Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
fotografija | fotomanipulacija
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 21.11.2003 11:49    Post subject: fotografija | fotomanipulacija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kada fotka prelazi iz fotografije u fotomanipulaciju?

Ovo smo pitanje trebali i prije postavit, ali bolje ikad nego nikad Smile.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 21.11.2003 12:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa po meni fotka prelazi u fotomanipulaciju cim se originalnoj fotografiji mijenja njen osnovni smisao, izgled, sadrzaj... tu ne mislim na recimo osnovne kolor korekcije koje su potrebne da bi slika izgledala dobro.
Korekcije boje i sitno retusiranje ne smatram manipulacijom, jer sluze da vjerno prikazu ono sto je fotografirano a sam proces fotografiranja to nije mogao obaviti.
Ali manipulacija je definitivno npr. izrada naslovnice za npr. Cosmo ili Elle. Ako je neko imao prilike to vidjeti zna o cem pricam. Jer ti modeli koji se tamo fotkaju izgledaju totalno drugacije nego na coveru. Od dodavanja boje, mijenjanja boje sminke, uklanjanaj madeza, kose koja ne strsi kako treba, promjenje boje majce i tonu drugih manipulacija, jer takve stvari definitivno jesu manipulacija jer mijenjaju stvarno stanje stvari.
Mislim da je fotka fotka samo u originalu kada nije dirana vec samo lagano korigirana... znaci crtl+l i ctrl+m... Smile i malo Edit-adjustments-selective color i thats it... ah, da i Filter-Sharpen-Unsharp mask Smile
A sto se tice manipuliranja, pravi fotograf s pravom opremon moze napraviti cuda od kojih ce se mnogi zapitati koji filter u Shopu je koristen sto naravno dovodi originalnost fotografije u pitanje. Odnosno dovodi laika u sumnju da je to original ...

uf, malo sam mamuran pa mi ovo filozofiranje ne pase trenutno Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 21.11.2003 12:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

achm...
pitanje je gdje retusiranje i korekcija boje prestaju biti sitnima... Very Happy
no, pretpostavimo li da se radi o digitalnoj fotografiji (koju mozda ne bi bilo zgoreg razlucit od klasicne) levelsi u fotosopu mogu imat isti smisao kao i dve sekunde duze u razvijacu...

ono sto mene uzasno zivcira je svako kropanje i mijenjanje formata - to nemrem stolerirat.

btw - u galeriji posta dosta fotica - dajte se vi, profesionalci, javite, pa iznesite svoje stavove. ja bi ih jako rado procitao.
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 21.11.2003 12:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mene cropanje ne smeta. Mozda bi shvatio kada bi mi se objasnilo ali...

Kuzim da je zajebano, tesko i timeconsuming dobit idealnu fotku ali nesto sto fotkam i kropnem par cm s lijeve ne mogu poslat pod fotomanipulaciju.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lee



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 67
Location: Zagreb

PostPosted: 21.11.2003 12:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a zas pitas?:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 21.11.2003 12:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da raspravimo Smile. Bolje da se pokoljemo i dodjemo do nekog zakljucka tu na forumu nego da rasprava bude rasporedjena po komentarima 25 radova iz galerije Smile.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lee



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 67
Location: Zagreb

PostPosted: 21.11.2003 13:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aha ti to zbog mitrija pitas:) mislila sam da ti se kontemplatira:) a pa valjda onaj koji posta sliku zna koliko je nesto izmijenio i korigirao, kako cu ja to znat ako je dobro napravio posao?:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 21.11.2003 13:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
re: Renewed

ako je bilo u PS onda nije fotografija nego FOTO-MANIPULACIJA. nemres skropat i onda postat ko fotku
Komentar: dunga prije 1h:27min
Admin mode: edit | delete

re: Renewed

nije bilo cropanja, slika je takva kakvu vidis, samo malo retusiranja mrljice na poklopcu Smile
Komentar: AjCha prije 8min:52sec
Admin mode: edit | delete


Zato pitam. Bolje da to rijesimo jednom nego da se price ponavljaju stalno. Zakljucak ovog cemo spucat u opis kategorije i vozdra Smile.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lee



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 67
Location: Zagreb

PostPosted: 21.11.2003 13:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja se u principu slazem s b. i cropanje mi prolazi ako nije ekstremno i ako je u svrhu uklanjanja sitnih nedostatka.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 21.11.2003 13:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja se slazem sa bondom i ovim sta kaze lee za kropanje...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lee



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 67
Location: Zagreb

PostPosted: 21.11.2003 13:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

b za precjednika! bbb!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 21.11.2003 14:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajajajajaj...
ne slazem se s nikakvim kropanjem, pogotovo onim koje mijenja format, ali cu zbog volje vecine zavezat labrnju i prestat komentirat kropanje u galerijama.
recimo da sam old-skuler koji voli na fotopapiru vidjet rub negativa. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 21.11.2003 15:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
cropanje mi prolazi ako nije ekstremno i ako je u svrhu uklanjanja sitnih nedostatka.


ja sam mislio na ovo... :)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 21.11.2003 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
ja sam mislio na ovo... Smile


ako je tako, Če, odgovor je da Smile

ja cropanje ne smatram kao manip iz jednostavnog razloga... cropati se može i u rl skalpelom i ravnalom, dakle nije ti potreban nikakav digitalni alat da bi ga napravio...
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
djipster
Guest





PostPosted: 21.11.2003 17:07    Post subject: Reply with quote

dunga wrote:
ajajajajaj...
ne slazem se s nikakvim kropanjem, pogotovo onim koje mijenja format, ali cu zbog volje vecine zavezat labrnju i prestat komentirat kropanje u galerijama.
recimo da sam old-skuler koji voli na fotopapiru vidjet rub negativa. Wink


tooo...ti si moj covjek...meni nije jasno cemu od nekog smece fotografije radit neiko "dobru"
to je isto kad zena od 60 god ide na estetsku operaciju i misli da je ljepsa...a nije!

mislim da jedino sto je dozvoljeno u smislu da fotografija ostane fotografijom je posvjetlit tj potamnit al ne preekstremno, indeed!
Back to top
IndigoBlue



Joined: 30 Sep 2003
Posts: 38

PostPosted: 21.11.2003 17:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja mislim da kropanje ne spada u foto manipulaciju.....zato jel je fotografija
definirana odredenim granicama plus zumom koji imas......e sad ak ja imam
neki losiji fotic i nije mi zum bash najbolji a bash mi se svida neki detalj koji
je odreden nekim dimezijama koje sam si ja zamislio mislim da mi je fotku jednostavnije kropat nego kupit novi fotic da bi fotka izgledala kak sam htio....a pod foto manipulaciju bi stavio mjenjanje njenog prvobitnog smisla....a to znaci korigiranje boja svjetla sjena itd.....jel zasto bi krop spadao u foto manipulaciju a ak se malo posvjetli potamni ili slicno to bi bilo u redu....jel kaj ljudi sve ne naprave da dobe dobru rasvjetu potrebu za neku super fotku....i sad ja dodem i dignem curvse malo....jel po tome bi se i slikanje panorame moglo definirat pod nekakvu manipulaciju fotografijama.... Eh?

sad idem malo Dancing

_________________
only god can judge me
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 21.11.2003 19:24    Post subject: Reply with quote

AL GLE...ONDA TI MOS NAPRAVIT NEKU BZVZ FOTKU i ona je bzvz kad ju razvijes al ne...ti na njoj vidis samo mali detalj npr...ultimativno najludja trava na svijetu i onda odes i skeniras ju jaaaako kvalitetno i od te trave napravis posebnu fotku koja ce bit ultra ql!
to je crop...vise, manje!
ja sam za to da ak ...neznam ak fotka jeeebeno zgleda i neko uleti u kadar samo na lijevoj strani slike npr 1 mm i to te bode u oci...jebiga...fotka vise nije onak dobra kak bi bila da se to nije desilo...mislim ljudi ce zamjerat kaj je neko uletio...al jebiga to je 1/1000 sec i nisi mogo zaustavit vrijeme...i to se desilo...nema smisla to cropat il kajaznam kaj!
Back to top
orange



Joined: 21 Sep 2003
Posts: 622
Location: ST

PostPosted: 21.11.2003 21:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja mislim da fotografija prelazi u foto manipulaciju onda kad se vidi da je s njoim manipulirano. ocito. jer ce puno ljudi malo sredit sliku pa je stavit na net. a nece rec da su se igrali sa levelsima i slicnim.
a kropanje...pa recimo da ja volim cudne formate. ja ne znam zasto moja slika ne bi valjala ako ja volim recimo format 4:1? jel se to moze na klasicnim fotoaparatima? neki cudni suzeni film ili...? a ako je kropam onda da dobijem ono sta zelim, ja ne vidim u tome foto manipulaciju.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ivan



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 320
Location: Zagreb

PostPosted: 21.11.2003 22:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a koja je razlika između namještanja boja na digitalnom fotiću ili u photoshopu
a sad fotomanipulacija je sigurno svako mijenjanje orginala, ali i sigurno ne možemo gledati svaku doradu jednako, teško je postaviti neku određenu granicu kad je a kad nije foto manipulacija

_________________
no ojro
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 21.11.2003 23:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

damn this thread Very Happy

lici na jedan od onih MACvsPC threadova LeaveMeBe
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 22.11.2003 00:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nije juzles MacVsPc topic jer cemo u ovom odredit granicu do koje se gleda kroz prste. Ispod granice ide u fotografiju, preko toga u fotomanipulaciju.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 22.11.2003 00:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja se slazem s Bondom u potpunosti + cropanje je za mene ok, to ljudi rade od kad fotkaju i razvijaju fotke...pa ne vidim zasto bi to bilo neko zlo ako je ucinjeno u ps-u...ko da netko pita na izlozbama fotografije da li je autor pri razvijanju secnuo koji dio...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
djipster
Guest





PostPosted: 22.11.2003 00:59    Post subject: Reply with quote

4tHshadOw wrote:
ja se slazem s Bondom u potpunosti + cropanje je za mene ok, to ljudi rade od kad fotkaju i razvijaju fotke...pa ne vidim zasto bi to bilo neko zlo ako je ucinjeno u ps-u...ko da netko pita na izlozbama fotografije da li je autor pri razvijanju secnuo koji dio...

hmmmm...
ja ne cjeckam kad razvijam...ak ne valja zbog neceg..nevalja i to je to...bice bolje Smile
Back to top
AjCha



Joined: 16 Nov 2003
Posts: 16

PostPosted: 22.11.2003 01:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tocno, u lab-u, ispod crvenog svjetla, glavni alat je nož, mislim za cropanje onaj Laughing
been there, not done that Very Happy
ozbiljno, inace uopce ne slikam ako ne vidim savrsenu sliku u objektivu, za ove "umjetnicke" slike mislim, a kad ne ispadne dobra onda je za neku drugu namjenu u kojoj je dozvoljeno cropanje Wink
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 22.11.2003 01:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

friski primjer :) http://www.mi3dot.org/gallery/work/787/

mislim da se ovo nemoze postat pod fotografiju ni pod razno...
je da dobro izgleda, al to jednostavno vise nije izvorna fotka...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group