Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
rezolucija-help!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ana46



Joined: 06 Jan 2004
Posts: 31

PostPosted: 01.08.2005 13:06    Post subject: rezolucija-help! Add user to your forum ignore list Reply with quote

radim reklamu na kojoj na dno ide vise vrsta razlicitih logotipa sponzora, neki su vektorski, a neki bitmap jer nisu uspjeli nabaviti vektorske verzije. zanima me koliko može biti najmjanja rezolucija (prepostavljam oko 300dpi), a koliko najveća? tj. ako je rezolucija na malom logotipu oko 1000dpi,2000dpi,5000dpi da li je to previše - da li će to dobro ispati u tisku. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
dablbabl



Joined: 05 Jul 2005
Posts: 118

PostPosted: 01.08.2005 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koja je veličina reklame?
Back to top
View user's profile Send private message
ana46



Joined: 06 Jan 2004
Posts: 31

PostPosted: 01.08.2005 13:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sorry, zaboravih napisati. Embarassed veličina je A3
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 01.08.2005 14:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

300 dpi/inch

ništa preko toga ne stavljaj....

za veće stvari, koje se gledaju iz daljega, moš smanjivati (150 - 200 dpi za neki B2 format ili B1), 30 dpi za neki jumbo...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
ana46



Joined: 06 Jan 2004
Posts: 31

PostPosted: 01.08.2005 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thanks! i mislila sam da je 300dpi najbolje staviti.
pitanje više iz znatiželje - što ako je rezolucija oko 1000,2000 ili više na malom logu i tako ode u tisak - da li će ok ispasti ili ne? ovisi o vrsti tiska?
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 01.08.2005 15:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ana46 wrote:
thanks! i mislila sam da je 300dpi najbolje staviti.
pitanje više iz znatiželje - što ako je rezolucija oko 1000,2000 ili više na malom logu i tako ode u tisak - da li će ok ispasti ili ne? ovisi o vrsti tiska?


logo od cca 5cm u 2000 dpi ima bice 50 Mb, pa ti vidi...

zavisi kako ga pripremas za tisak, .pdf, .ps ... kad sejvash kao .pdf (neki press q. obicno po defoultu radi downsampling na 300...)

inace mislim da se osim ogromnih fajli nista ne bi dogodilo...
osim sto bi bili losije kvalitete zbog upsamplinga...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group