Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
barcode

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 15.04.2005 10:16    Post subject: barcode Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam pitanje,, radim neki book agencije, vec 2.br i dijeliti ce se besplatno. mislim za potrebe agencije i slicno.

paralelno radim neki strucni casopis isto interno, tj besplatan primjerak u nakladi od 600kom. i on im barcode, znaci da je registriran na neki način, iako je besplatan.

sad ja imam pitanje, dal je moja duznost reci klijentu da mu je potreban barcode, naklada za book je oko 4soma.

ako netko ima stim iskustva, znam da se barcodovi mogu dobiti u nacionalnoj?
eto, ili ako netko ima neki link na zakon u narodnim novimana, al lakse ako zna da kaze, teba/ne treba i neki elaborat neka slozi Smile

thanx

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.04.2005 10:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tapija ha? nitko nema barcode na vratu ? Sad hehe
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 16.04.2005 13:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zašto misliš da je za besplatnu tiskovinu nužan barcode?

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.04.2005 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zato jer radim neki prijelom za neki institut, i on ima barcode, a nije na prodaju.
pa me zanima, da ne bi poslje bilo 'nismo znali' koji su uvjeti i zbog cega se rabi barcode, treba li taj moj book imati barcode na sebi, ili ne treba Smile

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 16.04.2005 17:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svaka publikacija, bila ona besplatna ili ne, ako je serijska mora imati svoj issn broj. temeljem tog broja izraduje se i EAN code.

Osim ovoga, postoji jos jedna zgodna zakonska odreba; svaka tiskovina, bez obzira tko je radi se mora u 9 primjeraka dostaviti NSK. Kazne za nepridrzavanje ovog propisa su za fizičke ili pravne osobe od 4.000,00 do 50.000,00 kn, a odgovorna osoba u pravnoj osobi od 500,00 do 10.000,00 kn.

znaci svaki sugavi flayer, letak, kalendar, pozivnicu, brosuricu bi trebalo slati NSK, pa jel to tko salje???

http://www.nsk.hr/izdavaci/index.html
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 16.04.2005 18:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

max_mad wrote:
Svaka publikacija, bila ona besplatna ili ne, ako je serijska mora imati svoj issn broj. temeljem tog broja izraduje se i EAN code.

Osim ovoga, postoji jos jedna zgodna zakonska odreba; svaka tiskovina, bez obzira tko je radi se mora u 9 primjeraka dostaviti NSK. Kazne za nepridrzavanje ovog propisa su za fizičke ili pravne osobe od 4.000,00 do 50.000,00 kn, a odgovorna osoba u pravnoj osobi od 500,00 do 10.000,00 kn.

znaci svaki sugavi flayer, letak, kalendar, pozivnicu, brosuricu bi trebalo slati NSK, pa jel to tko salje???

http://www.nsk.hr/izdavaci/index.html


bravo , bravo! Onda, jel tko to salje? Ja ne.

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 16.04.2005 19:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e vidis!!

zato pitam,, jer mi malo smrdilo, mislio sam da samo oni koji su u prometu, da moraju radi registraciej, pdv i slicno..

jel kosta sta to ubacivanje u nsk bazu?

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 16.04.2005 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

AFAIK je to FREE
Back to top
View user's profile Send private message
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 19.04.2005 07:27    Post subject: Re: barcode Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:

sad ja imam pitanje, dal je moja duznost reci klijentu da mu je potreban barcode, naklada za book je oko 4soma.


hm, kolko ja znam ta agencija bi trebala traziti issn ili isbn. pa ako ga imaju onda od nejga napravis barcode. mozda bi im mogao to spomenuti, pa nek si oni razmisle... naime, mislim da ne mozes ti umjesto njih trazit issn, tj. ako to i ucinis, moras to u njihovo ime ucinit...
kak to stoji sa zakonom, tj. mora li se za svaku publikaciju trazit issn, ne znam...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
muffin



Joined: 20 Apr 2006
Posts: 8

PostPosted: 21.04.2006 23:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ean croatia izdaje barcodove. pojma kolko kosta, ali kosta. mislim da uzimas 10, 100, itd. /ovisno o artiklu/ serije, pa ti oni daju nekakvu formulu i po njoj izracunavas brojeve. enivej, ne znam jel pomaze, ali to je ono kaj ja znam...mislim da to svakako klijent mora obaviti a ne ti. ti dobis samo brojeve po kojima sa softverom napravis barcode.
Back to top
View user's profile Send private message
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 21.04.2006 23:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1 godina i 7 dana :)

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
muffin



Joined: 20 Apr 2006
Posts: 8

PostPosted: 21.04.2006 23:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lol, nije pomoglo njemu, al ziher bude nekom drugom. ne mislis ti da je to moguce?
Back to top
View user's profile Send private message
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 23.04.2006 07:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

muffin wrote:
lol, nije pomoglo njemu, al ziher bude nekom drugom. ne mislis ti da je to moguce?


ma ok, al ono obracas se njemu :)

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 30.04.2006 11:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ISBN za knjige, a ISSN za casopise.

Izdavac gdje radim ima vec cijelu seriju dodjeljenih ISBN brojeva (vjerojatno prethodno dobivenih od NSK) pa za svaki sljedeci naslov uzima prvi sljedeci slobodan ISBn sa liste. Tada se taj ISBN zajedno sa sadrzajem, prijelomom, naslovnicom i sl salje u NSK gdje NSK izradjuje CIP (to ja ona NSKova kataloska oznaka). ISBN je medjunarodna.
Prema ISBNu se izradjuje i kod.

Kod registracije ISSNa mislim da je potrebno podnijeti zahtjev s opisom i tematikom casopisa no nisa mziher tj. zaboravio sam.

ISBN ne treba nuzno biti preradjen u EAN bar code vec moze na letku i pisati tekstualno: ISBN 953 15x xxx x


http://www.nsk.hr/Service.aspx?id=60
http://www.nsk.hr/Service.aspx?id=61

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 16.06.2006 14:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidim da je tema prosla ali eto, da i ja kazem koju.

dosta sam poslova imao vezano uz casopise i knjige (samim tim i ISBN).
istina je da ISBN ide na knjige a ISSN na casopise, ali i ISBN ide na casopise. Veliki bar code je ISBN a onaj mali pored njega obicno je ISSN (on se dodjeljuje zbog redovnog izlazenja casopisa; svaki casopis ima svoj ISSN, dok ISBN ostaje isti).

takodjer postoji i formula za izracunavanje ISBN broja iz EAN coda i obrnuto. bude li potrebe, javite se i postat cu formulu.

btw, obicno sve skupa nije nesto skupo - cca od 100 do 400 kn.

pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
finn



Joined: 11 Aug 2005
Posts: 90
Location: Rijeka

PostPosted: 18.06.2006 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajde da se i ja uključim. ovo mi je prvi puta da dajem savjet, umjesto da postavljam pitanje - zato budite nježni. Laughing

prvo:
wache wrote:
istina je da ISBN ide na knjige a ISSN na casopise, ali i ISBN ide na casopise. Veliki bar code je ISBN a onaj mali pored njega obicno je ISSN (on se dodjeljuje zbog redovnog izlazenja casopisa; svaki casopis ima svoj ISSN, dok ISBN ostaje isti).

to nije istina. ISBN se dodjeljuje knjigama, a časopisi nemaju veze s njim - mislim da je to pogrešna informacija.

miješaju se pojmovi bar-kod i ISSN broj.
svaka periodična publikacija (bez obzira je li besplatna ili nije) mora se prijaviti ISSN uredu, te se za nju dobije ISSN broj.

iz mog iskustva ISSN i ISBN se dobiju besplatno. ja sam glavni urednik časopisa za umjetnost i kulturu Re (rijeka), a udruga (koju je uredništvo časopisa registriralo) koja je nakladnik istoga, pokrenula je i nakladu za izdavanje knjiga, tako da iz prve ruke govorim o tome.
mi smo poslali dopis sa zahtjevom ISSN, tj. ISBN broja uredu u NSK i od njih smo dobili i jedno i drugo - potpuno džabe.
obavezni smo jedino dostaviti 9 primjeraka svakog broja časopisa, tj. svake izdane knjige, te kod izbora ISBN brojeva poštivati njihova pravila/tablica.
ISSN ostaje isti dok god ta publikacija ima isto ime - kad se promijeni ime publikacije, mora se prijaviti uredu i dobije se novi ISSN.
naglašavam da smo mi kao nakladnik udruga građana - neprofitna - i da ne ulazimo u sustav pdv-a, pa je možda tome razlog što smo prošli besplatno. no možda je za sve tako.
u svakom slučaju, te stvari rješava nakladnik, a ne dizajner. nakladnik mora odrediti osobu koja je zadužena za "ISSN/ISBN poslove", a ta osoba kontaktira s uredom i šalje im potrebna periodična izvješća.
to je ukratko o brojevima. kazne su velike, a ukoliko se to ne prijavi, jednostavno se preuzima rizika da to netko skuži. ako je za internu upotrebu, stvar je moralnog izbora odgovornog (nakladnika).

kao što sam na početku rekao, ISSN/ISBN broj nije isto što i bar-kod a.k.a. EAN crtični kod.
ISSN broj je obavezan, a bar-kod nije. on služi za elektroničku obradu i identifikaciju. dakle, da na prodajnom mjestu jednostavnije možeš naplatit publikaciju. pogodan je utoliko što neke knjižare čak daju manji rabat pri komisijskom ugovoru ako imaš bar-kod. Evil or Very Mad
što se izrade istoga tiče, stvar je izuzetno jednostavna. postoji matematička formula pomoću koje se izračunava i to u roku od par minuta (potrebne su najosnovnije mat. operacije), a postoji u corelu bar-code wizard pomoću kojega ćete ga dobiti u roku od par sekundi.

kao što rekoh, još sam prilično nevin u ovome, pa ako mi objasnite kako da vam na sajt stavim sve potrebne dokumente i objašnjenja, recite. ja sam sve to zipao i nekako bih atachirao uz ovaj post. kako se to radi? Embarassed

_________________
Car je gol!
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 19.06.2006 17:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ipak se placa (bar se placalo do nedavno) i kostalo je oko 200tinjak kn. radim i knjige i casopise i iz svog iskustva mogu reci da vecina nakladnika taj posao (ISBN/ISSN/bar code) utrpa dizajneru. Jednako tako, za svaku nakladu (za koju se napomene da je podlozna promjeni) dobije se nekoliko brojeva vise (kod etiketa dobija se cijeli niz) pri cemu ISBN ostaje isti ali se mijenja dodatak.

formula za dobijanje ean (ean13) broja (iz kojeg se dobija bar-code:

1. upisite znamenku ISBN-a
npr. 9 5 3 9 9 9 5 5 3 1

2. odbacite desetu znamenku (kontrolnu)
9 5 3 9 9 9 5 5 3

3. pred ISBN dodajte 978
9 7 8 9 5 3 9 9 9 5 5 3

4. upisite stalne faktore vezane uz pojedino mjesto u ean-u
1 3 1 3 1 3 1 3 1 3 1 3

5. pomnozite svaki broj pridruzenim faktorom
9 21 8 27 5 9 9 27 9 15 5 9

6. zbrojite produkte mnozenja
9+21+8+27+5+9+9+27+9+15+5+9=153

7. podijelite zbroj modulom 10 da dobijete ostatak
153 : 10 = 15 ostatak 3

8. pronadjite u tablici kontrolni broj koji odgovara ostatku

ostatak kont.br.
0 0
1 9
2 8
3 7
4 6
5 5
6 4
7 3
8 2
9 1

9. oblikujte potpuni EAN (povlake nisu sastavni dio EAn broja, no koriste se zbog jasnoce)
978-953999553-7

______________________

obrnuti proces:
algoritam za rekonstrukciju ISBN iz EAN

1. upisite ean broj
9789539995537

2. izbrisite prefiks i kontrolni broj
9 5 3 9 9 9 5 5 3

3. upisite stalne faktore vezane uz pojedina mjesta u ISBN-u
10 9 8 7 6 5 4 3 2

4. pomnozite svaki broj pridruzenim faktorom
90 45 24 63 54 45 20 15 6

5. zbrojite produkte mnozenja
90+45+24+63+54+45+20+15+6=362

6. podijelite zbroj modulom 11 da dobijete ostatak
362 : 11 = 32 ostatak 10

7. pronadjite u tablici kontrolni broj koji odgovara ostatku

ostatak kontr.br
0 0
1 x
2 9
3 8
4 7
5 6
6 5
7 4
8 3
9 2
10 1

8. oblikuj potpuni ISBN s povlakama
953-99955-3-1
_________________

eto, mozda nekome i posluzi
Back to top
View user's profile Send private message
finn



Joined: 11 Aug 2005
Posts: 90
Location: Rijeka

PostPosted: 24.06.2006 18:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ISSN = International Standard Serial Number
CRTIČNI KOD ZA SERIJSKE PUBLIKACIJE

EAN (European Article Numbering) je jedinstveni sustav označavanja proizvoda. Hrvatskim nakladnicima preporučujemo da se za označavanje serijskih publikacija koriste crtičnim kodom koji se temelji na ISSN oznaci. Tako se postiže istodobna identifikacija serijske publikacije u ISSN bazi i označavanje za trgovačku mrežu u skladu s EAN normom. Praćenje pojedinih brojeva obavlja se korištenjem dodatka.
Svaki nakladnik mora se pridržavati sljedećeg:
zatražiti ISSN oznaku i osnovni brojčani niz za crtični kod EAN-13 u ISSN uredu za Hrvatsku;
za brojčano označavanje pojedinih svezaka koristiti dvoznamenkasti ili peteroznamenkasti dodatak crtičnom kodu;
kod, zajedno s dodatkom, uvijek tiskati na vidljivu mjestu na svakom svesku serijske publikacije u donjem lijevom uglu korica, zajedno s ISSN oznakom;
strogo primjenjivati pravila pri izradi i tiskanju kodova.

http://www.nsk.hr/izdavaci/issn.html

ISSN ured za Hrvatsku
Adresa:
Nacionalna i sveučilišna knjižnica
ISSN ured za Hrvatsku
Hrvatske bratske zajednice 4
10 000 ZAGREB

Odgovorne osobe:
Ljerka Arnuš
Danijela Getliher
Jasenka Zajec

Telefon:
(01) 61 64 081, 61 64 082
Tel/Faks:
(01) 61 64 371
E-mail:
issn@nsk.hr

ISSN ured za Hrvatsku nacionalni je centar za identifikaciju serijskih publikacija koji:
dodjeljuje ISSN serijskim publikacijama koje izlaze u Republici Hrvatskoj
stvara i održava zapise o hrvatskim serijskim publikacijama u okviru međunarodnog upisnika ISSN-a
pruža pomoć uredništvima kod pokretanja i uređivanja časopisa
dodjeljuje brojčane nizove za crtične kodove

ŠTO JE ISSN?
MEĐUNARODNA MREŽA ISSN UREDA
KAKO DOBITI ISSN

- OBRAZAC ZA DODJELU ISSN OZNAKE
ČESTA PITANJA VEZANA UZ ISSN
GDJE SE NA PUBLIKACIJI NAVODI ISSN
EAN CRTIČNI KOD ZA SERIJSKE PUBLIKACIJE
KAKO UREDITI ČASOPIS

- UPUTE ZA UREĐIVANJE I OBLIKOVANJE ČASOPISA
- OBLIKOVANJE ČLANAKA U ZNANSTVENO-STRUČNIM ČASOPISIMA

NORME ZA SERIJSKE PUBLIKACIJE

ŠTO JE ISSN?
ISSN (International Standard Serial Number) je međunarodni standardni broj serijske publikacije kojim se ona identificira neovisno o zemlji izdavanja, jeziku ili abecedi, učestalosti izlaženja, mediju itd. ISSN služi jedinstvenoj identifikaciji serijskih publikacija u okviru univerzalne bibliografske kontrole. Kao jedinstven i postojan identifikator ISSN olakšava obradu, prijenos i razmjenu podataka o serijskoj građi između knjižnica, sekundarnih službi, dobavljača, nakladnika itd. Primjenjuje se na sve serijske publikacije i integrirajuću građu neovisno o mediju na kojemu izlaze te izlaze li sada ili su prestale izlaziti ili će tek izaći.
Serijska publikacija je neomeđena građa koja izlazi u uzastopnim zasebnim dijelovima, obično s brojčanim ili kronološkim oznakama, bez predviđena završetka (npr. periodičke publikacije, godišnji izvještaji, novine).
Integrirajuća građa je građa koja se dopunjuje ili mijenja nadopunama koje se uključuju u cjelinu i ne ostaju izdvojene (npr. publikacije sa slobodnim listovima i mrežna mjesta koja se osuvremenjuju).

MEĐUNARODNA MREŽA ISSN UREDA
ISSN je svjetska mreža za identifikaciju serijskih publikacija koju čine nacionalni uredi 75 zemalja.
Međunarodni ured za ISSN u Parizu (ISSN International Centre) koordinira rad nacionalnih ureda i održava bazu podataka koja je dostupna:
online
na CD-ROM-u
u formatu ISO 2709
Upisnik ISSN-a ( ISSN Register ) jedinstveni je izvor bibliografskih podataka o serijskim publikacijama iz cijeloga svijeta. Broji više od 1 095 000 zapisa serijskih publikacija iz 180 zemalja na više od 150 jezika. Godišnje se povećava za 40 000 do 60 000 novih naslova.
Osim jedinstvenih identifikacijskih elemenata (ISSN - ključni naslov - skraćeni ključni naslov) Upisnik ISSN-a sadrži i ostale elemente koji su neophodni za identifikaciju serijske publikacije (npr. nakladnik, mjesto i učestalost izlaženja).

KAKO DOBITI ISSN?
Hrvatski nakladnici (ali i drugi korisnici, npr. knjižnice, skupni katalozi) mogu dobiti ISSN u ISSN uredu za Hrvatsku tako da uz pismeni zahtjev pošalju ogledni primjerak serijske publikacije ili radnu verziju naslovne stranice, impresuma i kazala prvog sveščića za časopis koji još nije izašao.
Sukladno Zakonu o knjižnicama, nakladnik je dužan dostaviti Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici 9 primjeraka svakog broja objavljene serijske publikacije. (Služba za obvezni primjerak)
OBRAZAC ZA DODJELU ISSN OZNAKE
(ispunjenom obrascu priložiti ogledni primjerak serijske publikacije ili radnu verziju naslovne stranice, impresuma i kazala prvog sveščića - zahtjevi se ne mogu rješavati bez dostavljenih priloga)

ČESTA PITANJA VEZANA UZ ISSN
1. Koje publikacije mogu dobiti ISSN?
ISSN dobivaju sve serijske publikacije i integrirajuća građa ako redovito izlaze pod stalnim naslovom i sadrže sve potrebne podatke za opis i identifikaciju.
2. Ima li ISSN neko značenje?
Ne, to je identifikacijska oznaka koja sama po sebi nema značenja i ne sadrži podatke o kazalu ili podrijetlu publikacije.
3. Koja je razlika između ISSN-a i ISBN-a?
ISSN identificira serijske publikacije, a ISBN (International Standard Book Number = Međunarodni standardni knjižni broj) knjige i druge omeđene publikacije (poput romana, pojedinačnog naslova u monografskoj seriji i sl.). Ta se dva sustava nadopunjavaju, a na nekim se vrstama publikacija mogu koristiti i obje oznake. (Hrvatski ured za ISBN)
4. Koje promjene zahtijevaju novi ISSN?
Kada se mijenja naslov serijske publikacije potrebno je javiti se u ISSN ured za Hrvatsku zbog dodjele nove ISSN oznake i ključnog naslova.
5. Treba li časopis izaći da bi dobio ISSN?
Ne. Časopisi već na prvom sveščiću mogu imati ISSN ako prije izlaženja dostave pismeni zahtjev za dodjelu ISSN-a i pošalju radnu verziju naslovne stranice, impresuma i kazala.
6. Mogu li časopisi koji pod istim naslovom izlaze na više medija (papir, online) koristiti isti ISSN?
Ne. Časopisi istog naslova na različitim medijima imaju zasebne ISSN oznake.

NAVOĐENJE ISSN-a NA PUBLIKACIJI
ISSN se na publikacijama navodi u obliku akronima ISSN iza kojeg slijede dva puta po 4 znamenke između kojih je crtica (npr. ISSN 0000-0000). Osma znamenka je kontrolna, a računa se algoritmom na temelju prethodnih 7. Ponekad je kontrolna znamenka X ako je rezultat računa veći od 10.

ISSN treba donositi na istaknutu mjestu na svakom broju publikacije:
tiskane publikacije - u gornjem desnom uglu, ili zajedno s crtičnim kodom u donjem lijevom uglu korica i/ili naslovne stranice
elektroničke publikacije - na naslovnom zaslonu ili njegovu ekvivalentu (npr. naslovnica mrežne publikacije), a za publikacije na materijalnim nositeljima i na samom nositelju (npr. naljepnica CD-ROM-a), kutiji i sl.

EAN CRTIČNI KOD ZA SERIJSKE PUBLIKACIJE
EAN (European Article Numbering) je jedinstveni sustav označavanja proizvoda. Hrvatskim nakladnicima preporučujemo da za označavanje serijskih publikacija koriste crtični kod koji se temelji na ISSN oznaci. Tako se postiže istodobna identifikacija serijske publikacije u upisniku ISSN-a i označavanje za trgovačku mrežu sukladno EAN normi. Pojedini brojevi označavaju se korištenjem dodatka.
Svaki nakladnik mora se pridržavati sljedećeg:
zatražiti ISSN oznaku i osnovni brojčani niz za crtični kod EAN 13 u ISSN uredu za Hrvatsku
za brojčano označavanje pojedinih brojeva koristiti dvoznamenkasti ili peteroznamenkasti dodatak crtičnom kodu
kod, zajedno s dodatkom, uvijek tiskati na vidljivu mjestu na svakom broju serijske publikacije u donjem lijevom uglu korica, zajedno s ISSN oznakom
strogo primjenjivati pravila pri izradi i tiskanju kodova.
Dodatna pojašnjenja mogu se dobiti u ISSN uredu za Hrvatsku i u Hrvatskom udruženju za kodiranje EAN CROATIA (Tuškanac 14, 10000 Zagreb, tel. 4895-000, faks 4895-001, e-mail: ean-croatia@ean-croatia.hr).

KAKO UREDITI ČASOPIS
Nakladnici koji pokreću novi časopis mogu se javiti ISSN uredu za Hrvatsku i dobiti upute za uređivanje i oblikovanje serijskih publikacija.
UPUTE ZA UREĐIVANJE I OBLIKOVANJE ČASOPISA
Podaci koji se navode na naslovnoj stranici (prvoj stranici korica ili unutarnjoj naslovnoj stranici) primarnog časopisa:
naslov
ISSN
UDK
volumen, odnosno godište izlaženja
broj tekućeg sveščića
mjesto izdavanja
godina izdavanja
stranice sveščića od-do
naziv nakladnika (pojedinca ili organizacije odgovornih za izdavanje časopisa)
sastav uredništva i izdavačkog savjeta s podatkom o prebivalištu svakog člana
adresa uredništva
podatak o učestalosti izlaženja
podatak o nakladi
podatak o sekundarnim izvorima koji referiraju članke objavljene u časopisu (za znanstveno-stručne časopise)
podatak o instituciji koja financijski pomaže izlaženje časopisa
Naslov treba biti što kraći i jasno upućivati na sadržaj publikacije. Treba ga uvijek donositi u istom obliku na svim mjestima u publikaciji, osim gdje se koristi skraćeni ključni naslov.
Obrojčivanje volumena ili godišta mora biti kontinuirano, a označava se arapskim brojevima. Prvi sveščić svakog volumena, odnosno godišta, mora započeti brojem 1 i nastaviti se slijedom kroz cijelo godište. Godina izdavanja treba se poklapati s kalendarskom godinom, a ako se razlikuju treba navesti obje godine.
Paginacija počinje od prve stranice teksta članaka i navodi se neprekinuto kroz cijelo godište. Korice, naslovna stranica i oglasi se ne paginiraju.
Kazalo sveščića mora sadržavati ime(na) autora i naslove članaka, koje treba navesti na isti način kao i u zaglavlju, i početnu i završnu stranicu članka. U znanstveno-stručnim časopisima treba navesti i kategoriju svakog članka.
Kazalo treba smjestiti na prvoj stranici sveščića, odmah iza naslovnice. Ako se kazalo ne nalazi na tom mjestu, potrebno je na stranici s kazalom navesti i sve podatke za bibliografsku identifikaciju časopisa (naslov, ISSN, podatak o volumenu odnosno godištu, broj tekućeg sveščića, mjesto i godinu izdavanja).
Raspored elemenata u svim brojevima jednog volumena i njihovo oblikovanje moraju biti jednaki. Moguće izmjene unose se u prvom broju određenog volumena.
Znanstveno-stručni časopis treba tiskati upute autorima o načinu pripreme članka za objavljivanje (detaljne upute potrebno je tiskati barem jednom godišnje, a u svakom sveščiću treba navesti kratak opis časopisa).

OBLIKOVANJE ČLANAKA U ZNANSTVENO-STRUČNIM ČASOPISIMA
Primarni časopisi objavljuju članke koji se recenziraju i one koji ne podliježu recenzentskom postupku. Radovi koji se kategoriziraju kao znanstveni i stručni moraju imati dvije pozitivne recenzije.
Recenzirani radovi kategoriziraju se na sljedeći način:
1. Radovi koji sadrže neobjavljene rezultate izvornih istraživanja u potpunom ili preliminarnom obliku (izvorni znanstveni članci, kratka priopćenja, prethodna priopćenja, izlaganja sa znanstvenog skupa).
2. Radovi koji sadrže izvoran, sažet i kritički prikaz jednog područja ili njegova dijela, u kojemu autor i sam aktivno sudjeluje. Mora biti naglašena uloga autorova izvornog doprinosa u tom području u odnosu na već objavljene radove, kao i pregled tih radova (pregledni radovi).
3. Radovi koji sadrže korisne priloge iz struke i za struku a ne moraju predstavljati izvorna istraživanja (stručni radovi).
Kategorija članka navodi se uz naslov u kazalu sveščića.
Jednom prihvaćeni članak obavezuje autora da isti članak ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva časopisa koje je članak prihvatilo, a i tada samo uz podatak o tome gdje je članak objavljen prvi put.
Podaci koji se navode uz svaki članak
a) naslov
b) ime(na) autora
c) naziv i adresa ustanove u kojoj autor radi
d) datum primitka članka u uredništvo i datum prihvaćanja članka za tisak
e) tekući naslov na svakoj stranici: skraćeni ključni naslov časopisa, broj volumena godina, broj tekućeg sveščića, stranice članka od-do, ime(na) autora (svih ili samo prvog), puni ili skraćeni naslov članka
f) ključne riječi na jeziku članka
Uz svaki kategorizirani članak objavljuje se sažetak. Sažetak treba sadržavati opći prikaz teme, metodologiju rada, rezultate i zaključak. Treba ga pisati u trećem licu i izbjegavati pasivne glagolske oblike. Ovisno o dužini članka sažetak može imati od 100 do 250 riječi.
Sažetak, neovisno o jeziku članka, mora biti na hrvatskom jeziku i na jednom od svjetskih jezika (najčešće je to engleski). Sažetak na jeziku članka treba smjestiti između zaglavlja članka (naslov, imena autora i dr.) i teksta članka, a sažetak na drugom jeziku iza teksta članka. Sažetak na drugom jeziku mora sadržavati i naslov članka, ključne riječi te adresu autora na istom jeziku.

NORME ZA SERIJSKE PUBLIKACIJE

HRN ISO 4:1999 hr Informacije i dokumentacija - Pravila za skraćivanje riječi u naslovu i naslova publikacija
HRN ISO 8:1997 en Dokumentacija - Uobličavanje periodičkih publikacija
HRN ISO 18:2003 hr Dokumentacija - Kazalo u periodičkim publikacijama
HRN ISO 214:2003 hr Dokumentacija - Sažeci za publikacije i dokumentaciju
HRN ISO 215:2003 hr Dokumentacija - Uobličavanje priloga u periodičkim i drugim serijskim publikacijama
HRN ISO 690:1998 hr Dokumentacija - Bibliografske bilješke - Sadržaj, oblik i struktura
HRN ISO 3297:2003 hr Dokumentacija - Međunarodni standardni broj serijske publikacije (ISSN)
Više o normizaciji može se vidjeti na stranicama Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo.










KORIŠTENJE CRTIČNOG KODA ZA OZNAČAVANJE SERIJSKIH
PUBLIKACIJA (ČASOPISI, NOVINE, I SL.)



1. UVOD

Zahtjevi trgovine za automatskom identifikacijom artikala na blagajnama (POS) danas su izraženiji nego ikada prije. To se odnosi i na serijske publikacije poput novina i časopisa. Za razliku od ostale komadne robe koja se označava crtičnim kodom (bar kodom), ovdje postoje izvjesne specifičnosti. Osim automatske identifikacije na blagajni trgovačka mreža, distributeri i nakladnici moraju pratiti i neprodanu nakladu pojedinih brojeva. To znači da i kod koji će se upotrebljavati za identifikaciju mora biti u skladu s tim zahtjevima. Za komadnu robu koristi se crtični kod prema EAN normi i specifikaciji. Nacionalne EAN organizacije dodjeljuju proizvođačkim poduzećima brojčane kombinacije koje ona u obliku
crtičnog koda primjenjuju na ambalaži svojih proizvoda kao EAN 13 ili EAN 8. Serijske publikacije mogu se označavati na isti način, ali mjerodavna nacionalna tijela preporučuju nakladnicima da se za ovu svrhu koriste crtičnim kodom koji se temelji na ISSN oznaci. Tako se postiže istodobno popisivanje serijske publikacije u ISSN bazi i označavanje za trgovačku mrežu sukladno EAN normi. Praćenje pojedinih brojeva vrši se korištenjem dodatka (tzv. add-ona). Postoje dvije vrste dodataka; dvoznamenkasti, čija je struktura definirana preporukama EAN Internationala, i peteroznamenkasti, čija je struktura za sada ostavljena na volju nacionalnim organizacijama. Suradnjom Hrvatskog udruženja za kodiranje EAN-CROATIA i ISSN ureda za Hrvatsku nastojali smo ovim putem prenijeti nakladnicima, prodajnoj mreži i svim ostalim korisnicima sve relevantne informacije vezane za ovu problematiku.


2. ISSN (International Standard Serial Number - međunarodni standardni broj za serijske publikacije)

ISSN je svjetski sustav za jednoznačnu identifikaciju serijskih publikacija. Čine ga nacionalni centri u zemljama članicama UNESCO-a i međunarodni centar u Parizu. Nacionalni centar u Hrvatskoj je ISSN ured za Hrvatsku u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Jedna od njegovih zadaća je i dodjela ISSN oznaka hrvatskim serijskim publikacijama te održavanje hrvatskoga dijela međunarodne ISSN baze podataka (dostupna je online i na CD-ROM-u, godišnji je prirast između 40 000 i 60 000 novih te oko 80 000 popravljenih, dopunjenih ili promijenjenih zapisa, a sadrži podatke za serijske publikacije koje se tiskaju u 180 različitih zemalja na 144 jezika). Serijska publikacija je publikacija na bilo kojemu mediju, koja izlazi u uzastopnim dijelovima s brojčanim ili kronološkim oznakama te namjerava izlaziti trajno (ISO 3297). ISSN valja tiskati na istaknutu mjestu na svakom svesku serijske publikacije. Javlja se u obliku akronima ISSN iza kojeg slijede dva puta po četiri znamenke između kojih je spojnica. Osma je znamenka kontrolna, a računa se algoritmom na temelju prethodnih sedam. Katkad je kontrolna znamenka X ako je rezultat računa veći od 10. ISSN je nedjeljivo vezan s ujednačenim, odnosno normiranim oblikom naslova publikacije koja se identificira.


3. EAN

EAN International – Međunarodna organizacija za kodiranje proizvoda, usluga i lokacija djeluje od 1977. godine kada su predstavnici proizvođača i opskrbljivača iz dvanaest europskih zemalja potakli osnivanje Europskog udruženja za označavanje proizvoda široke potrošnje i nazvali ga EAN (European Article Numbering Association). Danas se osim proizvoda EAN kodom identificiraju usluge i lokacije. EAN International je razvio i EDI standard (Electronic Data Interchange – sustav za elektronsku razmjenu podataka). Sustavom se koristi više od 750 000 tvrtki širom svijeta. EAN organizacija djeluje u više od 87 zemalja svijeta putem nacionalnih organizacija (EAN-CROATIA u Hrvatskoj). Sustav EAN kompatibilan je s UPC-jem, koji se primjenjuje u SAD-u. EAN-CROATIA – Hrvatsko udruženje za kodiranje osnovano je u sklopu Hrvatske gospodarske komore kao neprofitna organizacija i jedino je ovlašteno da podržava, razvija i promovira EAN i EDI sustave u Hrvatskoj. Članom Međunarodnog udruženja za kodiranje EAN International postalo je 22. svibnja 1992. godine. Po potpisivanju Ugovora o licenci i Sporazuma o članstvu s EAN Internationalom u siječnju 1996. godine EAN-CROATIA se reorganizira u skladu s međunarodnim standardima. Ciljevi su EAN-CROATIA Hrvatskog udruženja za kodiranje da putem članstva u EAN Internationalu povezuje Hrvatsku s vodećim svjetskim institucijama i jača njen položaj u svjetskom vrhu, da osigura logističku podršku među tvrtkama – članicama, da poveća učinkovitost u trgovinskoj razmjeni, da poveća kakvoću poslovanja i podigne razinu usluge za krajnjeg korisnika – kupca. 19.01.1999. postaje samostalna neprofitna organizacija pod nazivom EAN-CROATIA. Broj članica progresivno raste. Od početne 104 članice evidentirane 1992. godine prirast novih članica svake je godine sve veći, tako da 31. svibnja 2003. Bilježi 3305 članica.


4. PRIMJENA ISSN I EAN SUSTAVA U REPUBLICI HRVATSKOJ

ISSN (prije ISDS – International Serials Data System) i EAN International sklopili su ugovor prema kojemu se za potrebe označavanja serijskih publikacija crtičnim kodom određuje predbroj 977 kao i pravila ugradnje ISSN-a u EAN 13 strukturu brojčanog niza crtičnog koda. Sve obavijesti vezane za tehničke pojedinosti i ugradnju ISSN broja mogu se dobiti u ISSN uredu za Hrvatsku i u EAN-CROATIA-i. Važno je napomenuti kako izdavači ne plaćaju nacionalnom EAN uredu pristojbu za korištenje crtičnoga koda već su samo dužni snositi troškove tiskanja kodova.
Na temelju međunarodnih normi, preporuka i iskustava donosimo izvod odredbi koje će olakšati primjenu crtičnoga koda za označavanje hrvatskih serijskih publikacija. Ove se preporuke temelje na oba gore navedena međunarodna identifikacijska sustava.
Svaki nakladnik mora se pridržavati sljedećeg:
- zatražiti ISSN oznaku u ISSN uredu za Hrvatsku koji je dodjeljuje prema pravilima sustava
- pri ugradnji ISSN-a u brojčani niz EAN 13 poštovati niže navedena pravila
- prema potrebi koristiti dvoznamenkasti ili peteroznamenkasti dodatak (add-on) crtičnom kodu za brojčano označavanje pojedinih svezaka
- kod, zajedno s dodatkom, uvijek tiskati na vidljivu mjestu na svakom svesku časopisa u donjem lijevom uglu korica, zajedno s ISSN oznakom.
- strogo primjenjivati pravila pri izradi i tiskanju kodova.


5. UGRADNJA ISSN BROJA U KOD EAN 13

ISSN oznaka je osmeroznamenkasti brojčani niz (I1, I2, I3, I4, I5, I6, I7, I8 ) kojemu je zadnja znamenka kontrolna. EAN 13 kod dobiva se tako da se na UCC/EAN predbroj 977 doda sedam znamenaka ISSN broja (I1, I2, I3, I4, I5, I6, I7) bez osme kontrolne znamenke (I8 ), na pozicije N4 N5 N6 N7 N8 N9 N10


I1 I2 I3 I4 I5 I6 I7

9 7 7 N4 N5 N6 N7 N8 N9 N10 N11 N12 K


Varijantne znamenke N11 i N12 mogu se koristiti na sljedeći način:
- za dnevnike kod kojih se žele razlikovati pojedini dani u tjednu znamenke imaju vrijednosti:
- 01 ponedjeljak
- 02 utorak
- 03 srijeda
- 04 četvrtak
- 05 petak
- 06 subota
- 07 nedjelja
- za sve ostale publikacije znamenke imaju vrijednost 00

Kontrolna znamenka K služi kako bi se provjerilo je li bar kod ispravno sastavljen. Kontrolna znamenka proračunava se pomoću modulo 10 algoritma svih drugih znamenki u broju i to primjenom sljedećih koraka:
1. Počev od znamenke koja se nalazi na desnoj strani broja zbrojiti svaku drugu vrijednost znamenki krećući se od desne strane prema lijevoj
2. Rezultat prvoga koraka pomnožiti s 3
3. Zbrojiti vrijednost preostalih znamenki
4. Rezultat drugoga koraka zbrojiti s rezultatom trećeg koraka
5. Modulo 10 kontrolna znamenka jest najmanji broj koji dodan rezultatu koraka 4 daje
umnožak broja 10


PRIMJER:

Neka je časopisu dodijeljen sljedeći broj: ISSN 1330-2787.

EAN 13 dobija se ovako:

ISSN broju 1330-2787 odbacujemo zadnju (kontrolnu) znamenku i ostaje nam:

1330278. Ovaj se broj dodaje na predbroj 977 pa dobivamo:

9771330278

na pozicije N11 i N12 stavljamo 00 jer se radi o običnom naslovu koji ne treba posebno identificirati po danima pa dobivamo:

977133027800

Kontrolnu znamenku (K) računamo prema uputi:

1. Počev od znamenke koja se nalazi na desnoj strani broja zbrojiti svaku drugu
vrijednost znamenki krećući se od desne strane prema lijevoj

0 + 8 + 2 + 3 + 1 + 7 = 21

2. Rezultat prvoga koraka pomnožiti s 3

21 * 3 = 63

3. Zbrojiti vrijednost preostalih znamenki

0 + 7 + 0 + 3 + 7 + 9 = 26

4. Rezultat drugoga koraka zbrojiti s rezultatom trećeg koraka

63 + 26 = 89

5. Modulo 10 kontrolna znamenka jest najmanji broj koji dodan rezultatu koraka 4
daje umnožak broja 10

89 + K = 90

K = 1

Konačno, EAN 13 brojčani niz za ISSN 1330-2787 glasi:
9771330278001.


5.1 KORIŠTENJE DVOZNAMENKASTOG DODATKA

Dvoznamenkasti dodatak (add-on) koristi se za brojčano označavanje pojedinih svezaka serijskih publikacija. Na taj se način označava svaki pojedini svezak pa se može pratiti u različitim fazama prodaje, obrade ili pohrane serijskih publikacija.* Svaki se svezak može identificirati kao posebna jedinica. U ovu se svrhu može, sukladno EAN odredbama u
nastavku crtičnoga koda EAN 13, koristiti tzv. dodatak koji je oblikovan na sljedeći način:


A1 A2


Učestalost izlaženja // Oznaka

1. dnevno (ili više puta tjedno) // publikacija za pojedine dane u tjednu dobiva različitu oznaku na mjestima N11 i N12 (vidi odjeljak 5), a dodatak se koristi za kronološki slijed tjedana i primjenjuje se jednako kao i za tjednike

2. tjedno
01 do 53 (broj tjedna u godini)

3. dvotjedno
02,04,06,…52
ili
01,03,05,…53 (broj prvog tjedna u godini)

4. mjesečno
01 do 12 (broj mjeseca u godini)

5. dvomjesečno
02,04,06,..12
ili
01,03,05,…11 (broj prvog mjeseca u razdoblju za koje izlazi)

6. četvrtgodišnje
broj prvog mjeseca u razdoblju za koje izlazi
npr: 01,04,07,10
ili
02,05,08,11

7. godišnje doba
A1 zadnja znamenka godine
A2
1 - zima
2 - proljeće
3 - ljeto
4 - jesen

8. polugodišnje
A1 zadnja znamenka godine
A2 broj prvog godišnjeg doba koje pokriva

9. godišnje
A1 zadnja znamenka godine
A2 uvijek 5

10. ostalo
brojkama od 01 do 99

_______________________
* Ovakvo označavanje ne nadomješta bibliografsko brojčano označavanje svezaka serijskih publikacija koje mora biti navedeno prema odredbama međunarodnih normi i propisa o uobličavanju i uređivanju serijskih publikacija.


PRIMJERI:

dnevnik Novi list (ISSN 0350-4301) za petak, 4. prosinca 1998.
9770350430055 49

tjednik Imperijal (ISSN 1331-2383) za tjedan od 27. studenog do 3. prosinca 1998.
9771331238004 48

mjesečnik Bug (ISSN 1330-0318) za rujan 1998.
9771330031002 09

dvomjesečnik Društvena istraživanja (ISSN 1330-0288) za siječanj i veljaču 1998.
9771330028002 01

četvrtgodišnjak Acta dermatovenerologica Croatica (ISSN 1330-027X) za drugo
tromjesečje 1998.
9771330027005 04

polugodišnjak Kriminologija i socijalna integracija (ISSN 1330-2604) za prvu polovicu 1998.
9771330260006 81

godišnjak Arheološki radovi i rasprave (ISSN 0570-8958) za 1997.
9770570895009 75



5.2 KORIŠTENJE PETEROZNAMENKASTOG DODATKA

Peteroznamenkasti dodatak koristi se u slučajevima kada dvoznamenkasti dodatak nije dovoljan za sve potankosti koje se žele navesti. Predlaže se sljedeća struktura peteroznamenkastoga dodatka:


A1 A2 A3 A4 A5


A1 uvijek 0 ili kao proširenje za A2 A3
A2 A3

Učestalost izlaženja // Oznaka

1. dnevno (ili više puta tjedno
publikacija za pojedine dane u tjednu dobiva različitu oznaku na mjestima N11 i N12 (vidi odjeljak 5), a dodatak se koristi za kronološki slijed tjedana i primjenjuje se jednako kao i za tjednike

2. tjedno
01 do 53 (broj tjedna u godini)

3. dvotjedno
02,04,06,…52
ili
01,03,05,…53 (broj prvog tjedna u godini)

4. mjesečno
01 do 12 (broj mjeseca u godini)

5. dvomjesečno
02,04,06,..12
ili
01,03,05,…11 (broj prvog mjeseca u razdoblju za koje izlazi)

6. četvrtgodišnje
broj prvog mjeseca u razdoblju za koje izlazi
npr: 01,04,07,10
ili
02,05,08,11

7. godišnje doba
A2 zadnja znamenka godine
A3
1 - zima
2 - proljeće
3 - ljeto
4 - jesen

8. polugodišnje
A2 zadnja znamenka godine
A3 broj prvog godišnjeg doba koje pokriva

9. godišnje
A2 zadnja znamenka godine
A3 uvijek 5

10. ostalo
brojkama od 01 do 99

A4 A5 oznaka godine


PRIMJERI:

dnevnik Novi list (ISSN 0350-4301) za petak, 4. prosinca 1998.
9770350430055 04998

tjednik Imperijal (ISSN 1331-2383) za tjedan od 27. studenog do 3. prosinca 1998.
9771331238004 04898

mjesečnik Bug (ISSN 1330-0318) za rujan 1998.
9771330031002 00998

dvomjesečnik Društvena istraživanja (ISSN 1330-0288) za siječanj i veljaču 1998.
9771330028002 00198

četvrtgodišnjak Acta dermatovenerologica Croatica (ISSN 1330-027X) za drugo tromjesečje 1998.
9771330027005 00498

polugodišnjak Kriminologija i socijalna integracija (ISSN 1330-2604) za prvu polovicu 1998.
9771330260006 08198

godišnjak Arheološki radovi i rasprave (ISSN 0570-8958) za 1997.
9770570895009 07597

Napominjemo da ISSN zajedno s crtičnim kodom i njegovim dodatkom valja tiskati na vidljivu mjestu na svakom svesku časopisa u donjem lijevom uglu korica. Tehničke pojedinosti vezane na specifikacije simbologije, dimenzija, oblika i smještaja dodatka mogu se dobiti u EANCROATIA-i.



6. EAN U PRAKSI

SERIJSKE PUBLIKACIJE - završne napomene


U prethodnom tekstu opisana je posebna primjena ISSN oznaka u EAN-13 crtičnom kodu za obilježavanje serijskih publikacija (novine, časopisi i slično). Ukratko, za serijske publikacije preporuča se obilježavanje crtičnim kodom na taj način da se osmeroznamenkastom ISSN broju odbaci zadnja (kontrolna) znamenka, a dobiveni se brojčani niz dodaje na predbroj 977. Ovime je definirano prvih 10 znamenaka. Jedanaesta i dvanaesta znamenka poprimaju vrijednosti 00 a za dnevne novine mogu imati jednu od vrijednosti iz niza od 01 do 07 za razlikovanje pojedinih dana u tjednu. Trinaesta znamenka je kontrolna i računa se uobičajeno prema MODULO-10 algoritmu kao i za sve ostale EAN-13 brojeve. Ukoliko se želi razlikovati pojedini svezak (broj) publikacije, na raspolaganju su dvoznamenkasti ili peteroznamenkasti dodaci (add-on), pomoću kojih se koristeći opisana pravila mogu dodatno označiti broj, godina, mjesec ili tjedan. Na taj se način označava svaki pojedini svezak pa se može pratiti u različitim fazama prodaje, obrade ili pohrane serijskih publikacija. Gore opisani način obilježavanja vrlo je praktičan jer istovremeno uključuje ISSN svjetski sustav za jednoznačnu identifikaciju serijskih publikacija kao i automatsku identifikaciju na prodajnom mjestu primjenom standardiziranog EAN-13 koda.

Treba međutim reći da iako mjerodavna tijela u Hrvatskoj preporučuju korištenje crtičnog koda koji se temelji na ISSN oznaci, prema preporukama EAN INTERNATIONAL-a postoji i druga mogućnost, po kojoj nacionalne organizacije postupaju sa serijskim publikacijama jednako kao i s drugim trgovačkim jedinicama koristeći klasičnu EAN-13 strukturu. Nekoliko ovakvih primjera donosimo kao ilustraciju. Primjer "Večernjeg lista" koji izlazi u Frankfurtu, gdje je Njemačka nacionalna organizacija za kodiranje (CCG) dodijelila prefiks kao i svakoj drugoj trgovačkoj robi (439). Naime CCG ima na raspolaganju prefikse od 400 do 440. Ovome je dodan 5-znamenkasti dodatak sljedeće strukture. Prva znamenka označava dan u tjednu (npr srijeda=3, četvrtak=4 itd.), četvrta i peta znamenka označavaju broj tjedna u godini. Nacionalno rješenje CCG-a nije u skladu sa ISSN preporukama. Zato preporučamo izdavačima da se raspitaju kod svoje nacionalne organizacije o uvjetima koji se traže za određena ciljana tržišta na koja žele plasirati svoje publikacije, kako bi izbjegli moguće komplikacije.


Za sva dodatna pojašnjenja javite se u naše urede:

EAN-CROATIA
Hrvatsko udruženje za kodiranje
Tuškanac 14
10 000 Zagreb

tel. 4895-000
fax. 4895-001

e-mail: ean-croatia@ean-croatia.hr
web: http://www.ean-croatia.hr


ISSN ured za Hrvatsku
Nacionalna i sveučilišna knjižnica
Ulica Hrvatske bratske zajednice bb
10 000 Zagreb

tel. 6164-081 / 6164-082
fax. 6164-371

e-mail: jzajec@nsk.hr
web: http://www.nsk.hr










IZRADA BAR-KODA (COREL)

1. Edit / Insert barcode
2. otvori se Barcode wizard
- Select one of the following Industry Standard Formats: EAN-13
- Enter 12 numeric digits: (npr. 977133349000)
- Next
3. ostaviti sve kako je (po defoltu)
- Next
4. Finish

_________________
Car je gol!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group