Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
tesko pitanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 31.03.2005 20:23    Post subject: tesko pitanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

Poceo sam raditi modnu fotografiju i sada se nizu problemi i hopefuly rjesenja. Evo jedan slozen problem, pa ako skupa dodjemo do rjesenja, super.
Naime, problem je izjednacavanje tonova na licu. Fotografija koliko god da je tehnicki dobro snimljena, uvijek zahtijeva jos korekture. E, sad, meni se na jednoj seriji slika na licu modela javilo neko cudno crvenilo, ono kao kad vam je hladno pa se isarate. E sad, ja sam pokusao sa Hue/Saturation odrediti te crvene i onda im promijeniti hue, tako da se malo neutraliziraju. Isto to uradim i za zute, jer na licu ima i nekih podrucja koje vuku na zelenu. Eh, na nekim fotkama to super funkcionise (uz jos milion drugih stvari, ali to mi je bio broj 1 za rjesavanje tog problema). E, sad postane zanimljivo. Lice se jako fino izjednaci, ali se na nekim fotkama pojave narandzaste flekice, koje nikako da eliminisem. Kad bih njih maknuo, bilo bi super. Ali ne znam kako! Izvukao sam maksimum iz mijenjanja Hue za crvene i zute, a te narandzaste ne znam kako da selektiram. Ni picker ne pomaze bas previse.
Eto, ako neko zna kako se toga rijesiti, neka se javi, necu mu nista Very Happy
Takodjer ako neko ima neki drugi sistem izjednacavanja tonova lica (treba mi stvarno kvalitetna boja na fotkama) slobodno neka kaze, ni njemu necu nista:)
A takodjer takodjer, ako imate kakvih resursa za modnu fotografiju (makar siteova sa stvaaaaarno dobrim fotkama) pls advise, jer moram za malo vremena skontati puno toga. Zar nije to uvijek tako:)

_________________
Let loose the dogs of design
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 31.03.2005 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako treba da ja isjecak te fotke negdje uploadam, kazite gdje, pa hocu.
Aha, kad sam se vec sjetio. Kako da uploadam dvije slike (onu before & after) da me mozete ocijeniti i posavjetovati, a da to ne ide medju one zvanicne radove na mi3. Jer glupo mi da se pojavljuju te dvije slike odvojeno, pa da moras ganjati drugu...

_________________
Let loose the dogs of design
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 31.03.2005 21:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Stavi ih ovdje na forum,imaš gore dugme img,prvo ih zakači na neki free foto hosting pa ih prenesi ovdje.Evo ti za prvu pomoć link stranice gdje ima more akcija za fotošop,između ostalih i specijalno za portrete.http://www.atncentral.com/
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 31.03.2005 22:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... ili spoji dvije fotke u jedan jpg s jasno odredjenom granicom izmedju pa uploadaj u galeriju a u opisu napisi sto zelis od komentara Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 02.04.2005 18:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E, hvala vam puno sto ste me naucili kako da uploadam file:) E, a ono prvo sto sam pitao? Kako god bilo, ja sam ovih dana pronasao niz prijelaznih rjesenja, a neka funkcionisu cak i jako dobro. Sve u svemu, ide mi:) Nego, ja sam ze zapravo nadao da mi neko ko se bavi modnom fotografijom objasni neki princip za obradu takvih fotografija, sto se tice balansa boja, kontrasta, zasicenosti boja i sl, cisto da mi da neke shortcute, jer ja cu eventualno skontati sve sto mi treba, ali bih da se ne patim ovoliko:) Eto, neka tema ostane otvorena, ako imate hintove, linkove za resources, tutoriale ili samo kvalitetne fotke, postajte, ne moze zla iz toga biti Laughing
Sad je ispalo da ne smijem nigdje objavljivati fotke, ali ja cu ipak jednu "nevaznu uzeti" pa da mi kazete kako mi ide:)

_________________
Let loose the dogs of design
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 03.04.2005 00:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ej, ljudi copio sam par slicica koje nece ici u katalog, ali morat cu ih uskoro maknuti, ne bi valjalo da me naruze sto ne postujem dogovor. Uglavnom, eto vam prilike popljujte na brzinu pa da smaknem Smile . Morao sam staviti u galeriju, stas trece:)
Uzmite u obzir da su boje poprilicno pukle na ovim JPEGovima i da ja prvi put radim nesto ovakvo. I dajte te linkove. Evo od mene jedan
www.good-tutorials.com
moze se naci stosta zanimljivo, pogotovo za pocetnike.

_________________
Let loose the dogs of design
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
sarma



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 99
Location: Osijek/ZG, Croatia

PostPosted: 03.04.2005 09:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

--vjerujem da su ti te točkice na licima baš zbog hue korekture, umjesto toga probaj uzeti orginale slika, one gdje su ti lica malo crvenkasta i probaj promjeniti ......tone curve...na RGB kanalima, možda je to bolja solucija...

--probaj ako hoćeš pa javi Wink

_________________
-- 45th generation Roman --
Back to top
View user's profile Send private message
Strik3r



Joined: 20 Nov 2004
Posts: 65
Location: Bihac - Sarajevo. Stalna adresa: Internet.

PostPosted: 03.04.2005 13:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nista, sad sam dosao do ovakvog zakljucka. Uradim prvo channel mixer (radio sam prije color balance, ali moras pojedinacno podesavati midtones, shadows, highlihts) - pronadjem neku neutralnu sivu (podloga je bijela, pa je lako zakljuciti sta bi trebalo biti sivo. Uglavnom, kada zavrsim channel mixer boja koze vec izgleda zdravije i korektnije. Onda shadows/highlights, pa levele, pa retusiram sve sto mislim, pa onda eventualne popravke sa hue/saturation i poslije toga opet malo retusiranja. I balansiranja boja i svacega necega. Uglavnom sada sam minimizirao te neke mrljice koje izgledaju kao kompresija ili noise. Doduse na tim slikama problematicnima sam imao iso 200, duplo vise noisa nego 100 asa.
Eh, ako nista ne pomogne, onda napravim novi layer koji obojim nekom bojom koju pickujem sa neke uspjele fotke i navucem ga na overlay, color ili mu samo smanjim opacity na 15-tak posto, onda on to fino izjednaci i posvijetli. Moras samo obrisati mjesta gdje su oci, usta, rubovi nosa obrve, itd, da ne ispadne zamrljano i da boja ne predje na regije na kojima ti ne treba. Ma moze se, moze. Ja sam tek poceo raditi ove stvari, ali putem trail & error skontas puno toga. Sad da mi jos samo neko kaze neke pro cakice:)

_________________
Let loose the dogs of design
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group