Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Frilenseri, koliko vrijedite?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 12.11.2003 12:18    Post subject: Frilenseri, koliko vrijedite? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Potaknut raspravom na cgchannelu...

Svatko tko je ikad radio kao freelancer susreo se s ovim pitanjem. Koliko vrijedi tj. koliko naplatiti moj rad? To je često povezano s malo težim pitanjem, koliko sam kvalitetan?

Često čujemo to pitanje, pogotovo od početnika koji tek ulaze u svijet freelancinga. Koliko je premalo a koliko je previše tražiti?

Puno faktora je u igri, lokacija, tržište, potražnja i kvaliteta.

Kako određujete vašu cijenu? Što bi savjetovali kolegama po ovom delikatnom pitanju?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
buzztard



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 84

PostPosted: 12.11.2003 12:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po definiciji nisam frilenser, ali radim ovako...

Frend je otvorio firmu, radim za njega, on lupa cijene i ne srami se lupiti....

Moj feeling je da smo ipak prejeftini u pojedinim slučajevima. Mora se jesti....

_________________
___(-o_o) .o( The tears of stangers are only water. )________
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
deity



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 205
Location: Osijek

PostPosted: 12.11.2003 12:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moj veliki problem je sto mi je bed postaviti malo vecu cijenu.. uvijek bubnem minimalac i onda se cak i onaj kome radim iznenadi, a frendovima sve ide free f korz, bio to logo ili cijeli sajt dizajn.
ali sve je lako kad radis u firmi, kao sto recimo buzztard radi.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 12.11.2003 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zavisi o vise faktora - prvi i najvazniji faktor je samopostovanje, tj. tvoja osobna procjena kolko vrijedis i kolko znas. drugo sto gledam je "veličina" firme za koju radim određene stvari, nemozes isto naplatiti rad za nekog npr. automehaničara i recimo banku i sl. ovisno s kolko love raspolaze klijent prema tome definiram cijenu - znaci veca firma vise para, manja firma manje love... cista logika... Cool

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 12.11.2003 14:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dirt McGrit wrote:
drugo sto gledam je "velicˇina" firme za koju radim odre?ene stvari, nemozes isto naplatiti rad za nekog npr. automehanicˇara i recimo banku i sl. ovisno s kolko love raspolaze klijent prema tome definiram cijenu - znaci veca firma vise para, manja firma manje love... cista logika... Cool


jel to znaci da automehanicara odradis, a za banku se trudis?

ja bas i nisam neki primjer - zaposlen sam, a sve sto radim sa strane su fusevi koji mi, realno, ne trebaju, pa se ne libim puknut cijenu.
mislim da je jako dobro da se prica o ovome, pa cu krenut sa ciframa, mozda ohrabrim druge - prelom casopisa sa postojecim templateom (dakle, definiranim fontovima, bojama...) naplacujem (fiksno) 30 eura po strani. to je samo prelom, ja ne obradjujem slike, ne patiram, ne unosim korekture, ne pustam na film... usporedbe radi, za prelom jedne strane treba mi izmedju jednog i tri sata (recimo).
Back to top
View user's profile Send private message
lee



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 67
Location: Zagreb

PostPosted: 12.11.2003 14:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja prihvacam sve. uvijek. za 500 kuna i za 5000. kvalitetna sam ili nisam uvijek na istoj razini neovisno o cijeni posla.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dirt McGrit



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 291
Location: iza ugla

PostPosted: 12.11.2003 16:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ni blizu, radim potpuno isto i za "automehanicara" i za "banku", samo nemozes naplatit istu cifru i jednom i drugom jer su potpuno razlicite platezne moci. druga stvar koja dolazi u obzir je količina napravljenog posla, način izrade itd. u definiranje konačne cijene ulazi puno faktora, sve ovisi od posla do posla. bit svega je samopostovanje - kolko cijenis svoj rad tolko ces ga i naplatit.

o ciframa nebi govoril jer jako variraju od stvari do stvari... ko freelancer tesko mozes dobro naplatit "iz prve", treba vremena, treba radit, treba ucit i od dna ici prema gore, i kaj je najbitnije treba radit kvalitetno...

P.S. ja sam takoder zaposlen i fusevi mi takoreci netrebaju ali svaka kuna dobro dode pa se ni ja ne libim puknut dobru cijenu...

_________________
Baby, I got your money!
Back to top
View user's profile Send private message
.moody



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 94
Location: tha.Ploče

PostPosted: 12.11.2003 17:02    Post subject: alo ljudi ... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ljudi ne bojte se lupati cjene. Svaki početak je težak tako i u našem polju rada.... ali ipak treba znati napravit dobre stranice, dobar logo. Nije to tek tako ... triba imati i dara za to i volje .... Uostalom, najbolje ispočetka puknit veću cijenu pa ako mu se ne svidja onda je malo spustit. Potrebno je odmah prije pregovaranja odredit onu min granicu koja će tebe zadovoljiti. Tada izaći sa većom cijenom i kud pukne da pukne, pa je u najgorem slučaju spustit do one vaše minimalne. Uostalom koliko bi ti svi klijenti Vama naplatili svoje usluge ?

Evo usporedite to sa radom vodoinstalera. Neka Vam izadje jedan dan nešta namistit, ispod 1000 kn vam neće naplatit. Koliko nekom od Vas triba da naući njegov posa, s tim da za vaše znanje je potreban i fakultet. Pa sada, min. 4 god studiranja npr. na grafičkom faksu ili nekom sličnom usporedit sa trogodišnjom srednjom za vodoinstalatera.

A Cijena je dakako povezana sa onom paradigmon rođaka koja je kod nas učestala, moj sinek kupija comp i programira Windowse Shocked , i sa svim onim da neki ovakav posao se niti malo ne cijeni kod nas dok negdje vanka imaš npr trogodišnje usavrčavanje za rad npr u Flashu, sa bazama, sa htmlom, asp-om, itd ....

_________________
.moody
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 13.11.2003 00:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja ovako, premda mozda ne radim dugo web i tako to, ipak racunanam manje nego sto vrijedim.
to vidim po ciframa koje dobivaju ljudi koji fakat nemaju pojima...
a odradim kvalitetno uvijek jer ocu stvar stavit u portfolio, ne?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 13.11.2003 01:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najveci problem za mene kod freelancanja je kako objasniti klijentu koji nema pojma o važnosti dobrih stranica zašto 'ja naplaćujem tol'ko kad mi onaj može uradit' stranice za 100 kuna', te zašto je moj rad bolji od npr. iskonovih ili ht-ovih ili itd.. stranica koji ubacivanje logotipa i nešto teksta u template naplačuju izrazito masno. Kad uspijem to objasniti, uopće nema problema sa određivanjem cijene.

Nadalje, netko je spomenuo da se ne može isto naplatiti banci i automehaničaru. Smatram da ima potpuno pravo, jer i ja kod naplate gledam platežnu moć klijenta(svaka kuna je bitna kad ti treba), a i zašto bi ogulio jadnog Mileta koji nema toliko novaca koliko tip u Mećki. A zašto i Mile ne bi imao dobre stranice? Very Happy

Što se tiče studiranja i posebice grafičkog fakulteta(i to smjera grafički dizajn), mogu reći slobodno sve najgore. Mislim, ekipa je zakon i ne bi se s nikim mijenjao, ali što se tiče obrazovanja, koma. Jedva da sam imao kontakta sa računalom prije 4. godine, svi macovi su rezervirani za profesore, a ja na 4. godini moram u NOTEPADU kodirati(crtati brojkama Smile ) bezierove krivulje i ostale linije itd(postcript), a pod vježbama iz freehanda ljudi mene zovu za pomoć jer asistentica baš i ne zna raditi u freehandu. Ali, ima nade, jer koliko vidim novijim generacijama se promijenila lista predmeta, tako da će valjda nešto naučiti.

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 13.11.2003 01:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aha..,. promijenila se :)
(matematika, fizika, kemija, uvod u grafičku tehnologiju, tehnička mehanika, osnove strojarstva, osnove informatike)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
-juxa-



Joined: 20 Sep 2003
Posts: 70
Location: mrduša donja

PostPosted: 13.11.2003 02:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
aha..,. promijenila se Smile
(matematika, fizika, kemija, uvod u grafičku tehnologiju, tehnička mehanika, osnove strojarstva, osnove informatike)


mislio sam na smjer dizajna koji dolazi nakon prve godine koju ipak treba odguliti...

_________________
use the fork, because there is no spoon.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 13.11.2003 15:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

naplatim pun q jeftino jer iam filing (koji moze biti subjektivan) da ce me odjebat ako naplatim puno (jer sam mlad i neozbiljno djelujem), a ne dobivam toliko posla da bi mogao odjebavat poslove.

naplatim pun q jeftino jer funkcioniram u takvoj cjelini gdje ljudi neznaju cijeniti dobar rad (kompletan mentalitet nije jos na jednoj razini) pa opet osjecam da cu dobiti fof, jer "oni ne kuze da sam bolji od tamo nekog pa bi trebali da mi vise plate".

usporedbe radi, sacu raditi jedan sajt sa dizajnom, programiranjem (novosti, tekstovi i slicne pizdarije) za 2000 kn. kompleksno nije ko mi3, ali nije ni bas jednostavno.
smatram da je to premalo. ali opet idem na logiku, radim to za jednu udrugu koja pomaze mladima i takve stvari, radi nesto drustveno korisno, pa mi nije bed spustiti cijenu nimalo.

za razliku od ovoga http://www.lana.hr sto sam naplatio 1500kn, a moze se odraditi u jednom radnom danu ako imas sav materijal. naravno da je tu dizajn trul jer je trebalo samo "isfurati" imidz te firme, i uglavnom sam imao sve smjernice kako da napravim.

znaci opet "mehanicar"<>"banka" nacin razmisljanja.

razlika od ovog vodoinstalatera i webdizajnera je, sto se tocno zna kolko ce ti vodoinstalater nesto naplatiti, dok za webdizajnera se nezna. oscilacije su i do 50%.

recimo bilo bi dobro kada bi postojao nekakav autoritet (MI3 anyone?) koji bi postavio nekakve smjernice. zato da kad tamo neki debeli pita "a zakej to tak puno kosta" onda mu pokazes da "unificirani cjenik webdizajnera hrvacke" (koji je negdje, i iza kojega netko/nesto ipak stoji) kaze da to toliko vrijedi.

webdizajnerima bi tako nesto pomoglo. jer ovako svi lupamo cijene, bez pravog cjenika. bar freelanceri.
a mozda pricam pizdarije jer mi se kenja jako i neznam ocu sad nakon ovako dugog posta uopce stici na wc se posr]{

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fakz



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 384
Location: Rijeka

PostPosted: 13.11.2003 17:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cuj,tesko da bi ti mogao doci i nekome reci:Bla-bla udruga je rekla da ja npr. ovaj sajt "lana" mogu naplatiti cca 6000 kn!To bas i nece ici tako,jer oni ti mogu reci neku preporucenu cijenu od-do,ali konacnu ti formiras sam!Na kraju trzisna utakmica je najbolji nacin da vidis koliko vrijedis,ako puknes neku cifru i popusis posao nekoliko puta,ocito da bi trebao smanjiti,jer netko ne misli da tvoj rad vrijedi toliko!I na kraju krajeva zasto bih ja morao imati istu cijenu kao i miljon drugih,pa svatko odredi koliko njegov rad u realnim uvjetima vrijedi,a ostalo ce vidjeti na kraju godine,kad podvuce saldo poslovanja...i sto je najvaznije svaka roba ima svog kupca i raja koja za sajt uzima 1000 kn za sajt i ona koja uzima 10000,sve je u marketingu Smile).Ja se ne stidim uzeti novac za svoj rad,i uz to dam i fino objasnjenje tj. zasto se javljaju razlike u cijeni(i mozda malo neskromno,ali i u kvaliteti)

ps.i potvrdjujem tvrdnju od lee,svaki rad bi trebao biti kvalitetan i za 500 i za 5000kn...

_________________
"It is through the hottest fires comes the hardest steel"
Conan the Barbarian
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 13.11.2003 17:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
...

hello dr. J Wink konacno si se i ti registrirao. welcome Smile

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 13.11.2003 18:51    Post subject: Re: Frilenseri, koliko vrijedite? Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
Potaknut raspravom na cgchannelu...


oze link na thread? thanx :)
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 13.11.2003 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa to nam je tomica doso jeote, nisma skuzila carr je KAR na eng :)
sta ja znam

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 13.11.2003 20:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako je ovo zahvalna tema za raspravu predlažem...


PONUDA

potrebujem site za tvrtku XYZ koja se bavi:

A: proizvodnjom mliječnih proizvoda
B: servisiranjem hladnjaka
C: pranjem novaca

(jel...ovo su neki parametri o posjedovanju novaca)

želim da mi site ima ludilo animacije u flashu
fotogaleriju sa 53 fotografije naših obnaženih djelatnica
7 kartica teksta za ''o nama'', ''usluge', ''naša misija''...
popis naših prezadovoljnih klijenata
predivnu muziku

sve materijale dobivate od tvrtke

(ovo je da uvidite količinu sadržaja)

molim ponudu za:
samo HTML site
kombinovani HTML+Flash
samo Flash site

ukoliko vam se da da razmislite i bubnete neku cifru za tri različite opcije tehnologija izrade sitea uzevši u obzir tri financijske situacije tvrtki navedene na početku.
svi siteovi sa istim sadržajem.
takodjer bi molio i ponudu za cijelokupni dizajn stranice i samo izvedbu sa donešenim i predodređenim dizajnom.

znam da je puno parametara al' mislim da je ovako jednostavnije pričati o cijenama.

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 14.11.2003 00:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
pa to nam je tomica doso jeote, nisma skuzila carr je KAR na eng Smile
sta ja znam



zytzagoo wrote:
hello dr. J konacno si se i ti registrirao. welcome


fafala vam lijepo. svima vam zelim ugodno druzenje samnom Smile

e. i zake nema smokin smajla? uff. ovo je ipak za drugi neki topic.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 14.11.2003 10:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam vecinom imo frke u izradi sajtova. poslove za 500 kn sam odma odjebo jer mi se jednom desilo da sam uzo takav poso pa me "musterija" gnjavila svakih 5 minuta za kerefeke koje su bile izvan dogovorenih granica.

uglavnom sam odradjivao koding, postavljanje skripti, izradu skripti po narudzbi itd. te sam naplacivao od 1000 pa na dalje.
dobivao sam ponude i za 10 000 kn, al kak sam bio tupav, doista sam i mislio da ce mi te pare isplatit Smile
na kraju sam shvatio da je moja cjena oko 3000 kn maximalno jer ne postoji firma koja ce uzet freelancera da im napravi skriptu koju im (za vecu paru) moze napravit recimo code 16. uglavnom firme koje si mogu priustit stranice za veliku paru uposljavaju, ajmo rec "imena" :>
vidio sam onaj perpetuum da je napravio stranicu od sabora za 200 000 kn, te sam vidio njihov portfolio te requirementse da se radi kod njih...da ne duljim www.perpetuum.hr pa bacite oko.

eto, onaj tko si moze priustit stranicu ce platit firmi nekoj da im napravi poluproizvod, a onaj tko ZNA tko moze izradit dobru stranicu ce platit nekoj jeftinijoj firmici ili freelanceru da im napravi dobar i funkcionalan sajt za sicu od para.

uglavnom, ja nemam za cime zalit jer omjer ulozenog vremena i dobivenih novaca mi savrseno odgovara, makar ne bi odbio vecu paru za isti posao Smile
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 14.11.2003 11:29    Post subject: Re: Frilenseri, koliko vrijedite? Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:
njava wrote:
Potaknut raspravom na cgchannelu...


oze link na thread? thanx Smile


http://www.cgchannel.com/forum/viewthread?thread=4269
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sa1Nt



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 7
Location: root@heaven

PostPosted: 14.11.2003 14:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E .. a koji je odnos kuna - evro ? :)

_________________
What's heaven for you is home for me , so be my guests...
.::B-INSPIRED::.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 14.11.2003 14:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

prema index.hr-u, 1 EUR = 7,59 KN
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sa1Nt



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 7
Location: root@heaven

PostPosted: 14.11.2003 14:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tnks :)

_________________
What's heaven for you is home for me , so be my guests...
.::B-INSPIRED::.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Bostjan



Joined: 29 Oct 2003
Posts: 14
Location: Kranj, Slovenia

PostPosted: 14.11.2003 20:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da je situacija u Hrvatski slična naši u Sloveniji. Web designera i programera ima na svakom koraku i jedan drugome snižuju cijene.

Imamo tamo od oka 15 firmi, koje imaju visoke cijene i dobiju u rad sve veče stranice ... to zači one iznad 5.000 eura (politika i veze). U času dok radim za jednu od takvih firmi nisam napisao ni jedne ponude, koja bi bila niža od 1 milijuna tolara (negdje oko 33.000 kuna).

Iz iskustva znam, da su one stranke, koje hoču sajt za male pare najgore kad počnejo gnjaviti.

Za moje prve web stranice sam računao negdje oko 1000 kuna, sada mi se za manje od 6000 kuna ne isplati raditi. Ako odmah na početku postaviš nizko cijeno, težko je poslje toga višati, jer si znan po tome, da radiš 'cheap' stranice.

_________________
www.thirdframestudios.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group