Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
iskusni, dajte savjet u čemu početi programirati PHP ili ASP
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 26.10.2004 10:29    Post subject: iskusni, dajte savjet u čemu početi programirati PHP ili ASP Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi djevojke, momci i ostale dobre duše.
Do sada sam se patio sa HTML-om. No vidim da neke stvari se nemogu ukomponirati s njime. Pa moram na drugi kolosjek.

Pregledao sam sve ( skoro sve postove ) i ostao sam totalno zbunjen. Ima tu za i protiv.
Želio bi početi baviti se programiranjem weba u PHP-u ili ASP-u.

No zbunjen sam da se nemogu odlučiti koji jezik početi učiti.
Sa engleskim nisam baš u najboljim odnosima ali se snalazim.
Imam win98se i winXP na jednom stroju
Athlon 900 MHz i 512 MB RAM

Dajte savjet i naravno s kojim razlogom ako imate volje i vremena.
Ima li negdje online uputa na HR jeziku za ono što predlažete. Koja knjiga ?
Na koje windowse ići sa instalacijom ? etc etc...
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 26.10.2004 16:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moj savjet je da prije svega proucis detaljno HTML.
php i asp se mogu upotrijebiti za gomilu stvari, ali najcesca upotreba im je produciranje HTML-a.

najbolji primjer za to je kada zelis ispisati sve brojeve djeljive sa 3 od 1 - 10 000 u tablici - upotrijebit ces php kod od 5-6 linija umjesto da sam rucno ides u dreamweaveru/frontpageu raditi takve unose.

ako ne znas HTML onda ne znam koliko je mudro ici uciti neki skriptni jezik jer oni sluze da ti olaksaju on-the-fly generiranje tog istog HTML-a.
(ja govorim ugrubo jer sa skriptnim jezicima mozes postici daleko daleko vise ali nema smisla ulaziti u detalje).

inace, uz poznavanje rada sa vizualnim editorima poput frontpagea i dreamweavera - trebao bi znati sto koji tag znaci jer ti to doista olaksa zivot kasnije te ces sveukupno brze raditi i steci ces nekakav svoj ritam i nacin rada.

sto se tice "programskih" jezika - opcije su ti ASP te PHP.
ja cu ti naravno preporuciti PHP cisto iz razloga sto se sam bavim iskljucivo njime ali ASP takodjer nije platforma za odbaciti (stovise).

neki od vaznijih sajtova vezanih uz php su ti www.php.net, www.sitepoint.com te naravno mi3dotova sekcija sa tutorialima (pogledaj cheov tutorial o shoutboxu koji ti pokaze nacin generiranja HTML-a te rad sa bazom podataka).

sretno
Back to top
View user's profile Send private message
imbrod
Guest





PostPosted: 26.10.2004 18:54    Post subject: Reply with quote

Da ja sad pocinjem , odmah bih uronio u ASP.NET.
Ovako mi je to sa logike ASP-a i klijentskog Javascripta skok u totalno nov nacin razmisljanja
Back to top
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 26.10.2004 19:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

PHP i MySQL kombinacija.
najbitnije, ako ćeš se bavit profesionalno, je da su alati besplatni i ba ne moraš kupovat/plaćat za razvojna okruženja, dalje pronaći hosting koji to podržava je mačiji kašalj .... ima puno više resursa online kad ti zatreba pomoć/zapneš.....

open source je za razvoj po meni ipak 100 puta bolji...
prebroji topice u PHP i ASP u ovom dijelu foruma i vidi kolko će ti biti lakše dobit pomoć kad negdi zapneš Wink

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sonic



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 13

PostPosted: 26.10.2004 21:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@imbrod: u potpunosti se slažem... .net je sadasnjost... asp je vec stara tehnologija

asp.net ima velikih prednosti nad php i aspom koji su podjednaki ...

@silence: ima alata i za asp, asp.net koji su besplatni... a osim toga sve što ti treba za asp već imaš na stroju tj. na cdu od windowsa ... dok o resursima online neću ne pričam... biblija windows programera je http://msdn.microsoft.com ... uz specijalizirane sitove i google teko da neće nešto nać.... to fakat nije argument za odluku..

ukratko jedan glas za .net Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.10.2004 22:05    Post subject: Re: iskusni, dajte savjet u čemu početi programirati PHP ili Add user to your forum ignore list Reply with quote

IvanVk wrote:
Ima li negdje online uputa na HR jeziku za ono što predlažete. Koja knjiga ?
Na koje windowse ići sa instalacijom ? etc etc...

Ako se odlučiš za php, WAMP instalacija (Apache,PHP,MySQL) radi super na XP i jednostavna je.
http://www.wampserver.com/en/presentation.php

Neću ti reći "moraš sad raditi na php-u" jer smatram da je asp.net isto dobar, odluka je na tebi. O razlikama/prednostima se već raspravljalo, i opći zaključak je bio očit: svaki ima svoje prednosti i mane. Php je besplatan, asp ima hrpu alata koji olakšavaju život, itd itd.

Ako te interesira programski jezik c/c++ ili već znaš c ili perl onda je php za tebe. Ako ne, onda ti dođe na isto.

Literature na hrvatskom se okani. Programira se na engleskom i točka. Za učenje php-a za početak je www.php.net dovoljan, za asp ne znam jer nikad nisam učio.

Moj prijedlog -- istančaj prvo html sve što treba, a onda pogledaj malo osnove i php-a i asp-a, pa na koji se više zapališ taj bolji. Sretno
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 26.10.2004 22:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

php je:

- open source sto znaci da community non-stop prati stanje sa php-om te ispravlja bugove promptno. osim toga, ako imas source kod sebe na kompu i nesto ti se ne svidja u strukturi php-a -> mozes to promjeniti. naravno da ce to malo tko raditi (pogotovo nece pocetnik) ali imas tu opciju.

asp.net nije open source sto znaci da je podlozan bug-ispravljanju od strane microsofta. doduse, microsoft poprilicno brzo zna popravit bugove osim u windowsima Smile tako da predmet diskusije nije "tech support" vec slijedece:

- cijena
- performanse

performanse - asp.net se prevodi u intermediate language, ima vrlo visoke performanse. po testovima na netu - neki pokazuju prednost jedne platforme, neki pokazuju prednost druge platforme dok postoje treci koji tvrde da su performanse u real-world usageu prakticki identicne tako da performanse obaju platformi nisu upitne.

zasto cijena: apache je besplatan software, linux je besplatan software i na kraju - najpopularnija baza za rad s php-om je besplatna (mysql).
php se vrti bez problema i na linuxu, unixu, windowsima i solarisu.
za asp.net se vrse portanja jos uvjek

php radi bez problema na apacheu koji radi na navedenim platformama te je dokazano pouzdan server dok asp.net radi (sluzbeno) na IIS-u za kojeg se pokazalo da nije tako pouzdan server.

mogucnosti platformi: php od verzije 5 postaje zapravo jako jako mocan jezik, pogotovo zbog novog objektnog modela.
asp.net je takodjer mocan na tom polju.

ako zanemarimo dokumenaciju (msdn je jako jako dobro dokumentirano mjesto i raj za microsoftovce, ali niti php nije za odbaciti jer ima jedan od najbolje strukturiranih manuala ikada) ostaje pitanje novca -> asp se placa. php platforma je free.

naravno, najbolje bi bilo znati OBA jezika.
za pocetak, mislim da je php ipak bolji posto je potreban apache server (www.apache.org), mysql baza (www.mysql.com) te php (www.php.net).

za asp.net ne znam proceduru nabavke posto nisam asp.net potkovan.
naravno, molio bih upucenije da isprave neke moje netocne navode. nije mi namjera potkopati ili izdici neku tehnologiju posto su obje odlicne.
no, ne kostaju jednako.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.10.2004 23:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Maxy wrote:
...nije mi namjera potkopati ili izdici neku tehnologiju posto su obje odlicne. no, ne kostaju jednako.

true, true Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 27.10.2004 15:00    Post subject: Re: iskusni, dajte savjet u čemu početi programirati PHP ili Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
No zbunjen sam da se nemogu odlučiti koji jezik početi učiti.
Sa engleskim nisam baš u najboljim odnosima ali se snalazim.


hm, ja bih preporucio prvo php & mysql. poslije, kad covjek skuzi logiku onda nije tesko pohvatati sintaksu asp-a.
hm, i morat ces se priuciti engleskom jer ne znam ima li literature na hrvatskom. ima nesto po knjizarama pisano ekavicom...
uostalom, taj engleski je ionako "tehnicki" pa ne bi trebao biti problema svladati ga....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 27.10.2004 19:33    Post subject: WAMP Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi dečki,
Zahvaljujem se svima koji su se javili na ovaj post jednom totalnom basic-u. Odluka je pala na WAMP
Naravno možda se netko pita zašto. dečki koji rade u WAMPu bili su uvjerljiviji Smile
Prvo kada je netko nezaposlen financije su mu najvažnije, drugo većina je bila za PHP a treće dobio sam od nekih dečki i detaljne linkove pa evo neka se nađe za druge koji krenu mojim basic putem

Apache: http://apache.intissite.com/httpd/binaries/win32/apache_1.3.31-win32-x86-no_src.exe
Mysql: http://dev.mysql.com/get/Downloads/MySQL-4.1/mysql-4.1.7-essential-win.msi/from/pick
PHP: http://www.php.net/get/php-4.3.9-Win32.zip/from/a/mirror

Hvala još jednom svima koji su dali svoj dorinos mojoj odluci i vrijeme.
Sada sam u fazi skidanja svih instalacija i pucam to na XP. Potom neke knjige ako nađem , internet a naravno najviše se oslanjam na MI3dot forum i ljude vjerne PHP-u Smile

Hvala još jednom dečki i nadam se da će te tako biti susretljivi kada počmem programirati ato će biti ???? Sad Smile

Last edited by IvanVk on 28.10.2004 09:48; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 27.10.2004 23:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ak misliš radit s PHPom....
instaliraj ovo -> http://www.en.wampserver.com/
vjeruj da podešavanje Apachea, PHPa i MySQla, pogotovo za početnika nije igra...zato i postoji paketi kao WAMP koji jednim kliknom instaliraju sve kako treba i možeš početi radit bez frustracija...

ja osobno koristim WAMP i jedina promjena koju sam napravio je bila da mi otvara FireFox umjesto IE kao difolt.....

WAMP stvarno rula za razvoj...vjeruj.....

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.11.2004 11:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da ti samo kažem što je rednost (asp).NET-a.
Dobro si odlučio, ali doba odluka bi bila da si 'odabrao' asp.NET.
Stva je u tome da je .NET nešto daleko više od skriptnog jezika... puno više...

.NET mozes korisiti s bilo kojim jezikom, .cross-platform je (bit ce zapravo - u procesu standardizacije je), nije ezan iskljucivo za web, robustan je, siguran i jednostavno moćniji 10tak puta od čiste web script opcije kao što je PHP ili stari ASP.

Međutim, jedina stvar koja je različita je, da je hosting za win.net nešto skuplji. Ne previše, ali malo jest.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.11.2004 12:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
Da ti samo kažem što je rednost (asp).NET-a.
Dobro si odlučio, ali doba odluka bi bila da si 'odabrao' asp.NET.
Stva je u tome da je .NET nešto daleko više od skriptnog jezika... puno više...

.NET mozes korisiti s bilo kojim jezikom, .cross-platform je (bit ce zapravo - u procesu standardizacije je), nije ezan iskljucivo za web, robustan je, siguran i jednostavno moćniji 10tak puta od čiste web script opcije kao što je PHP ili stari ASP.

Međutim, jedina stvar koja je različita je, da je hosting za win.net nešto skuplji. Ne previše, ali malo jest.



da si proucio malo vise o phpu (COM, CORBA, XML) onda ne bi napisao da je php samo "web" script.
i novi php ima mocne opcije i odavno je prestao biti samo "web skripting" jezik.
naravno, php je vec odavno cross-platform jezik, siguran je itd.
Back to top
View user's profile Send private message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 01.11.2004 12:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi dečki,
Instalirao sam WAMP 513 i sada su prvi koraci krenuli.
Samo da nabavim malo literature.
Hvala na javljanju.
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.11.2004 13:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
edgar wrote:
Da ti samo kažem što je rednost (asp).NET-a.
Dobro si odlučio, ali doba odluka bi bila da si 'odabrao' asp.NET.
Stva je u tome da je .NET nešto daleko više od skriptnog jezika... puno više...

.NET mozes korisiti s bilo kojim jezikom, .cross-platform je (bit ce zapravo - u procesu standardizacije je), nije ezan iskljucivo za web, robustan je, siguran i jednostavno moćniji 10tak puta od čiste web script opcije kao što je PHP ili stari ASP.

Međutim, jedina stvar koja je različita je, da je hosting za win.net nešto skuplji. Ne previše, ali malo jest.



da si proucio malo vise o phpu (COM, CORBA, XML) onda ne bi napisao da je php samo "web" script.
i novi php ima mocne opcije i odavno je prestao biti samo "web skripting" jezik.
naravno, php je vec odavno cross-platform jezik, siguran je itd.



Ok, bio sam malo drzak. Recimo da PHP nije samo skriptni jezik.
Da, radio sam s CORBOM, COM-om (a XML s PHP-om nisam koristio).

Zašto ipak mislim da je .NET bolji?
1. .NET je je cjelovito integrirano rješenje. U jednom sustavu integrirano je baš sve. Sad bi teško bilo naći način da opišem ovu prednost s obzirom da .NET pruža toliko fleksibilnosti da je nemoguće opisati ga dobro. Cjelovito je rješenje jer u jednom frameworku pruža sve. Od platforme za razvoj web-a do platforme za razvoj čistih GUI aplikacija, web servisa.
PHP pruža interakciju sa sustavom kroz COM. Istina. Ali to je jako komplicirano u usporedbi s .NET integracijom. .NET sam vec posjeduje (kroz assembliese vec gotove) hrpu gotovih low level interfejsa i prilično je proširiv..

2. nije ograničen na jezik, OS, procesor, sustav... .NET možeš koristiti s bilo kojim jezikom... C#, C++, VB, Fortran, SmallTalk, JScript...
.NET je u procesu standardizacije ECMA-e (European Computer Manafacturer's Association), te će po završetku dokumenta za standard biti doneseni i ISO/IEC JTC 1 standardi.... To znači da je .NET (kao uostalom i C#) prihvaćen kao standardna tehnologija. IL jezik se može kompajlirati - svugdje. UNIX, Linux, Windows, MAC-OS..

3. brzina. Kompajlirani .NET kod je jednako brz kao i svaki drugi native kod. Iako se po defaultu .NET kompajlira pri prvom izvođenju svake metode, može se napraviti i predkompajliranje, pa se u tom slučaju .NET program distribuira kao i bilo koji drugi native kod. U slučaju da je potrebno prebaciti program na neki drugi OS, procesor... IL je jedinstven za svaki.. .jednostavno se kompajlira po potrebi za sustav u kojem se želi izvoditi.

4.robusnost. Type-safe, potpuno objektno orijentiran, modularnost, zasticenost koda (za razliku od PHP-a i ASP-a), interoperabilnost među jezicima : svaki modul za određeni dio programa\sustava moze biti pisan u svoj jeziku. Komunikacija je jednostavna.
Možeš servis za bazu pisati u VB-u a web funkcionalnost u C#u ili Cpp-u.

5. code behind : potpuno odvajanje server-side koda i front side (client) skriptiranja.

6.ostalo.... i rješenje velike zablude: .NET nije skup. Postoje besplatni alati za razvoj koji nisu nista manje dobri od MS-ovih.
Upravo je standardizacija .NET omogucila da MS nema monopol na .NET vec da je samo jedan igrač u trzisnoj utrci.

Uglavnom, .NET nudi sve što nude ostali u jednom predivnom paketu. Zato mislim da je najbolji izbor.


I ne, nisam placen od MS-a, samo pokušavam gledati objektivno Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 01.11.2004 13:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ooooo neeeeeee....još jedno reklamiranje M$a od strane dotičnog.

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.11.2004 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e sad si ga nasro bas Smile

Quote:
Ali to je jako komplicirano u usporedbi s .NET integracijom. .NET sam vec posjeduje (kroz assembliese vec gotove) hrpu gotovih low level interfejsa i prilično je proširiv..


mislis da .NET ne pristupa svemu preko COM-a? Smile
pa COM je izmisljen da razne aplikacije pristupaju drugim aplikacijama.
govoris da je COM kompliciran..pa jesi ti opce radio ista sa COM-om i .NET-ovim "nacinom"?

Quote:
nije ograničen na jezik, OS, procesor, sustav


ovo si rekao kao da je php ogranicen.

Quote:
IL jezik se može kompajlirati - svugdje. UNIX, Linux, Windows, MAC-OS..


http://www.roadsend.com/home/index.php?rID=root&pageID=compiler

Quote:
brzina


kompajlirani .NET kod i parsirani PHP kod (pazi, php nije kompajliran jos) imaju IDENTICNU brzinu.
zbroji 2 i 2 i zakljuci koji opterecuje server vise.

Quote:
Type-safe, potpuno objektno orijentiran, modularnost, zasticenost koda (za razliku od PHP-a i ASP-a),


www.zend.com
php5 je objektno orijentiran..ne znam o cem meljes kad znas da je objektno orijentiran.
btw. nikad cuo za zend encoder?

Quote:
code behind : potpuno odvajanje server-side koda i front side (client) skriptiranja.


pa kolega, ako si sam nesposoban odvojiti client-side od server-sidea onda je to tvoja krivnja. to sto ti je microsoft dao gotovo rjesenje ne znaci da ti mozes reci da je zbog toga ASP bolji.
www.php-tools.de -> pogledaj patTemplate.

Quote:
Uglavnom, .NET nudi sve što nude ostali u jednom predivnom paketu. Zato mislim da je najbolji izbor.


kupis ljepo zendov paket pa dobijes sve sto si nabrojao i jeftinije je.
btw. ajde nadji mi IIS platformu sa MSSQL bazom i recimo 500 megi prostora pa da to kosta ko apache+php+mysql.

btw. kada uspijes ljepo sloziti linkove kao sto su mi3jevci slozili (www.mi3dot.org/news/, www.mi3dot.org/tutorials/) onda se javi jer sad si naveo sljedece stvari u svom "objektivnom" postu:

- .net je brzi
- .net je jeftiniji
- .net je bolji jer ti odvoji client side od server sidea
- .net je multiplatformski

i u svemu tome imas M$ kao tvorca Smile

ja opet ponavljam - ne blatim jednu tehnologiju niti izdizem drugu.
ali ti s druge strane dizes ASP u nebesa ali kad covjek pogleda - nije to bas tocno..


Quote:
Hi dečki,
Instalirao sam WAMP 513 i sada su prvi koraci krenuli.
Samo da nabavim malo literature.
Hvala na javljanju.

sori zbog offtopica Smile
uzivaj u skriptiranju
Back to top
View user's profile Send private message
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 01.11.2004 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovaj me topic podsjetio zakaj sam samo jednu osobu na mi3 imao na ignore....ako se neko sjeća "open Source" rasprave u FFA.



@ IvanVK :: kao što sam reko, ja sam počeo na phpdev 423, prije dosta vremena, otkrio sam WAMP prije jedno 2 mjeseca i od onda ga koristim.....
očekuj korisne savjete od većine ljudi ovdi, osim nekoliko M$ frikova kojima je očito Gates sprčio par puta,a svidlo im se....

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.11.2004 15:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
e sad si ga nasro bas Smile

možda
Quote:
mislis da .NET ne pristupa svemu preko COM-a? Smile
pa COM je izmisljen da razne aplikacije pristupaju drugim aplikacijama.
govoris da je COM kompliciran..pa jesi ti opce radio ista sa COM-om i .NET-ovim "nacinom"?

Da, ali poanta je bila da je sam interfejs kontrola bitno pojednostavljen za krajnju upotrebu.

Quote:
ovo si rekao kao da je php ogranicen.

Ne nužno. Ali PHP je ograničen recimo na jezik.
Quote:
Quote:
IL jezik se može kompajlirati - svugdje. UNIX, Linux, Windows, MAC-OS..
http://www.roadsend.com/home/index.php?rID=root&pageID=compiler

Da! Slažem se. Wink Ali i kako je netko spomenuo financije, moram i ja: The Commercial PHP Implementation ... to piše ispod imena na sajtu Wink .NET to nudi besplatno, zar ne? Wink

Quote:
Quote:
brzina

kompajlirani .NET kod i parsirani PHP kod (pazi, php nije kompajliran jos) imaju IDENTICNU brzinu. zbroji 2 i 2 i zakljuci koji opterecuje server vise.

Eventualno jednako u slučaju da je PHP kompajliran... mislim.

Quote:
Quote:
Type-safe, potpuno objektno orijentiran, modularnost, zasticenost koda (za razliku od PHP-a i ASP-a),

www.zend.com
php5 je objektno orijentiran..ne znam o cem meljes kad znas da je objektno orijentiran.
btw. nikad cuo za zend encoder?

Da. Naravno. PHP 5 ima naznake objektno orijentiranog sustava. Nešto kao što ima i C++, ali to nije ono što je.. recimo Java, a što je i C#.
Opet isti argument kao što je netko rekao.. PHP je jeftin, ali evo još jedna stvar koju .NET nudi free of charge.. Zend encoder se plaća, zar ne?

Quote:
Quote:
code behind : potpuno odvajanje server-side koda i front side (client) skriptiranja.

pa kolega, ako si sam nesposoban odvojiti client-side od server-sidea onda je to tvoja krivnja. to sto ti je microsoft dao gotovo rjesenje ne znaci da ti mozes reci da je zbog toga ASP bolji.www.php-tools.de -> pogledaj patTemplate.

Pa naravno da mogu, ali nisi poant uhvatio. Takav rad s PHP-om zahtijeva više vremena, pažljivije dizajniranje i opcenito je teže to izvesti s njim. Nisam rekao da je nemoguće, dapače... No .NET stvari olakšava, to vodi ka većoj produktivnosti.
Quote:
Quote:
Uglavnom, .NET nudi sve što nude ostali u jednom predivnom paketu. Zato mislim da je najbolji izbor.

kupis ljepo zendov paket pa dobijes sve sto si nabrojao i jeftinije je.
btw. ajde nadji mi IIS platformu sa MSSQL bazom i recimo 500 megi prostora pa da to kosta ko apache+php+mysql.

Kupiš Zend. Da. Imaš pravo. Ali, alate za .NET ne moraš kupit (ima ih free) i dobiješ opet sve to. IIS platforme su istina nešto skuplje, no to nije tako strašna razlika. Zend Studio + Linux hosting dodje na ~~ IIS hosting + free .NET tools.
Zašto bi morao korisiti baš MSSQL? MySQL sasvim lijepo radi i s .NETom.. kao i svaka baza uostalom...

Quote:
btw. kada uspijes ljepo sloziti linkove kao sto su mi3jevci slozili (www.mi3dot.org/news/, www.mi3dot.org/tutorials/) onda se javi jer sad si naveo sljedece stvari u svom "objektivnom" postu: .... i u svemu tome imas M$ kao tvorca Smile


Da. Možda. Međutim standard za .NET zajedno razvijaju MS,i Intel i HP, što će nadam se rezultirati manje monopolističkim sustavom.

Quote:
ja opet ponavljam - ne blatim jednu tehnologiju niti izdizem drugu.
ali ti s druge strane dizes ASP u nebesa ali kad covjek pogleda - nije to bas tocno..

Ne blatim ni ja PHP niti sam rekao da je loš. Dapače, najbolja je tehnologija po meni prije .NET-a... Pokušao sam samo istaknuti one stvari koje su bolje. .NET je jako dobra tehnologija i sadrži sve u jednom paketu bez potrebe za investicijama u 3rd party produkte...
Zakoni i sudske parnice će samo smanjiti snagu MS monopola koji definitvno nije dobar, ali besmisleno je negirati dobar proizvod samo zato što je to M$ proizvod...

Istina, to je M$ i linuxaši gaje određenu mržnju prema svemu što je M$ bez da i pogledaju o čemu se radi. Dovoljan je SIlence-ov komentar pa da je to očito....

Ah. Manje je ovo offtopic. Čovjeka je zanimalo u čemu da počme. Ja samo iznosim argumente za ovu omraženu stranu... Confused

P.S. Silence, tebe su mama i tata učili da na sve odgovaraš sa istuć ću te !, Ti si peder! Majmune! Question Shocked Ili su te samo tukli po glavi kad si bio malen?

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 01.11.2004 15:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa kak vams e da toliko quotat Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.11.2004 15:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stripe wrote:
Pa kak vams e da toliko quotat Exclamation


Hmm... imaš pravo.. umori to ... Eh, a možemo i svi ko Silence reć "pederu odjebi" i stvar riješena Laughing

P.S. IKOBO rulez. Thx.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.11.2004 16:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgare, napiso sam golemi reply ali ocito je da nisi bas previse upoznat sa php-om.
nemoj ovo shvatiti kao neku uvredu ali ocito imas vise iskustva sa razvojem u ASP.NET-u.

evo par stvari koje sam vidio:

- hvalis framework. ok, microsoft je napravio framework za kompletan development.
ja pricam o web developmentu u php-u i kada zbrojis sva komercijalna rjesenja za php - dobijes cifru od 600tinjak dolara.
najbolje u cjeloj prici je da za svako komercijalno rjesenje imas barem 5 opensource rjesenja (za php).

http://msdn.microsoft.com/howtobuy/vstudio/

usput, izostavljen je onaj dio price da se php5 i asp.net jednako brzo izvrsavaju uz vecu potrosnju ram-a servera prilikom rada sa asp.net-om.

oprosti, ali tvoja posljednja 2 posta su bila kompletno subjektivna - bez grama objektivnosti.

razdvajanje client-sidea od server-sidea u php-u nije komplicirano ako smislis pravi nacin..
uglavnom, nisi potvrdio svoje argumente za asp.net osim subjektivnog stajalista (tako mi se cini) pa ih na zalost ne mogu uvaziti i reci "da, tocno - tu si u pravu".

Quote:
Istina, to je M$ i linuxaši gaje određenu mržnju prema svemu što je M$ bez da i pogledaju o čemu se radi.


ja nit sam ms-lover niti linuxas - ja gledam omjer mogucnosti/djep.
trenutno, sa linux platformom mozes napraviti vise/brze/jeftinije nego sa microsoft platformom.
malo mi je smjesno ovo "bez da pogledaju o cemu se radi"..no o tome u drugom topiku.

toliko od mene.
sad kad ivan vidi ovaj topik i kaze "koji kurac ovi pricaju" Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.11.2004 16:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.sitepoint.com/article/php-top-10-net-myths-exposed

nije mi se dalo editirat gornji post
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 01.11.2004 16:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
edgare, napiso sam golemi reply ali ocito je da nisi bas previse upoznat sa php-om.

Ne potpuno i na expert razini, ali dobar dio da.
Quote:
nemoj ovo shvatiti kao neku uvredu ali ocito imas vise iskustva sa razvojem u ASP.NET-u.
evo par stvari koje sam vidio:
- hvalis framework. ok, microsoft je napravio framework za kompletan development.
ja pricam o web developmentu u php-u i kada zbrojis sva komercijalna rjesenja za php - dobijes cifru od 600tinjak dolara.
najbolje u cjeloj prici je da za svako komercijalno rjesenje imas barem 5 opensource rjesenja (za php).
http://msdn.microsoft.com/howtobuy/vstudio/
usput, izostavljen je onaj dio price da se php5 i asp.net jednako brzo izvrsavaju uz vecu potrosnju ram-a servera prilikom rada sa asp.net-om.

Da imam. i opet Da, u pravu si za potrošnju RAM-a.. no razlike nisu iznimno velike.
Eh, da, VStudio nije jedini DE za .NET.
Quote:

oprosti, ali tvoja posljednja 2 posta su bila kompletno subjektivna - bez grama objektivnosti.
razdvajanje client-sidea od server-sidea u php-u nije komplicirano ako smislis pravi nacin.. uglavnom, nisi potvrdio svoje argumente za asp.net osim subjektivnog stajalista (tako mi se cini) pa ih na zalost ne mogu uvaziti i reci "da, tocno - tu si u pravu".

Quote:
Istina, to je M$ i linuxaši gaje određenu mržnju prema svemu što je M$ bez da i pogledaju o čemu se radi.


ja nit sam ms-lover niti linuxas - ja gledam omjer mogucnosti/djep.
trenutno, sa linux platformom mozes napraviti vise/brze/jeftinije nego sa microsoft platformom.

Nisi... nisam ni mislio nuzno na tebe Wink
Slažem se da, ako uzmemo određena rješenja i VStudio kao jedini (sto nije) DE za .NET, imaš pravo za ovo "jeftinije". Međutim, Više? Brže? Više ne vjerujem, s obzirom da .NET pokriva ama baš sve.. A Brže? hmm... ovisi o skilu. ALi mislim da koristeci .NET mozes brze napraviti veliki sustav nego PHP-om. Istina, .NET je overkill za manje stvari i duze traje development, medjutim, kad se radi o enterprise rjesenjima, ne bih bio tako siguran...

Quote:
malo mi je smjesno ovo "bez da pogledaju o cemu se radi"..no o tome u drugom topiku. toliko od mene.
sad kad ivan vidi ovaj topik i kaze "koji kurac ovi pricaju" Very Happy
Wink

Mah.. ove rasprave uvijek završe kao klanje. Bolje stati ovdje Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.11.2004 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u onom linku sto sam dao post prije ovoga pise da je usporedba .NET-a i PHP-a ista kao usporedba ceste s kamionom.

.NET je framework, php je jezik. ti si presao u onaj dio price kada pocinjes govorit o kompletnom frameworku a ne jednom segmentu (asp).
doduse, ja necu pljuvat niti jednu tehnologiju i uvjek je najbolje znati oboje Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group