Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
fotografija | fotomanipulacija
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 22.11.2003 05:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Nije juzles MacVsPc topic


di si ti vidio da sam rekao juzles Very Happy?
looks like <> is Wink

emptyhead wrote:
jer cemo u ovom odredit granicu do koje se gleda kroz prste. Ispod granice ide u fotografiju, preko toga u fotomanipulaciju.


zivi bili pa vidjeli!
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 22.11.2003 11:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Joj stvarno mrzim ovoliko postova jer ne znam gdje da pocnem- pa bih samo htio bez previse filozofiranja dati svoje misljenje.
Slicnu raspravu sam imao u skoli davno prije i spika je isla ovako: -netko je pitao da li je ok slikati nesto i ako je to nesto ok, onda reproducirati tu sliku ponovnim slikanjem, ali tako da se slika samo detalj. Profesor je rekao da je ok, ali da nije rjesenje i da on to ne bi nikada tako napravio vec bi slikao originalno nekakav macro snimak i sl.. Isto tako nam je spomenuo nekog fotografa koji je radio mnogo takvih reprodukcija premda nitko nije za to znao i svi su mu hvalili radove a zapravo ih je sve varao.. no dobro..

Nego, mislim da je cropanje slika ok. Jedino ovisi o osobi koja je slikala da li je sve stavila u taj kadar, recimo ako netko slika nekakav panoramski snimak i ako mu s lijeve strane viri nekakva grana i uopce se ne uklapa, i sad ako ta ista osoba to izreze u photoshopu onda je to foto manipulacija - ali opet, ako se snimi panoramski snimak bez te jebene grane i slika ostavi kakva je (naravno pri skeniranju i obradi se malo maknu rubovi, eventualno se slika centrira ili se malo poprave) i to je to.. Jer kod skeniranja skener cesto zajebe sliku! Ja to radim tako jer tako rade svi. - Stop me if I'm Wrong. Smile

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
orange



Joined: 21 Sep 2003
Posts: 622
Location: ST

PostPosted: 22.11.2003 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako je kropanje foto-manipulacija, onda ce svi ti malo ili puno kropani radovi zavrsit sa radovima di je recimo superman sa batmanovom ili robocopovom glavom ili di je sve nekako cudno i obojano u rozo.
bilo bi ok da za rubriku fotografija postoji minimalna velicina slike. tako bi se izbjeglo veliko kropanje i "fotografije" velicine 200x150 px.

_________________
pwned!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
djipster
Guest





PostPosted: 22.11.2003 12:21    Post subject: Reply with quote

che.UP wrote:
friski primjer Smile http://www.mi3dot.org/gallery/work/787/

mislim da se ovo nemoze postat pod fotografiju ni pod razno...
je da dobro izgleda, al to jednostavno vise nije izvorna fotka...

ne kuzim zakaj je to opce pod fotografijom...!?!?!??
to mi se ne svidja....
ima jedan casopis mislim da se zove digita photography...i u njemu je full detaljno opisano kako slozit od lose fotke 1 dobru onak...predobru!
e...pa meni nije jasno kako je onda to fotografija?!!??
al mislim to sve skupa izgleda realno za razliku od fotke pod gore navedenim urlom...al to nije fotografija i bok!
Back to top
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 22.11.2003 18:28    Post subject: fotografija vs. foto-manipulacije Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da cropanje može do neke granice spadati pod fotografiju, leveliranje i contrast također(do određene granice) jer nemaju svi tko zna kakve aparate pa da im slike ispadaju ludnica...Ali ako se dodaju druge boje kao na gorenavedenom primjeru onda mi to više spada pod fotomanipulacija...
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 22.11.2003 19:01    Post subject: Re: fotografija vs. foto-manipulacije Reply with quote

GrUdI wrote:
Mislim da cropanje može do neke granice spadati pod fotografiju, leveliranje i contrast također(do određene granice) jer nemaju svi tko zna kakve aparate pa da im slike ispadaju ludnica...Ali ako se dodaju druge boje kao na gorenavedenom primjeru onda mi to više spada pod fotomanipulacija...


fotooprema nema veze s kvalitetom fotografija i slike ne ispadaju ludnica zbog opreme nego zbog nacina na koji je fokano, iskustva i slicnih faktora...
primjer za to je jedan profesor (jebiga neznam na kojem faxu) predaje fotografiju i on samo fotka IDIOTOM i to jos nekim starijim od ovih tipa mju i te fore i fotke su mu bolje od mnogih koje sam vidio da su fotkane s OPREMOM raznoraznom...
uglavnom raspitacuse ko je taj tip ...znam da je nedavno imo izlozbu...pa ja vim na mi3
Back to top
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 22.11.2003 19:45    Post subject: e Add user to your forum ignore list Reply with quote

Slažem se da cropanje ne spada u foto manipulacije, ali kad slika izgubi svoj prvobitni motiv onda je to već fotoman...Sve dok se ne cropa do nekog detalja na fotki, ali ako je u sliku uletjela neka grana ili neki detaljčić koji zauzima 0,01 % slike smatram da ga se može cropati...Premda to baš i ne preferiram...
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 23.11.2003 13:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a da je to napravio kod razvijanja (u tamnoj komori), sto je moguce, kak bi se onda to zvalo? mislim, to bi i dalje bila fotografija jer ju je iz negativa ili slajda postupkom osvjetljivanja prenio na foto papir.

Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 23.11.2003 13:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Laicko pitanje koje ce mozda dodat malo finog ulja na vatru Angel.

Silvijo sve radi s fotoaparatom bez dodira fotoshopa?

Mislim, imam na disku fotke od jednog frenda koj je slikao analgono i pri razvijanju ih je tako sredio da ih 90% nece vjerovat da PS nije imao prste tu, ali pitam zato jer mu se Grudl specijalno zahvaljivao na jednom radu, a ne vjerujem da aiptekom mozes dobit slicno, kojeg je on pokusao sredit silvijo-a-like lookom. Naravno, sve stoji u kategoriji "Fotografija" i nitko se nije previse bunio.

Grudl:
http://mi3dot.org/gallery/work/628/

Uglavnom, jel, da li su Silvijeve fotke cisti klik-post ili im je dodatno poboljsana atmosfera u PS-u (duplicate layer, blur, smanjen opacity, color correction otprilike) i ako je, da li spada pod fotku ili pod fotomanipulaciju?

Uglavnije od uglavnog Smile, ovaj post nije pozivanje na spaljivanje Silvija i Grudl-a, nego zapeli ste na crop dok ostale stvari, koje su imho bitnije, ste preskocili.

Silvijeve fotke bih i ja bez beda strpao pod fotografijom jer pod fotomanipulacijom bi na te fotke mogao dobit komentare tipa:
Quote:
a jeote truda, nabio si blur i sad je to olfo manipulacija? Eo ti 1 pa se malo vise potrudi drugi put....


Ovaj kvotani dio je idiotizam, ali nije nemoguc.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 23.11.2003 13:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:
Laicko pitanje koje ce mozda dodat malo finog ulja na vatru O:).

Silvijo sve radi s fotoaparatom bez dodira fotoshopa?

Uglavnom, jel, da li su Silvijeve fotke cisti klik-post ili im je dodatno poboljsana atmosfera u PS-u (duplicate layer, blur, smanjen opacity, color correction otprilike) i ako je, da li spada pod fotku ili pod fotomanipulaciju?


pa evo konkretno je mene zanimalo na ovom primjeru http://mi3dot.org/gallery/work/620/ ali kao sto se vidi nije mi odgovoreno. a da im dodaje atmosferu u fotosopu, mislim da je tako.

sad je opet diskutabilno da li tako tweakane fotke mogu proc pod fotografiju. mislim da nije fer prema sirovim fotkama koje govore svoje bez takvih zahvata, a opet silvijeve fotke mi nisu da budu u istoj kategoriji ko i hansova borg-bubga :)

p.s. pada mi na pamet podjela na foto - raw i foto - art (promjenit nazive prema zelji - uglavnom u ovu potonju bi se trpale tweakane fotke koje ipak nisu za fotomanip kategoriju)


edit: emti jebote patak, editiras post i nadodas jos tolko pa ispada da mlatim praznu slamu :)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.11.2003 13:42    Post subject: da Add user to your forum ignore list Reply with quote

Okej ,the story:Aiptekova kamera je sranjce...Nemojte sada vuć neke teze da se izvlaćim...Jednostavno sa aiptekovom kamerom more slikano izbliza izgleda očajno, em je tamno em ima užasni noise...jednostavno tada su mi se svidjeli Silvijovi radovi i pitao sam ga ima li koji program da bolje od photoshopa obrađuje slike i on mi je preporučio neat image...Poslije sam mu dao sliku da vidim što će on napraviti od nje i svidjelo mi se jer znam kakav je originalna fotka pa sad kad sam već mučio čovjeka, i kad je pomogao red je bar da mu zahvalim... Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 23.11.2003 13:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Grudl: nitko te ovdje ne napada... read again.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.11.2003 13:45    Post subject: da/ne Add user to your forum ignore list Reply with quote

Možda bi trebalo ubaciti neku kategoriju između fotografija i fotomanipulacija
Back to top
View user's profile Send private message
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.11.2003 13:47    Post subject: ok Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma nisam ni mislia da me netko napada nego kad je već spika upala da jednom razrješimo i to...
Back to top
View user's profile Send private message
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.11.2003 13:54    Post subject: ruke gore Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo mog idiotizma: amo dignut ustanak na (sljedeću) vladu da nam svima daju fotoaparate od cca. 15-20 tisućica kunića pa da možemo ostaviti photoshop u pogledu fotografija...Koji san ja idiot
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 23.11.2003 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro je Grudl, eo ti lizalica pa odmori malo Laughing

U krajnjem slucaju mozemo maknut kategoriju foto-manipulacija i sve sto obicno ide tu da ide pod digital-art Smile. A u fotografiji da se malo gleda kroz prste.

Just a suggestion...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 23.11.2003 18:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja bih bio najsretniji sa jasnim razdvajanjem klasicne od digitalne fotografije...
pitanje je i gdje prestaje foto-manipulacija i pocinje digital-art? mozda bi ih stvarno bilo ok svest pod jednu kategoriju.
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 23.11.2003 19:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da jos uvijek (zapravo ni blizu) nemamo dovoljno kvalitetnih radova s podrucja fotografije da bi se smjelu upustati u takve podjele.

osim toga, zbog cega je bitno da li je nesto fotkano digitalnom ili klasicnom kamerom? mislim da uopce nije bitno.

poanta fotomanipulacije je kombiniranje fotografije s drugim elementima kako bi se stvorilo nesto sto u trenutku fotografiranja nije postojalo.
mislim da korekcija boje, oštrenje, krop trebaju biti dozvoljeni u kategoriji fotografija. krop nije nista drugo nego kadriranje, nebitno da li si ga radio drzeci fotic u ruci ili kasnije.

kada se dogovorimo oko tih stvari, mozemo ubaciti objasnjenje u faq i linkati ga na stranici za dodavanje radova.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.11.2003 20:44    Post subject: 1,2,3 Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala na lizi , šaljem tops...Zašto maknuti fotomanipulacije??? A da slike koje se bluraju, cropaju itd. ide pod manipulacije, one nedirane u fotografija ,a one gdje se totalno mijenja izvorna fotka u digital art...
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 23.11.2003 21:03    Post subject: Re: 1,2,3 Add user to your forum ignore list Reply with quote

GrUdI wrote:
Hvala na lizi , šaljem tops...Zašto maknuti fotomanipulacije??? A da slike koje se bluraju, cropaju itd. ide pod manipulacije, one nedirane u fotografija ,a one gdje se totalno mijenja izvorna fotka u digital art...


kategorizacija ti je u banani, kaj samo blur i crop spadaju pod manipulacije?
onda ce mjesecno tu doletit 1 i pol slika u tu kategoriju?

meni se svidja ovo da fotke u fotke, a foto-manipulacija je ovako i onako samo podskup digital art-a

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 23.11.2003 22:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
mislim da jos uvijek (zapravo ni blizu) nemamo dovoljno kvalitetnih radova s podrucja fotografije da bi se smjelu upustati u takve podjele.
osim toga, zbog cega je bitno da li je nesto fotkano digitalnom ili klasicnom kamerom? mislim da uopce nije bitno.

klasicna i digitalna fotografija su dva razlicita medija, kao npr. film i video. ne znam jel to bitno, ali to je cinjenica.
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 23.11.2003 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aj to malo elaboriraj, kak dva razlicita medija? hoces rec da ak fotkas sa hazom koji trenutno ima slajd back onda si u jednom mediju a kad metnes digital back onda si preso u drugi medij?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.11.2003 23:25    Post subject: da/ne Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro ti kažeš da onda ne bi bilo radova ali kvaliteta je važna a ne kvantiteta...Možda si i u pravu... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 23.11.2003 23:43    Post subject: Reply with quote

e...a kaj nebi bilo jednostavnije da sve ...al sve sta je imalo dirnuto u ps-u ili cropano ili stajaznam sta ide pod manipulacije (osim posvjetli potamni spika) isto vrijedi i za fotke skenirane koje su "izmanipulirane u komori!?!?!?
znaci samo skljoc foticem i to je to...to je fotografija...
a ostalo su manipulacije...moze!?!?!?
Back to top
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 23.11.2003 23:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne bi ja...manje-vise se slazem s onim gore sta je vanja napisao...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group