Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ergonomija u hrvata

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 08.06.2005 11:45    Post subject: ergonomija u hrvata Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pokusaj uvodjenja ergonomskih pravila u hrvatskoj se smatraju "bizarnim" a ne razlikuje se "ergonomska stolica" od "neudobne stolice". Il jednostavno neceg sto je objektivno od neceg sto je subjektivno.
Usput, autor clanka ne razumije zasto radna povrsina ne smije biti bljestava i zasto MORA postojati bar 10 cm slobodne radne povrsine za ruke kad se radi o radu na kompjuteru.
Stvarno cudan pogled na ergonomiju ako se uoci da je zbog takvih stvari u Nizozemskoj 1/3 radnika u poduzecima oboljelo od TMS-a a dio njih doslo do 100% invalidnosti.

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=269165

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 08.06.2005 12:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kao i većina članaka naškrabanih na indexu da popuni rupe između reklama .
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 08.06.2005 18:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja cu dodati link na komentare.....

http://www.index.hr/forum/?q=t&idf=43&idt=48491

zalosno, zalosno. kad u HR vidim stvar za koju sam mislio da je "exclusivna" makedoncima, kazem nije sve tako crno, nismo samo mi supci...... onda pomislim jos jednom i dodje mi da se ubijem..... ako i ima jos supaca poput nas, to nas ne pravi boljima, fuck!

sorry, svaki put kad vidim takvo sto, tlak mi skoci na 1.000.000! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
mir.

Edit: Mi nemamo nikakav pravilnik Sad Sad Sad . Ni o cemu.... Mozda nesto malo, ali niko ne poshtuje....

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 08.06.2005 18:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dobro je, ipak su ljudi jos uvijek pametniji od samozvanih "novinara" Very Happy pa ga nitko nije uzeo za ozbiljno.
al stvarno steta, takvu inicijativu popljuvati, za to stvarno treba biti "faca" Rolling Eyes
i pazi ovo: kao da se zastita na radu primjenjuje samo da poslodavci ne bi bili kaznjeni a ne da bi se povecala produktivnost (jer sto imas manje bolovanja, znaci da radnici rade i da poduzece bolje posluje, right?).

@koskar: doci ce i do vas brzo cak se nisam nadala tako brzo u hr pa vidis ipak je stiglo Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 08.06.2005 19:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pravilinik je mraq i pošten.....
ali nekako ne vjerujem u njegovo provođenje, jer kad đubrad radnicima na gradilištu ne osigurava kacige, i kad im svako malo netko pogine u brodogradilištu, i to nitko ne kažnjava...
tata mi radi u industrogradnji i kacige im podijele jedino ako su u kadru kad televizija dođe snimat ministre koji se šeću po autocesti.....s druge strane buraz radi u maloj slovenskoj firmi u kojoj su mu prije neg je poceo kupili novi veliki stol, fotelju(cak je iso birat fotelju koja mu najvise paše) i sve ostale uvjete navedene u pravilniku....mada je moro ic sa šefom slagat sve to, od šarafljenja stolca, slaganja stola, bušenja zidova i slaganja polica, a ja moro ic slozit dsl i mrezu....

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 08.06.2005 19:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Peewee wrote:
pravilinik je mraq i pošten.....
ali nekako ne vjerujem u njegovo provođenje, ....


to je druga stvar.
i nama svjetlo bljesti u ekran da moramo ljepit papir na prozor kad se nabije sunce (pogotovo ja sa crt-om), moj sef gleda u zeleni ekran i ima najgoru stolicu od svih nas i kaze da njemu to ne smeta. znaci svi bi mi trebali tako ako je njemu dobro?
nitko ne kontrolira of course.
e nije bas tako.
ja sam samo napomenula da mi stolica ne valja (jer imam porblema s kicmom) i nakon dva dana donijeli su novu stolicu pravu ergonomsku da ti je uzitak sjedit.
imamo obavezne godisnje medicinske preglede i kontrolira se tvoj vidi kicma whatever.
bas je bio slucaj jednog naseg developera koji nije nosio naocale (kao ne da mu se) a oko mu leti. ekran mu je pri tome bio prenizak.
e taj covjek toliko sranja uspije napraviti popodne direkt na serveru, nista ne kopira da se sef bio zabrinuo.
onda smo mu stavili ekran na pravu visinu (da ga vrat ne boli) i naocale obavezno (sekretarica ga je stalno kontrolirala).
ne moram govoriti koliko mu se stanje popravilo i koliko bolje radi.

stvar je u tome da je to tvoje pravo i ti to imas pravo pitati.
a to sto je mentalitet nasih ljudi, "trpi i radi" eeeh to je druga stvar.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 08.06.2005 21:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
Peewee wrote:
pravilinik je mraq i pošten.....
ali nekako ne vjerujem u njegovo provođenje, ....


to je druga stvar.
i nama svjetlo bljesti u ekran da moramo ljepit papir na prozor kad se nabije sunce (pogotovo ja sa crt-om), moj sef gleda u zeleni ekran i ima najgoru stolicu od svih nas i kaze da njemu to ne smeta. znaci svi bi mi trebali tako ako je njemu dobro?
nitko ne kontrolira of course.
e nije bas tako.
ja sam samo napomenula da mi stolica ne valja (jer imam porblema s kicmom) i nakon dva dana donijeli su novu stolicu pravu ergonomsku da ti je uzitak sjedit.
imamo obavezne godisnje medicinske preglede i kontrolira se tvoj vidi kicma whatever.
bas je bio slucaj jednog naseg developera koji nije nosio naocale (kao ne da mu se) a oko mu leti. ekran mu je pri tome bio prenizak.
e taj covjek toliko sranja uspije napraviti popodne direkt na serveru, nista ne kopira da se sef bio zabrinuo.
onda smo mu stavili ekran na pravu visinu (da ga vrat ne boli) i naocale obavezno (sekretarica ga je stalno kontrolirala).
ne moram govoriti koliko mu se stanje popravilo i koliko bolje radi.

stvar je u tome da je to tvoje pravo i ti to imas pravo pitati.
a to sto je mentalitet nasih ljudi, "trpi i radi" eeeh to je druga stvar.


slovenac je burazu reko da ide birat stolac koji oce, i nakon par dana kad je moj buraz reko da ga malo bole leđa ovaj mu kupio neki novi, bolji i donio neke jastucice.... rade isti posao i sve sta od opreme dobije jedan, dobit ce i drugi....

mislim da je postovanje pravilnika trebalo bit u interesu svakog poslodavca, jer isto kak netko tuzi tvornicu kad mu nesto padne na glavu na poslu, trebalo bi vrijedit za npr. programera koji je sjebo kičmu zbog stolca na poslu ili vid....a za kontrolu tih zdravsvenih stanja zato i postoje sistematski liječnički pregledi.... svake godine, samo ne znam dal se to radi kod svakog zanimanja, ako ne trebalo bi.... jer brijem da je 'psiho'(tako popularno zovu prostorni i ostale iq testove) test jednako vaza, ako ne i puno vazniji za neke na vecim pozicijama i odgovornijim radnim mjestima nego kod nekakvih šljakera....
trebalo bi ovaj pravilnik sa malo blažim kriterijima uvest i u škole, samo tamo bi trebalo uvest i klupe sa umjetnim rukama za podlakćivanje, da djeca ne uništavaju zglobove ili jos gore unistavaju kičmu dok spavaju u 'supermanu'......nego brijem da sam negdje u školi vidio da klinci imaju onu bijelu ploču na kojoj se piše markerima, što mi se ne čini bas pametno, em se slabije vidi na njoj em su markeri skuplji od kreda....

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
WiCkED



Joined: 20 Mar 2005
Posts: 95
Location: Varaždin

PostPosted: 08.06.2005 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pravilnik je okej. Njegovo provođenje (kao i kod svih drugih zakona u HR) ce biti potpuno druga stvar po mojem mišljenju. Smatram da će poduzeća koja rade na kvalitetnom nivou osigurati i takav položaj zaposlenika, a poduzeća u kojima je informatičar "onaj mali koji slaže kompjutore, radi web stranice, šalje e-mailove, nosi kavu i novine okolo" sigurno neće ama baš ništa promijeniti...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 08.06.2005 23:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kako ćemo se samo smijati tom zakonu ovdje u Slavonskom Brodu... i pokazivati prstom u one koji nam pokušavaju objasniti 'kako je to dobra stvar' Laughing

Kako zašto?
Pa zato što su ti kompjuteraši najveće ljenčine.. cijeli dan samo sjede i nešto klikaju.. kao 'mi radimo'. LOL
Kako bi im ja dao da nose kutije neke ili još bolje lopate, pa da vidiš kako lopata grije. Heh..

Sada za ozbiljno:
Fino je raditi u informatičkom ili programerskom poduzeću gdje nadređeni ima razumjevanja za takve stvari (jer i sam radi po 8 sati za računalom ili mu za vrat sjednu svi zaposleni tražeći poboljšanja..) ali ljudi koji rade informatičke/knjigovodstvene/whatever poslove za računalom u drugim poduzećima su potpuno nezaštićeni!
Oni obično nemaju izbora kao ni ljudi koji svoju kičmu ostavljaju u nekom skladištu na utovaru, ruke u strojevima i sl.

Inače, podržavam pravilnik i mislim da u informatizaciji društva zaostajemo u educiranju poslodavaca.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
hooligan



Joined: 23 Jun 2005
Posts: 53
Location: cakovec

PostPosted: 24.06.2005 08:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
kao i većina članaka naškrabanih na indexu da popuni rupe između reklama .



da, index & 24 sata...
babic, kao prectavnik nove generacije superturbogubanovinara.....

a clanci su im, ono, ubi bize...
tipicno za skvadru koja oce B_T u toku, ali nemaju ¨vremena¨ procitat ciele clanke, pa onda procitaju brze clacice od 4 recenice samo da im se hiti buba u uho & takvi se onda pametni rade. kao znaju sprehu o stvarima.
tak se rade poluobrazovani ljudi. koji su btw najveca opasnost.

velim Vam, sve je to kejos.

_________________
...now every mother can choose the colour, of her child,
...no that´s not natures way.....
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group