Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
kategorije radova?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 27.04.2005 19:27    Post subject: kategorije radova? Add user to your forum ignore list Reply with quote

zbunjena sam. gledam ove kategorije ponuđene na mitriju i konkretno se pitam u vezi granica između četiriju (najpopularnijih?).
ovo je moje viđenje stvari:

ilustracija - rad nacrtan 100% rukom (olovkom, mišem, tablet + pen) bez dodataka koje generira editor.
digital art - kombinacija autorskog crteža rukom, uz poboljšanje pomoću tekstura i filtera, dakle zamjetljivije petljanje editora.
foto-manipulacija - bazira se na fotografiji (ili više njih), a dodavanjem filtera ili docrtavanjem elemenata gubi se obilježje fotografije.
fotografija - čistokrvni, "raw" uradak točno onakav kakvim ga je objektiv uhvatio i utisnuo na film/karticu bez provlačenja kroz ikakav editor.

jesam li u pravu?
ako jesam, mislim da to nije dovoljno.
kada ilustracija postaje digital art? kada smo bazu napravili u nekom 3d programu, pa poslije docrtavali detalje? ili svaka rukom bojana slika to postane čim dodamo neku prirodnu teksturu radi lijepšeg efekta?
kako odlučiti je li u nekoj slici bitnija fotografija ili crtež, pa je naš digital art možda ipak manipulacija? Confused
i, zapravo, kako biti sigurni da je svaka fotografija "čista" fotografija, kad je već u digitalcima moguće primijeniti red-eye reduction, sepia i slične filtere?
vidjela sam da neki ovdje vole manipulacije (a.k.a. fotografije kojima je promijenjen color balance i sl.) strpati u fotografije, jer su preloše za manipulacije, a kao fotografije bez filtriranja nedovoljno zanimljive.. zašto se to radi i koliko biti strog pri tom određivanju? postaje li fotografija manipulacija ako malo promijenimo brigtness/contrast?
ja sam zbunjena Confused

molim da mi se poblize pojasni. hvala.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 27.04.2005 20:32    Post subject: Re: kategorije radova? Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:

fotografija - čistokrvni, "raw" uradak točno onakav kakvim ga je objektiv uhvatio i utisnuo na film/karticu bez provlačenja kroz ikakav editor.


Crop + resize is ok... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 27.04.2005 21:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

problem nastaje zbog toga što je fotomanipulacija preširok pojam isto kao i digital art.
fotografija i ilustracija su vrlo striktni pojmovi.

ilustracija je uradak sa namjerom oslikavanja "ilustriranja" nećeg i može biti izveden bilo kakvim alatima. digitalnim ili nedigitalnim.

fotomanipulacija je sve od levelsa do kompleksne fotomontaže i u biti nije precizna kategorija.
digital art je još širi pojam. obuhvaća svaki rad izveden uz pomoć digitalnih alata.

to je kao da napraviš jednu kategoriju "likovna umjetnost" pa pored nje staviš "kiparstvo". hijerarhijski nelogično, ali nije lako u ovo digitalno doba to sve posložit

osim ak se nudiš Smile
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 27.04.2005 23:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za digital art se svodi na to da stavis ono sto si radio digitalno, a nisi uspio staviti u neku preciznije definiranu podkategoriju jer je (zasad) nema

za ostalo je uglavnom kako je rekao kle...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group