Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
U cemu pisat PHP?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Frikec



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 83

PostPosted: 11.09.2004 14:42    Post subject: U cemu pisat PHP? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo poceo ja (ponovno Smile) ucit PHP, pa me zanima u cemu ga ostala ekipica pise?

Trazio sa po forumu, al vidim da se o ovome nije pricalo.

Notepad mi je ipak laganini preprimitivan, dreamwiever je koliko sam shvatio drek za tako nesto, kopajuci po goglu nasao sam tonu programa namjenjenih striktno pisanju PHP-a, al (narocito nekome tko jos uvijek uci) isprobavanje svih njih bi me samo jos vise zbunilo, pa trazim preporuku nekog iskusnijeg.

Zend studio mi se svidio, al neznam mozda postoji i nesto bolje?
Back to top
View user's profile Send private message
Outkast
Guest





PostPosted: 11.09.2004 15:21    Post subject: Reply with quote

pa isprobaj par komada pa ces vidjeti sto je najbolje, ja sam nasao neki Maguma Studio koji je free a nije lose pa eto...
Back to top
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 11.09.2004 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za obični editor ja predlažem SciTE (http://www.scintilla.org/SciTE.html) + php.api dodatak za code completition i help za svaku funkciju s navedenim parametrima.

Dobar je i plugin za Eclipse (http://www.eclipse.org) :

http://www.phpeclipse.de/tiki-view_articles.php

I jedan i drugi i treći alat su potpuno slobodni za korištenje.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 11.09.2004 17:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Preporučam ti www.zend.com i njihov Zend Studio.
To je kompletan IDE + debugger i djeluje jako robusno i kvalitetno.

Imaš bojanje sintakse, intelli sense, code analyer, debugger itd. Nešto kao Visual Studio za PHP.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 18:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja koristim ultraedit. gledano sa financijske strane - jeftiniji je od zend studia Smile
sto se tice freebiesa, mislim da je phpedit free i ima debugger + code completion + php/sql manual itd.
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 11.09.2004 19:15    Post subject: Reply with quote

Bilo koji text editor sa dobrim bojanjem sintakse...
Back to top
kelso



Joined: 19 Jul 2004
Posts: 507
Location: Zagreb -> Zapruđe

PostPosted: 11.09.2004 19:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A lol jedno poprilchno glupo pitanje, što je to sintaksa? Ja sam veliki početnik Rolling Eyes

_________________
Don't drop it!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 19:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
Bilo koji text editor sa dobrim bojanjem sintakse...


upravo to sto si rekao.
pokusao sam koristiti editor sa debuggerom, parserom itd itd. no nekako..ne ide Smile

ultraedit i editplus su jedini uz koje sam ostao (prvo sa ultraeditom, pa jedno godinu dana editplus pa opet ultraedit).
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 11.09.2004 19:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
sime wrote:
Bilo koji text editor sa dobrim bojanjem sintakse...


upravo to sto si rekao.
pokusao sam koristiti editor sa debuggerom, parserom itd itd. no nekako..ne ide Smile

ultraedit i editplus su jedini uz koje sam ostao (prvo sa ultraeditom, pa jedno godinu dana editplus pa opet ultraedit).


znači ti radiš istu stvar:) veci projekt debugiras rucno... ono printf freak, if you know what i mean:)

Da to sam i ja dugo tako radio i nisam ni jedan debugger koristio, ali eh... naviknes se.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

w!cked wrote:
A lol jedno poprilchno glupo pitanje, što je to sintaksa? Ja sam veliki početnik Rolling Eyes


u svakom jeziku imas elemente. npr u bilo kojem pravom, ljudskom jeziku imas glagol, atribut, imenicu itd.

u php-u imas varijablu, funkciju, vrijednost, definiciju, komentar, izjavu (mislim da je to to, nek me netko ispravi).

onda imas editor koji ti oboja te elemente u drukcije boje tako da lakse prepoznas o cem se radi.

npr da li je lakse procitati:

<?php

echo 'bok, ovo je tekst';

?>

ili

<?php

echo 'bok, ovo je tekst';

?>
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
znači ti radiš istu stvar:) veci projekt debugiras rucno... ono printf freak, if you know what i mean:)
Da to sam i ja dugo tako radio i nisam ni jedan debugger koristio, ali eh... naviknes se.


da, tak to radim.

ne znam, nemam previse volje da se navikavam na jos jedan program i njegove mogucnosti.
ionako su bugovi koje ispravljam vecinom logicke naravi pa nije da ce mi debugger pomoc previse tu Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 22:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E sad je svatko nešto drugo rekao. Ne može se odlučit iz ovoga
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 11.09.2004 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gle, ako zanemarimo cijenu (ako nema moralnih problema s tim), onda je sigurno Zend Studio ili NuSphere PhpED najbolji izbor.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
Gle, ako zanemarimo cijenu (ako nema moralnih problema s tim), onda je sigurno Zend Studio ili NuSphere PhpED najbolji izbor.


to je po tvom kriteriju.

sad da odgovorim na konkretno pitanje od frikeca pa da nastavim sa komentarom tvog replya.

ja koristim slijedeca 2 programa:
- ultraedit
- editplus

oba sam namjestio da mi farbaju sintaksu po mojim preferencama.
nemaju debugger, nemaju nikakav code completion (napises pol imena funkcije pa ti napise citavu funkciju).
imaju match-brace (selektira ti blok naredbi unutar { }), imaju find/replace i jos neke korisne stvari.
u njima provodim vecinu svog vremena, zadovoljan sam.
moras znat php i html jer nema sidebar helpa.

edgar: navedena 2 programa su najbolja po tvom sudu.
ja ne volim phped jer mi je pretrpan mogucnostima a zend studio nisam probao tako da necu govoriti o njemu.
debugging vrsim "rucno", makar kao sto sam rekao - vecinom pogrijesim u logici prije nego sintaksi, a u html-u znam zaboraviti zatvoriti neki tag (npr </p>).

znao sam se snaci u tim situacijama poprilicno brzo te ne vidim potrebu za nekakvim complete rjesenjem poput zend studia (a to kosta 200$ ili tako nesto, uglavnom placa se a necu imat krekanu verziju).

eto, ovo je samo moje misljenje.
ja dok sam pocinjao sa programirajem sam radio u notepadu, na kraju sam zavrsio sa navedena 2 programa i to je moje iskustvo Smile
sad, ako ti je pomoglo (frikec) onda super, a ak nije sori Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 23:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ali koliko god volim (c*****ne) komercijalne sotwere, draže mi je vidjet dobre freebiese.

Eclipse, SciTe ili PHPedit? Nešto četvrto?

Pitanje no.2... Instalirat php na windoze, ali ne za posluživanje već za testiranje, onako kod kuće -- koliko se isplati? Je'l teško? Nisam veliki linuxaš ali sam na njemu to dosta lako i efektivno napravio, pa me zanima i na M$-u
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 11.09.2004 23:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Ali koliko god volim (c*****ne) komercijalne sotwere, draže mi je vidjet dobre freebiese.

Eclipse, SciTe ili PHPedit? Nešto četvrto?

Pitanje no.2... Instalirat php na windoze, ali ne za posluživanje već za testiranje, onako kod kuće -- koliko se isplati? Je'l teško? Nisam veliki linuxaš ali sam na njemu to dosta lako i efektivno napravio, pa me zanima i na M$-u


odgovor na pitanje #2:

- dal se isplati - ako imas windowse - da. nece ti radit neke funkcije (njih par) ali to ti nece predstavljat problem posto su vezane za rad sa mrezom.
- cijena: prava sitnica Smile, par lipa hinetu za utroseno vrijeme za download od 5 megi (tako nesto)
- instalacija je tipa next next
- otvoris folder gdje ti je php, nadjes ini file i konfiguriras ga malo (svega 10 min potrosis uvrh glave).

i to je to.
naravno, to sve ide uz apache i mysql. apache je vise nego jednostavan za instalirat na windowse (preporucam 1.3.31 verziju, 2.xx zaboravi za sad), a o mysqlu ne moram niti pricati.

mislim da je daleko lakse instalirat AMP na windows sistem neg na linux jer prolazi vise nego glatko i ne znam da li postoji nacin da zeznes na necem.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 11.09.2004 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
edgar wrote:
Gle, ako zanemarimo cijenu (ako nema moralnih problema s tim), onda je sigurno Zend Studio ili NuSphere PhpED najbolji izbor.


to je po tvom kriteriju.


Gledaj. Dok ne zarađuje s tim i dok uči, mislim da nema smisla da obraća pozornost na te stvari. Kasnije je normalan slijed kupiti softver. Osim toga, postoji trial verzija koju možeš instalirati iznova i iznova itd...

Quote:

sad da odgovorim na konkretno pitanje od frikeca pa da nastavim sa komentarom tvog replya.

ja koristim slijedeca 2 programa:
- ultraedit
- editplus

oba sam namjestio da mi farbaju sintaksu po mojim preferencama.
nemaju debugger, nemaju nikakav code completion (napises pol imena funkcije pa ti napise citavu funkciju).
imaju match-brace (selektira ti blok naredbi unutar { }), imaju find/replace i jos neke korisne stvari.
u njima provodim vecinu svog vremena, zadovoljan sam.
moras znat php i html jer nema sidebar helpa.


code completition je jako koristan. Ubrzava samo kodiranje prilicno; usudim se reci i za do 25%!

Quote:

edgar: navedena 2 programa su najbolja po tvom sudu.
ja ne volim phped jer mi je pretrpan mogucnostima a zend studio nisam probao tako da necu govoriti o njemu.

phped ja nisam puno koristio upravo zbog zatrpanosti, dok je zend upravo ona ugodna sredina.

Quote:

debugging vrsim "rucno", makar kao sto sam rekao - vecinom pogrijesim u logici prije nego sintaksi, a u html-u znam zaboraviti zatvoriti neki tag (npr </p>).

znao sam se snaci u tim situacijama poprilicno brzo te ne vidim potrebu za nekakvim complete rjesenjem poput zend studia (a to kosta 200$ ili tako nesto, uglavnom placa se a necu imat krekanu verziju).


Ma da, ali je puno lakše kad zaboraviš tocku zarez vidjeti da je kod loše obojan;)

Ma sve ima svoje prednosti i mane. Pitanje je ukusa ipak na kraju.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 12.09.2004 10:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo da dodam...ja radim u PHP Coderu.
skinuo sam nekoliko programa i mogu reći da su skoro svi isti, čak i neki koji se plaćaju mi izgledaju totalno isto ko ovaj....
naviko sam se na njega i makar neki imaju neke cool opcije koje dobro dođu za sad ga ne mjenjam do daljnjeg.....


meni je i više nego dovoljan

www.phpide.de

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 12.09.2004 10:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel noviji rc2 prerelease final 3 ili rc2 ?

svidja mi se editor.. moram priznat da je cool Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 12.09.2004 11:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:

mislim da je daleko lakse instalirat AMP na windows sistem neg na linux jer prolazi vise nego glatko i ne znam da li postoji nacin da zeznes na necem.


Baš suprotno, ja sam po forumima uglavnom viđao pitanja i probleme u vezi s instalacijom na Windowse. Apache, MySQL, Php dolaze po defaultu u svakoj distribuciji i uglavnom ne treba ništa dodatno instalirati, samo ih treba odabrati prilikom instalacije.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 12.09.2004 13:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ispravi me ako grijesim ali na linuxu se navedene stvari moraju i kompajlirati (nisam bas neki linuxas).

ja sam bez problema na 3 kompjutera instalirao WAMP (windows, apache, mysql, php) s time da nisam uzimao gotove distribucije (apachefriends.org npr) vec sam pojedinacno skinuo instalacije navedenih.
stvarno nisam imao problema, jedino sto moras napravit je natjerat se da procitas readme (nekih 5 minuta uvrh glave, nevjerovatno je jednostavno za bilo koji od 3 sistema) i to je to.

samo citas readme, da si dobio kompjuter pred 3 mj. znao bi instalirat to sve.
ja doista nisam imao nikakvih problema s time.
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 12.09.2004 17:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
ispravi me ako grijesim ali na linuxu se navedene stvari moraju i kompajlirati (nisam bas neki linuxas).


moguce... ovisno o distribuciji.
no, na skoro svim poznatijim distribucijama, dolazi kompajlirano...
(isprobano na red-hatu, mandrakeu i suse-u)

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 12.09.2004 17:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ylodi wrote:
maxy wrote:

mislim da je daleko lakse instalirat AMP na windows sistem neg na linux jer prolazi vise nego glatko i ne znam da li postoji nacin da zeznes na necem.

Baš suprotno, ja sam po forumima uglavnom viđao pitanja i probleme u vezi s instalacijom na Windowse. Apache, MySQL, Php dolaze po defaultu u svakoj distribuciji i uglavnom ne treba ništa dodatno instalirati, samo ih treba odabrati prilikom instalacije.

Ja sam isto čitao da nije baš za windoze, pa sam i pitao. Ali pošto većinu stvari radim na windowsima, mislim da bih gubio vrijeme switchajući se s jednog na drugog, pa želim imati PHP na njima.

budha wrote:
maxy wrote:
ispravi me ako grijesim ali na linuxu se navedene stvari moraju i kompajlirati (nisam bas neki linuxas).

moguce... ovisno o distribuciji.
no, na skoro svim poznatijim distribucijama, dolazi kompajlirano...
(isprobano na red-hatu, mandrakeu i suse-u)

Točno. Makar je kompajlirati skroz kul, jer naučiš kako stvari rade. Ja sam se mučio tjednima da kompajliram jedan program kad sam prvi put radio na lin jer nisam znao osnovne stvari. Bio sam jako ponosan kad sam uspio, i bacam se u skoroj budućnosti na developing, malih korisnih aplikacija i možda koje igrice Smile

@all: što je code completion? Rolling Eyes ne, ono, jasno mi je kad ti dovrši ime funkcije, ali iz vaše rasprave mi se čini da je više od toga... što, zatvara zagrade i navodnike ili neš drugo?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 12.09.2004 18:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa nije ništa više od toga.... ne zatvara ti čak ni zagrade, nego samo pametno boja sintaksu, kad pocmes pisat ime funkcije onda i izlista sva moguca imena u tooltipu i parametre funkcije napise kad otvoris zagradu... nista posebno , ali olaksava zivot. ubrza dosta pisanje...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 12.09.2004 18:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To je kul, olakšava mi život Visual Studio kad me tako podsjeti kako izgleda prototip funkcije u C-u...

Ima to PHP Coder ?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group