Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
DTP (slike)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 11.11.2004 00:58    Post subject: DTP (slike) Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo jednog potpuno imbecilnog pitanja: krenuo sam se malo bavit tiskom, u InDesignu i problem mi stvaraju slike, tj. njihova veličina i rezolucija... koliko treba biti jedna slika velika u pixelima i koliko treba imati dpi da bi stala na npr. jednu cijelu A5 stranicu?

Question

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
M@T



Joined: 23 Oct 2004
Posts: 51

PostPosted: 11.11.2004 08:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

min 300 dpi.
Back to top
View user's profile Send private message
sasac



Joined: 23 Jan 2004
Posts: 248
Location: Zagreb

PostPosted: 11.11.2004 09:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne mozes tisak mjerit u pixelima. Otvori PShop i napravi pripremu 154x216 mm na min 228 dpi. Onda to sejvas kao eps ili tiff (preporucujem eps, pdf ispadne manji, a kvaliteta ista), otvoris InDesign i plejsas tu sliku na dokument A5 (148x210) s tim da ti van dokumenta slika viri po 3mm sa svake strane (napust). I od toga onda export to pdf, ukljucis crop marks i bleed i offset stavis 3 mm u opcijama.

Nadam se da je pomoglo. LeaveMeBe
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 11.11.2004 17:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo što me znaima:

1. kakva je razlika između slike u 228 i slike u 300 dpi?
2. postoji li ikakva šansa da se slike s interneta (znači, ~400x400px, 72dpi) iskoriste za tisak? konvertiranje? ako ne, kako onda svi ovi ostali normalni ljudi nabavljaju slike?!? Crying or Very sad

Roko

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 11.11.2004 18:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma naravno da mozes...

kada ubacis sliku u vektorski program koja ima 72 dpi dobijes njezinu pravu velicinu naspram formata tvog papira, dakle ta ti se slika onda neisplati povecavati jer gubi kvalitetu kod tiska (ok ju je povecati za 10%)
ako imas sliku 300 dpi sa njom mozes komotno raditi sta hoce odnosno sada neznam koliko tocno ju mozes povecati, ali po mojoj procjeni barem 2x za njezinu velicinu...

evo ti jedan konkretan primjer:
puko sam sliku u corel, slika je dimenzija 800x600 72dpi i skoro je prekrila 100% a4 papira, da je ta slika 300dpi mogao bi ju razvuci preko a3 papira...

ako si sta skontala?
Back to top
View user's profile Send private message
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 11.11.2004 18:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako mislis da ti slika nece biti dovoljne kvaliteet, probaj isprintati to sto si napravila, ako ti je losa u printu, nece ti biti ni previse kvalitetna u tisku... (naravno to ovisi i o kojoj je vrsti tiska rijec)
Back to top
View user's profile Send private message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 11.11.2004 19:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kak misliš o kojoj vrsti tiska?


p.s. ja sam muško... Confused

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 11.11.2004 19:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa ima razlicitih vrsta tiska koji naravno i variraju u kvaliteti, a i sve to ovisi o pripremi za tisak, ti ces sigurno koristiti ofset tisak? a onda se priprema radi na film ili paus, naravno ako radis na paus fotke bi trebale biti nesto kvalitetnije i po mogucnosti otprintane na laseru od 1200 dpi, dok film daje puno bolju kvalitetu...
ali recimo ak ces koristiti digitalni tisak, e onda je to druga stvar, i losija slika moze dobro ispasti Very Happy

uglavnom ako ti neradis pripremu nemoj se ni briniti oko toga...
radi po principu ak je veca slika - to bolje (samo nemoj pretjerivati Very Happy)
Back to top
View user's profile Send private message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 11.11.2004 21:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radum digitalni tisak, i ja pripremam...al meni još uvijek nije jasno
GDJE ti editori i ....sliko-nalazitelji nalaze te (velike) slike?

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 11.11.2004 22:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToO CoMpLiCaTeD wrote:
radum digitalni tisak, i ja pripremam...al meni još uvijek nije jasno
GDJE ti editori i ....sliko-nalazitelji nalaze te (velike) slike?


To nije samo tvoj problem, već problem većine nas kojima je previše dati od par desetaka do par stotina dolara za kvalitetnu fotografiju na nekom od photostockova. Spomenut ću ti www.sxc.hu, ali tamo se zaista kvalitetne i upotrebljive fotografije jako teško nalaze.

Druga solucija ti je digitalac u ruke i uslikaj ono što ti treba Smile (naravno, teško će biti izvedivo, ako ti treba npr. fotografija Sidneyske luke sa baš tog i tog mjesta Smile
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 12.11.2004 01:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da ti je najjednostavnije prebaciti sliku od 72 dpi u 300 dpi, što možeš komotno u photoshopu i onda pogledati koliko je slika "velika"...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 18.11.2004 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala...

da li pri prebaci vanju 72>300 dpi uključim resampling on?

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lota



Joined: 06 Sep 2004
Posts: 31

PostPosted: 19.11.2004 19:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

booraz Smile kai stvaras? skolski casopis ili si ispunio svoju sudbinu i postao le grande publisher? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 19.11.2004 21:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gog wrote:
Mislim da ti je najjednostavnije prebaciti sliku od 72 dpi u 300 dpi, što možeš komotno u photoshopu i onda pogledati koliko je slika "velika"...


možeš vraga...probaj prebacit recimo .jpeg iz 72 u 300 dpi i vidi kakve ćeš rubove dobit između pojedinih dijelova slike....katastrofa......možda neki drugi format bi se i moglo, ali sumnjam, .gif je po tom pitanju mislim još gori....

govorim zato kaj nam je nedavno klijent dao CD sa slikama za napravit katalog.....
weeeeeeeee....slike u 72 dpi i idemo mi njemu objašnjavat u čemu je problem, preko telefona -> POGREŠKA.
onda sam lijpo isprintao sliku na A4 kakva je u 72 dpi u pravoj veličini.....a na drugi A4 sam razvuko sliku do veličine koja bi trebala biti da katalog bude kako je on zamislio.....
drugi dan je zvao strane partnere da nam pošalju slike u najboljoj mogućoj kvalitetni....
sad imam 20 CDa a TIFFovima u veličima od nekih 5000x5000 pixela, raj za radit....



nadam se da je moja mala tirada pomogla oko pitanja......

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 19.11.2004 22:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Issa wrote:
booraz Smile kai stvaras? skolski casopis ili si ispunio svoju sudbinu i postao le grande publisher? Very Happy
sees! boorki ovdje, ako me se sjećaš? kad bi nas ti udostojila svojim posjetom? ha? si slobodna ovo desetljeće? (slijedeće?) ako nas možeš posjetiti, bili bi jako zahvalni... pozdravljamo te i ja (boorki), i rita (sis1) i ira (sis2) i mama (umm... mama) i tata. kak si inače? glupo mi je ovak prek mi3ja komunicirat... lol..

p.s. da, je, za šk. časopis... kažem ja tebi, s tim ću se dobro provest... već mi ponudili stipendiju u PKGu! aha! Smile

a niš... čujemo se!


Roko Exclamation

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Chombila



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 248

PostPosted: 19.11.2004 22:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa naravno da nemozes prebaciti sliku iz 72 dpi u 300 dpi, odnosno mozes ali ti se nece pri tome povecati kvaliteta (ako je slika mala u px)...
dpi se odreduje kod izvora (stvaranja slike) odnosno skeniranja ili fotkanja sa digitalcem, tako npr upucas sliku sa digitalcem dimenzija 1600x1200px koja bude 72 dpi i onda je prebacis u 800x600px i tek tu mozes staviti 300 dpi... ovo sam rekao napamet (brojke)....
najme probajte potraziti po netu sta je to dpi?
moja teorija: na kompu imas piksele koji su sitne tockice na ekranu, a dpi je ta jedinica na papiru ili ti prevedeno "dots per inch"...
kada su slike 72 dpi u vektorskim programima ih dobivas 1:1 u odnosu ekran i papir, ali za tisak se preporuca da su slike 300 dpi... stoga moras imati jako veliku sliku da bi ju puknio u 300 dpi...
Back to top
View user's profile Send private message
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 19.11.2004 23:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lol....dpi = dots per inch....

znači kolko točkica imaš u jednom inču (2,4 cm mislim, ne znam napamet)
dakle ako imaš sliku 1000x500 pixela u 72 dpi ona je u printu velika ->
33,4 x 16,7 cm...međutim to izgleda ko govno jer je neki minimum za tisak 200-injak dpi, a svak će te tražit ipak 300....
dakle tvojih sad 1000x500 više nije 33,4x16,7 nego 8x4 cm..skoro pa za vizitku.....

problem je što su monitori u 72 dpi i tebi izgleda ko da imaš foto tapetu pred sobom....e nemaš.....


nadam se da sam objasnio sad..... Laughing

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lota



Joined: 06 Sep 2004
Posts: 31

PostPosted: 20.11.2004 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToO CoMpLiCaTeD wrote:
sees! boorki ovdje, ako me se sjećaš? kad bi nas ti udostojila svojim posjetom? ha? si slobodna ovo desetljeće? (slijedeće?)


*beeelj* a moj hi tech booraz nema telefon/mob/adresu svoje sis numero 3? njanja Wink eh ti danasnji klinci, sve bi na gotovo Smile
Back to top
View user's profile Send private message
ToO CoMpLiCaTeD



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2004 10:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

well, actually, nemam... *shrug* mob pokraden... again. al ovaj put face2face... Confused

_________________
cvok, cvok.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
agonyii



Joined: 02 Oct 2003
Posts: 153
Location: Croatia, Zagreb

PostPosted: 20.11.2004 14:44    Post subject: Digitalni tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

A što je sa digitalnim tiskom... tu su pravila nešto drugačija. S obzirom da osvijetljivač ima tzv. pixele (vidi se tzv. kockice kad se tisak pogleda sa povećalom) rezolucija ne treba biti visoka odnosno manji su zahtjevi za dpi. Jel tko zna koliko manje u odnosu na tisak?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 20.11.2004 15:13    Post subject: Re: Digitalni tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

agonyii wrote:
A što je sa digitalnim tiskom... tu su pravila nešto drugačija. S obzirom da osvijetljivač ima tzv. pixele (vidi se tzv. kockice kad se tisak pogleda sa povećalom) rezolucija ne treba biti visoka odnosno manji su zahtjevi za dpi. Jel tko zna koliko manje u odnosu na tisak?


i sam kažeš da se vide kockice pod povećalom.....prema tome...isto pravilo, više dpi-ja, bolji otisak....

kužim ak se radi sa nekim shitty slikama, pa si ograničen njihovom veličinom, ali u svim ostalim sluačjevima, po meni ispod 300 dpi je sranje.....
moje osobne vizitke su na 300 dpi i vidi se da je digitalni tisak....tolko o tome.....

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 20.11.2004 22:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sasac wrote:
Ne mozes tisak mjerit u pixelima

kak ne?
digitron u ruke:
ako je 300 dpi onda je 300 pixela na 2.54cm...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 20.11.2004 23:43    Post subject: Re: Digitalni tisak Add user to your forum ignore list Reply with quote

agonyii wrote:
A što je sa digitalnim tiskom... tu su pravila nešto drugačija. S obzirom da osvijetljivač ima tzv. pixele (vidi se tzv. kockice kad se tisak pogleda sa povećalom)


misliš na raster zar ne? Smile kockice? krugovi? elipse Smile?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
done



Joined: 03 Dec 2004
Posts: 7

PostPosted: 07.12.2004 10:51    Post subject: Stockovi Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToO CoMpLiCaTeD wrote:
radum digitalni tisak, i ja pripremam...al meni još uvijek nije jasno
GDJE ti editori i ....sliko-nalazitelji nalaze te (velike) slike?


Ima neloshih slika za kupiti na www.istockphoto.com, a nije ni skupo. Uglavnom puno bolje nego gomile besplatnih stockova koje mozes naci na netu, lako se pretrazuje i slike dolaze u 3 formata. Cijena slike se krece od 0.50$, 1.00$ i 1.50$ ovisno o rezi, s tim da uvijek mozes uzesti za pocetak manju sliku za placeholder da vidis kako bi to izgledalo.

Ako se bavis fotografijom imas sanse da slike uzimas besplatno od tamo, u zamjenu za svoje... ovisi koliko su ti fotke dobre Smile Imas i besplatnu sliku svaki tjedan, pa skupljaj Smile

Mozes jos i sa devianta skinut kakav stock ako nadjes, pitas autore za dozvolu prvo.

Anivej, isplati se pogledati makar.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group