Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Open Source
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  

Open Source
Da!
88%
 88%  [ 22 ]
Ne!
12%
 12%  [ 3 ]
Total Votes : 25

Author Message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 11:10    Post subject: Open Source Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo, baš u duhu ideje, moram napisati nešto (zapravo copy paste-ati svoj tekst) s jednog foruma na kojem se raspravljalo o temi.
Open source je jedna od glavnih tema danas u svijetu (IT-a) pogotovo uz tužbe SCO-a protiv Linux zajednice i onih protiv Microsofta.
Tiče se i dizajna (od os-a, alata pa do samih produkta) i web programera, pa sam zato smatrao da je i ovdje dobrodošla tema. Zanima me mišljenje i dizajnera kao kreativnih ljudi koji su sposobni shvatiti neke stvari...
bilo bi lijepo kad bi se i poll odabir objasnio nekim argumentiranim suvislim tekstom Wink ...

Quote:
Glupost! Pa, kad smo vec kod analogije, svi proizvodjaci motora, premda, istina, rade motore koji svi odreda pocivaju na
istom principu, to niposto ne znaci da su svi ti motori isti i da kupac tocno zna kako je on napravljen! Uvijek postoji "ono
nesto" sto proizvodjac drzi za sebe, nesto po cemu je njihov motor specifican, drugaciji bolji, itd. Nesto sto proizvodjac ne zeli
da konkurencija otkrije, barem ne lako. Tako isto je i u softveru.


Upravo bih istaknuo ovaj primjer. Naime, open source bi kod automobilske industrije podrazumijevao da s autom dobiješ i nacrte za motor i karoseriju... hmm? Je li to moguće? Da li uz novog Mercedesa CLK dobiješ i proizvodnu dokumentaciju?! Ne! Naravno. Dobiješ pute za korištenje i auto.

Analogija: s Windowsima dobiješ upute i softver.

Nadalje; netko je spomenuo da za razliku od softvera koji je u assembleru zbrčkan, dijelovi motora su cjeloviti. Hmm, a gle... možda na svijetu postoji (ali teško zbog kompleksnosti) grupa inženjera strojarstva koji su sposobni iz motora skužiti kako je napravljen... možda da, pa oni naprave jednako napredan motor kao i Mercedes Benz. Analogija: isto tako, iskusna grupa asembler programera može na isit način skuziti i kako su windowsi napisani, jer praktički ima kod na uvid.

Mercedes nitko ne tuži i ne traži od njih da daju nacrte za motor?! Zašto se to onda od Microsofta traži?!
Kad bi Microsoft dao source windowsa, Mercedes bi morao također dati nacrte motora.. i što onda?!
Kako je vjerojatno da možda programeri u svijetu mogu napraviti bolji OS od Windowsa koji ima zatvoren source, jednako je moguce da inženjeri u svijetu mogu napraviti bolji motor od Mercedesovog. Ali Mercedes NIKAD neće dopustiti davanje svojih nacrta niti ih itko to i traži iz razumljivih razloga.
Meni nikad neće biti jasno po čemu je to nekom palo na pamet da smisli nešto kao traženje otvaranja source-a windowsa?!
Zašto ta ista osoban ije zatražila nacrte Mercedesovih motora i auta?! Definitivno bi imali sigurnije sve aute da su nacrti javni, a nebi riskirali sa Škodama Wink

Zato, dragi Open Source prijatelji ne SERITE.
Open source je dobar kao free will pokret da se tu i tamo napravi neki softver besplatno sa sourceom da bi se mozda otvorila neka mogucnost, ali open source nema buducnost jer kako math_baby(članica foruma gdje sam pisao tekst op.a.) voli istaknuti, uništava intelektualno vlasništvo i smisao napretka i djelovanja.

Konkurencija se ostvaruje sukobom na tržištu a ne open source-om jer ne vidim razlog zašto bi se netko mučio razvijati i napredovati u bilo čemu ako to nešto svaki put postane svačije.

Možda, jednom, kad novac ne bude postojao i kad budemo imali društvo kao u Federaciji Planeta, i kada budemo živjeli u idealnom komunizmu (jer, praktički je komunizam savršena i rajska ideja) kao kapetan Picard , možda tada open source bude realnost i možda pojmovi patent i intelektualno vlasništvo ne budu postojali već će možda svi raditi za dobrobit svih.

Doduše, sumnjam, s obzirom na to kakvi su ljudi...

I dok vi razglabate i dajete svoj source na raspolaganje, odoh ja smislit neko ultra cool rješenje i početi ga prodavati dok ostali ne skuže kako sam ga izveo i dok ne budem morao tako prisiljen, smišljati novo... Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 01.10.2004 11:21    Post subject: Re: Open Source Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
Open source ... uništava intelektualno vlasništvo i smisao napretka i djelovanja.


Shocked
Iz cega sad ti to zakljucujes?

I na koji nacin mozes "unistiti" intelektualno vlasnistvo? Moze biti ukradeno, ili, recimo to tako "biti umanjena" njegova vrijednost... sto u OS nije slucaj.

Osim toga, OS potice napredak i djelovanje sudjelovanjem veceg broja ljudi u izradi projekta...

really mi nisi jasan...

edit:

Nadalje, ne mozes usporedjivati otkrivanje sourcea windoza i mercedesovog motora:
mercedesov motor moze raditi / ne raditi, ali ne moze imati security rupe i kontrolirati MOJE podatke...

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 11:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Nadalje, ne mozes usporedjivati otkrivanje sourcea windoza i mercedesovog motora:
mercedesov motor moze raditi / ne raditi, ali ne moze imati security rupe i kontrolirati MOJE podatke...

ali kao što se zna dogoditi, mercedesov motor može eksplodirati pa da ti pogineš na cesti.. može crknuti pa da ti crkneš negdje usred pustinje jer ti Merc G više ne vozi...

Uposredi to s lijekovima.. zašto se kemijske formule lijekova ne daju kao open source ? Lijek može manipulirati TVOJIM zdravljem... i fizičkim i mentalnim.. i daleko je opasniji od manipuliranja tvojim podacima Wink ...

Dakle , sve je to prilično usporedivo...

Hajde probaj pročitati moj gornji tekst pa će ti biti jasnije.
No, kad ti niej jasno daj pročitaj da se ne ponavlja opet sve...:

Jim Allchin, Microsoft operating system chief wrote:
Open source is an intellectual-property destroyer. I'm an American, I believe in the American Way. I worry if the government encourages open source, and I don't think we've done enough education of policymakers to understand the threat.


Quote:
...kada ozbiljne (Enterprise ) firme vide da ugledni SCO, koji se do sada nikad nije ponasao ekscesno, najavljuje tuzbe protiv ne samo IBM-a, nego i protiv onih velikih korisnika koji se budu oglusili na njihov licencni zahtjev, tada ce te tvrtke dobro razmisliti o tome koliko im je pametno i dalje "voziti" linux.

Prema tome, ovaj slucaj s SCO-om (kao god on na kraju zavrsio) je dobro uzdrmao Linux-svijet i open-source community, koliko god oni to negirali: uzdrmao ga je jer se sada kompanije koje imaju linux, po prvi put, pitaju: "a imamo li mi prava imati linux? Mozda je linux zaista necije vlasnistvo?" I sve dok te firme ne budu potpuno sigurne da je sve ok i dok ne budu imale garanciju (koju, obzirom na dosadasnji nacin izrade softvera pod OSS-om nikako ne mogu imati) da se nesto slicno u buducnosti nikada vise nece moci dogoditi, sve dotle ce te firme jako jako jako jako dobro razmisliti o tome isplati li im se linux ili mozda ipak ne.


Quote:
Sa open-sourceom je najproblematicnija ova stvar: oni preziru i ne cijene intelektualno vlasnistvo. Citava ideja open-sourcea usmjerena je na rusenje same ideje copyrighta (i da bi to naglasili, oni koriste termin "copyleft", kako bi jos i bolje istakli da zele postici sve suprotno od copyrighta). Medjutim, tu onda nastaje problem: jer, u cijelom svijetu (pa cak i u rusiji, koja je prije najvise krsila te zakone i, recimo, ilegalno objavljivala prijevode knjiga zapadnih autora bez ikakve naknade ili cak obavijesti pravim autorima) je zakonom propisano da su pravila copyrighta na snazi. To nije napravljeno iz vica ili hobija tih zemalja, nego zato, sto se konacno shvatilo da se samo tako moze osigurati napredak i rast: nepostivanje intelektualnog vlasnistva vodi u nazadovanje i katastrofu. E sad, open-source pobornicima nazalost pojam copyrighta (kojeg oni mrze!) vazan je toliko koliko i lanjski snijeg: oni to ne postuju i stoga bez i da trepnu, smatraju da je sasvim OK uzeti neciji kod, intelektualno vlasnistvo (bez ikakve naknade ili dogovora s vlasnikom copyrighta), malo se s njim poigrati, iz njega izvuci one esencijalne ideje pa i implementacije, sve to skupa malo "promixati" i izdati pod svojim "open-source" licencama, cime se postize totalno derogiranje prava onoga tko izvorno ima copyright nad pocetnim kodom! Po meni je to katastrofa koja pokazuje da open-source ne moze dalje egzistirati na takav nacin jer dolazi u sukob sa zakonima koje su prihvatile sve zemlje i koji su svetinja u svakoj intelektualnoj djelatnosti!

Zato mi se cini da open-source ideali, koji na prvi pogled zvuce jako lijepo i plemenito (uostalom, i ideali komunizma su zvucali isto tako, pa u sto su se prometnuli!??) nisu na drugi treci ili cetvrti pogled nimalo lijepi, nego su problematicni, i sa stanovista etike i morala, kao i sa stanovista pravne legalnosti!


Quote:
...open-source zajednica jako pritisce vlade raznih zemalja da prihvate njihova rjesenja a ne rjesenja drugih firmi. Time pokazuju da misle kako su oni "najbolje i konacno rjesenje" za svih, a ne samo za sebe! Nadalje, svojim pritiscima ustvari pokazuju da nisu skloni niti legalno konkurirati na trzistu, nego traze protekciju od drzave govoreci: softver mora biti slobodan i stoga se vlade moraju prikloniti nama i odbaciti (mimo svih trzisnih principa!) ostala rjesenja koja nisu open-source.


a evo i zašto je closed source poticaj na napredak:

Quote:

Zakon o patentima, copyright zakoni itd. uzdizu intelektualnost i ohrabruju invenciju. Oni stite onoga tko nesto korisno i za svih dobro smisli od "napada klonova": tj. od onih koji, bez imalo invencije, uzmu stvar koju je netko smislio i naprave jeftinog klona, sprjecavajuci tako pravog inventora da zasluzeno (moralno i materijalno) profitira. A njemu je zastita zaista i potrebna, jer drugima nije problem napraviti jeftinog klona kad nisu ulozili apsolutno nista u razvoj i smisljanje prvobitne ideje!

Eto, upravo zato su potrebni patenti i copyright, koji su, kao pravna infrastruktura, potrebni svakom razvijenom drustvu i prihvaceni u svim zemljama. Zato, a ne iz nekog vica ili hobija!

I ne samo to: razvojem znanosti i tehnike, pojavom sve novijih i novijih oblika ljudske djelatnosti, zastarjeli zakoni o copyrightu nadopunjuju se tim novim i novim stvarima.

Medjutim, treba naglasiti i ovo: nijedan copyright i patent nije vjecan, tako da nitko ne moze beskonacno dugo biti zasticen od "napada klonova" i spavati na lovorikama prethodnih uspjeha! Ne, nego treba smisliti nesto novo, otkrivati dalje, truditi se i biti kreativan, i dati priliku i "klonovima" da dodju na svoje, ali tek onda kad je pravi inventor konzumirao svoju zasluzenu zadovoljstinu.


necu dalje...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 01.10.2004 12:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a našo si kaj ćeš kkvotat....svaka čast, dobro da nisi samog Gate$a kvoto.

ideja Open Source je puno, puno dublja od tvojih gluposti koje si gore naveo.
zašto bi Open Source uništavao intelektualno vlasništvo? od kud ti to?
s M$ reklame?

nisi nikad skinuo NI JEDNU skriptu s neta i iskoristio ju??...NIKAD??
i nije stvar u web skrpitama, nego u kompletnim operativnim sustavima, M$ je u prednosti jer ga gura američka vlada gdje podmazuje svoje interese debelim donacijama i ostalim prljavim trikovima.

zbog čega bi trebalo trpiti monopol lošeg i prekupog proizvoda kad na tržištu ima boljih alternativa.
nedavno sam skinuo Open Office i oduševljen sam s njime, za moje potrebe je i više nego dovoljan i ne moram brinut za licence i ostale gluposti.


analogija ti je totalno u kurcu, nije isto software i motor automobila, ali nije to sad važno.
uopće ne kužim od kuda ti ovaj topic i koji je smisao, ali da mi ovakvi M$ jurišnici dižu tlak, istina je...

NIKAD NISI NI JEDNU SKRIPTU S NETA SKINUO?
baš me zanima.

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 01.10.2004 12:39    Post subject: Reply with quote

Po meni totalno glup post, ne može se to tek tako uspoređivati... BTW, glasao sam "Da!".
Back to top
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 01.10.2004 12:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
I dok vi razglabate i dajete svoj source na raspolaganje, odoh ja smislit neko ultra cool rješenje i početi ga prodavati dok ostali ne skuže kako sam ga izveo i dok ne budem morao tako prisiljen, smišljati novo...


Takoe edgare, totalno si u pravu!!!!11111 Open source pokret smrdi totalno.

Stoga cemo nakon ovog prosvjetljenja i hrpu argumenata i misljenja koje si ovdje nasr...pisao (od kojih vjerojatno nije niti jedno originalno tvoje već su sva usvojena) mi promptno ugasit mi3 jer se ovdje uništava intelektualno vlasništvo i smisao napretka i djelovanja.

Pazi ovo jeate... ovdje ima gadova koji vodjeni open source idejom ili dobrom voljom pomazu drugima koji zapnu s nekim problemom i često prevše svaku mjeru pa pejstaju i komad koda!!!!!111111111 Imaju sreće da su admini lijeni i spori pa im ne brišu te provokacije. Također, ima i medju dizajnerima takvih gadova... zamisli (err.. ti odi pogledat) molim te, lik pošalje neki rad a pizdurine mu kažu kako bi to mogao on poboljšat? PA KUDA IDE OVAJ SVIJET?!??!

Kao što sam rekao, ugasit cemo mi3 i iz razloga jer se vrti na bezveznom i besplatnom apache serveru a cijeli je pisan odvratnim i besplatnim open source php-om od kojeg živi i hrani se hrpa glupih ljudi.

Kako oni ne znaju da su oni propali i u biti da taj keš koji oni mjesečno dobivaju u stvari novac od monopolija a ne prava šuška, kako si ti nama to vješto prikazao i objasnio u gornjem postu. Taj open source ih je sjebo totalno Sad.

<insert more bullshit here...>

p.s. morat cemo dodat smajli u obliku konja da ti ga spejstam po sljedecem mom možebitnom replayu. Tek tako, brez razloga, free je.

p.p.s. oces sam pogadjat ili da ti kažem kako cu ti gornji quote pejstat svaki put kada na forumu možebitno budeš tražio nešto? Smile

p.p.p.s. Svaki tvoj post od sad pa na dalje košta 1 kunu / happy free hour ti je petkom od 5 do 6 ujutro i na 8. mart cijeli dan.. Jebeš open source i free staf... Oćeš ispostavu računa tjedno ili mjesečno?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Očito nisi pročitao cijeli moj post (oba dva)...
jer sam jasno naznačio granicu između 'skripti s neta' i source-a softvera.

Mislim, ne znam šta si ti jer ti u profilu ništa ne piše... dizajner, programer ili što već... jesi li uopće nešto od toga? Jer, nije mi jasno od čega ti živiš? Namjeravaš živit?

Zašto npr ne daš sve PSD-ove svojih radova svima na korištenje .. ili možda source svih svojih skripti?

Quote:
zašto bi os uništavao...?
Pa napisao sam ti gore...

Mislim, daj mi objasni zašto npr web:burza ne da source svog cms-a koji prodaju?! Zašto? Zašto nebi lijepo prešli na open source politiku i dali ga javno, pa da svi mogu imati taj cms...?

Daj ne budi smiješan... napiši mi jedan kvalitetan argument za os .. jedan...

Zašto ? Joj.. pričaš gluposti.. skriptu s neta? Da! I to skripte od desetak linija za resizanje browsera i skrolanje iframe-a. Te naravno, tutoriale za naučit radit ono što mi treba..
Ali vec sam spomenuo razliku.... jedno je cijeli softver adrugo 'skripta s neta' ...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 01.10.2004 12:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

*EDIT* pa kad ste prije stigli sve to napisat (Silence, Sime, Empti), ja poceo kad je zadnji edgarov bio, pas mater al sam spor Embarassed

Jim Allchin, Microsoft operating system chief wrote:
...I'm an American, I believe in the American Way...


Ja ne, "The American way" vec lagano puca po savovima tako da im rijeci vise ne drze vodu...

Quote:
Medjutim, treba naglasiti i ovo: nijedan copyright i patent nije vjecan, tako da nitko ne moze beskonacno dugo biti zasticen od "napada klonova" i spavati na lovorikama prethodnih uspjeha! Ne, nego treba smisliti nesto novo, otkrivati dalje, truditi se i biti kreativan, i dati priliku i "klonovima" da dodju na svoje, ali tek onda kad je pravi inventor konzumirao svoju zasluzenu zadovoljstinu.


Ja sam nekidan upravo postavio slicno pitanje, jer mi profitabilnost open-sourcea nije bila jasna, njava je dao pardobrih linkova (ne samo o open-sourceu doduse), mozda i stoji to da je "intelectual property destoryer" ali ona druga strana koja je ipak prevaga je "why should I be limited to somebody elses mediocre version, when I can enhance it myself", tako to da nije bash ovako jednostavno prezentirati (i odluciti)

Ja myself (koliko sam informacija uspio sakupiti) mislim da open-source ima buducnost, a sam microsoft to potvrdjuje, zamjetno je (ne znam koliko surfate po tech siteovima) da sve vise microsoft stavlja reklame kako je u konacnici ipak jeftiniji od linuxa, dok je bilo nepojmljivo da uopce pomisle spomenuti linux (osim sa podsmjehom) u vlastitoj reklami pred samo nekoloko godina, microsoft je po prvi puta ugrozen jer je linux-community slozan i strucan a distribucije su sve vise i vise user friendly (a o cijeni da ne govorim).

Treba malo i o toj strani razmisliti...

ZKLJČK : Vidjet chemo sto ce anketa pokazati...
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 12:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Emty, prvo se smiri, popij nešto a onda reagiraj normalno pa nanovo napiši post.

Prvi post je u potpunosti MOJ jer ja nisam plagijator a la "neki" koje ti tako ponekad zdušno štitiš Wink a ostatak je pravilno quotan jer se slažem s tim izjavama.

Nadalje. Ja govorim o davanju source-a proizvoda od kojih netko mora živit. Inače, kad smo kod apache-a i svih linux-a, CSO je dokazao sa desecima tisuca linija koda da je linux gospodina Linusa nastao KRAĐOM intelektualnog vlasništva, odnosno KRAĐOM dijelova koda UNIX operativnih sustava. Zbog toga, naime i idu tužbe protiv linux zajednice i trazenje prava na vlasnistvo.

Još... ti pričaš gluposti. Kakve veze ima komentiranje radova i kakve veze ima pomaganje s open sourceom. Pa jel ti sebe čitaš uopće kad nešto napšeše?!

Da! Koristi se PHP .. ma vidi vraga i C# je open za koristenje.. i .NET MA VIDI VRAGA kakva usporedba Smile .... a pazi: to su M$ tehnologije!!!

"mi promptno ugasit mi3 jer se ovdje uništava intelektualno vlasništvo i smisao napretka i djelovanja. "

o čemu ti opet baljezgariš? kakve veze ima mi3?

"pejstaju i komad koda" da. a ja o tome nisam govorio. Jedno je pejstanje komada koda, dijela koda ... a drugo je davanje cijelog koda neke kompleksne aplikacije.

"Kao što sam rekao, ugasit cemo mi3 i iz razloga jer se vrti na bezveznom i besplatnom apache serveru a cijeli je pisan odvratnim i besplatnim open source php-om od kojeg živi i hrani se hrpa glupih ljudi. "

Ma rekoh ti vec. Apache je zasnovan na ukradenom vlasnistvu Wink
I ne kritiziram ja apache s ciljem da kazem da je Apache loš... ali bi li ti danonoćno crtao da bi svi imali lijepe sajtove? Zašto nebi. Pa budi dobar , budi Open Source Guy i daj svoje .psd-ove... daj sve svoje KOMPLETNE skripte itd...

Ti očito ne znaš što je zapravo open source i o čemu ja pričam. Molim te prouči definiciju pojma pa onda probaj raspravljati, a ne divljati...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 13:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stripe wrote:
*EDIT* pa kad ste prije stigli sve to napisat (Silence, Sime, Empti), ja poceo kad je zadnji edgarov bio, pas mater al sam spor Embarassed

Jim Allchin, Microsoft operating system chief wrote:
...I'm an American, I believe in the American Way...


Ja ne, "The American way" vec lagano puca po savovima tako da im rijeci vise ne drze vodu...

Quote:
Medjutim, treba naglasiti i ovo: nijedan copyright i patent nije vjecan, tako da nitko ne moze beskonacno dugo biti zasticen od "napada klonova" i spavati na lovorikama prethodnih uspjeha! Ne, nego treba smisliti nesto novo, otkrivati dalje, truditi se i biti kreativan, i dati priliku i "klonovima" da dodju na svoje, ali tek onda kad je pravi inventor konzumirao svoju zasluzenu zadovoljstinu.


Ja sam nekidan upravo postavio slicno pitanje, jer mi profitabilnost open-sourcea nije bila jasna, njava je dao pardobrih linkova (ne samo o open-sourceu doduse), mozda i stoji to da je "intelectual property destoryer" ali ona druga strana koja je ipak prevaga je "why should I be limited to somebody elses mediocre version, when I can enhance it myself", tako to da nije bash ovako jednostavno prezentirati (i odluciti)

Ja myself (koliko sam informacija uspio sakupiti) mislim da open-source ima buducnost, a sam microsoft to potvrdjuje, zamjetno je (ne znam koliko surfate po tech siteovima) da sve vise microsoft stavlja reklame kako je u konacnici ipak jeftiniji od linuxa, dok je bilo nepojmljivo da uopce pomisle spomenuti linux (osim sa podsmjehom) u vlastitoj reklami pred samo nekoloko godina, microsoft je po prvi puta ugrozen jer je linux-community slozan i strucan a distribucije su sve vise i vise user friendly (a o cijeni da ne govorim).

Treba malo i o toj strani razmisliti...

ZKLJČK : Vidjet chemo sto ce anketa pokazati...


Ma evo, za razliku od emtija, stripe razgovara...

Stripe. Da, open source nije potpuno osuden na propast, ali suludo je tražiti neke stvari koje traži os zajednica. Suludo je tražiti od firmi da daju uvid u nacrte svojih proizvoda od kojih žive.

Ja ovdje ne govorim o davanju u open source tehnologija i alata s kojima se nešto radi, već potpunih proizvoda kao što je windows.

Molio bih da pročitate gornju rečenicu prije sran.. pardon, odgovora s određenim tonom.

Meni nije jos uvijek jasan nacin na koji može opstati i zivjeti netko tko radi open source proizvode. Može eventualno nastati browser ili office na open source modelu ali da to baš pređe na sve ... khm... zašto onda open source ne natežete na dizajn?

Mislim čemu onda prodavanje softvera? Čemu onda firme koje rad razlicite stvari kad sve moze raditi jedna osoba...


Emti, pitam ja tebe, kad tako jako voliš open source, zašto web burza cms nije open source ? . Molim da mi jasno odgovoriš...

Jer gle, alati za izradu MS tehnologija su besplatni ... .NET SDK je free, C# je free a i imas free editore. .kao i za PHP... dakle.... identicna stvar, osim, to je os od microsofta licencni...

Last edited by edgar on 01.10.2004 13:05; edited 1 time in total

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 01.10.2004 13:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Prvi post je u potpunosti MOJ


Oš ga dat u open source?

Quote:
Ti očito ne znaš što je zapravo open source i o čemu ja pričam.


De mi pojasni onda. Neću ti naplatit.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 13:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Quote:
Prvi post je u potpunosti MOJ

Oš ga dat u open source?
Quote:
Ti očito ne znaš što je zapravo open source i o čemu ja pričam.

De mi pojasni onda. Neću ti naplatit.


Pokušavam ti objasnit da open source nije ono kako ti generaliziraš. Pokušavam istaknuti da je zapravo poanta open source-a davanje izvornog koda kompletnih aplikacija i koliko e smijesno sto se zahtijeva od microsofta da da source za windowse ili nesto trece.
Tko voli nek izvoli, ali kad bi os pokret uspio u onome što je cilj, a to je potpuni os svih proizvoda, to bi bio krah IT industrije.
Mene kao programera na rad ne motivira dobrota što ću napravit nesto i dat svima, nego novac od kojeg cu zivjet.

Ti ne radiš zato da bi ljudi bili sretni s tvojim proizvodima, nego da dobiješ NOVAC.
Zašto na mi3-ju postoji cijeli forum PLAGIJATI? Zašto npr nebi bilo posve legalno da svi imaju svačiji psd i da mogu kombinirati to u svoj softver?

Evo citiram ti sebe opet u onom bitnom dijelu:

"Konkurencija se ostvaruje sukobom na tržištu a ne open source-om jer ne vidim razlog zašto bi se netko mučio razvijati i napredovati u bilo čemu ako to nešto svaki put postane svačije.

Možda, jednom, kad novac ne bude postojao i kad budemo imali društvo kao u Federaciji Planeta, i kada budemo živjeli u idealnom komunizmu (jer, praktički je komunizam savršena i rajska ideja) kao kapetan Picard , možda tada open source bude realnost i možda pojmovi patent i intelektualno vlasništvo ne budu postojali već će možda svi raditi za dobrobit svih. "

edit: evo ti npr jedna izjava mog istomisljenika ali inace podrzavatelja os-a o tome sto je amazon patentirao online kupnju:
Quote:
...Baci pogled na stranicu Patentnog ureda, pa malo pretrazuj, patentiraju se razno razne inovacije. Ne mozes zakonom odrediti sto je inovacija, a sto nije. Patent se predlozi ("file-a") Patentnom uredu, nakon toga je na strucnjacima ureda i vanskim zainteresiranim strankama da razmotre valjanost ideje i implementacije koja se patentira (ili da je opovrgnu). Od kada je patentnih ureda, bilo je predlozeno blesavih patenata, cak je i Einstein pisao o "prokletstvu" svog posla dok je radio u Svicarskoj, u patentnom uredu.

Unatoc tome sto se ljutis na Amazonov patent, zar ti se ne cini da je Amazonova ideja bila u svoje vrijeme inovativna? Shopping online nije bio pretjerano popularan, tamo 1996-7. Amazon je za razliku od ostalih uveo "famozni 1-click". Novo i implementirano. Nije poanta u tome koliko je ispod toga nove tehnologije. Da je sama ta ideja toliko blesava, nebi bilo toliko zainteresiranih da je kopiraju.

BTW, same ideje se vise ne patentiraju, vec uz ideju uvijek ide i implementacija s detaljnim objasnjenjima. Napr. 3Com ima patent na PC Wireless kartice (one PCMCIA i kako se sve vec ne zovu). Imali su svoj primjerak, bili prvi i patentirali. Nije 3Com izmislio radio uredjaje, te napr. radio transmittere na napr. 2.4GHz. Nije poanta u tome. Poanta da se zastiti inovacija od kopiranja (tj. tzv. intelektualnog vlasnistva), u koje je netko ulozio rad i iskustvo.
(...)
Tesko cemo se usuglasiti, jer se tu radi o razlicitim stajalistima. Intelektualno vlasnistvo je slicno kao ona stara: "Tko prvi, njegova djevojka" Zasto bi netko zivio na racun nekog drugog? Ili zasto nebi netko zivio na racun svoje vlastite ideje?


e kako je suludo da ja prepricavam sad opet izjave drugih, ja cu ti samo kvotat nesto:

Quote:
Recimo, kada Microsoft napravi operativni sustav, koji je licenciran i koji je u skladu sa svim pravnim propisima, koji uopce ne slici na X-e, tada open-source community optuzuje i sere Microsoftu zbog nekakve "kradje"! Ali, kada Linux fanatici, recimo, naprave program zvan "Evolution" koji bezocno nalikuje na Outlook, ili, kada recimo, naprave (prekopiraju) Mono.NET ili GnuDotNet, tada oni, naravno, nisu nista ukrali! Prestanite vise imati dvostruka mjerila! Budite iskreni i recite: da, mi smo Linux-fanatici i sto god napravio linux community mi cemo to uvijek nekriticki odobravati! I bez obzira na to sto mnoge linije source-koda Linuxovog kernala izgledaju isto kao i licencirani kod od UNIX-a (a to je cinjenica pred kojom vi uporno zatvarate oci!), mi cemo se praviti da za to ne znamo i da za to nikad nismo culi. Uzdizat cemo Linusa Torvaldsa, do nebesa cemo duzati njegov kult licnosti, i smatrat cemo da je on sam, (from the scratch!) napisao Linux, bez ikakve "posudbe" licenciranog koda sa strane!

Pa, samo izvolite! Ali, bez mene: ja takvim pricicama za malu djecu ne vjerujem. Ne znam zasto vam je sama cinjenica da netko sumnja u "velicinu" Stallmana, Linusa ili Raymonda tolika neuralgicna tocka? Zasto pristajete da vam se mozak puni njihovim kultovima licnosti???

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 01.10.2004 13:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ti si valda jedini idiot na svijetu koji vjeruje u tužbu SCO-a.
ak nisi primjetio...tužbe im propadaju, jer su lažne.
uopće neću komentirati idiotarije nekoga ko čita PR govna jednog SCO-a.
američki sudovi donose u svim tužbama presude/odluke koje potvrđuju da je to tužba jedna obična glupost.

ma nakon ovakvog tvog posta ja bi ti puknuo ban ovdi na mi3 da sam admin.
jebo mi mater ak ne bi.



jel možda radiš za M$?

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 14:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jebo mater ako ti nisi takav kreten i tako ispranog mozga da si tako zaluden glupostima i da tako reagiras na gluposti.

osim toga, kakav si to idiot da imaš takav stav i takvo reagiranje na nešto? Jel te možda placa Linux?!

Ja nisam rekao da je tuzba SCO-a u redu, tj da je u redu sto tuze za to niti da imaju pravo na to, ali ti takav kreten moras to tako shvatit, jer kako je vec citirano gore:

.....mi smo Linux-fanatici i sto god napravio linux community mi cemo to uvijek nekriticki odobravati! I bez obzira na to sto mnoge linije source-koda Linuxovog kernala izgledaju isto kao i licencirani kod od UNIX-a (a to je cinjenica pred kojom vi uporno zatvarate oci!), mi cemo se praviti da za to ne znamo i da za to nikad nismo culi. Uzdizat cemo Linusa Torvaldsa, do nebesa cemo duzati njegov kult licnosti.....

dakle FANATIZAM be argumenata i mozga..

ja sam gore iznosio činjenice a ti bez razloga flejmaš i vrijeđaš - majmune.

činjenica je da je 11700 linija koda linux kernela identično Wink UNIX ovom.

Dakle, ponovit cu s obziom da si kao i svi fanaticni sljedebenici odredenih religija, slijep:

SCO nije u pravu što tuži, ali JEST u pravu u onome što govori

....

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.10.2004 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

semi-ot: open vs closed source.

na closed sourceu mogu radit 2 programera i sredit stvar prek kurca - da radi 4x sporije i gluplje.

open source - na istoj stvari radi 100 ljudi i komuniciraju preko neta. ni jedan se ne zeli osramotiti i poslati govno od koda. uz to, citav internet ima na uvid "skill" programera koji je radio na nekom djelu open source projekta.

moze se reci da ljudski ego radi za open source posto se ljudi ne zele sramotiti te pokusavaju pisati sto efikasniji te razumljiviji kod.

btw. usporedba motora i windowsa ti totalno ne stoji.
ne sjecam se kad je mercedesov motor explodirao i ubio vozaca dok se ovaj vozio u ducan po namirnice ali ti mogu nabrojati koliko mi je stvari windows OS zasrao a nije bio "opterecen".

ja sam za open source. naravno da na open sourceu mozes zaraditi - pogledaj npr. www.invisionboard.com i potrosi jedno 10ak minuta gledajuci taj sajt. glavni proizvod im je forum kojeg daju na download i mozes mu vidit kod.
reko bi covjek, koji kurac to rade kad dojdes, malo modificiras i tko ce znat da je to invision?
ali opet, oni nakon 2 godine rada otvaraju 3. ured u SAD-u dok im je maticni u engleskoj.

malo sam baljezgario, nadam se da necu dobit po guzi Smile
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 01.10.2004 15:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:

open source - na istoj stvari radi 100 ljudi i komuniciraju preko neta. ni jedan se ne zeli osramotiti i poslati govno od koda. uz to, citav internet ima na uvid "skill" programera koji je radio na nekom djelu open source projekta.



pogledaj malo kod od os-commerce-a. 100 programera napravili govno od koda.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 01.10.2004 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
Pa jel ti sebe čitaš uopće kad nešto napšeše?!


[quote=edgar]Mislim, daj mi objasni zašto npr web:burza ne da source svog cms-a koji prodaju?![/quote]

Sva pitanja u vezi web.burze adresni na njavu osim u slucaju ako se odnose na dizajn dio - onda mozes mene pitat.

edgar koji je quotao nekog ali zdušno podržava isto Smile wrote:
...uništava intelektualno vlasništvo i smisao napretka i djelovanja.


Oćeš bit dobar i objasnit mi (pitat nekog da ti objasni pa ti pejstni ovdje u svoj post) ovo također?

Tvoja anketa koju si napravio glasi: OPEN SOURCE: Da ili Ne.

Onda si u sljedecem postu počeo radit bljuzgu od svega: tužbe protiv mikrosofta, tužbe SCO-a protiv Linuxa... odjednom tužbe protiv Apachea(?! daj link) i dao do znanja da ti OPEN SOURCE smrdi jer "uništava intelektualno vlasništvo i smisao napretka i djelovanja". Naravno, uveo si analogiju s proizvođačima automobila... Smile... bravo brainboy.

Mala digresija...to što si ti "iskren" tip ne čini te ujedno i pametnim tipom. Ne znam el ti to jasno, pa da pojasnim te stvari.

Tvrdiš kako open source nema budućnosti i od njega "nikad ništa"... ja ti ukažem na PHP i ljude koji žive i zarađuju na osnovu tog open source projekta a ti izvališ hrpu nevezanih pizdarija.

Nalaziš se na sajtu koji je vođen open source idejom. Imaš tutoriale koji te uče poslu, imaš forum na kojem pitaš kada negdje zapneš, imaš galerije u kojima ti ljudi komentiraju radove i daju ti savjete kako da budeš ti rad bude još bolji, da ti postaneš još bolji u tome što radiš. Ovdje dobijaš znanje koje primjenjuješ na ostale projekte, koje ce ti dofurat pare i pitaš kakve veze ovo ima s open sourceom?

Ja ti dajem source za dizajn ali ti si preglup da shvatis da tutorial za npr. izradu "aqua butona" nije samo za izradu "aqua butona" nego se taj princip s malim nijansama u rješavanju problema možeš primjenit na hrpu drugih stvari.

To što si ti inertan i neambicozan i dovoljno ti je da 8 sati na dan stišćeš jedan gumb da bi nakon radnog dana dobio svoju bananu je tvoja stvar.

Pomažemo se medjusobno, "dajemo sourcove" i zajedno idemo puno brže naprijed nego da svatko od nas zasebno čami u nekom kutu i izmišlja toplu vodu.

I da ne postoje ovakvi sajtovi, ti bi edgare mislio da je lens flare zadnji krik mode.

Na ovo okolnim putem tvrdiš kako je sve to zakurac jer koj kurac JA imam TEBI pomagat da budeš bolji u svom poslu kada ćeš mi ti biti onda konkurencija? I to besplatno?

A tvrdiš da je konkurencija dobra za napredak. I tvrdiš kako open source ne stvara konkurenciju.

1+1 = tvoja tvrdnja kako je open source zakurac je jedno veliko govno

Da li stvarno misliš da kada bi sve tehnologije bile dostupne svima ne bi sama tehnologija napredovala extremno brže nego što danas napreduje?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 01.10.2004 15:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@edgar: Opet nisi jutros uzeo tablete? Mr. Green
Ajd se molim te malo civiliziraj....

offtopic:
edgar wrote:
...već potpunih proizvoda kao što je windows.

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 01.10.2004 15:37    Post subject: Reply with quote

Edgar, sve tvoje usporedbe i argumenti su ti totalno besmisleni, kao i čitav post, nema nikakvog smisla. Mislim da bi ovaj thread trebalo zatvoriti.
Back to top
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.10.2004 15:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
pogledaj malo kod od os-commerce-a. 100 programera napravili govno od koda.


a dobro, pogledaj recimo uspjesne CMS-ove poput ezpublisha ili druge open source projekte poput linuxa, apachea, mysqla, phpa.
Back to top
View user's profile Send private message
tommy5



Joined: 11 Dec 2003
Posts: 40
Location: VK

PostPosted: 01.10.2004 16:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar, totalno ti ovo nije trebalo, eto i mene koji sam uglavnom lurker si natjerao da odgovorim i dam glas u anketi.
Ljudi zarađuju i na open sourceu.

Ajd živio!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Emti: vidi, sad si se odlucio malo i pricat a ne derat se samo. To je ok.

Nego, to što sam ja na drugoj strani ne znači da sam glup. To što zagovaram jednu politiku ne znači da nisam pametan. Naprotiv, smatram pametnijim to sto mogu shvatit kakvu opasnost stvara open source za intelektualno vlasnistvo.
Mislim, ja necu rec da su open source ljudi glupi, ne dopustam se bi takav bezobrazluk, dok open source ekipa sebi dopušta svakakve načine komunikacije.

95% komentara u ovom threadu koji su na strani open source-a su agresivnost i neargumentirano vrijeđanje.. pa pogledaj samo... NEMATE argumente (ok, ti si se mozda potrudio malkice objasnit na sto mislis) nego su stvari u stilu: "idiot", "ban" , "zatvoriti thread" itd... dakle upravo one stvari i oni 'argumenti' koji su identični u svim raspravama i karakteristični za 95% zagovaratelja open source ideje.

Dakle, moji argumenti su uredno i pristojno objašnjavanje o čemu se radi uz realne činjenice, a vašI? - navedeno vrijeđanje....

Krasno.

Nego, nisi mi odgovorio ni na pitanje o web:burzi (slucajan primjer s obzirom da neki odavde rade tamo) niti na pitanje o tome od čega bi ti živio kad bi darivao svoj source okolo.

U redu za tutoriale, u redu za pomoc. I microsoftovi ljudi odgovaraju na pitanja na forumima, imas hrpe tutoriala, pomoci, imas najvecu tutorial i reference bazu na svijetu: MSDN.. imaš sve to.
Ajde, molim te usporedi MSDN s npr. nekom PHP knowledge bazom?!

Gle, možeš ti meni reci da sam glup, budala itd s obzirom da se ne slazemo u mnogim stvarima i s obzirom da direktno napadam ono što ti braniš...Međutim, to ne znači ništa.

Spomenuo si primjer Invision board-a? Hmm.. da, istina, možda otvaraju ured ali oni su rijedak primjer. Možda eventualno ljudima paše support pa placaju softver... ali imas tisuce primjera koristenja open source softvera besplatno.

Od open sourcea se ne može živjet kao od produkta. Ti možeš koristit open source softver kao alat za produkciju, ali finalni produkti su ono što naplacujes i ono od cega zivis. Vjerujes li zaista u to da bi toliko ljudi kupilo npr. 3D Studio Max ili Mayu da im je source dostupan ??? Daj ne budi smješan. Laughing

Onda idem na ono gore... kaže netko " program je bolji jer vise ljudi na njemu radi i jer je otvoren pa se boje da..." ... mda.. djelomično točno, ali ne ispadne uvijek kako se želi. Činjenica je da je jako velik dio open source softvera smeće. Niti ima kvalitetu, niti podršku..

Maxy, krivo si me shvatio.. 'eksplodirati motor' ... da.. to sam uveo ali sam uveo i primjer lijekova s obzirom da je netko spomenuo da mu closed source program petlja po podacima. A joj... pa kakva glupost.. ako bi isli od toga da svaki closed source petlja po podacim, kud bi dosli???? A sto se lijekova tice.. pa nitko nije komentirao zasto se formule lijekova ne daju u open soruce i zašto se patentiraju?!

Zašto se uopce nesto patentira?!

I netko reče da ono što sam napisao i kvotao nema veze s temom? A molio bih što to nema veze s temom? Open source <-> intelek. vlasnistvo <-> patenti <-> zarada ... sve je to povezano.

Quote:
sajtovi, ti bi edgare mislio da je lens flare zadnji krik mode.

Naravno da bi. Ali kakve veze ima community vezan za nesto s open sourceom?!
Pogledaj npr molim te http://www.asp.net pa mi reci, po čemu se taj community u pomaganju razlikuje od mi3dot.org-a osim u tehnologiji koju obrađuje????

Quote:
Ja ti dajem source za dizajn ali ti si preglup da shvatis da tutorial za npr. izradu "aqua butona" nije samo za izradu "aqua butona" nego se taj princip s malim nijansama u rješavanju problema možeš primjenit na hrpu drugih stvari.

To što si ti inertan i neambicozan i dovoljno ti je da 8 sati na dan stišćeš jedan gumb da bi nakon radnog dana dobio svoju bananu je tvoja stvar.

Pomažemo se medjusobno, "dajemo sourcove" i zajedno idemo puno brže naprijed nego da svatko od nas zasebno čami u nekom kutu i izmišlja toplu vodu.

Evo ga opet.. 'ja preglup' ja ovo ja ono.. ma da... a ti slijep i glup pa ne vidis sto ja pisem..

Ma da. Istina je to sto kazes o pomaganju. Ali ti NE dajes source od svojih web stranica koje prodas klijentima zar ne?! Siguran sam da nisi.
MS orijentirani developeri npr pomazu takodjer jedni drugima maksimalno moguce... daju sourceove, čak ih i pišu za druge!!! na stranici koju sam ti naveo...

I dalje stoje moji argumenti jer prave protuargumente zapravo nisam dobio.... još...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.10.2004 17:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dakle, da ti nacrtam (valjda ce bit lakse za skuzit):

kazes: mi3dot open source zajednica, pomažemo si, pisemo tutoriale, pisemo nesto za druge... i napredujemo zajedno.
ja ti kazem: www.asp.net, programeri pomazu jedni drugima, pisu tutoriale, pisu kod za druge.. i napreduju zajedno Wink

u čemu je razlika?

Također, Ti za svoje produkte koristiš: PHP? Apache? Ok. Ali koristiš li možda Adobe Photoshop? Macromedia Dreamweaver? Flash? Director? Jesu li ti programi open source ??? .. nadalje.. Jel možda daješ svoje produkte u open source zajednicu da ih svi koriste slobodno i neograničeno? Naravno da ne!
A ja ti kažem... C#, VB, .NET, DirectX ... sve je to free kao i PHP i Apache... ALI, Visual Studio kao ni Photoshop NISU free Wink Produkti koje proizvodimo i jedni i drugi NISU free i NISU open source.

Opet ti crtam (i svima drugima u tom taboru) : ne smije se imati dvostruka mjerila i biti slijep! Ako ste vec toliko open source dajte lijepo sve svoje produkte svima na koristenje u proizvodnom obliku.. .zašto ne? Zar niste open source gu(a)ys?

Užasno me zanima kome bi npr webburza (sorry sto sam nasjeo na burzu) prodala svoj CMS kad bi on bio besplatan u source obliku slobodan za download....

Imaš li neki normalan odgovor na ovo osim "kreten" , "ban" ili "topic lock" ?

ah da ima još nešto: reci ti meni zašto se na MAC-u ne daje open source nigdje? Zašto npr nemamo MACnux ? Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 01.10.2004 17:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
Zašto se uopce nesto patentira?!

I netko reče da ono što sam napisao i kvotao nema veze s temom? A molio bih što to nema veze s temom? Open source <-> intelek. vlasnistvo <-> patenti <-> zarada ... sve je to povezano.


patenti i softver bas ne idu zajedno, kad bi se softver mogao patentirati informaticka industrija se nebi kurca pomaknula.



nego, open source po svojoj definiciji je ipak dobrovoljan. znaci ako ja zelim, mogu dati svoj source da ga netko drugi gleda.
ali ako ne zelim - necu.

zato ove fore da se microsoft trazi da ustupi svoj source su mi bezveze. da, windowsi bi onda vjerojatno postali puno puno bolji. ali to je iskljucivo njihova odluka, jel postoje kakvi argumenti zasto bi to oni morali napraviti?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 01.10.2004 17:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
Opet ti crtam (i svima drugima u tom taboru) : ne smije se imati dvostruka mjerila i biti slijep! Ako ste vec toliko open source dajte lijepo sve svoje produkte svima na koristenje u proizvodnom obliku.. .zašto ne? Zar niste open source gu(a)ys?

Užasno me zanima kome bi npr webburza (sorry sto sam nasjeo na burzu) prodala svoj CMS kad bi on bio besplatan u source obliku slobodan za download....


ja kao školovani microsoftov ITevac (sa certifikatom) mogu reći da si idiot. rekao sam to još kad si počeo srat po fotografija forumu, reći ću ti i sada. ti si idot.

nadalje 99.99% sam siguran da ovo što si izjavio za empitja
Quote:
Ti ne radiš zato da bi ljudi bili sretni s tvojim proizvodima, nego da dobiješ NOVAC.

nije istina, jer inače kad dodjem u burzu pokazivao bi mi čekovne izvode a ne nove animacije spaljenog životinjskog svijeta. novac je stvar koja mora biti side kick uz posao , drive za nečim te tjera da radiš nešto novo .. da nije tako empti bi kao i ti stiskao gumb 8 sati i čekao bananu. [nice one empti ]
- no to o novcu ćeš saznati kada odrasteš, a nadajmo se da ćeš i još pokoju stvar shvatiti u svom odrastanju, koje sve više liči na dugačak put, na koji te savjetujem da kreneš što prije.

ako je bottom line ovoga da ti fali mozga za cms , možda lijep mail njavi i zytu da ti daju par pointera kako dalje razvijati cms za koote (nhf filac) ili gdje god si već zapeo bi učinio više nego ovakav "vapaj za otvaranjem burzinog cms.a tvojim okicama"

open source, da naravno
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group