Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
PC & Mac - mini analiza
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 11:39    Post subject: PC & Mac - mini analiza Add user to your forum ignore list Reply with quote

čini mi se da su nakon zadnjeg pc vs mac prepucavanja neke stvari ostale nerazjašnjene - prvenstveno, čuvena fama o skupoći macova.
nije mi u cilju započinjati novo prepucavanje - samo želim s vama podjeliti rezultate jedne analize:

dakle, usporedba brand name PC računala (Dell Precision 670 MT) i Apple G5 Power Maca.



iznenađujuće, ali inicijalno dell je skuplji! i to 2061 kunu. cijene možete provjeriti na http://www.kodeks.hr/dell/workstation.html (dell) i mailom na jezic.commerce@vip.hr (mac). činjenica je da je ponuda za mac jeftinija od one na službenim apple.hr stranicama, ali nitko vas ne sili da kupujete od (preskupih) Apple IMC Croatia.

e, sad... malo analize:

1. procesorska snaga - G5 ždere dell-a. sudeći po testovima (vidi link 1) G5 ždere i dvoprocesorske dellove. bod za maca

2. RAM - dell ima više rama, no u HG spotu moguće je dokupiti dva modula po 512 Mb (u mac se ram ubacuje u parovima - svaki procesor ima svoj rambus, što je definitivna prednost) za 764 kn. dellova prednost je veća količina maksimalnog rama, no prema linku br 2 (vidi dolje), sa novim sistemom dolazi i mogućnost maksimalnih 16 gb u macu. recimo - izjednačeno (premda mac ima prednost zbog duplog busa)

3. HDD - dell koristi ultra SCSI, mac S-ATA. dell ima više mjesta za diskove u kućištu. maca ima mogućnost spajanja brzih eksternih firewire 800 diskova. bod za dell-a.

4. grafika - mac. mislim da objašnjenje nije potrebno

5. optički disk - dell. no, za 1272 kune (koje, uz 764 kn za ram, taman izjednačavaju cijene - još vam ostane 70 kuna za par praznih medija) u HG spotu možete kupiti eksterni firewire sonyjev DVD+-R/+-RW dual-layer drive. pa imate dva optička uređaja. dakle, bod za maca.

6. mreža - gigabitni ethenet. izjednačeno.

7. portovi - dell ima više usb 2.0 portova, no za razliku od mac-a, nema niti jedan ultrabrzi firewire 800. izjednačeno

8. audio - mac ima ekstra optički digitalni ulaz i izlaz. prednost macu

9. extra - izjednačeno

10. software - xp pro protiv unix baziranog osx-a... tu, nažalost, ne mogu biti objektivan, pa neću ni komentirati. no, činjenica da se uz maca dobija hrpetina LEGALNOG softwarea daje ogromnu prednost macu (vidi *).


eto. ja zaključke neću izvoditi, zamolio bih vas da se u komentarima ovog posta orjentirate isključivo na FAKTOGRAFIJU. to što netko više voli pc-a ili mac-a, to je stvar njegovog izbora. ovo je samo usporedba dva brand name stroja podjednake cijene.


* plus: iLife '05 (includes iTunes, iPhoto, iMovie HD, iDVD and GarageBand), Art Directors Toolkit, EarthLink Total Access 2004, GraphicConverter, Microsoft Office 2004 for Mac Test Drive, OmniGraffle, OmniOutliner, QuickBooks for Mac New User Edition, Zinio Reader, Mail, iChat AV, Safari, Sherlock, Address Book, QuickTime, iSync, iCal, DVD Player, Classic environment, Xcode Developer Tools


linkovi:
1 - http://www.apple.com/powermac/performance/
2 - http://developer.apple.com/documentation/Hardware/Developer_Notes/Macintosh_CPUs-G5/PowerMacG5/PowerMacG5.pdf

btw, izbor Dell Precision 670 MT pc-a nije tendenciozan - jednostavno se radi o najbržem računalu kod domaćeg distributera. također, apple ovih dana izbacuje novu liniju G5 powermacova (max - dual G5 2.7 GHz, 1.35 GHz bus po procesoru, dual layer dvd), pa će se nešto pomaknuti po pitanju cijena/opreme.
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 27.04.2005 13:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

prvo: slažem se sa svime što si napisao.
drugo: (ovo ja sebi u bradu) zašto dell košta toliko?... jel zbog kučišta?... j*** te po kojim oni cijenama nabavljaju djelove?
trece: nisam lud ni za jednim proizvodjacem, al najbitnija mi je maticna ploca...heh...

nadam se da nisam nesto krivo rekao.

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.04.2005 13:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da.. brand name pc računala su skupa stvar
npr compaq desktop evo 300 - ako vam rikne napajanje nakon tri godine koliko traje extended garantni rok ( običan je jednu godinu ovo je nadoplaćeno )
cijena novog iznosi 1700 kn - pa ti vidi,,

(ja se trenutno bavim time kako "pripasat" "obično" napajanje u njega)
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evil or Very Mad

1. usporedba ti ne stoji zato što si usporedio jednoprocesorski i dvoprocesorski stroj.
2. kod maca nemaš mogućnsti izbora. ako mi je preskup dell, otići ću vidjeti kakve su cijene kod compaqa ili sl.
3. složim ti konfiguraciju sa dva athlona 64 (koja bi se mogla uspoređivati sa ovim macom), koja bi ga pojela za doručak i još bi jeftinije prošao

Cool

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.04.2005 13:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

upravo je izasao (za istu lovu) dual 2.3 (dual 2.7 high end), nesto jaca graficka i burner...ostalo isto...mislim da su pojeftinili monitori Smile

svi brand name su skupi...vidi sony...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 27.04.2005 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni je najveci + pca to sto mozes sastavit sto hoces a maca os. s hardverske strane mislim da mac nema nesto extra (ili opce) napredniju tehnologiju.
u ove testove koje rade proizvodaci bas i ne vjerujem.
za ove novce bi ipak radije uzeo maca.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.04.2005 14:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
Evil or Very Mad
3. složim ti konfiguraciju sa dva athlona 64 (koja bi se mogla uspoređivati sa ovim macom), koja bi ga pojela za doručak i još bi jeftinije prošao
Cool


ovdje je pričamo o out of the box računalima - brand name ofkors

ne ono što vi kao "haxori" možete složiti - jer to što "jurka" može složit vjerujem da prosječan user nemre , a opet ima ljudi koji će složit bolje ...
dakle ograničite se na gotove - brand name proizvode

brand name iz razloga - da user ima mogućnosti i opcije - ako je potrebno popraviti nešto
da ne mora ići u servis gdje ga je kupio, nego da postoji distributivna i servisna mreža.
i naravno ako mislim da me mali u servisu vara , pokažem mu srednji i odem u drugi servis ..
gdje kod "kompilacije" moram tražit nekoga tko će to servisirat + slušat pljuvanje - "čuj sve ti je to loše složeno ..." (dalje priča ide isto kao i sa auto mehaničarima)
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.04.2005 14:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mda, 20 inca za cca 6800, a 23 inca za cca 12500...pdv included (ne zvuci lose), 30 inca nije pojeftinio, i dalje na 27000...

powerMacovi iste cijene, samo lagani upgrade...dual 2.0 dual 2.3 i dual 2.7 (i dalje vodeno hladenje Sad )

G.
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 14:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
i rest my case LeaveMeBe)

odo ja na kavu

Last edited by jurka on 27.04.2005 15:32; edited 1 time in total

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
mda, 20 inca za cca 6800, a 23 inca za cca 12500...pdv included (ne zvuci lose), 30 inca nije pojeftinio, i dalje na 27000...

powerMacovi iste cijene, samo lagani upgrade...dual 2.0 dual 2.3 i dual 2.7 (i dalje vodeno hladenje Sad )

G.


daj mi reci gdje si vidio tu cijenu za 20 inca? ja gledo na vrbiku u mac centru 20-ku - 9100kn za cash (to je, kao, s popustom) Exclamation

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
3. složim ti konfiguraciju sa dva athlona 64 (koja bi se mogla uspoređivati sa ovim macom), koja bi ga pojela za doručak i još bi jeftinije prošao


u trenutku kad svojim imenom budeš mogao garantirati da će to računalo raditi kako spada - vrlo ću te rado ozbiljno shvatiti.

u međuvremenu, probaj ponovo pročitati moj post - želja mi je bila razbijanje fame o macu kao skupom brandu.

btw, obzirom da se baviš slaganjem računala pretpostavljam da si završio FER?
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 14:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
ok, evo brand name primjer koji je skoro duplo jeftiniji od maca:

IBM Workstation KP765SC / radna stanica
Šifra:
KP765SC
[b]Cijena:
13.206,78 kn


1. 13 tisuća nije duplo jeftinije od 21 tisuće
2. dual G5 2.0 je bar 50% brži od 3.6 GHz P4 ( http://www.apple.com/powermac/performance/ ). toliko je, otpilike i skuplji. case ti baš i ne šljaka...

kao što rekoh, cilj mi je razbijanje fame o appleu kao skupom brandu...
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 14:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne.
nisam završio fer.
znanje sa fera mi ne treba da pokupujem odlične komponente i složim ih u kantu koja će bez problema raditi cijeli svoj radni vijek.

a šta kažeš na moj primjer brand name konfiguracije koju nisam ja "slagao" već gigant IBM? to isto ne valja. zašto mac nisi s tim usporedio?

i još nešto, nisi napisao da s macom ne dolazi monitor, to je još dodatnih 7000-9000kn više...
e, sad, dolazimo do cijene od gotovo 30 000 kn!!

po meni, ne znam šta bi sve trebao mac ponuditi da toliko ispljunem za njega.
i ne, nije jeftin.
30 000 kn za mene nije jeftino. nije ni 10 000.

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 14:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

1. 13 tisuća nije duplo jeftinije od 21 tisuće


nije. zato sam i napisao
jurka wrote:

skoro duplo

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 14:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:


2. dual G5 2.0 je bar 50% brži od 3.6 GHz P4 ( http://www.apple.com/powermac/performance/ ). toliko je, otpilike i skuplji. case ti baš i ne šljaka...


a tko je spominjao intel? ja ne.

druga stvar, tim "performance testovima" na stranicama proizvođača koji hvale svoj proizvod, nitko tko ima malo znanja o IT-u ne vjeruje i ne uzima za ozbiljno.
napravi svoj test, uzmi približno jednake komponente mac-a i amd-a pa se javi.

i nakon što napraviš test, usporedi cijene pa razbijaj famu o macu kao skupom stroju.
30 000kn.

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 14:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
ne.
nisam završio fer.
znanje sa fera mi ne treba da pokupujem odlične komponente i složim ih u kantu koja će bez problema raditi cijeli svoj radni vijek.

slažem se, ali mi je bedasto pisati o arhitekturi mikroprocesora sa osbom koja nema neko teoretsko predznanje (sa FER-a, npr)

jurka wrote:
a šta kažeš na moj primjer brand name konfiguracije koju nisam ja "slagao" već gigant IBM? to isto ne valja. zašto mac nisi s tim usporedio?

pročitaj gore.

jurka wrote:
i još nešto, nisi napisao da s macom ne dolazi monitor, to je još dodatnih 7000-9000kn više...
e, sad, dolazimo do cijene od gotovo 30 000 kn!!

zato što ni sa dell-om ni sa ibm-om ne dolaze monitori.

jurka wrote:
po meni, ne znam šta bi sve trebao mac ponuditi da toliko ispljunem za njega.
i ne, nije jeftin.
30 000 kn za mene nije jeftino. nije ni 10 000.

gle, ako je za tebe 20000 kuna za komp previše - mislim da onda pripadamo različitim svjetovima i nemamo o čemu razgovarati.

moja greška - trebao sam odmah napisati da je ovo post namjenjen profesionalcima koji žele pouzdanu i stabilnu brand-name platformu, cijenu koje će amortizirati svojim radom. ispričavam se.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 14:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
a tko je spominjao intel? ja ne.

jok. vjerovatno je moj deda poslao post o IBM radnoj stanici pod tvojim imenom...
malo koncentracije ti ne bi škodilo.

ali, sve ovo je opet otišlo u prepucavanje... ako imaš nešto što nije ispravak FAKTOGRAFIJE, molio bih te da mi to pošalješ na PM ili mail - dunga@bhlegend.com
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.04.2005 14:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:

znanje sa fera mi ne treba da pokupujem odlične komponente i složim ih u kantu koja će bez problema raditi cijeli svoj radni vijek.


prošli tjedan sam upoznao vrsnog poznavatelja računala , koji ovaj pristup zove : next ; next ; next ; livaaaaadaaaaaaaaa !!!1

*livada je welcome screen od XP-a Wink

no dissrespect to mikronis=D> , ekipa je super i njihova računala često kupujem,
ali dual head pojede ovaj komp Wink - papir trpi svašta , pogotovo specifikacije ..
primjena računala u radu je ima često drukčiji omjer nego onaj koji si vidio na papiru
i mogao si tražiti još sat i pol - nemreš imat jeftinije od njih - barem ne na skladištu.
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 15:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nisam mislio odgovarati, ali moram.

gospodine profesionalče,
1. toliko ste profesionalni da niste pročitali ono što piše malim slovima ispod tog "performance testa". prilikom testiranja korišteni su "preproduction dual 2.0GHz, 2.3GHz and 2.7GHz Power Mac G5 units". Što će reći da su slobodno mogli staviti macove u zamrzivač, podići im takt jezgre i namjestiti rezultate.

2. Prilikom testiranja korišten je različit softver.
"All Power Mac systems were tested using Logic Pro 7.0. The Dell Dimension XPS Gen4, Dell Precision 670, Alienware Aurora 5500 and Boxx Tech Series 7300 were tested using Steinberg Cubase SX 3.01. For PC systems, cache sizes were: Dell Dimension XPS Gen4 = 2048K L2; Dell Precision 670 = 2048K L2; Alienware Aurora 5500 = 1024K L2; Boxx Tech Series 7300 = 1024K L2."
Zašto?

3. Zar me čini profesionalcem moja oprema koju mi tata kupi i koja košta 30 000kn, iako mogu identičnu stvar raditi i s nečim ispod 10 000? Mislim da me to čini nečim drugim.

4. po čemu ibm (kojeg sam naveo samo kao primjer) zaostaje za bilo kojim brandom? kao, nije stabilna brand name platforma?

5. koliko ste u životu sklopili, popravili i usporedili računala?

Last edited by jurka on 27.04.2005 15:09; edited 1 time in total

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 15:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
jurka wrote:
a tko je spominjao intel? ja ne.

jok. vjerovatno je moj deda poslao post o IBM radnoj stanici pod tvojim imenom...
malo koncentracije ti ne bi škodilo.

ali, sve ovo je opet otišlo u prepucavanje... ako imaš nešto što nije ispravak FAKTOGRAFIJE, molio bih te da mi to pošalješ na PM ili mail - dunga@bhlegend.com


ibm je bila usporedba nakon pola minute pretraživanja. dokaz da postoji jeftiniji brand name. nisam rekao da je intel dobar, super ili nadmoćan. samo sam reagirao na dellovu konfiguraciju koja se nalazila u usporedbi

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 15:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
nisam mislio odgovarati, ali moram.

ja ne moram.
ako me želiš pitati nešto što nije ispravak faktografije, molim te, učini to na PM.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 27.04.2005 16:01    Post subject: Re: PC & Mac - mini analiza Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

7. portovi - dell ima više usb 2.0 portova, no za razliku od mac-a, nema niti jedan ultrabrzi firewire 800. izjednačeno


izjednaceno po cemu? Smile dell moze spojiti vise uredjaja preko interfacea koji mu zdere procesorsko vrijeme, a za razliku od njega mac moze spojiti vise superbrzih uredjaja? Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 27.04.2005 16:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Neide mi u glavu... sta se vi ljudi toliko prepucavate... mislim, nes ti razlike izmedju maca i pca... mac kosta i, kazu ljudi, predobar je, presavrsen itd. s druge strane za cijenu 1og maca s kvalitetnim monitorom mos kupit dovoljno dobru masinu + legalni softver i jos ti ostane za solidnu periferiju za pc (zvucnjaci, drugi monitor, stolnu lampu, mikrofon, pa cak i mobitel) (dobro sad se pre$erajen). Enivej, maj pojnt je da se nema smisla prepucavati. Jedine korisne koje nevolim su oni koji odu u kompjutor shop i kazu: "dajte mi kompjutor". Al takvih je vise nego sto mislite, tako da jurka, ne pada ti baza. Ti slazes svoj komp, isto ko sto radim i ja, i uzimam komponente koje valjaju, koje funkcioniraju. Ali vidim da kad dodje do bilo kakve rasprave, pocnu i ovakve stvari. Nevrmind...

zasto smatram da nema razlike medju PCjem i Macom? Well, baci ih s drugog ili treceg kata, oba ce se razbit... ako ne izvana, nekim unutrasnjim dijelovima nema pomoci... Prema tome nijedan nije siguran od "sistematskih crashova" Razz

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 27.04.2005 16:11    Post subject: Re: PC & Mac - mini analiza Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
izjednaceno po cemu? Smile dell moze spojiti vise uredjaja preko interfacea koji mu zdere procesorsko vrijeme, a za razliku od njega mac moze spojiti vise superbrzih uredjaja?

priznajem, bio sam subjektivan... morao sam dokupit usb hub da pospajam silne usb uređaje (dongleove, BT, skener, kolor proof, etc) pa me je to štrecnulo... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 27.04.2005 16:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sve 5 ljudi,
mir s vama

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group