Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
xpress vs. indesign

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 06.10.2003 12:38    Post subject: xpress vs. indesign Add user to your forum ignore list Reply with quote

iz der enibadi aut der?
ok, kuzim da je forum mahom weberski, no mozda postoji jos netko tko svoj trud vidi otisnut na papiru... ako ima, sherajte iskustva. ja sam old-school xpress user i bas bi volio da me netko obrati na indesign.
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 06.10.2003 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Well, od kuda da pocnemo....
Po meni je InDesign bolji ali ima jednu veliku manu. A to je brzina. Odnosno trazi jaki komp. Quark je sto se samoga rada s programom brzi i zbog toga ucinkovitiji. Ali...
InDesign ima puno bolje dizajnerske sposobnosti. Importira ai dokumente, sada ce neparviti i podrsku za psd, odlicno barata tablicama, hrpa dizajnerski alatki iz illustratora, isto sucelje i shortcuti kao illustrator i Photoshop, odlicna podrska i rad s Pdfom. Postoji tu puno malih sitnica koje indesign ima a quark ne.
npr. kapaljka. uzmes komad texta, formatiras ga (velicina, prored, kerning, boja i sve sto ti padne na pamet), zatim odes na drugi dio teksta i s kapaljkom prebacis vrijednsti jednim klikom s prvog na drugi text.
Odlicno barata stilovima, tipografija je bolje rijesena nego u quarku, ali po meni tu je najbolji i dalje PageMaker.
Preview slika je u 72dpi jpegu, dok naravno postoji i high res preview. Quark 6 bi trebao imati takodjer te feature, ali jos nisam vidio 6icu.
Uglavnom stvar je navike. I jedan i drugi su mocni i mnogo dobri.Iako derem po quarku, ne voliim ga. Zbog spartanskog sucelja, nema hrpu korisnih sitnica (transform paleta kao u Illustratoru, sto inDesign ima). Uglavnom podjednaki su, a svako ce raditi na onome sto vise voli ili smatra pogodnijim.
Iako je Quark pogodniji za novine ne znaci da je jedini izbor, jer koliko sam cuo, Vecernji je presao kompletno na InDesign. znaci moze se.
za nekakav casopis koji trazi dobar dizajn Indesign je bolji. masa toga sto moras importirat iz vana u quark moze se napravit direktno u Indesignu.
Velim, treba vidjet 6icu, ali nis te ne kosta da nabavis Indesign i malo peres po njemu. Mada iako si stari quarkovac mislim da ce ti bit tesko se naviknut na Indesign. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 06.10.2003 15:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajajaajajajaj!
samo si pojacao moje dvojbe - ja, naime, koristim xpress mahom za prijelom, tako da mi dizajnerski alati i nisu najpotrebniji na svijetu... a tu je i hrrrrpetina xtensionsa (medju kojima je i copy attrib. - koji radi ono sto i kapaljka u ID)...
ono sto me u indesignu ozbiljno rajca su layeri iz photoshopa, transparencija i muttafuckin visual kernig, nesto za cime xpress useri vape od verzije 3.3 (davno, daaaaaavno). btw, vidio sam 6.0 (mozes ga bez problema skinut sa hotlinea, naravno mac verziju) i, premda su dodane neke ok stvari (tipa: mozes slagat projekte pa na njima imas globalne stilove - kao, radis paralelno vizitku, memo i brosuru), sve to odvlaci xpress od onoga sto bi stvarno trebao biti => ultimate program za prijelom. tablice su doradjene (svaka cast!), undo je (napokon!) pravi undo, no najvise opcija koje su dodane odnose se na - web design! ajme, gluposti...
inace, cackao sam po ID 1.5 (jos nisam skupio volje i vremena da instaliram 2.0) i zdere me cinjenica da je jeeebeeeno neprecizan - u xpressu mozes definirati objekt kao X: 22.55" Y:22c4.7 W:40mm/4+12,5pt... (dakle, prvo su inchi, drugo su ciceri, zatim milimetri, pa, jelte, tipografske tockice) - mozda ne zvuci ko neka dobra fora, ali numericka tastatura je xpressov forte.
grozno.
ako ima koji programer koji moze editirat xpress prema mojim zeljama neka se javi - placam cevape i pivo. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 06.10.2003 15:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zajebi verziju 1.5 Dvojka je prava stvar. Ali npr u Quarku nemres neki objekt pozicionirati po njegovoj donjoj lijevoj ili desnoj tocci. On se moze postaviti samo po gornjoj lijevoj. A indesign daje pravo transforma po kojoj god oces.
Verzija 1.5 je bila onak, pomalo neozbiljna, dok je dvojka prava stvar i jako je precizna, smo se treba naviknuti. meni se svidja jer baratas s paletama i objektima kao u Illustratoru. Sto se tice sirovog preloma... hmmmm, da mislim da cu dati malu prednost Quarku samo zbog njegove brzine. Neznam koliki storj trazi 6ica ali mislim da ce i ona biti brza od Indesigna...
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 06.10.2003 15:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

file danke.
u srijedu je neki praznik pa mislim da cu slobodno vrijeme utuci u proucavanje verzije 2.0. premda ne znam je li bolje to raditi doma na igracoj kanti (celeron 1.4) ili na poslu na starom macu (g4/450).
mozda da pricekam verziju za playstation...? Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 06.10.2003 16:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma mislim da ce i celeron posluziti. mada ja kuzim razliku izmedju quarka i indesigna jer oba imam doma. doduse sve svoje posloe radim u Indesignu, tak da quark nisam ni jednom opteretio poslom kak spada. Morao bi usporediti. Jer nedavno kada sam radio letke za prijatelje zivotinja imao sam fajl b2 formata s hrpom slika i indesign se malo vukao iako imam 512 MBrama. trebao bi takvu fajlu napravit u quarku pa da vidim. doduse ovo je bila fakat velka fajla jer b2 nije bas mali format. Na nekim normalnim a4 ili slicnim formatima to ide puno gladje, ali ipak se vidi mala razlika u brzini...

have fun Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 06.10.2003 16:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

achm. ja radim novine. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
gnomisa



Joined: 02 May 2004
Posts: 6

PostPosted: 02.05.2004 14:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo mog posta sa jednog drugog foruma...odgovor jednom KVARK OLDTIMERU.....

1) tek quark 6 ima samostalan izlaz za pdf (tehnologija JAWS PDF, ne treba distiller)...2) ne postoje unaprijed postavljene kategorije za kvalitetu PDF-ova a izabrane postavke nije moguće spremiti (zamislite da morate svaki dokument optimizirati za tisak ili za screen),..Indesign CS ima cijeli set kategorija koji se mogu prilagođavati prema potrebi, 3) tek Quark 6 donosi višestruki Undo..ali ako slučajno pomakneš guidese ili napraviš promjenu na master stranicama nema efekta sa undo opcijom za te promjene...Indesign još od prve inačice nudi beskonačan undo, poravnavanje guidesa s objektima i njihovo kopiranje i grupiranje u druge dokumente.....4) za razliku od Indesigna Quark ne može uvoziti wordove ili excelove tblice što bitno usporava rad (s gotovim tablicama),..5) Quark tek u verziji 6 ima High resolution preview, ali tu ekstenziju dobijete mailom samo ako registrirate Quark 6...jao...6) Indesign ima daleko lijepše sučelje (toolse)...u CS verziji palete su skrivene....nosivi element je horizontalna paleta Control koja se može usidriti gdje želite a nudi sve što i Quarkova uz dodatne opcije....7) Koliko ste puta u Quarku stavljali bijele okvire preko bleeda da bi vidjeli kako će obrezana stranica izgledati? U Indesignu Trimmed preview prikazuje dokument bez bleeda na sivoj pozadini (aaarghh! divota), Cool IndesignCS ima separations preview koji pokazuje kako će procesne i spot boje izgledati na izlazu (super način da provjerite jesu li vam overprint i knockaut postavke dobro izabrane!) 9) Indsign ima Zoom od 4000%, Quark 800%, 10) napravite li u Phhotoshopu niz pathova i nijednog ne označite sa clipping path u ID birate kojem ćete dodijliti clipping i promijeniti mu oblik prema potrebi....11) ID ima Drag and drop opciju - selektirajte brdo fotki i tablica, odvucite na stranicu u ID - Align u paleti control i paf! 12) Eyedropper tool-om u ID-u jednim klikom kopirate sve atribute jednog objekta na drugi!....i na kraju...čak su i stare verzije Id-a imale transparenciju svih elemenata, optički kerning texta, hypernaciju naših pisama u CE verziji....ma gdje je tu Quark?? Quarkova JEDINA prednost je što ljudi rijetko mijenjaju navike (Paramecijum i ekipa) pogotovo u velikim firmama pa ga koriste.....ali vrijeme mete sve pred sobom..dolaze neki novi klinci

Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 02.05.2004 20:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel netko imas CS verziju ali CE, zanima me taj hypenation, kao sto gnomisa kaze.. jel do sada dijeli rijeci na eng Sad
inace,, kritika smao za sporost, pogotovo kod 40 stranica sa vecinom slika,, ali nije bed Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
gnomisa



Joined: 02 May 2004
Posts: 6

PostPosted: 02.05.2004 22:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I Indesign 2.0 CE ima HR hypenation.....
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.05.2004 00:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znam znam,, na faxu koristimo taj, ali posto sam prije 4 mjeseca presao na CS, neznam dal je kod nas dosla CE verzija, a neda mi se ponovo korisiti 2.o zbog navučene navike na CS Smile

jel postoji mozda kakva integracija hr hypa u ver.3 ? trazio sam na site od adobea, al nista Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
gnomisa



Joined: 02 May 2004
Posts: 6

PostPosted: 05.05.2004 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

integracija mislim da ne....CS CE mozes nabaviti kod pirata a ako hoces origigi - nemam pojma jel stiglo u ducane....za sporost..ne moras koristiti najbolji prikaz slika na ekranu (to usporava naravno Smile ) al se slazem da adobeovi programi opcenito traze dost jaku masinu...al vot a hek najbolji su hehe


PS: jel si ti to na grafickom faxu?

bok
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 05.05.2004 08:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma znam za tu kvalitetu nije bed,, znaci u trgovine jos nije stiglo, ali se moze nabaviti.

ps. na grafickom sam
c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group