Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
HELP needed - objektivi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.06.2005 08:27    Post subject: HELP needed - objektivi Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako gledam kakvi objektivi postoje za moj fuji finepix s5500.
Postoje dva:

WL-FX9 Wide Angle Lens Attachment Kit


0.79X (28mm) and 55mm filter mount for 3800, 4900, 6900, S3000, S5000, S7000 and S602.


i

TL-FX9 Tele Lens Attachment Kit (Black Lens)


1.5X and 55mm filter mount for 3800, 4900, 6900, S3000, S5000, S7000 and S602.


Ono što mi treba je prijevod čemu služe ovi objektivi. Koliko mi se čini onaj prvi je onaj što daje širinu - npr. panoramama. A je li ovaj drugi za makro fotografije ili šta?
Ne znam što znače ti milimetri...
Pomozite ako znate

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 21.06.2005 08:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to nisu objektivi nego samo adapteri - njih nasrafis na vec postojeci objektiv Wink

prvi je onaj koji daje siroki ugao, drugi daje 'uski' ugao Very Happy nije za macro nego ces jednostavno imati 1.5 veci zoom [da ti jednostavno objasnim]. 55mm filter mount znaci da je promer navoja na koji se shrafi 55mm [i dalje pise koji aparati imaju objektiv sa tim navojem]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.06.2005 08:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znači s ovim digitalcem se jednostavno ne mogu raditi macro fotografije? što je ono jadranka u jednom komentaru spominjala da je mrava uslikala tako da je nešto od 55 mm okrenula naopako?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.06.2005 08:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je li pametno kupiti ovaj prvi adapter za panorame i pejzaže? košta oko 1000 kn

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 21.06.2005 09:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mogu se raditi macroi, naravno Wink samo ti za to treba druga vrsta nastavka
il improvizacije.... npr, slikaj kroz lupu... ili kao sto je Jadranka spomenula

inace to sto je ona uradila je sa pravim objektivom od 50mm [ne 55] koji je okrenula naopacke ispred svog objektiva. tu ti mm-ovi predstavljaju zhizhnu daljinu, al to je vec malo duza nauka. uglavnom to je pravi objektiv koji se koristi na foto-aparatima gde mogu da se menjaju objektivi [SLR]. kod ovih kompaktnih digitalaca imas samo jedan ugradjen i onda se posle zabavljas Wink



sto se tice kupovine... ne znam, to ti treba da odlucis. ako planiras u doglednoj buducnosti prelazak na SLR, onda ne. ako te to ne zanima toliko nego samo hoces da se zabavljas, onda kupi. to je realna cena. imaj u vidu da ce ti slika biti malo losijeg kvaliteta nego kad slikas bez tog adaptera - trebace vise svetlosti [duza ekspozicija il veci otvor blende], slika ce biti malo iskrivljena i moguce da ce biti zacrnjena po uglovima.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.06.2005 11:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala, savjeti su ti stvarno pametni moram priznat Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 21.06.2005 11:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je li ta LUPA povećalo, nisam nikad za tu riječ čula?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 21.06.2005 11:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jojo wrote:
je li ta LUPA povećalo, nisam nikad za tu riječ čula?

aha

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group