Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
kako se radi priprema za tisak velikog Wall plakata?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pixica
Guest





PostPosted: 11.09.2004 08:09    Post subject: kako se radi priprema za tisak velikog Wall plakata? Reply with quote

imam ponudu da napravim veliki wall plakat za jedno poduzece koje ce im stajati na zidu... radim u photoshopu, pa me zanima dali bih onmah u photoshopu trebala podesiti metrazu... te koju rezoluciju bih trebala namjestiti,...


uglavnom ako neko sta zna o tome... please help Confused



p.s.- nisam bila sigurna di da ovaj post posaljem Embarassed
Back to top
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 11.09.2004 10:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. dimenzije?
2. vidi da li mozes dio odraditi u ps-u (pozdaina) i ostatak u nekom vektorskom programu, bit ce ti lakse...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 11.09.2004 11:08    Post subject: Re: kako se radi priprema za tisak velikog Wall plakata? Add user to your forum ignore list Reply with quote

pixica wrote:
imam ponudu da napravim veliki wall plakat za jedno poduzece koje ce im stajati na zidu... radim u photoshopu, pa me zanima dali bih onmah u photoshopu trebala podesiti metrazu... te koju rezoluciju bih trebala namjestiti,...


Ukratko, da trebala bi Very Happy A sad opsirno.

Saznaj koje dimenzije ce bit plakat. To ti je najvaznije. Rezoluciju namjestas po tome. Npr:
1. Imas plakat 100cm x 70cm
2. Prebacis u inche (1inch = 2.54 cm) Znaci plakat je 39,37 x 27,56 INCHA
3. Pomnozis inche sa "rezolucijom" na koju ces printat, vjerojatno 300dpi (dpi == dots per inch)
4. Dobijes 39,37*300 = 11811 i 27,56*300= 8268
5. Imas potrebnu rezoluciju 11811 x 8268

VAZNO !!! Ova rezolucija u photohopu ce ti POJEST svu memoriju koju mu mozes dat, plus vjerojatno napravit temp fajl od kojih gigabajt.
Zato kao sta 4th kaze probaj podjelit posal. Ono sta mozes vektorski radi u FH/Illustrator/Corel, a raster koji moras tamo radi u Photoshopu. Na kraju sve spoji.
Isto tako mozes u pocetku u photoshopu radit na maloj rezlouciji. Npr skice, razrade, itd. pa kako budes crtala detalje povecavas rezoluciju.
A Very Happy mozes i kad crtas u full rezoluciji AKO JE MOGUCE iskidat sliku na manje djelove pa radit na njima. Posli spojit u jednu.
Hope it helps Smile
Back to top
View user's profile Send private message
pixica
Guest





PostPosted: 11.09.2004 18:52    Post subject: Reply with quote

velicina tog "plakata" bi trebala biti 1.5x3 metra...
Back to top
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 11.09.2004 20:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hans bi ti vjerojatno rekao 72 dpi (ipak on to radi svaki dan), ja sam ziheras pa bi rekla 120 dpi min.( ali to je vec moj problem)
naglasak na: i dalje pokusaj odraditi manji dio u ps-u, veci u nekom vektorskom programu

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 11.09.2004 21:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4th, pa ako su tolke dimenzije, ne radi li se to onda obicno u omjeru 1:10, bar tako obicno uzmiaju za jumbo, neznam di ce to pustati, vjerovatno neki ploter ili stogod, al, u 1:1 na vise od 120dpi ce bit malo gusto sa velicinom datoteke.

na ploteru za plakate manjih dimenzija sam davao u 1:1

pixi, jel su skuzila nesto od svih nas?

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
0viking0



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 214
Location: Zagreb - Croatia

PostPosted: 11.09.2004 23:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1:10 Question Pa ako bi tako radio u PhotoShop-u, zar ne bi bilo full pixelasto kada bi se otisnulo...

Ne, ja bi radio ovako kako je godot rekao. Za takvu veličinu definitivno izbjegavati PhotoShop jer još ne postoji komercijalna strojčina koja bi to lagano progutala. Vektori definitivno, a PhotoShop ako je na kraju nužno potrebno.

Ja osobno, ako je moguće radim u starijim verzijama vektorskih programa (generaciju - dvije) jer ih većina na današnjim strojevima radi puno brže. Nije pravilo, ali zna pomoći.

Slažem se sa 4th da je 72 dpi premalo. Probavljivo možda je, ali .. ...Opet ovisi sa kakvim poduzećem radiš i kakva ih kvaliteta zadovoljava. ...120 dpi, pa i više.

_________________
AND REMEMBER, KGB STILL WATCHING YOU
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Limbus



Joined: 06 Jan 2004
Posts: 220

PostPosted: 11.09.2004 23:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne vise od 120-150dpi. nikako 300, nema smisla jer to neces gledat s udaljenosti od 30ak cm
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 12.09.2004 00:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
4th, pa ako su tolke dimenzije, ne radi li se to onda obicno u omjeru 1:10, bar tako obicno uzmiaju za jumbo, neznam di ce to pustati, vjerovatno neki ploter ili stogod, al, u 1:1 na vise od 120dpi ce bit malo gusto sa velicinom datoteke.


priblizi se jumbu, pa ces vidjeti kako izgleda...ako ovo ide na zid u firmi i nije na velikoj visini, ne vrijedi fora kao za jumbo, izgledat ce ocajno...

dakle pix, ako os bit ziher, 120 dpi (hans ce me pojest radi ovoga :))

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 12.09.2004 08:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:

1:10 Pa ako bi tako radio u PhotoShop-u, zar ne bi bilo full pixelasto kada bi se otisnulo...


ne?

Quote:

priblizi se jumbu, pa ces vidjeti kako izgleda...


upoznat s time, zato sam to i rekao, no ona nije rekla nista osim dimenzija, sad ce na kraju biti nesto sasvim drugo, da ide unutar firme i da ce ekipa to printati na nekom NoName inkjetu na A4 i onda to rezati i spajati, svejedno, zanimljivo iskustvo Smile

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 12.09.2004 08:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Limbus wrote:
ne vise od 120-150dpi. nikako 300, nema smisla jer to neces gledat s udaljenosti od 30ak cm

Nije receno sa koje udaljenosti ce se gledat. Kako si ti onda zakljucia da se nece gledat sa 30cm?
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 12.09.2004 08:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da ovdje netko ima 'preko veze' neke informacije, mislim da to nije u redu Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Limbus



Joined: 06 Jan 2004
Posts: 220

PostPosted: 12.09.2004 11:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Nije receno sa koje udaljenosti ce se gledat. Kako si ti onda zakljucia da se nece gledat sa 30cm?


Rolling Eyes pretpostavio sam...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 12.09.2004 12:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Radi 1:10, izbaci im TIFF 300 dpi i svi sretni i zadovoljni. U Mabacom sam sve slao tako i ispalo je kako treba. Pridružujem se gornjim konstatacijama. Ako ne želiš ubit stroj radi sa vektorima koliko je god moguće.

Last edited by TYPE01 on 12.09.2004 13:25; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 12.09.2004 12:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1:10 vrijedi za billboarde i megaboarde... ne za nesto sto ces gledati s udaljenosti od metra... (jer se to svede na rezu od 30 dpi, a to onda nije bas najs za gledat izbliza)...

no, pix, vjerojatno si shvatila koje je rjesenje ako to ide na vanjski, a koje ako ide na neki unutarnji zid, tj. da li ce se stvar gledati s velike ili male udaljenosti...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group