Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
iskusniji fotografi, molim malu pomoć
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 02.11.2004 16:42    Post subject: iskusniji fotografi, molim malu pomoć Add user to your forum ignore list Reply with quote

iskusniji fotografi, molim malu pomoć

pozdrav obavještajcima i kontraobavještajcima emajtrija.

u fazi sam traženja svog prvog digitalca pa me zanima što znaći da ccd čip ima rezoluciju 6 megapixela, a fajl koji fotić sa tim istim čipom kreira ima 12 megapixela.
taj podatak sam sreo kod "fuji finepix" modela.
ima li to kakve veze sa digitalnim povećanjem (resample image)?

i još, što mislite o Nikonu D70 sa 28-80 + 70-300 za 1250 eura ili o novom DSLR fuji fineipxu S 2 pro sa gore navedenih 6/12 megapixela
hvala
Back to top
View user's profile Send private message
mocnimax



Joined: 12 Sep 2004
Posts: 24
Location: RI

PostPosted: 02.11.2004 17:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To ti je posebna Fujijeva tehnologija koja mu omogucava da na jednom pikselu na cipu dobije dva na slici. Fuji tvrdi da je kvaliteta slike ista kao na aparatu sa dvostruko vecim brojem mp-a, ali im je bas ne vjrerujem. Najbolje bi bilo da odes na neki consumer site i pogledas sto ljudi govore o tom foticu. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 02.11.2004 17:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

neobična tehnologija, da... vidiš, vidiš...
tnx
Back to top
View user's profile Send private message
ozi2002ris



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 79
Location: Zagreb Hrvatska/ Amsterdam Nizozemska

PostPosted: 02.11.2004 18:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

NIKON D-70 nemas o cemu razmisljati !!!!
Back to top
View user's profile Send private message
ez-rider



Joined: 20 Oct 2003
Posts: 76
Location: Zagreb

PostPosted: 02.11.2004 19:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da ne treba tako lako odbaciti S2 .. procitaj malo reviews pa ces vidjeti da je to uber hvaljen aparat ..
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 02.11.2004 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa što se tiće same kvalitete aparata(kučište, shutter itd.) prednost ima svakako fuji S2 PRO jer to je ipak fotoaparat namjenjen profesionalnoj upotrebi i svakako će duže trajati i izdržati kojekakve nespretnosti - udarce. _Nisam s njime fotkao, ali sam čuo da ima kojekakve bugove koji znaju živcirati. Ono "smrzne se" pa ga gasi pa ga pali. No to je u domeni "rekla kazala". Inaće na njega, pašu svi nikon objektivi jer je građen na osnovi Nikona F(N)80 , pa ga to čini dodatno atraktivnim.
Na te milijune piksela malo manje obrati pažnju, jer to nikako nije najbitnija stavka kod aparata. Softversko povećanje rezolucije nije toliko bitno, ali sigurno nije nedostatak.
Puno bitnija stvar kod pixela je njihova veličina i razmak. (što veći to bolji) Jer nije ti isto kada je senzor velik 15.6 mm x 23.7 mm ili sičušni senzor npr. 5x7,5mm. ovaj veći može imati 3 puta manje pixela i dati će kvalitetniju fotku, pogotovo kod povećanja. Na to obrati malo veću pažnju. Ja imam Nikon D1 sa 2.74 Mpx i mogu ti reći da sam ga uspoređivao s Canon 300D sa 6.3Mpx . Kod povećanja na 120x70cm Nikon daje ne manje kvalitetnu sliku. Čudno zar ne?
Ja bih svakako uzeo Fuji S2 PRO. Ipak je to gotovo potpuno profi aparat.
Samo je cijena sada u pitanju.
Puno relevantnije podatke o njemu nači ćeš tu: http://www.dpreview.com/reviews/fujis2pro/

A o Nikonu D70 o kojem imam samo dobro mišljenje ovdje: http://www.dpreview.com/reviews/nikond70/

Koji su to objektivi 28-80 i 75-300? Ako su oni koji mislim da jesu(najjeftiniji modeli) brdo piksela ti neće puno značiti jer njihova optika i nije baš kvalitetna.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 02.11.2004 22:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala svima na sugestijama.

to Millil: to su nikor objektivi sa nešto manjom svjetloprovodnošću, ali kompromis koji mi odgovara, klasika, zbog platne moći.
o njima više od ovoga neznam.
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 02.11.2004 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ha da, ćini se da su ti objektivi najjeftiniji ali dobiš ogroman raspon žarišne duljine i tjelo SLR fotića koje ne sumnjam da je dobro, za 1250 eura.

može li se za taj novac dobiti nešto bolje?

ako ne, komentirat ćete njegove fotke soon.

link
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 03.11.2004 19:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa nešto novo sigurno ne. Ne znam koliko bi te koštao ovaj S2PRO pa ne mogu reći što bi kaj se love tiće. No uz D70 bih radije uzeo 18-70mmDX AF-S(silent wave motor - ultra brzi i precizni auto fokus!!!) kit objektiv jer sam o njemu čuo stvarno lijepe stvari, a i nije ti skup ako ga uzimaš u paketu s tijelom. Moraš znati da ti D70 Smanjuje kut objektivima. 28-ica postaje na njemu 42mm što baš i nije nešto široko , a proporcionalno tome 200mm -> 300mm ukoliko objektiv nije rađen za DSLR, a takvi Nikonovi nose oznaku DX. U Unifotu WWW.UNIFOT.HR se raspitaj za cijenu trenutno prisutnu na tržištu.
Šta da ti kažem, uživaj u odličnom aparatu.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 03.11.2004 20:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ajde da i ja kao neko ko je koristio obe kamere napisem komentar Smile

Dakle, preporucio bi D70 sa kit objektivom 18-70 (28-80 NIKAKO) + 70-300G. Vidim da si pocetnik u tom svetu, tako da ti sigurno ne treba ogromna i teshka kamera, a D70 iako je plastican uopste nije tako mekan kako bi oldschool fotografi hteli da ga prikazu. Meni je sluzio u svim vremenskim uslovima, par puta je baaaaaash mushki ispao a nebrojeno puta se udario onako usput, tako da kapiram da je daleko preko onoga sto prosecan korisnik trazi po pitanju cvrstoce (ja sam extremni korisnik). Dalje, imam utisak da je S2 napravljen za one zadrigle fotografe koje je jedva neko ubedio da predju na digitalu zbog isplativosti i brzine, al i dalje se oni ne kapiraju bas preterano u racunare... Tu nastupa Fuji koji ima gooooooooooomilu photoshop funkcija ugradjenih direktno u kameru. Za pocetak - interpolacija sa 6 na 12 mpixela. Pored toga sto daleko bolje rezultate mozes dobiti ako slikas u RAWu pa onda u photoshopu razvuces fotku ako je potrebno, to krije i jednu veliku glupost - cak i ako izaberes dimenziju od 6mpixela, fotka nastaje tako sto se 6mpix interpolira na 12 pa se onda to resizeuje natrag na 6.... totalno glup algoritam koji daje prilicno manje ostre fotke od D70. Nikon ima mnogo bolju podrsku za RAW fileove (npr, jedan je oko 5mb protiv fujijevih 10mb), nikon RAW puca kao i obicne fotke dok se Fuji malo zaglupi posle svakog RAWa i tako. Nikon ima neograniceni burst, dok Fuji moze samo 3 snimka za redom. Nikon ima 1/500 sinhronizaciju sa blicem protiv 1/250. Nikon nema tih bugova sa zamrzavanjem kao fuji koji nisu samo trachevi. Fuji moze da koristi 2 vrste memorije, i obicne baterije. Fuji moze da koristi zicani okidach, za nikona moras da kupis infrared daljinac (koji nije skup, oko 15e, al ga ja vec skoro godinu dana jurim). Fuji ima ISO 100 i malo jacu dinamiku boja. Nikon ima daleko bolji user interface. I tako u nedogled... uglavnom, ovo bacam samo kao primere ako je tebi nesto od toga ekstremno bitno, moja konacna preporuka ide za D70 + odlicni 18-70 objektiv. Pored onog 70-300g bi ti preporucio da odmah kupis (pored UV filtera za sve objektive, naravno) i 50mm 1.8 koji ce ti biti najbolja kupovina ikada... Oshtar objektiv, svetlosno jak, savrshen za portrete i gomilu drugih stvari a verovatno najjeftiniji u Nikonovm rangu (ako izuzmemo taj 28-80 crap koji ti ZABRANJUJEM da kupish Laughing )


pozdrav & srecno
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 03.11.2004 20:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znači za neki veći raspon žarišne duljine morat ću odvojiti ipak malo više nego sam mislio.

Hvala, isplatilo se pitati
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 04.11.2004 11:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemoj samo da gledash cifre, to ti je u fotografiji totalno nebitno. Jedino mozes da pogledas onu cifru koju placas, jer u 99% slucajeva vredi ono staro pravilo - kolko para tolko muzike. Dakle bolje je dati neku paru vishe i biti zaista ZADOVOLJAN rezultatima nego samo 'pokriti' odredjeni rang i onda se stideti da pokazes fotku bilo kome. A pogotovu je ekstremno velika glupost uloziti velike pare u telo i onda bukvalno otpisati celu tu investiciju stednjom dosta manje love na objektivima. Uglavnom, 28-80 je napravljen za najnize modele analognih SLRova, kako bi nemacki turisti imali s cime da izgledaju cool za male pare... taj objektiv je no-no za bilo koji ozbiljniji aparat.


BTW.... slobodno pitaj u detalje ako te nesto zanima, nemoj da se stidis Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 04.11.2004 13:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo netko tko je koristio oba tijela, pa može dati informaciju i usporedbu iz prve ruke. Onda sada ti je jasno D70 i obavezno uzmi 18-70af-s dx objektiv s njim jer je tako najjeftinije i ovaj "prime" 50mm 1.8. I ja jurim tu 50-icu, ali je u unifotu trenutno nema, pa ako ima tko da zna gdje je ima za kupiti neka mi javi. Gledam ebay nekoliko tjedana, ali novi se tamo ne isplati nabaviti, a pošto je cijena novog 1100kn ne isplati mi se riskirati s rabljenim za cca 600kn.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 04.11.2004 17:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mili, isplatilo bi ti se da pogledas ovu stranicu

Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 04.11.2004 17:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

o, znam ja za njih već dugo, ali cijena 89,95$ je na prvi pogled super. No ukucaj transportne troškove 26,25$ + objektiv = 116,20$ + cca 350kn uvoznih taksi = 1050Kn.

Rizik dostave putem pošte, čekanje 2 tjedna... za razliku 50kn. Ne isplati se. Cijena vara na prvi pogled!

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 05.11.2004 09:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok, to je istina.... ako kupujes samo jedan objektiv

ja sam uzimao malo vise opreme (50mmn 70-300, filteri) tako da se isplati posto transportni troskovi samo neznatno porastu
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 05.11.2004 09:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slažem se borko, samo kod nas su zajebane te uvozne takse. iliti carina i pdv s pripadajućim taksama. 10-20% carine + 22% PDV + troškovi špedicije od cca 100kn. tako da ako nešto košta 300$ na bhphoto, na kraju te ispadne 500$.
Osim ako nemaš kakvu vezicu na pošti Sad

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
sarma



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 99
Location: Osijek/ZG, Croatia

PostPosted: 05.11.2004 10:27    Post subject: --kao vlasnik ovog fotoaparata-- Add user to your forum ignore list Reply with quote

Budući da sam SRETNI vlasnik ovog aparata Laughing vrijeme je da kažem i ja nešto.

Zašto toliko sretni vlasnik; jednostavno: formula cijena + performanse = Razz
Ali tu stoje i kritike i pohvale. Fuji je svojom tehnologijom CCD čipa i interpolacije daleko ispred drugih, a sve to nudi uz solidnu cijenu! Jedina upitna stvar je tko treba interpolaciju na 12 mpx?! Predviđena interpolacija je namijenjena onima koji će ju vrlo dobro iskoristiti na nekim plakatima jako velikih dimenzija (čitaj: jumbo). Raw format je kvalitetan file, bez kompresije i s tim bez gubitka kvalitete. Kad ga budeš konvertirao možeš dobiti vrlo kvalitetan TIF file.
Da skratim, jedina ozbiljnija zamjerka je na ISO postavke aparata. Minimalna ISO osjetljivost je 200, gdje na ostalim aparatima te klase ISO u manual modu može se postaviti na 100. ISO osjetljivost može pridodati dosta noisa na sliku, ali s druge strane ISO 200 može se neprimjetno ukloniti balansiranjem postavke svjetlosti samog ovjektiva, tj. ovaj aparat ima (manual) korekciju osjetljivosti na svjetlost.

Toliko od mene!

_________________
-- 45th generation Roman --
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 06.11.2004 10:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma na iso200 noisa uopće nema i na najtamnijim detaljima. Koliko sam primijetio noise postaje vidljiv tek na iso800, ali je i tada skroz prihvatljiv pogotovo ako je kadar dovoljno svijetao(sa što manje tamnih detalja). Barem je tako kod mog D1.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 06.11.2004 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo sa "njemačkim turistima" je kul, huh, huh, huh... he sad german.
mislim da sam shvatio poruku, moj izbor je 18-70, za sada bez onog 70-300, ali jednog dana... eto, neke stvari jednostavno nisam znao.
ja sam stara škola, odraso na minolti 7000. godinama nisam slikao, mislim ko bi se lud nadavo para za razvijanje, a sad mi je prilika da se prešaltam.
moram pričekat još oko mjesec dana do velike ljubavi, a do tad se čujemo.
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 13.11.2004 17:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo, da ne otvaram novi topic, sto mislite o Canon EOS 300D?

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 13.11.2004 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve najgore Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 13.11.2004 19:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

borko wrote:
sve najgore Twisted Evil

zasto Question

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 15.11.2004 15:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zato sto je Canon Wink


Salim se, ja ne mogu da dam neko realno misljenje o tom aparatu jer ga uvek poredim sa svojim (D70) koji za iste pare pruza mnoooogo vise po svim osnovama (osim recimo ISO100)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 15.11.2004 15:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

borko wrote:
Zato sto je Canon Wink

Salim se, ja ne mogu da dam neko realno misljenje o tom aparatu jer ga uvek poredim sa svojim (D70) koji za iste pare pruza mnoooogo vise po svim osnovama (osim recimo ISO100)


ma, gle ovako...

ja nisam nikakav ultra-fotograf, al volim fotkat Wink
dosao sam u priliku da uzmem neki canon (kompenzacija Smile).
malo sam pogledao ponudu, i eos300d mi je zapeo za oko...
sad pitam tebe/vas nesto o tom aparatu, kakav je odnos cjena/kvaliteta...

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group