Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
me + css = noob :)
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
henky



Joined: 02 Dec 2004
Posts: 4
Location: zege

PostPosted: 02.12.2004 01:44    Post subject: me + css = noob :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

još uvijek sam noob, no napredujem Smile

pa me zanima dal mi vi napredniji korisnici možete pomoći u vezi sljedećih stvari:

1) pokušavam napraviti web stranicu ali bez tablica.
dakle koristim div i css. dal je to pametno, ili da se vratim tablicama ?

2) evo malo jednostavnoga koda:
Quote:
.divleft {
height:370px; position: absolute;
top: 110px;
left: 100px; width: 200px; overflow: auto; border: 1px solid #666; background-color: #ccc; padding: 8px;
}


ovaj code sam prizvao u jedan div, i sad me zanima dal mogu napraviti da taj div podijelim na 2 dijela ? i ako napravim stranicu pomoću div tagova, dal cu imati problema da ubacim tu php skriptu (primjer: cutenews) ?

hvala unaprijed Smile

_________________
eh...
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 02.12.2004 02:01    Post subject: Re: me + css = noob :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

henky wrote:

1) pokušavam napraviti web stranicu ali bez tablica.
dakle koristim div i css. dal je to pametno, ili da se vratim tablicama ?


pametno je, pozeljno je, ispravno je :)

Quote:

sad me zanima dal mogu napraviti da taj div podijelim na 2 dijela ? i ako napravim stranicu pomoću div tagova, dal cu imati problema da ubacim tu php skriptu (primjer: cutenews) ?


objasni ovo sa podjelom na 2 dijela. moze bit vise stvari, a ne da mi se sad pisat sve mogucnosti :)

ne znam kako izgleda taj cutenews ali ne bi trebao imat problema sa ubacivanjem.

p.s. ako tek pocinjes, nemoj se obeshrabrit, izgleda komplicirano ali nije, neke sitnice ce te izjebat dok ne skuzis neke fore (npr. hackove za IE), ali kasnije kad savladas ce te sve cure obozavat :)

btw, welcome na mi3 :)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kelso



Joined: 19 Jul 2004
Posts: 507
Location: Zagreb -> Zapruđe

PostPosted: 02.12.2004 02:35    Post subject: Re: me + css = noob :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
ali kasnije kad savladas ce te sve cure obozavat Smile


chevap,jel to razlog zašto si otišo u smjeru web-a? Laughing

_________________
Don't drop it!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 02.12.2004 02:40    Post subject: Re: me + css = noob :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

w!cked wrote:
chevap,jel to razlog zašto si otišo u smjeru web-a? Laughing


pa naravno Smile

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
velcro



Joined: 15 Sep 2004
Posts: 116

PostPosted: 02.12.2004 03:17    Post subject: Re: me + css = noob :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
pametno je, pozeljno je, ispravno je Smile


Ah iskreno - nisam vise bas siguran. Jel zna tko objasniti zapravo prednosti - i to prave prednosti? Ne stvari tipa - tabele nikad za to nisu zamisljene bile ili tabele su spore, itd...

Mislim da radim tableless layout samo iz inata vise - tek toliko da pokazem da mogu - mislim da cu se vratiti kombinaciji table/css-a. Ovo s cross-browser css-only oduzima previse vremena, a kad mi uzme toliko vremena vise nije isplativo. Mislim ok je za layoute gdje imas 2 jednostavna stupca i unutra pucas content, al inace za komplicirane stvar - debugging toga na IE/FF/Opera je pain in the Idea .

Mislim da bi osnovno rezanje stranice i dalje trebalo biti u tabelama - a sav content/meniji se normalno opisuju CSSom.
Back to top
View user's profile Send private message
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 02.12.2004 11:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@henky: misliš ubacit kod u news sistem? preporučam PHPnews (http://newsphp.sourceforge.net/) umjesto cute newsa. Sustav ne koristi tablice, nego XHTML + CSS, dakle ono na što ti (vjerojatno) ideš.

@che.UP: zašto se uopće zamarati sa raznim hackovima, pogotovo onima za IE? Ako nisi vidio, baš na tu temu ima zanimljiv članak - http://www.digital-web.com/articles/keep_css_simple/. Osobno, idem na jednostavnost i ako ona katastrofa IE 5.5 zajebe stvar, neću implementirat nikakav hack.

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
henky



Joined: 02 Dec 2004
Posts: 4
Location: zege

PostPosted: 02.12.2004 11:25    Post subject: Re: me + css = noob :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ che.up

hvala na odgovorima.
evo sta sam točno mislio pod onim podjeliti na 2 djela.
kao kad imaš tablicu, i podjeliš ju na 2 columna + 3 rowa (ovo je samo primjer).
dal ja istu stvar mogu da radim sa css-om, pa onda u posebne redke učitavam slike, ili moram slike ručno pozicionirati ?

inače, ne čini se css kompliciranim, naprotiv.
no oduzima previše vremena. Sad

_________________
eh...
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 02.12.2004 11:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sto se tice cute-a, neces imati nikakvih problema...
jednostavno editiras njegov template (koji je po defaultu u tablicama) da radi div-ove i to je to!

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nemogirl



Joined: 27 Oct 2004
Posts: 386
Location: istra

PostPosted: 02.12.2004 12:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kao sto je velcro napisao: Jel zna tko objasniti zapravo prednosti - i to prave prednosti?
ako vec postoji negdje na forumu tema o tome, moze link?
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 02.12.2004 16:30    Post subject: Reply with quote

nemogirl wrote:
kao sto je velcro napisao: Jel zna tko objasniti zapravo prednosti - i to prave prednosti?
ako vec postoji negdje na forumu tema o tome, moze link?


Tabele su izumljene i predodređene samo za tabular data, kao što je porast stanovništva po godinama i sl., i nisu za layout. Točka. To jedostavno treba prihvatiti.

Nadalje, manje koda, bandwidth friendly, screen reader friendly (linearno), lakše za održavanje, promijeniš samo jedan CSS file i tako redizajniraš kompletan site (uz nikakvo ili minimalno mijenjanje HTML koda), separacija dizajna od strukture, zamisli kad mijenjaš dizajn sa tablicama na puno stranica itd... Neću sad tu bezveze pisati, vrijeme bi vam bilo da sami malo naučite Wink ALA, WaSP, W3C, razni blogovi, google...

Edit: Pogledaj kako je moj kôd neat & clean! Probaj to sa tablicama. Čovječe, pa ja nemam ni jedan div! Čista semantika, h1, p, blockquote, ul, li...
Back to top
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.12.2004 18:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nemogirl wrote:
kao sto je velcro napisao: Jel zna tko objasniti zapravo prednosti - i to prave prednosti?
ako vec postoji negdje na forumu tema o tome, moze link?

Neka ti drugi daju linkove, ja ću samo reći šturo primarnu stvar koju si sigurno već morala pročitati bar sto puta: CSS je skup 'pravila' ('css rules') koja služe browseru da renderira sadržaj (u HTML-u) na ekran, print ili treće. Sadržaj, naravno, čine u većini informacije. Sad, zadaća web dizajnera je da osmisli ugodnu i sistematičnu prezentaciju tog sadržaja; neki site može imati super članke, a prikazivati ih zelenim italic Comic Sansom na crvenoj podlozi - naravno da takav sajt neće biti baš popularan. Stvar je u tome da bi sadržaj i njegova prezentacija trebale biti dvije odvojene stvari: informacija je kakva jest, neovisno o tome bila prikazana sa 20px Georgiom ili 10px Verdanom.

HTML 'table' tagovi su u specifikaciji osmišljeni kako bi se određeni podaci mogli prikazivati u tablicama, bili to slike, tekst, elementi formulara ili drugo. Po tome, nema ništa krivo da se layout, slice-anje i spajanje slika, i slično radi tablicama. No, radivši to, ljudi zaborave na smisao tablica, tagova koje koriste i prezentacije koje rade. Kako, naprimjer, mnogi ljudi još 'zlouporabljuju' BLOCKQUOTE element samo da povećaju margine, tako većina na neki način čini isto zlouporabljanje sa tablicama jer rezultat koji iz toga ispada čini da je smisao sadržaja ovisan o prezentaciji na ekranu, što je jako pogrešno. Posljedica toga je nestrukturirani, nesistematičan i nečitak html koji možda i izgleda dobro na ekranu, ali i pokvareno jaje izvana izgleda isto kao svježe. O pristupačnosti (accessibility) takvog sajta da i ne pričamo: nikakva je. Slijep čovjek ne može doći do informacije jer je neki pametnjaković uništio sadržaj prezentacijom, što je samo po sebi apsurd kad to sagledate.

CSS nije 'prednost' pred tablicama. CSS je pravi način (THE way): lagan, sistematičan, odvojen od sadržaja i veoma zahvalan jednom kad ga se koristi. CSS omogućava da HTML bude savršeno čist, strukturiran i pristupačan svima, omogućava da stranica ima drugačija css pravila za različite medije. CSS-om se mogu raditi najrazličitiji 'mouseover' efekti za navigaciju i drugo, za što su prije ljudi pisali besmisleno duge JavaScripte; može se u tri sekunde napraviti layout i u isto toliko promijeniti isti (kad za to nastane potreba)... može se svašta, a za svo to vrijeme HTML ostaje fino strukturiran, validan i čist.

Neke stvari se ne mogu ostvariti čistim CSS-om, primjer za to su sajtovi sa jako puno sadržaja (3 column layout portali i dr.). Tada su tablice nužne, ali i poželjne (zamislite prikaz foruma bez tablica - nemoguće). Za jednostavnije, elegantne stranice, zašto ne koristiti CSS? Istina da browseri imaju bugove, ali to nije razlog da čovjek ne piše CSS nego sve radi tablicama i zakomplicira si život. Ja sam, naravno, učivši HTML radio tablice, a počeo sam pisati CSS layouts kad sam prvi put vidio Bluerobot... Sada tablice koristim samo za tabular data, a kad ponekad slučajno pomislim da bi se neki layout mogao lakše napraviti tablicama, odem na Zen Garden da se opametim i opet iz početka uvjerim u moć CSS-a.

Tko hoće čitati, "A List Apart" je THE site sa člancima koji web developere usmjeravaju na pravi put, a ovdje je jedan osbjektivni članak o usporedbi CSS i table layouta by Andy Budd:
http://www.andybudd.com/archives/2004/05/an_objective_look_at_table_based_vs_css_based_design/index.php

Za kraj tvrdim da je glupo da netko ne koristi CSS zbog toga što par browsera ima bugove. Radite za Firefox, a ako se baš sve raspada u IE ostavite tako (naravno, ako nije za klijenta)... Kad ne bi bilo toliko CSS hackova svuda ljudi bi shvatili mane svog browsera i probali neki drugi - na žalost, ljudi ih nemaju gdje vidjeti jer se pazi da se prikriju.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 02.12.2004 20:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

Za kraj tvrdim da je glupo da netko ne koristi CSS zbog toga što par browsera ima bugove. Radite za Firefox, a ako se baš sve raspada u IE ostavite tako (naravno, ako nije za klijenta)... Kad ne bi bilo toliko CSS hackova svuda ljudi bi shvatili mane svog browsera i probali neki drugi - na žalost, ljudi ih nemaju gdje vidjeti jer se pazi da se prikriju.



super....znači kad mi klijent pogleda super "čisti" html bez tablica kak mi se raspada pred očima i pošalje me u 3 pičke materine jer je to platio xxxxx kuna, ja bi trebao biti ponosan kaj sam se držao "THE RIGHT WAYA"?
možda u SF filmu, kod mene sigurno ne.....dok god ima šanse da mi zbog bugova propadne 5,10 ili 20 tisuća kuna, živo mi se jebe kolko je HTML "čist"......ne živim od čistoće HTMLa nego od para koje mi daje za ono kaj napravim.....

možda neko ima vremena proučavat svaki jebeni hack da bi nekaj radilo u svim browserima, ali ja nemam i kaj da sad radim?

istina...koristim CSS sve više, ali čisto sumnjam da ću odustat od layouta s tabelama jer znam da mi se neće raspast tamo di je najbitnije... PRED KLIJENTOM.....
kaj da idem babi vračari pa da mi ona kaže koji browser klijent koristi?
ili možda piše u horoskopu?.....

CSS je super za sređivanje teksta, on-mouse efekte i slično...čak i dio layouta počinjem radit u CSSu (više iz znatiželje i za sebe), ali kad mi je 10000 kuna + PDV u pitanju jako brzo zaboravim prednosti i napravim ono kaj znam da MORA radit kad predam rad......




EDIT :: skužio sam da si spomenuo klijenta....ooooops..... Embarassed

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 02.12.2004 20:36    Post subject: Reply with quote

Sulien wrote:

Neke stvari se ne mogu ostvariti čistim CSS-om, primjer za to su sajtovi sa jako puno sadržaja (3 column layout portali i dr.). Tada su tablice nužne, ali i poželjne (zamislite prikaz foruma bez tablica - nemoguće)...


Pričaš gluposti.
Back to top
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 02.12.2004 21:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
Sulien wrote:

Neke stvari se ne mogu ostvariti čistim CSS-om, primjer za to su sajtovi sa jako puno sadržaja (3 column layout portali i dr.). Tada su tablice nužne, ali i poželjne (zamislite prikaz foruma bez tablica - nemoguće)...


Pričaš gluposti.


3 column se ne može css-om? otkad to? Smile Confused

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2004 00:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

red wrote:
sime wrote:
Sulien wrote:

Neke stvari se ne mogu ostvariti čistim CSS-om, primjer za to su sajtovi sa jako puno sadržaja (3 column layout portali i dr.). Tada su tablice nužne, ali i poželjne (zamislite prikaz foruma bez tablica - nemoguće)...

Pričaš gluposti.

3 column se ne može css-om? otkad to? Smile Confused

Može se 3-column, može se i 100-column ako je netko manijak, ali i sadržaj ide u to, kvragu. GOMILA sadržaja, njuza, anketa, sličica, linkova... to je već sve skupa toliko tablica da nema nikakvog smisla layout ostvariti css-om. Spomenuo sam PORTALE, otvorite si iskon ili index ili bilo što drugo i vidjet ćete da layout nije rađen css-om. Zašto? Pa, probajte Smile

@silence: U članku koji je linkao Red u ovom topicu čovjek piše kako je umijeće css-a danas umijeće hackova i kako je to krivo, ja se slažem s time. Ako nije za klijenta, neka se raspada. Web dizajner je dužan napraviti dobru prezentaciju za user agente (UA), ali i UA su dužni prikazati to na ekranu kako se spada - po specifikaciji. Ako netko mazohističan želi koristiti Netscape 4, neka koristi, ali neka ne očekuje da će se web prilagođavati njemu i njegovim istomišljenim kolegama. Danas se sve više i više web prilagođava tome da prekrije mane raznih user agenta, pogotovo IE, kojeg koristi više od 90% ljudi - zar se na to svodi dizajn, zar je to umijeće?

Analogija -- Zamislite da za klijenta radite print dizajn za plakat koji će visjeti posvuda. Sad, klijent će to dati u neku pretjerano popularnu tiskaru za koju znate da je tako loša da isprinta neke boje krivo... zar ste vi, kao dizajneri, dužni koristiti na tim mjestima KRIVE boje tako da, kad bi to prošlo kroz tisak, ispalo kako ste htjeli, ili ćete klijentu savjetovati neku normalnu tiskaru a ovu prvu ostaviti da razmisli malo nad svojom lošom uslugom?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 03.12.2004 01:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gle...ja bi mu dao da tiska di oce...a i sam znas da 99% ne bi primjetilo sfusane boje...tak ni moju staru(koja si btw u biljeznicu zapisuje kak se spaja na net) ne zanima ni sta je firefox..ni sta je css..ni sta ja DOM...a takvih je usera 90%...i ako nadjes klijenta koji zeli popusiti 90% populacije da bi imao stranicu u css-u koja perfektno radi u firefoxu...ali ti ne zelis primjeniti hackove...pa se raspada u MSIE-u...svaka cast...al ne budes...prema tome EOD...i inace...ja sam jako veliki pobornik W3C standarda...ali mislim da je jos uvijek mozda malo prerano da udju na velika vrata...jebiga MSIE 6 je star 4 jare...al i dalje je najrasireniji browser...i to je to...ja idem primarno za userima...a onda za standardima....j

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 03.12.2004 01:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

@silence: U članku koji je linkao Red u ovom topicu čovjek piše kako je umijeće css-a danas umijeće hackova i kako je to krivo, ja se slažem s time. Ako nije za klijenta, neka se raspada. Web dizajner je dužan napraviti dobru prezentaciju za user agente (UA), ali i UA su dužni prikazati to na ekranu kako se spada - po specifikaciji. Ako netko mazohističan želi koristiti Netscape 4, neka koristi, ali neka ne očekuje da će se web prilagođavati njemu i njegovim istomišljenim kolegama. Danas se sve više i više web prilagođava tome da prekrije mane raznih user agenta, pogotovo IE, kojeg koristi više od 90% ljudi - zar se na to svodi dizajn, zar je to umijeće?

Analogija -- Zamislite da za klijenta radite print dizajn za plakat koji će visjeti posvuda. Sad, klijent će to dati u neku pretjerano popularnu tiskaru za koju znate da je tako loša da isprinta neke boje krivo... zar ste vi, kao dizajneri, dužni koristiti na tim mjestima KRIVE boje tako da, kad bi to prošlo kroz tisak, ispalo kako ste htjeli, ili ćete klijentu savjetovati neku normalnu tiskaru a ovu prvu ostaviti da razmisli malo nad svojom lošom uslugom?


ako klijent hoće BAŠ tu tiskaru, .jebe mi se, njegov problem, ne moj, ja sam mu dao najbolje (ili moj dizajner) kaj smo mogli......

koristim CSS kolko ga znam i kolko mogu, ali da ću sad potrošit dan-dva da nađem hack za IE a mogu to riješit na jednostavniji način?????...pa nisam lud.....
to je moje vrijeme, možda bi rađe ležo u krevetu i slušo muziku nego tražip hackove za IE.

kaj se tiče većine usera, ja sa sobom nosim CD na kojem je između ostalog i FF.
i sve im ljepo objasnim i o rupama i o spywareu i svemu.....neki ga čak i instaliraju....
dva dana kasnije to zovu da im komp sporo radi....odeš, pogledaš, vidiš da je IE u igri opet jer "pa to je za internet".....i kaj im reći? da su debili? i zakaj da ja recimo guglam satima za neki hack za tog debila koji mi NEĆE platit to vrijeme, koji će mi dati JEDNAKO novaca pa bio web i u frejmovima Rolling Eyes

mene je recimo živciralo kaj se na jednom webu nakaj pomicalo za jedan pixel i to samo u određenim verzijama IE (nije čak ni CSS u pitanju bio).....kad mi se dalo, za moj gušt, išo sam to sredit, ali to je bilo 8 mjeseci NAKON primopredaje weba......
tad mi se dalo.....tad sam imo vremena...pa sam napravio......

ali da ću ić pisat sve u CSSu radi "ljepote koda"...nema šanse, ionako mi je 90% prodanih webova s CMSom...koji se bazira na onome kaj sam napisao prije godinu i pol, kad sam CSS koristio jedino da mi linkovi drugačije izgledaju nego po difoltu.... Laughing

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 03.12.2004 14:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Može se 3-column, može se i 100-column ako je netko manijak, ali i sadržaj ide u to, kvragu. GOMILA sadržaja, njuza, anketa, sličica, linkova... to je već sve skupa toliko tablica da nema nikakvog smisla layout ostvariti css-om. Spomenuo sam PORTALE, otvorite si iskon ili index ili bilo što drugo i vidjet ćete da layout nije rađen css-om. Zašto? Pa, probajte Smile

Probali mi i može se Wink

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 03.12.2004 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

marac wrote:
Probali mi i može se Wink


Cool

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 03.12.2004 16:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Oho, Marac i kompanija nešto spremaju Smile Woohoo!

Davno još su probali re-dizajnirati Yahoo! Weather sa CSS-om (to je bilo u nekom članku na ALA, me thinks) i uspjeli su bez većih poteškoća. Novi re-dizajn sveo bi se na novi style sheet i nove slike, dakle mnogo, mnogo manje posla, to je svima vjerujem jasno.

Silence spominje "ljepotu" koda... Pa ne radi se samo o ljepoti, iako je kod, naravno, pregledniji i čišći, radi se o ispravnosti, nije li tako? Ko se hoće zakapati u desetke ugniježđenih tablica, neka izvoli, ali ako zna da isto može postići sa nekoliko DIV-ova, ne znam zašto bi izbor pao na tablice? Koga briga, velite? Pa nas, koji radimo sajtove! Raspada se pred klijentom? Testiraj, eto, ima i privremenih rješenja u obliku raznih hackova...

Nadam se samo da će se kroz par godina ovih devedesetak posto prebaciti na standards-compliant IE, sa 6.0 i 5.5. Onda nećemo voditi ovakve rasprave, a svi će biti na XHTML + CSS.

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nemogirl



Joined: 27 Oct 2004
Posts: 386
Location: istra

PostPosted: 03.12.2004 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I agree with silence Applause
Back to top
View user's profile Send private message
zweistein



Joined: 14 Nov 2004
Posts: 57
Location: Pula, HR

PostPosted: 03.12.2004 17:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prije koju godinu, dok sam bio još aktivan na SitePoint Forumu, ekipa je redizajnirala (just for fun) Yahoo! homepage u čistom CSS-u. Ne moram ni spominjati da je težina sitea pala za nekoliko puta, čistoću koda, itd... Dakle, portaloidne siteove je moguće napraviti u CSS-u.

Mislim da je ovdje najviše kriv Microsoft sa svojim IE-om koji se jednostavno odbija prilagoditi standardima i postavlja neke svoje... Nije ni Mozilla savršena, ali puno (i to puno) bolje poštuje standarde od IE-a. Spomenimo samo trivijalni "border: 1px dotted" problem u IE-u koji gornju definiciju uredno prikazuje kao da ste napisali "border: 1px dashed"... Naravno, nakon toga ne preostaje ništa drugo nego koristiti blesavi par-piksela-GIF sa crvenom točkicom i popuniti jedan layer / TD / whatever s time...

_________________
The only laws of matter are those our mind must fabricate,
and the only laws of mind are fabricated by matter.
-- James C. Maxwell
Indiscipline - hrvatski site posvećen King Crimsonu!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2004 18:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zweistein wrote:
Prije koju godinu, dok sam bio još aktivan na SitePoint Forumu, ekipa je redizajnirala (just for fun) Yahoo! homepage u čistom CSS-u. Ne moram ni spominjati da je težina sitea pala za nekoliko puta, čistoću koda, itd... Dakle, portaloidne siteove je moguće napraviti u CSS-u.

Ja nisam tvrdio da nije moguće (k vragu, pa SVE je moguće na ovom svijetu) nego sam rekao da css layout ipak NIJE za neke stvari... portale sam naveo kao primjer sajtova koji su toliko tablični po izgledu da ih nema smisla raditi bez tablica. Kad sam rekao "probajte..." nisam mislio da vidite kako nećete uspjeti, već da vidite kako nema smisla raditi BEZ tablica u markupu nešto što je izgledom ionako kao velika tablica.

Gees Rolling Eyes Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 03.12.2004 18:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

red wrote:

Silence spominje "ljepotu" koda... Pa ne radi se samo o ljepoti, iako je kod, naravno, pregledniji i čišći, radi se o ispravnosti, nije li tako? Ko se hoće zakapati u desetke ugniježđenih tablica, neka izvoli, ali ako zna da isto može postići sa nekoliko DIV-ova, ne znam zašto bi izbor pao na tablice? Koga briga, velite? Pa nas, koji radimo sajtove! Raspada se pred klijentom? Testiraj, eto, ima i privremenih rješenja u obliku raznih hackova...
.


jedna od stvari koja je kod nas na snazi zadnjih mjesec-dva je da se navigacija radi SAMI I ISKLJUČIVO u CSS (osim par manjih eventualnih gifova, dok ne dođe tutorial kako napravit zastavice koristeći samo CSS)

prelazimo na CSS maksimalno kolko možemo, ALI kao što sam reko, neću provodit sate tražeći neki hack da mi se sve ne raspadne na prezentaciji pred klijnetom zato kaj M$ ne poštuje standarde.....

pripremam novi CMS, radit ću ga skoro pa od nule (neke stvari trenutno rade sasvim ok, pa nema potrebe njih mjenjat) i sigurno da će prikaz opet ići za tim da bude manje tablica a više CSSa.
ALI, pogotovo na takvom projektu SVE gdje su potrebni hackovi _OTPADA_.

ako imam pripremljen CMS (da ne moram radit iste stvari 100 puta) onda očekujem da mi OLAKŠA posao, a ne da mi oteža.....

meni je idiotski a u CSS navigaciju moram dodat jedan transparentni gif 1x1 (i to samo na jednom mjestu) da mi IE reagira na prelazak miša preko cijelog područja linka (tekst+background), dok FF najnormalnije reagira čim pointer dođe tamo.....
kolko sam živaca potrošio na to neću opisivati i kolko puta je miš letio do zida također....

ZBOG TOGA nema šanse da idem sve radit u CSSu.....koliko god je moguće, prebacujemo se, jer je daleko lakše napravit navigaciju s roll overom u CSSu nego gif po gif i JS ko prije.....

eto....nadam se da sam ovaj put bio jasniji nego do sada....

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 04.12.2004 14:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najlakse je bitchat.

Najbitnija stvar kod prelaska na css je promjena razmisljanja. Iz korjena. I zato predstavlja toliki problem (onima koji na to nisu spremni).

CSS je u razvoju. Zamisljen i stvoren bas zbog separacije strukture od prezentacije, odnosno, html-a (strukture) od dizajna / layouta (prezentacije). Da je kojim slucajem css u svom sadasnjem obliku bio definiran i standardiziran u vrijeme ranijih verzija html-a, nikome ne bi padalo na pamet (vjerojatno) koristiti tablice za layout, jer bi od pocetka bili nauceni pravom pristupu problemu.

Paralela: recimo zene nisu imale pravo glasa - onda su se izborile za njega - i danas je to normalna stvar - i danas ima ljudi koji se protive pravima zena, medjutim u manjini su i smatra ih se zaostalima... Pametnom dosta. (paralela se moze naci hrpetina, nemojte se hvatat na ovu, prva mi pala na pamet)

To sto browser x ne podrzava nesto, nije razlog da pojedinac ne nauci ispravan nacin kako se to nesto radi. Tek kad zna sve (ili veliku vecinu) nacine/a na koje se nesto moze izvesti, moze svjesno donjeti odluku koji ce nacin odabrati i stajati iza te odluke.

Da zavrsim, nitko ne tvrdi da treba siteove raditi bez tablica. Radite ih kako mislite da vam je lakse i kako znate. No, prihvatite da je web medij u razvoju, i daleko je od savrsenog. Takodjer, prihvatite da kako se on razvija, ako zelite biti u toku, morati cete se i sami razvijati s njim. I prihvatite da tablice ne sluze (niti su zamisljene) za layout. Ali se mogu koristiti. Ako bas moraju. Stare navike tesko se mijenjaju, ali to ne znaci nuzno da je to ispravan nacin.

P.S.
@silence: IMO, cms ne bi *tebi* trebao olaksati stvar i izradu sitea, nego bi trebao vlasniku sitea (ako se radi o site cms-u) olaksati management, tj. odrzavanje, nadogradjivanje, modifikacije i sl. Takodjer, glede navigacije i 1x1 pixela - display: block ti je prijatelj, ali ne u smislu da ce jedan property rijesiti sve tvoje probleme - nece - dok god ne shvatis sto znaci display: block i kako browser dozivljava block elemente, a kako inline...

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group