Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
font za vizitke --> photoshop & illustrator

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
perko



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 16
Location: here

PostPosted: 19.12.2004 00:11    Post subject: font za vizitke --> photoshop & illustrator Add user to your forum ignore list Reply with quote

Poz!
evo ovako stvari stoje ... stvar je da triban napravit vizitku. Posto Photoshop poznajen najbolje odlucio san u njemu napravit...
stvar je da san prvi put radio nesto za tisak i nisan ima pojma o dimenzijama pa san je radio na dimenzijama 9x5cm na 72px. i ispala je ovakva:
-->
tek kad se isprintala shvatio san da su slova prevelika i ruzna do boli...
e sad cilj mi je dobit ovakva slova:

znaci sitna slova cistog izgleda.
E sad stvar je da kad iden na manja slova od ovih gornjih slova mi se zamucuju, pokusao san razne kombinacije ali kvaliteta nije prihvatljiva. Onda san saznao da triba povecat rezoluciju na nekih 300dpi stavit na CMYK (jebiga Very Happy ) i sastavio ovu ispod.

Kad je smanjin na stvarnu velicinu slova gube kvalitetu sto neznan jeli to OK ...
uglavnom cuo za vektorska slova i vele ljudi napravi slike u photoshopu a slova u illustratoru. Pokusao san importat sliku pozadine u Illustrator i ovaj plavi trokut mi je nazubljen pa me zanima zasto, triba li tako bit i moze li se ispravit (pixselaza je 300dpi)... pokusa san napravit sve nanovo u illustratoru ali nije to to neman slobode ko u photoshopu.
Mene zanima .. vidite na cemu san i sta hocu postic ... hocu napravit vizitku u photoshopu. Kojom rezolucijom pocet, kako napravit citljvi sitni tekst i kako zavrsit.Najjednostavnije bi mi bilo kad bi u photoshopu moga namistit da mi slova budu sitna i bistra. Ali posto nemoze (ako nemoze) onda koji bi bio nacin da to ispadne kako triba. Ako treban prebacivat u illustrator kako da mi ona slika (pozadina, gradient, rub, linje, kvadratic, kruzic) budu bistri tamo jer mi se zblekaju? Moze li se importat u photoshop vec napraavljeni vektorski tekst pa da iden obrnutim redosljedom i zajeben vektore ili sta ti ja znan?
e da i jos ... kako se u illustratoru slova pretvaraju u krivulje?
TNX!
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 19.12.2004 00:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa gotovo da si na dobrom putu. Prokomentirajmo posljednji primjer koji si insertnuo:

SVE elemente osim ove tuš kabine mogao si nacrtati u illustratoru, uključujući i tekst koji će doći na vizitku. U illustratoru otvori novi file željenih dimenzija artboarda, odaberi CMYK i kreni. Ovisno na kakav način ćeš tiskati vizitke tako ćeš i pripremati file (recimo da ćeš trebati raditi napuste). Nacrtaj sve elemente, ali tako da izlaze iz gabarita filea po, recimo, 3 mm sa svake strane (to ćeš napraviti u slučaju plave pozadine i plavog kruga ispod tuš kabine). Ukratko, ako će ti dimenzije vizitke biti, recimo, 85 x 50 mm tvoja plava pozadina mora biti dimenzija 91 mm x 56 mm, a krug neka ti slobodno viri van koliko viri. Zatim preko čitave šprance nacrtaj pravokutnik dimenzija vizitke (85 mm x 50 mm) alignaj ga u centar artboarda po visini i širini i napravi od njega cropmarkove (selektiraj ga > object > crop area > make). Dobio si crop markove po kojima će se vizitka rezati.

Veličinu i čitkost teksta koju si odradio uvijek možeš okvirno provjeriti testnim isprintom.

Ostaje nam još tuš kabina. Nju ćeš pripremiti u Photoshopu. Provjeri je li ti file odgovarajućih dimenzija i rezolucije za tisak/CMYK. Odredi koje bi trebale biti print size dimenzije tuš kabine na vizitki. Cropni tuš kabinu sa pozadine (ako već nije) i ostavi je na transparentnoj pozadini ili isključi sve eventualne layere ispod nje. Resizaj je na željene dimenzije i sejvni file.

Otvori spremljeni PSD file tuš kabine iz Illustratora. Otvoriti će ti se dialog box "photoshop import options". Chekiraj prvu ponuđenu opciju "convert Photoshop layers to objects....".
Kopiraj transparentnu tuš kabinu u svoju vizitku. I to bi (okvirno) bilo to. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 19.12.2004 00:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
pokusa san napravit sve nanovo u illustratoru ali nije to to neman slobode ko u photoshopu.


Sjedni malo, pročačkaj po illustratoru i mislit ćeš drugačije. Uostalom, vizitke nisu tiskovine na kojima ćeš koristiti filtere, bevel embosove, lens flare i ostale "blagodati" koje Photoshop nudi (većinu navedenih, ako je baš nužno, možeš izvesti i u Illustratoru)
Back to top
View user's profile Send private message
perko



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 16
Location: here

PostPosted: 19.12.2004 05:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo da san si malo truda i pokusa san sastavit istu vizitku u illustratoru prema tvom tekstu i uspio san: =| SLIKA |=
par pitanja:
Ovaj tekst kad ide na ispis treba ga pritvorit u te krivulje, na koji nacin (jeli rasterize)?
Zasto je ovako slab izbor CMYK boja kod illustratora sve su neke mrtve i bez svjezine za razliko od photoshopa koji je nesto zivlji?
U kojem formatu se salje na ispis?
Sto se tice testnog printanja u tome i je zajeb jer iman iglicni pa neman di isprobavat...
Zahvaljujem na pomoci, objasnjenu i svemu.
Poz! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 19.12.2004 13:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

perko wrote:
Evo da san si malo truda i pokusa san sastavit istu vizitku u illustratoru prema tvom tekstu i uspio san: =| SLIKA |=
par pitanja:
Ovaj tekst kad ide na ispis treba ga pritvorit u te krivulje, na koji nacin (jeli rasterize)?
Zasto je ovako slab izbor CMYK boja kod illustratora sve su neke mrtve i bez svjezine za razliko od photoshopa koji je nesto zivlji?
U kojem formatu se salje na ispis?
Sto se tice testnog printanja u tome i je zajeb jer iman iglicni pa neman di isprobavat...
Zahvaljujem na pomoci, objasnjenu i svemu.
Poz! Wink


Svaka čast! Smile Ajmo sad rješiti preostale probleme:

- Ako ćeš predavati "otvoreni file" npr .AI format nećeš trebati prebacivati tekstove u krivulje, ali onda je pametno priložiti sve fontove koje si koristio.

- Ako pak želiš pretvoriti tekst u krivulje, selektiraj blok teksta u Illustratoru (samo klikni na njega, ne selektiraj tekst) i na desni klik miša imaš opciju "create outlines". To je to Smile

- Što se pak boja tiče: za početak u Illustratoru provjeri u kojem si Document color mode-u (file > document color mode > pa chekiraj CMYK).

- Ako to nije pomoglo onda je vrlo vjerojatno problem u nepodešenim color profilima u Photoshopu i Illustratoru:

- otvori Photoshop > Edit > Color settings i provjeri postavke (odličan tutorial o tome imaš ovdje na MI3-u pod tutorijalima). Za početak tebi će biti dovoljno da kao working RGB postaviš profil svog monitora, CMYK stavi na Euroscale Coated v2, Gray i Spot neka ti ima vrijednost Dot gaina 15%. Pod Color management policies nemoj ništa dirati, a kada uključiš advanced options, ostavi chekirano samo "Use black point compensation". To bi okvirno bilo to što se podešavanja profila u Photoshopu tiče (u tvom konkretnom slučaju).

Zatim otvori Illustrator i u njemu Edit > Color Settings > odaberi custom i podesi iste postavke kao u Photoshopu.

To bi trebalo rješiti tvoj problem sa bojom u Photoshopu i Illustratoru.
Back to top
View user's profile Send private message
perko



Joined: 18 Dec 2004
Posts: 16
Location: here

PostPosted: 19.12.2004 22:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma legenda si ... boje odlicne, tekst savrsen, nemoze nego tako... sad je sve sredjeno. Jos jednom BIG hvala Smile
Nego koja mi je druga alternativa *.ai-a, jeli OK na tisak slati u PDF-u, ostavio san onih 3mm bleeda?
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 20.12.2004 00:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

perko wrote:
ma legenda si ... boje odlicne, tekst savrsen, nemoze nego tako... sad je sve sredjeno. Jos jednom BIG hvala Smile
Nego koja mi je druga alternativa *.ai-a, jeli OK na tisak slati u PDF-u, ostavio san onih 3mm bleeda?


Što se same pripreme tiče i formata koji slati u tisak najbolje je kontaktirati tiskaru koja će otisnuti dotične i pitati ih što im odgovara. Između ostalog, i sa PDF-om ne bi trebalo biti nikakvih problema.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group