Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Olympus E-1 vs. entry-level dSLR's

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 20.02.2005 17:32    Post subject: Olympus E-1 vs. entry-level dSLR's Add user to your forum ignore list Reply with quote

Razmišljam o kupnji novog fotića(Fujijev F602zoom je krepo'), pa si sve nešto mislim da je vrijeme da pređem na dSLR. Glavno pitanje je dali kupiti stariji dSLR više klase (na akciji) ili pričekati još koji mjesec da izađe canon 350d ili uzeti nikona d70? Ovako ja gledam na stvari:

Olympus E-1
za:
viša klasa, odlična kvaliteta fotki, izuzetno dobra građa(tenk), funkcije
protiv:
CCD senzor pravi osjetno više buke(noise) naspram CMOS-a, trenutno nema nasljednika pa nije sigurno ulaganje u objektive za budućnost?, samo 5 megapixela, starost

Canon EOS 350d
za:
puno novih tehnologija)uključujući digicII imaging processor), 8 megapixela, puno poboljšanja u odnosu na 300d, gotovo instantan power-up, CMOS senzor(manje noise-a), veliki spektar objektiva i kompitabilnost sa starim EF objektivima, canon ima veliku gamu dSLR-a pa se isplati ulaganje u objektive
protiv:
još nije iscrpno testiran pa se ne znaju negatine strane/greške, ograničene mogućnosti naspram E-1, slabija građa(plastika)

Nikon D70 nisam pobliže proučavao, pa ne znam točno prednosti i mane u odnosu na gore navedenu dvojicu.

Samo još trebam naglasiti da nemam određeno usko područje interesa u fotografiji, volim fotografirati sve, počevši od makro fotografije, arhitekture, pejsaža, životinja itd..., a počela su me smetati ograničenja fuji-a.
Također, kao i kod većine studenata, novac je problem, a to znači da bi zadnje novce spiskao na fotić sa objektivom u kitu(ili nekom malo boljom sigmom ako je riječ o canonu) te kasnije nadograđivao ovisno o financijama. Sada pokojni Fuji mi se financijski skoro pa isplatio, pa računam da ću sa dSLR-om također zaraditi koju kunu.

Uglavnom, potreban mi je savjet iskusnijih fotografa Confused

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 21.02.2005 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ja sam od nedavno vlasnik Nikona D70, pa mogu nešto reći o tome s obzirom da sam se nedavno bavio istim pitanjem.
Par stvari koje sam ja uzeo kao relevantne.

Oly E1 po akcijskoj cjeni od 7000 i nešto, vjerojatno najbolja ponuda, ali navodno manji izbor objektiva za kasniju nadogradnju, a kladim se da ćeš vrlo brzo htjet kupit još koji. I nema ugrađeni Flash.

O 350 d neznam ništa

Nikon D70 vs Canon 300d koliko sam uspio shvatiti daju podjednaku kvalitetu slike, jedan je bolji u jednom, a drugi u nečem drugom, razlika je više stvar ukusa. Najveći nedostatak Nikona je najmanji ISO 200.
S obzirom na kvalitetu fotića to se može nekako oprostiti.
D70 prema mnogim recenzijama u potpunosti opravdava razliku u cijeni.
Ima velik broj mogućnosti i podešenja.
Recimo Flash Sync 1/500 Kicks Ass.
Zatim ako nabaviš novi nikonov flash SB-600 ili SB-800 imaš neke ful napredne funkcije + bežičnu povezanost sa fotićem. Npr: staviš flash sa strane i dobiješ zanimljive sjene.

ne propusti ovaj mi3 topic
http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=3249
ovo možda znaš
http://www.dpreview.com/reviews/
a ovo isto ne smiješ propustit
http://www.kenrockwell.com/nikon/d70.htm

Evo tolko od mene
sretno Wink
Back to top
View user's profile Send private message
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 22.02.2005 01:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala na pomoći, ali mislim da ću ipak uzeti olympusa. Ipak, takva prilika se ne propušta, osobito nakon što sam se uvjerio da sigma ima objektive za E-1, pa ću za mjesec-dva do. bratića u njemačku i vjerojatno se vratiti sa sigminim 55-200 objektivom(i tako ću imati pokriven spektar od 28-400 mm ako gledamo 35mm ekvivalent) i nekim flešem (FL-50 je preskup, ali imam informacije da oly radi vrlo dobro i sa FL-36).

Uglavnom, moja odluka se bazira na kvaliteti i mogućnostima olympusa(u cijelost za klasu-dvije bolji dSLR i od nikona i od canona), a i fotke su vrlo dobre do ISO400. Što se tiče rezolucije, 5 megapixela olympusove kvalitete mi je čisto dovoljno za kvalitetan upscaling i do 300%. A tu je i pitanje boljeg 'depth of fielda' koji oly ima.

Uglavnom, znam da bi se grizao dugo vremena kada bi propustio ovakvu priliku. Novi canon 350D izgleda primamljivo na papiru, ali baš i nisam siguran da će stvari biti toliko sjajne u stvarnosti...

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 22.02.2005 01:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

-juxa- wrote:
Novi canon 350D izgleda primamljivo na papiru, ali baš i nisam siguran da će stvari biti toliko sjajne u stvarnosti...


Ak ti nije hitno pricekaj pa vidi... nema smisla da si ogranicavas izbore bez veze pa poslije mozda pozalis...
(ako nije hitno naravno)
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 22.02.2005 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

s vremenom ćeš shvatit da je iskoristivost fotki na visokim ISO najvrijednija...
(jerbo sumnjam daš na 7000 kn tijelo šarafiti objektive sa f 2 ili 2.8 very much...

sve su to ok aparati za ostalo...ipak ako ti je macro bitan, canon i donekle nikon imaju puno bolji izbor specijaliziranih objektiva ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 22.02.2005 16:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
s vremenom ćeš shvatit da je iskoristivost fotki na visokim ISO najvrijednija...
(jerbo sumnjam daš na 7000 kn tijelo šarafiti objektive sa f 2 ili 2.8 very much...


Za 7500 kunica dobijem E-1 sa više nego dobrim 14-54 objektivom koji ima f 2.8 kod širokog kuta i koji vrijedi više nego canonov kit objektiv. K tome, za dobre rezultate sa canonovim dSLR fotićima treba imati stakla sa oznakom L, a ta su skupa ko sam vrag

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 22.02.2005 17:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

-juxa- wrote:
grzzi wrote:
s vremenom ćeš shvatit da je iskoristivost fotki na visokim ISO najvrijednija...
(jerbo sumnjam daš na 7000 kn tijelo šarafiti objektive sa f 2 ili 2.8 very much...


Za 7500 kunica dobijem E-1 sa više nego dobrim 14-54 objektivom koji ima f 2.8 kod širokog kuta i koji vrijedi više nego canonov kit objektiv. K tome, za dobre rezultate sa canonovim dSLR fotićima treba imati stakla sa oznakom L, a ta su skupa ko sam vrag


I govorim da su sve to dobri aparati (2.8 na blagi široki je ok, al češće će ti trebat manji f na tele endu...)

taj objektiv je bolji od (bar po karakteristikama na papiru) kita za Canon, al Canon to sve popravlja na manjem šumu na većem ISO, čini mi se da je Oly tu malo prikraćen, dok mu priznam bolju izradu tijela...treba vidit kakav je D350. Nadam se samo da E1 nije spor kao što su bili E10 i E20...to je bilo za pošiziti...

e i vidi koliko ti je stvarno bitan macro i koje su ti opcije na Oly sistemu (ako se za njega na kraju odlučiš) Ja imam 100 macro 2.8 USM za Canona i objek/tiv je zakon za macro, a imaš i opciju sa 50, 60, 180 mm (extenderi itd), kao i super macro za peterostruka povećanja (nadam se kupit jednom...)...vidi
http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Macro_Lenses/index.asp?ComponentID=25203&SourcePageID=26112#2

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 22.02.2005 19:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
s vremenom ćeš shvatit da je iskoristivost fotki na visokim ISO najvrijednija...
(jerbo sumnjam daš na 7000 kn tijelo šarafiti objektive sa f 2 ili 2.8 very much...


Meni je trenutno našerafljen Zuiko 50 mm f/1.4.

E1 je odlična kupnja. Ne mogu tvrditi da je najbolja, budući da nisam upoznat s konkurencijom u istom cjenovnom rangu. Naravno da bismo svi htjeli imati Canona 20D ili 1Ds Mark 2, ali oni su jednostavno preskupi.

Nedostupnost objektiva za E-system totalno je nevažeći argument protiv kupovine. Upravo su najavljena još tri nova objektiva, FANTASTIČNIH karakteristika, a i od Olympusa se badave može dobiti FourThirds-OM adapter te sa na ejedana mogu šerafiti bilo koji OM objektivi. Ja sam svoju pedeseticu pronašao i kupio na ebayu, i to poprilično jeftino (objektiv, poštarina i dadžbine za WU money transfer u totalu ravno 700 kn).

Šum kod Kodakovog CCDa na E1 je definitvno najveća boljka, ali nije i nesavladiva prepreka. NoiseNinja ili NeatImage na high ISO fotkama rade doslovno čuda.
Ima E1 Još nekoliko realnih downsideova, ali ništa što bi zagorčavalo život. Prvi je autofokus u mraku (muči se već u polumraku) a drugi veličina RAW fileova (svaka fotka ima preko 10MB, za razliku od canonovih npr. 6-8 MB i to uz veću rezoluciju).
No, AF se popravlja svakom revizijom firmwarea, i moram priznati da veseli vidjeti kako se proizvođač brine za nadogradnju aparata.

U biti ne znam što bih još pisao, E1 imam i koristim jedno 4 mjeseca i stvarno sam prezadovoljan. Ako netko ima konkretna pitanja, drage volje ću probati odgovoriti što je objektivnije moguće.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 24.02.2005 01:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uglavnom, sutra odlazim po E-1. Vagao sam do zadnjeg trenutka, ali na kraju je ipak kvaliteta prevagnula. Također je prevagnuo i zuiko 14-54 objektiv u paketu, koji samostalno košta (pazi sad ovo) 500 dolara u americi ili oko 650 eura u europi(njemačka), naspram canonovom 100$ kit objektivu.
Uglavnom, dobiti tijelo vrhunskog dSLR-a za manje od 4500 kn (7500 minus cijena objektiva) je nešto kao priča iz bajke...

I još da napomenem, prije ove kupnje sam imao averziju prema svim olympusovim produktima vezanih uz digitalnu fotografiju(čak sam bio izrazito naklonjen canonu...)

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 25.02.2005 14:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto, moja nova ljubav je stigla Very Happy

sada znam da plastiku više nikada ne kupujem. Ovo čudo izgleda toliko čvrsto da bi moglo napraviti rupu u betonu.
Slijedi vrijeme upoznavanja... Prve fotke nisu baš nešto, ali to je isključivo krivica majstora, a ne alata Smile

Uglavnom, ovo je prava zvjerka

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 25.02.2005 15:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jesi kupio blic? Thats next! Smile

G.
Back to top
View user's profile Send private message
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 26.02.2005 15:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam još kupio blic, dvoumim se kojeg da uzmem. Najvjerojatnije ću uzet fl-36

lekke wrote:

Nedostupnost objektiva za E-system totalno je nevažeći argument protiv kupovine. Upravo su najavljena još tri nova objektiva, FANTASTIČNIH karakteristika, a i od Olympusa se badave može dobiti FourThirds-OM adapter te sa na ejedana mogu šerafiti bilo koji OM objektivi. Ja sam svoju pedeseticu pronašao i kupio na ebayu, i to poprilično jeftino (objektiv, poštarina i dadžbine za WU money transfer u totalu ravno 700 kn).


Gdje/kako nabaviti taj OM adapter? Čuo sam da u nekim zemljama olympus besplatno daje taj adapter na zahtjev...

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 28.02.2005 07:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Olympus salje OM adapter SVUGDJE besplatno. Moras samo fotkati svoju garanciju i poslati im jpegove u attachmentu na adresu european supporta. Adapter ce ti biti u sanducicu za tjedan dana (salju ga iz Ceske mislim).

FL-36 je Pila s velikim P.
Ako ti je pak preskup, a treba ti bljeskalica, imam jedan FL-20 viska, za vrlo male pare.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group