizajner ISTA dirao po HTML-u.

imas patTemplate na www.php-tools.de i phpLib koji uz template ima i gr0 drugih stvari.
Back to top
View user's profile Send private message
eudemon



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 16

PostPosted: 12.07.2004 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
ovo sada lici na previse kakice meni. ti bi to pojacao cime? asp-om?
ako hoces client-side - imas javascript. ako hoce pravit fancy chat - imas javu pa slozi applet.
kako god bilo, server-side jezik sluzi za kreiranje html-a. ne kuzim KOJI bi ti sad jezik htio i za STO bi ga htio.

ajd, pliz procitaj topic od pocetka, vidim da citas izmedu redaka Wink obrati pozornost na backend odrednice. da ne ponavljam, ionako sam preopsiran a vi se koljete oko templatinga kao da je to jedino sto cini f*word cms.

about flash versus html + javascript:

da, za flash moras instalirati plug-in. strasno Wink
vecina pro cms-ova za admin dio propisuje browser do podverzije i service packa tako da plugin nije minus.

linux ? flash player 7 kao i za sve ostale platforme

po meni je flash elegantnije rjesenje nego kombinacija html+jp i basta Wink

kad pricam o cachiranju pricam o client side cache-u
Back to top
View user's profile Send private message
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 12.07.2004 22:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
pa zasto opet petljas dizajnera i progamera? pa dizajner bi trebo crtat u photoshopu a developer se bavi ostalim.. Smile
mislim, imas jednog kojem je domet grafika a drugom je izrada aplikacije koja ce generirati HTML te su mu i SS jezik i HTML materinji jezici.
ne vidim razlog zasto bi dizajner ISTA dirao po HTML-u.

imas patTemplate na www.php-tools.de i phpLib koji uz template ima i gr0 drugih stvari.


Ja sam mislo na web design (xhtml, css ...), a ne na crtača slika u photoshopu Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.07.2004 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eudemon wrote:
da, za flash moras instalirati plug-in. strasno


je jer za html i css ne moras, to dolazi po difoltu.
jesi rekao da hoce da radi svugdje ili sam i to procitao izmedju redaka?
jos si i sam rekao da bi to zacinio sa drugim SS jezicima. mislim, ne vidim sto ja citam izmedju redaka.

Quote:
po meni je flash elegantnije rjesenje nego kombinacija html+jp i basta


pa oke, tvoj cms, tvoja izvedba.
samo sam sebi skaces u usta - prvo hoces da radi svugjde pa izborom flasha srezes izbor na mali broj browsera.
evo ja npr na mozilli nemam instaliran plugin za flash - zasto - jer mi se ne da. a znas kolko ima takvih ko sto sam ja?

nakon tog bi htio vise SS jezika - zasto? to nisi pojasnio.

onda kazes da se flash moze kesirat - pa mogu se i druge stvari kesirat, gdje je problem?

zanimljiva rasprava u svakom slucaju, sorka kaj rasprava krene u drugom smjeru na nekim mjestima ali ovo je super topic za rascistiti neke stvari i podjeliti ideje i zamisli kao i iskustvo.


dakle, sto si ti sad nakon ovog odlucio sa svojim cmsom?
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.07.2004 23:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

damir wrote:
Ja sam mislo na web design (xhtml, css ...), a ne na crtača slika u photoshopu Shocked


cekaj, sad razgovaramo o dizajneru i developeru.
ti meni hoces rec da ti radis na princip tako da netko napravi xhtml/css a ti onda radis engine za to?
i za xhtml/css treba koristit dizajnera? mislim, sto nije bolje imat dizajnera koji zna HTML i onda nacrta u PS-u nesto sto se moze izrezati za web pa onda developer iz tog kreira optimizirani html/css?

ja ne vidim zasto bi dizajner radio html/css kada je developer osoba koja ce provesti najvise vremena gledajuci u taj markup pa je bolje da developer onda kreira taj markup.
Back to top
View user's profile Send private message
eudemon



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 16

PostPosted: 12.07.2004 23:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

2maxy

opet citas letimicno. zar je toliko tesko odskrolati stranicu do vrha i citati od pocetka. imam osjecaj da si ustao iz standby moda Wink na spomen template enginea i tek od datle krenuo Wink

maxy wrote:

evo ja npr na mozilli nemam instaliran plugin za flash - zasto - jer mi se ne da. a znas kolko ima takvih ko sto sam ja?

ti nisi tzv. korporativni korisnik i kao takav nisi ciljana populacija proizvoda o cijoj implementaciji ovdje trkeljamo Wink

ono sto nisi procitao glasi:
JA wrote:
imam nekakvu viziju cms-a kao necega sto :

- ima frontend u flashu(virtualni desktop, sto slicnije desktopu, ikonice, bla bla)

- backend - neovisan od platforme i baze.
tj. razviti posebno php, asp.net, jsp, coldfusion djelove

naravno, ne bi sve to islo odjednom.


dakle, ako nisam bio dovoljno jasan pa te to dovelo u zabludu:

cms sustav koji ima jednaku funkcionalnost na:

- asp.net + win2003 + mssql
- asp.net + win2000 + oracle
- php + linux + mysql
- php + lunux + postgresql
- coldfusion + whatever + somedatabase
- asp + linux + mssql (salim se Wink)

frontend je u svim slucajevima isti cime je i user experience, user manuals, user whatever isti.



takve 'igracke' postoje(vjerovao ili ne) i kostaju olala.

i ne, ne vladam svim ovim jezicima Wink ali komercijalizacija verzija u jezicima kojima vladam bi omogucila angaziranje developera za ostale jezike ofkors.

u biti, zelim pokoriti svijet Wink
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.07.2004 23:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
ti nisi tzv. korporativni korisnik i kao takav nisi ciljana populacija proizvoda o cijoj implementaciji ovdje trkeljamo


a nisam ciljani korisnik? cuj, na ovakve korisnike ces naletati jako cesto pa ti ode trud u neku stvar ako imas takav stav - da f0fnes ljude koji nemaju flash Smile

oke, postoje CMS-ovi u navedenim jezicima, ali koja je poanta da ides portati CMS na sve te SS jezike? mislim da si prvenstveno vodjen idejom cijene tog CMS-a prije nego li njegovom fukncionalnoscu Smile

oke, svaka cast na ambiciji. samo - meni se cini da to bas nece biti najbrze i najsretnije rjesenje posto ces za svaki SS jezik trebat database abstraction layer kako bi radilo sa svim mogucim bazama..

no sretno Smile
javi kad si gotov


edit:
Quote:
u biti, zelim pokoriti svijet


oke, prvi korak prema tome je da uocis da postoji jos smajlica uz ovaj - Wink
cya & gl
Back to top
View user's profile Send private message
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 12.07.2004 23:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eudemon wrote:


dakle, ako nisam bio dovoljno jasan pa te to dovelo u zabludu:

cms sustav koji ima jednaku funkcionalnost na:

- asp.net + win2003 + mssql
- asp.net + win2000 + oracle
- php + linux + mysql
- php + lunux + postgresql
- coldfusion + whatever + somedatabase
- asp + linux + mssql (salim se Wink)

frontend je u svim slucajevima isti cime je i user experience, user manuals, user whatever isti.



takve 'igracke' postoje(vjerovao ili ne) i kostaju olala.


Pa ti ne vladaš osnovnim pojmovima a htio bi napraviti svoj ultra-turbo ludi CMS. Ne ide ti to baš tako. Ja bi isto htio nahraniti gladne u africi, ali sumnjam da ću uspjeti. To o čemu ti pričaš postoji i nije CMS nego app. framework kojeg možeš skriptirati s nekim skriptnim jezicima. Dobar je primjer zope kojeg možeš programirati php-om, pythonom ili perlom i zamislii košta 0 kn jer je open source.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 12.07.2004 23:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:

ja ne vidim zasto bi dizajner radio html/css kada je developer osoba koja ce provesti najvise vremena gledajuci u taj markup pa je bolje da developer onda kreira taj markup.


Čekaj sad, jel ti to mene zaj... ili nešto drugo Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.07.2004 23:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

damire, ja tebe pitam da li tebi dizajner slaze html/css kako bi ti tome mogao pridruziti SS osnovu.
Back to top
View user's profile Send private message
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 13.07.2004 00:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
damire, ja tebe pitam da li tebi dizajner slaze html/css kako bi ti tome mogao pridruziti SS osnovu.


Naravno da ne, dizajner dobije hrpu divova pa ih onda šminka CSS-om tako da ih stavlja u nove s njegovim klasama. Jedino nesmje dirati moje divove jer je u njima kod templatea. To radi web dizajner. Pa neide valjda prvo fasada pa onda kuća, zar ne Laughing


programiranje = skriptiranje, template, html
web design = PS, html, css

BTW, danas su svi web dizajneri koji imaju PS i DW Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
eudemon



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 16

PostPosted: 13.07.2004 00:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
a nisam ciljani korisnik?

korporativni korisnik = teta iz marketinga kojoj je admin instalirao i setapirao sve sto je cika direktor platio.
i da nikoga ja ne fofnem. Laughing <-- drugi smajlic da se ne jezdis


maxy wrote:
oke, postoje CMS-ovi u navedenim jezicima, ali koja je poanta da ides portati CMS na sve te SS jezike?

poanta je da linux neces moci instalirati u kompaniju koja je ms orijentirana.
mozes ti njima bajati o open sourceu kad su oni skesirali treninge i software za svoje administratore i ostalu ict ekipu.

maxy wrote:
mislim da si prvenstveno vodjen idejom cijene tog CMS-a prije nego li njegovom fukncionalnoscu Smile

cijena je bitna da se ne lazemo a funkcionalnost je identicna.
query je query, upload imagea je upload imagea, .... etc

maxy wrote:
oke, prvi korak prema tome je da uocis da postoji jos smajlica uz ovaj - Wink

to je urodeni tik. pokusacu se kontrolirati.

damir wrote:
Pa ti ne vladaš osnovnim pojmovima a htio bi napraviti svoj ultra-turbo ludi CMS.To o čemu ti pričaš postoji i nije CMS nego app. framework

kako sad ne vladam gaddemit.
ostavimo se buzzwordova. dakle, sustav koji 'dila' sadrzaj je 'diler sadrzaja' bez obzira jel' to ide na intranet, portale, dal' to dila video, tekst, glazbu cak.
Back to top
View user's profile Send private message
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 13.07.2004 05:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
Quote:
Odvajanje html-a i php-a doprinosi čitljivosti i ne može se dogoditi da web dizajner ide nešto urediti i onda sjebe kod.


oke, ajde za test - napravi jedan template u smarty-u gdje nema markupa osim HTML-a i daj ga nekom dizajneru koji nema BLAGE veze o PHP-u, javascriptu ili bilo cemu osim o osnovnom HTML-u pa da vidimo kolko ce proc dok ti ne postavi pitanje "a kako ovo?".
pogotovo sa smartyem ne odvojis PHP od HTML-a vec ga dodatno zakompliciras.
znam kako smarty radi i on mi je najgluplji moguci template engine Smile



Smarty je valjda zadnji template engine koji bih ja uzeo. U mojim html obrascima nema nikakvog dodatnog kvazi koda, samo blokovi i varijable.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group