Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
kako nekome dokazati razliku između 3d i 2d???
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 19.03.2005 17:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Čovjeku kao prvo predmet od dvije dimenzije nije poznat.
Drugo-dvodimenzionalan može biti samo prikaz. bar u nama poznatoj stvarnosti.
Nije li to otprilike toliko jednostavno? Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 19.03.2005 17:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budha wrote:
picajzla Evil or Very Mad


bwahaha, now i'm so happy Smile
molim da se ne pojavi netko pametniji i potuce mi teoriju. fala Smile

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 19.03.2005 18:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kle wrote:
Čovjeku kao prvo predmet od dvije dimenzije nije poznat.
Drugo-dvodimenzionalan može biti samo prikaz. bar u nama poznatoj stvarnosti.
Nije li to otprilike toliko jednostavno? Laughing


zato što riječ *predmet* sama po sebi ima pretpostavku da ima barem tri dimenzije.
poznati su nam i jednodimenzionalni pojmovi . - minuta,sekunda,sat, dan..
r- u geometriji je jednodimenzionalni pojam ali naravno da nije "predmet"

kako smisliti svoju dimenziju dimension of probability
create & understand a 10dimensional space here
Back to top
View user's profile Send private message
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 19.03.2005 23:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:

poznati su nam i jednodimenzionalni pojmovi . - minuta,sekunda,sat, dan..
r- u geometriji je jednodimenzionalni pojam ali naravno da nije "predmet"

ili naprimjer točka - bezdimenzijalna Smile
tRC wrote:

kako smisliti svoju dimenziju dimension of probability

ne radi link ...

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 19.03.2005 23:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

apstraktni OT
Very Happy
btw ne znam zašto link ne radi, malo je lud site , al obično radi..
Back to top
View user's profile Send private message
leemun



Joined: 20 Jan 2005
Posts: 67
Location: zagreb

PostPosted: 20.03.2005 22:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel netko gledao epizodu star treka u kojem su naišli na 2d civilizaciju ili nešto tomu slično, ali bilo je 2d?

i slažem se sa spiljom iako ništa ne znam, ali imamo iste cjepidlačke fore. (jel se može reći picajzličke umjesto cjepidlačke?)

_________________
copy paste but nothing happens.
undo but can`t undo.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Berko



Joined: 11 Mar 2004
Posts: 173
Location: Varazdin

PostPosted: 25.04.2005 13:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Možda im budes ovako mogao najlakše objasniti; neka si zamisle da je ta tvoja 3d scena stvarna, kao i stol ili stolica na kojoj sjede (znaći ima širinu, dužinu i dubinu). Sad si neka zamisle da u tom prostoru postoji kamera koja snima taj prostor i prikazuje ga na ekranu. Dakle prema tome tvoja 3d scena je jednako trodimenzionalna kao i prostor koji snima TV kamera, koji god da je. Prikaz to prostora je dvodimenzionalan, ali sam prostor nije. Tako bi mogli tvrditi da je studio u kojem snimaju vijesti u 19:30 na prvom programu HTV-a dvodimenzionalan jer ga mi vidimo u 2D. Da imamo mogučnost micanja kamere u studiu kako nas volja, onda bi dobili sličnu stvar kao i u nekom 3D editoru ili 3D igrici.

Osnovni problem je u tome što mi ljudi gledamo stereotopski na svijet (dvije 2D slike, svaka od jednog oka, se u mozgu spajaju u 3d ili polu 3d sliku), a zahvaljujući tome mi možemo procjeniti koliko je neki predmet daleko od naših oćiju; koliko moramo pomaknuti ruku da bi uhvatili čašu koja je ispred nas. Ako zatvorite jedno oko, dobite istu stvar kao i da gledate 3D scenu u 3dStudiu, ili igrate Half Life... Vidite trodimenzionalni svijet u dvije dimenzije.

Naravno glavna razlika između pravog svijeta i ovoga o kojemu ovdje govorimo je u tome što je pravi sastavljen od atoma i molekula, a ovaj virtualni od polygona.

Nadam se da će tvoji kolege ovo shvatiti.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
corea



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 133
Location: zg

PostPosted: 25.04.2005 14:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa 3D je samo tehnika... iliti tehnicki backstage koji omogucuje karakteristican vizualni stil i navigaciju, odnosno odredjenu tehniku izrade necega sto se kasnije silom prilika vidi u 2D jer je ekran plosnat Smile Ovako generalno... dakle, ako imam kocku u 3D-u ja je vrlo lako i brzo mogu vidjeti sa koje god strane strane hocu, bez da je ponovo crtam, sto mi stedi vrijeme, novac, zivce, itd...

Sam pojam "raytracing" (jedan od tehnika renderinga 3D scene) imenom kaze da je to sto radi u biti projekcija 3D scene na 2D plohu. (ako te zanima, mogu malo sire napisati i o tome...)

Isto tako se i ova web stranica koju sad gledas moze naslikati uljnom tehnikom, ali mislim da ne moram napominjati da je na taj nacin izvedena ti ovdje nebi mogao pisati poruke i scrollati gore dole misem Smile

Ja sad ovdje jako generaliziram... nadam se nisam bulaznio previse Smile
Back to top
View user's profile Send private message
neurosis



Joined: 30 Dec 2004
Posts: 44
Location: Varaždin

PostPosted: 25.04.2005 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

One thing there is: ak ne skuže odma (neki)nebudu nikad.

Moji su isto vodili rat s prof. matematike za vrijeme geometrije i trigonometrije; nakon tisuću crteža i bezbroj objašnjenja još uvijek imaju svaki svoje uvjerenje (npr. da su sims2 2d).

btw, onaj primjer s pivom je genijalan!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group