Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Predlošci časopisa, četaka, magazina...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zelenko



Joined: 29 May 2004
Posts: 107

PostPosted: 16.08.2005 16:58    Post subject: Predlošci časopisa, četaka, magazina... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Slučajno sam prisiljen baviti se malo ovom tematikom, pa mi recite dali imate neke linkove, gotove templatove, sve što ima veze sa pripremom za tisak... (Poželjno u PS-u)

Hvala !
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 18.08.2005 21:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pripremu casopisa, magazina i letaka ces uglavnom raditi i InDesignu ili QuarkXpressu. Ponekad u Adobe Illustratoru ili Corel Drawu, ali vrlo rijetko (citaj nikad) u Photoshopu.

Razlog tome su, na prvom mjestu, Photoshopove vrlo ogranicene mogucnosti manipuliranja tekstom (kojeg u casopisima ima poprilicno, moras priznati) i nemogucnost exporta finalnih datoteka za tiskaru s vektorima.
Naravno mozes raditi na bitmapama u 1200 dpi (ili vecim rezolucijama) i tako pokusati izbjeci potrebu za vektorima, ali kao rezultat imati ces ogromne datoteke vrlo nezgodne za manipulaciju i nezgodne za prijenos do tiskare na nekom mediju.

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
zelenko



Joined: 29 May 2004
Posts: 107

PostPosted: 20.08.2005 07:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovo s PS-om je privremeno jel radim u njemu već neko vrijeme. . . Malo je zeznuto oko teksta i sl. ali može privremeno poslužiti. Što se tiče pripreme u tiskari su mi rekli da samo dostavim *.tif datoteku minimalne rezolucije 300 dpi, naravno da sebi naštelam boje kak mi odgovara, (odmah CMYK da poslije nema problema kada se sve istiska. . . ).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 20.08.2005 10:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nije sve bas tako jednostavno.

250 dpi - 350 dpi za slike je uglavnom OK noza tekst nije. Dogodit ce ti se da ces imati slova koja ce bit nazubljena po rubovima. Zato se i koriste vektorska slova jer onda (laicki receno) kod prebacivanja na na offset ploce ili filmove uredjaj pretvara vektor u rezoluciju u kojoj je sam uredjaj podesen (to je uglavnom 2400 i nesto dpi). A vec na 1200 dpi tesko da mozes razaznati razliku izmedju vektorskih slova i bitmape.
Zato sam ja i predlozio da zbog teksta radis u 1200 dpi ako bas vec moras u Photoshopu.

Druga stvar je vezana uz sam CMYK. Problem je u tome sto postoji vise razlicitih CMYK-ova, a ne samo jedan. Kako to? Pa recimo da tiskara A kupuje boje iz EU a tiskara B iz Azije. Nema sanse jedna te ista priprema u obije tiskare ispadne isto.
Kojim tiskarskim bojama ces se ti prilagoditi? (tj koje settinge da nastimas u Photoshopu pod Color Settings)
Ako ti ni sam tiskar to nezna reci, bjezi od doticnog kao od kuge, jer ce ti se dogoditi da kad otisak bude nesto sasvim drugo od onog sto ti ili narucioc ocekujete nece biti vise povratka.

Zaboravio sam jos reci da u Photoshopu nema dovoljno dobrih alata za rad s tekstom. Npd. mogucnost smjestanja prevelike ili premale kolicine teksta u zadani prostor.
Konkretno (laickim jezikom): Imas temu na 4 stranice casopisa, no teksta imas za 4 str + 1 pasus od 6 redova. Urednik npr. ne zeli kratiti. Kako ces stisnuti taj jedan pasus u proslu stranicu? Ili jos gore, kako ces uredjivati dokument sa vise stranica u photoshopu kod kojeg se tekst nastavlja s jedne na drugu?

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 20.08.2005 12:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidiš kako je nezgodno to na tipkovnici kad stave 'Č' pored 'L' Laughing

Neće ti biti teško savladati osnove InDesigna ili Corela ako već imaš iskustva u Photoshopu - sve slikovne elemente slobodno radi u PS-u, a onda ih složi zajedno s tekstom u InDesignu.
Dr01 je fino napisao o bojama ovdje: http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=2733
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group