Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
a sad malo o filtrima :)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 27.06.2005 10:42    Post subject: a sad malo o filtrima :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

gledala sam danas cokinove filtre u nekoj trgovini
isplati li se to kupovati?
i ako da koje od tih filtara je najpametnije imati? (meni se čini recimo neki UV, ND ili recimo polarizacijski)
ili je pametnije usavršiti PS
najviše me nerviraju ovi sunčani dani kad sve bude u nekim bezveznim bojama ili sprženo nebo i sl.

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 27.06.2005 10:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e da i postoje tamo neki optički filtri koji koliko vidim uvećavaju predmete, može li se time raditi makro muha i sl.?
prema slikama na [url]cokin.com[/url] bi to išlo al nisam baš sigurna

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 27.06.2005 12:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cokin su medju boljim filterima, al uveri se da su to oni filteri koje nasrafis na objektiv - postoje i cokin system filteri, gde na objektiv nakacis kao neki 'nosac' a onda ubacujes filtere koji izgledaju kao gel listici. tako se lakse kombinuju, a i to vise odgovara nekom ko ima goooomilu razlicitih filtera i razlicitih objektiva - da ne mora da kupuje npr za 5 objektiva 10 razlicitih filtera, nego kupi samo 5 razlicitih nosaca a filteri [listici] su isti

sto se leta, neba i boja tice - kapiram da je tu ipak problem u podesavanju aparata. okaci par fotki i exif pa da vidimo jel to to. uglavnom treba da vidis na cemu meris svetlost, koij metering mode koristis [ako je recimo spot, i uperis u nesto sto je u senci, on ce odrediti ekspoziciju iskljucivo prema tome, a nebo ce naravno biti sprzeno]. za boje... kapiram da je kriv white balance Wink uglavnom ovde moze da ti delimicno pomogne polarizacioni filter, citaj malo nize

no ajmo da se vratimo na tvoj slucaj... tebi definitivno treba klasican filter. nema photoshopa koji moze da napravi ono sto moze filter, tako da je kupovina svakako ok.

e sad... koji je pametno imati? pa onaj koji ti treba Laughing


generalno, UV filteri se uglavnom koriste kao zastita za objektiv... sto tebi ne treba, jer je vec imas Smile
polarizacioni bi mogao da bude koristan. on ubija refleksije na ne-metalnim povrsinama. dakle ako hoces da slikas nesto kroz staklo, to ti je to. ima naravno jos primena, product fotografija ga dosta koristi, al jedna od najjacih je sto skida refleksije sunca sa neba tako da dobijes onu lepu tamno-plavu boju [odnosno samo nebo bude zatamnjeno]. naravno, nuspojava je sto i sa partija na koje ne utiche, polariser skine jednu do dve blende. ND ti sluzi iskljucivo za to 'skidanje blendi', odn smanjivanje kolicine svetlosti koja padne na senzor.. na kraju ces dobiti bukvalno istu fotku i sa i bez filtera [sto se osvetljenja tice], samo ces uz ND koristiti duzu ekspoziciju ili veci otvor blende. ako ti je ovo u nekim situacijama potrebno - uzmi ga. razlikuju se po tome koliko blendi obaraju. situacije su inache kad recimo po suncu slikas npr portrete pa zelis veliki otvor blende zbog male dubinske ostrine, a npr na najkracoj ekspoziciju koju ti kamera podrzava, blenda je F8. ili ako hoces da po danu dobijes neku duzu ekspoziciju, za npr pracenje automobila na trkama ili tako nesto. sa nekoliko ND filtera mozes da ostavis ekspoziciju pola sata, slikas neki trg u sred bela dana i on ce biti prazan Very Happy

uglavnom, u color digitalnoj fotografiji, to su par filtera koji se koriste. ima jos onih koji bukvalno zamenjuju photoshop [tipa prave razne zvezdice, sparkles ili umeksavaju sliku za portrete], i ima onih filtera u boji koji se koriste za CB.



shto se tih optickih tice, za macro.... to si vec pitala Smile ili su to adapteri koji se kace na filter navoj, ili ako izgleda kao filter, to je zapravo obicna lupa [povecalo] koja je tu nasrafljena. na to mislim da ne vredi bacati pare kad mozes i bez navoja lako da se snadjes Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 27.06.2005 12:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Josipa,

Cirkularni polarizator je meni must-have

Vidi možeš li ih negdje isprobati

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 27.06.2005 12:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni su rekli u trgovini da za moj fuji s5500 treba taj nosač - barem za polarizacijski treba, neka dva komada su za kupit jedan 100 i jedan 200 i nešto kuna - nosač i adapter
i zatim može ići bilo koji filtar





ovako oni reklamiraju taj close up filtar na koji sam mislila - a s povećalom mi to ne uspjeva koliko god pokušavala

zar je cirkularni polarizator bolji od linearnog? (po cijeni zaključujem da je)

a što se tiče tog white balance-a morat ću još malo pročitati Fuji-jev manual - načelno smetaju mi situacije recimo predvečer - ako fokusiraš na nebo sve ostalo je tamno za poludit a ako fokusiraš recimo polje nebo je sprženo - ne znam dal sam digitalac pruža rješenje za to

btw hvala vam na stvarno korisnim komentarima
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 27.06.2005 14:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, za neke kompaktne digitalce moraš da kupiš prvo taj nosač. nisu te slagali Wink uglavnom, njega nekako nakačiš na objektiv i onda na taj nosač šrafiš filtere.

ako planiraš da uzimaš u skorijoj budućnosti DSLR.... onda dobro razmisli koji bi, i uzmi u startu polarizacioni za njega [promer], a u međuvremenu možeš rukom da ga držiš ispred objektiva Wink tako uštediš i na nosaču i na kasnijoj zameni filtera.

cirkularni je bolji od linearnog zato što sa njim radi aufofokus i merenje svetlosti, a s linearnim ne... linearni se ranije koristio na starim kamerama koje i onako nemaju te funkcije.



white balance ti određuje samo temperaturu boje, a ne ekspoziciju. znači može da ti pomogne da ti recimo nešto što je osvetljeno običnom sijalicom ne bude narandžasto, il neonkom zeleno i sl... a ne šta će ti biti svetlo ili tamno.


što se toga tiče, to nije problem do aparata ili tebe, nego je jednostavno tako. nekada ne možeš da pohvataš sve detalje kad je različito osvetljen kadar, jer senzor u aparatu ima mnogo manji dinamički opseg [razliku između najsvetlije i najtamnije tačke koju vidi] nego ljudsko oko. uglavnom, ima dva načina da se to sredi. jedan je da kad slikaš, gledaš da ni na jednom delu fotke ne izgubiš potpuno detalje - u smislu da ti nebo ne bude sprženo ni da ti ono što je u senci ne bude potpuno tamno. recimo ako meriš svetlo na nebu, stavi kompenzaciju ekspozicije recimo +1 blendu... onda će sve biti preeksponirano za jednu blendu što ti neće ubiti detalje na nebu al ćeš imati i više detalja u senci. kasnije se sve to lepo u photoshopu ispegla Wink to ti je 'kompromisno' rešenje. ono drugo je da uslikaš 2 fotke, jedna gde je svetlo izmereno na nebu a jedna na na zemlji, i posle to lepo spojiš.



što se povećala tiče, to je to.... istu stvar ti nude, samo da bi dobila taj rezultat moraš malo da eksperimentišeš sa različitim povećalima [jel se tako kaže? Laughing ] i žižnim daljinama na aparatu [koliki ti je zoom]. pa ne očekuješ valjda da odmah dobiješ fotku ko s reklame za kameru? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 28.06.2005 06:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

borko wrote:
što se povećala tiče, to je to.... istu stvar ti nude, samo da bi dobila taj rezultat moraš malo da eksperimentišeš sa različitim povećalima [jel se tako kaže? Laughing ] i žižnim daljinama na aparatu [koliki ti je zoom]. pa ne očekuješ valjda da odmah dobiješ fotku ko s reklame za kameru? Very Happy


nego šta nego da očekujem Smile s nestrpljivim stvorenjem pričaš
thanx again

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group