Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
...help...grafički dizajn....

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ANAJAT



Joined: 25 Jun 2004
Posts: 30
Location: Zagreb

PostPosted: 17.03.2005 19:34    Post subject: ...help...grafički dizajn.... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav svima...
Imam nekoliko pitanja.... ponovno pa ako imate vremena, pomoci ce puuuuno...
:O)

1. Da li mogu u Photoshopu za ( casopis ili tak nesto manje) obraditi neku
fotku u RGB modu, a onda je tek u Corel Draw 11 prebaciti u CMYK 300 dpi ?
Da li to stima kod printa?

2. Problem: sejvam nesto u Corelu kao EPS., kada ponovno otvorim dokument u
Corelu, taj isti EPS. dokument se otvori na A4 formata, a ne onako kako je
sejvan. Da li je to normalno ili neki defolt, jer sam to pokusala
promijeniti ali se ne dogada nista, uvijek isto...
Kada ga otvorim u Freehandu taj se dokument priljubi uz lijevu marginu
dokumenta iako je on vec u corelu centriran na sredinu i opet se ispod
otvori A4 format "papira" koji onda opet moram namjestit na A3.
Kako rijesiti da mi sve ostane sejvano onako kako sam slozila, grupiranjem,
lockanjem ili kako?

3.Kako u Freehandu konvertiram text u krivulje, u corelu je to conver to
curves?

4. Da li mogu neke fotke npr. jpg. skinuti sa neta u Rgb i raditi sa njima
npr. A3 plakat? Kolika im mora biti rezolucija, velicina i to? Mogu li to
koristiti za casopise?

5.Kada sejvam EPS. nude mi se ovi atributi...
TIFF. 8 bit color resolution 72 dpi (moram li postaviti na 300 dpi, sada je
cijeli dokument u pitanju?!) bitmap CMYK, text export curves/text.
Koje je za tisak bolje, ostaviti kao text jer onda sacuva font, ili curves?

Zapravo ako su vec u Corelu ili Freehandu svi elementi, fotke neke, objekti
.. postavljeni u Cmyk 300 dpi, da li onda cijeli doc. mora biti sejvan u
300dpi-a?

6. Ako imam neki objekt u EPS-u neki logo ili cdr. formata, kako da ga "razbijem" pretvorim u krivulje
u Freehandu?

7.Kaj se dogada sa trejsanjem i čemu to služi zapravo?

8. Za print su najbolje fotke u Tif. formatu?


Znam da toga ima dosta i mozda su neka pitanja "glupa" ali ovo stvarno radim
tek par dana, iako sam se sa tim programima sretala vec prije, neke tehnicke stvari
odnosno dosta toga mi nije jasno...
Ako imate vremena i volje, pliz...

POZDRAV :O(
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 17.03.2005 20:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Puno toga pitas, bolje nekog ufati u 4 oka da ti pojasni to, brze i bolje ce bit :))

Ono sto ti mogu rec je da je photoshop za obradu fotka corel za slaganje, tako da rezu, konverziju rgb->cmyk konverziju itd. je bolje raditi u photoshopu.

Fotke s neta nisu dovoljno dobre za plakat, eventualno ako je neki detalj u pitanju pa ga trejsas il nesto apstraktno napravis od toga:) -> trejsanje je dakle pretvaranje bitmapa u krivulje. 300dpi je inace standard za tisak, tekst je bolje stavit u krivulje jer a) mozda nemaju font, b) i ako imaju il je inbedan, moze se desiti da pretvori malo slovo u veliko i slicne anomalije. Za vecinu tehnickih stvari oko postskripta il pdfa, konzultiras se sa odgovarajucom tiskarom.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 17.03.2005 23:09    Post subject: Re: ...help...grafički dizajn.... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
1. Da li mogu u Photoshopu za ( casopis ili tak nesto manje) obraditi neku
fotku u RGB modu, a onda je tek u Corel Draw 11 prebaciti u CMYK 300 dpi ?
Da li to stima kod printa?


nemoj, napravi to u ps-u

Quote:
2. Problem: sejvam nesto u Corelu kao EPS., kada ponovno otvorim dokument u
Corelu, taj isti EPS. dokument se otvori na A4 formata, a ne onako kako je
sejvan. Da li je to normalno ili neki defolt, jer sam to pokusala
promijeniti ali se ne dogada nista, uvijek isto...
Kada ga otvorim u Freehandu taj se dokument priljubi uz lijevu marginu
dokumenta iako je on vec u corelu centriran na sredinu i opet se ispod
otvori A4 format "papira" koji onda opet moram namjestit na A3.
Kako rijesiti da mi sve ostane sejvano onako kako sam slozila, grupiranjem,
lockanjem ili kako?

za corel ne znam, za freehand je normalno da ti se tako slozi ako nije iz fh epsa (ako fh-ov eps otvoris u fh-u slozit ce ti se kako je i bio, bez pomaka). Ako zelis centrirati u fh-u, selektiraj sve i daj mu align center/center prema pageu

Quote:
3.Kako u Freehandu konvertiram text u krivulje, u corelu je to conver to
curves?

selektiraj txt i odi na - convert to path (ili ako imas izvuceno u tool baru , to je ikonica s crtom i nekim malim kvadraticima)

Quote:
4. Da li mogu neke fotke npr. jpg. skinuti sa neta u Rgb i raditi sa njima
npr. A3 plakat? Kolika im mora biti rezolucija, velicina i to? Mogu li to
koristiti za casopise?

mozes samo ako s neta skines fotku u pravoj velicini i rezoluciji min 250 - 300 dpi
dakle, jako tesko osim ako nemas srece ili platis fotku pa je normalno dobijes u 300 dpi i velikom formatu

Quote:
5.Kada sejvam EPS. nude mi se ovi atributi...
TIFF. 8 bit color resolution 72 dpi (moram li postaviti na 300 dpi, sada je
cijeli dokument u pitanju?!) bitmap CMYK, text export curves/text.
Koje je za tisak bolje, ostaviti kao text jer onda sacuva font, ili curves?

pretvori obavezno txt u krivulje, jer ako onaj koji to bude tovarao nema tvoj font, sve ce ti otici k vragu. eps cuva atribute fonta i trazit ce tvoj font pri otvaranju na nekom drugom stroju. druga varijanta je da embedas font u eps, ali to ti ne preporucujem.... nikad ne znas koji ce se drek s epsom desiti

Quote:
Zapravo ako su vec u Corelu ili Freehandu svi elementi, fotke neke, objekti
.. postavljeni u Cmyk 300 dpi, da li onda cijeli doc. mora biti sejvan u
300dpi-a?

fh te ne pita kod eps na koliko dpi-ja sejvas...bitno da eksportiras kao CMYK da ti boje ne odu k vragu

Quote:
6. Ako imam neki objekt u EPS-u neki logo ili cdr. formata, kako da ga "razbijem" pretvorim u krivulje
u Freehandu?

nemas ga sto razbijati..on bi trebao biti u krivuljama..osim ako je napravljen u nekoj novijoj verziji ai-a, onda ce ti to prikazati kao sliku. ako ne dobijes sliku a izgleda ti kao da to ne mozes editirati i dobiti krivulje, ungrupiraj ga 1-2 puta, splitaj i trebala bi dobiti krivulje

Quote:
7.Kaj se dogada sa trejsanjem i čemu to služi zapravo?

ako mislis na autoć-trace prvi dio pitanja ne kuzim (osim ako di je dovoljno da ti kazem da ti program preko te funkcije pokusa fotku aproksimirati na krivulje i priblizna boje, odnosno dobijes nesto iz daleka slicno fotki samo sto je u krivuljama), sluzi.... pa ne koristi bas puno jer je to los alat koji daje drek od rezultata...mozes time jeftino dobiti neku slikicu u krivuljama ako imas srece i ako ti ne treba za neke manga stvari, a da bi je dovela do neceg upotrebljivog i lijepog se trebas toliko pomociti da ti se isplati rucno to trejsati...
moze ti posluziti i da dobijes logo u krivuljama iz fotke loga (ako je jednostavan), ali i to se puno vise isplati rucno. ovo vrijedi za fh.

Quote:
8. Za print su najbolje fotke u Tif. formatu?

da. ako radis u ai-u mozes i u psd-u, navodno se ai bolje snalazi s tim formatom. jpgove zaboravi.


sretno!

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 18.03.2005 00:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Auf, pa ti si u par recenica ispitala najvaznija pitanja za nekog ko ima veze sa stampom Smile
Nista, da ja ne ponavljam komentare, ono sto ti je sustinski bitno znati je da se u principu u Corelu radi vektor-based priprema, a u PS ako ti je bitno da sve boje ispadnu kako treba, odnosno ako pokusavas izvuci kvalitetu iz printa fotografije.
U stvari, Corel nije licenciran ni za jedan color space, niti ima neke masine za konverziju sto je uzasno problematicno ako hoces iz njega da printas bitmape. Nikako nemoj pokusavati importovati RGB sliku u Corel, pa je onda konvertovati u CMYK, jer to na kraju izgleda - bezze, ukratko receno:). Ako vec moras printati iz Corela (mada ne vidim nekog iskljucivog razloga) onda zavrsi RGB pripremu u PS, tamo konvertuj u CMYK i onda importuj u Corel. S tim da kada konvertujes RGB u CMYK odmah gubis na kvaliteti fotke, sto se moze uz malo truda rijesiti. Problem se najcesce desi kod adaptacije tog K kanala i on uvijek ispane svjetliji nego treba da bude. Rjesenje ti je da podignes samo K (odes na Levels i onda odaberes samo K), ali ne previse. Ovo funkcionira samo za offset stampu, a ako to pokusas na digitalnoj, (printeri, ploteri i sl.) dobices nikakav print, pregorio, a opet nedovoljno kontrastan. Za digitalni print ti je rjesenje Brightness/Contrast, Shadows/Highlights ili ukupni leveli, ovisno o situaciji.
Eto, sad kad sam to sve fino ovako zapetljao, da ti skratim to. Najbolje je da svu pripremu obavis u PS i printas iz RGB, (PSD ili TIFF) ili iz CMYK, ako je offset ili sl. Ako ti je u Corelu lakse baratati sa fontovima i vektorima, onda jednostavno zavrsis taj dio u njemu, exportujes to kao PSD, u originalnoj velicini i onda taj layer dodas u pripremu u PS. Mozda ti se sve to ucini malo komplikovano ili previse posla, ali daje puno bolje rezultate nego da zazmiris i sve to obavis u Corelu.
Ako imas jednostavne tipografske ili vector-based plakate, Corel je super. A ako radis neku multi-page pripremu, za neki casopis ili slicno, Quark ce ti jos i najvise pomoci, zbog CSSa. Ja licno Freehand i ne koristim, tako da ne znam za sta je sve dobar.
Ak mi jos nesto padne na pamet, dodat cu:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 18.03.2005 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eh, ja sam samo preletio replye koji su bili prije mog, a kada sam ih procitao vidio sam da sam ustvari ponovio dosta recenog. Pa, nemojte se ljutiti, nisam vas namjerno kopirao Embarassed Very Happy
Ali nadam se da sam bar mrvicu pomogao:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
ANAJAT



Joined: 25 Jun 2004
Posts: 30
Location: Zagreb

PostPosted: 18.03.2005 10:07    Post subject: :O) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala vam puno ljudi :O)
Ako se još netko sjeti nečega, naravno neka kaže... Ja se još gubim u tome svemu pa
svako malo nešto "zapne"...
Kompiciran li je taj dizajn... :O)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group