Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prešao sam na Linux :)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sime
Guest





PostPosted: 25.08.2005 23:35    Post subject: Prešao sam na Linux :) Reply with quote

Evo ovo pišem iz linuxa! Yes :)

Iz nekog prije posta ste mogli pročitati da planiram kupiti novi PC i instalirati Gentoo Linux na njega. Pošto će komp malo pričekati, pokušao sam to sve isprobati na ovome kompu dual boot sa WinXP-om.

Probao Gentoo -- koma. Ali ne sistem (koji je najbolji), već instalacija. Blah, tri ure triba, pa kernel kompajlirati, pa ako što zaboraviš, pa opet, pa grub zajeba, pa grafička, pa jedva da sam do konzole doša :( To me ubilo u pojam jer mislim da je Gentoo najbolja stvar (što i je).

I onda sam nabasa na Vida Linux (VLOS 1.2) -- san snova. To je u biti Gentoo sistem sa jednostavnom i brzom instalacijom. Može kao od šale zamijeniti XP mašinu. Ima Gentoov Portage i sve ostale Gentoo pogodnosti, u biti to je malo pojednostavljeni Gentoo. Kernel je nešto slično što bi se dobilo u Gentoo-u sa genkernelom -- dakle, ne 100% optimiziran za hardver ali zato će vam sigurno sve raditi.

Meni je sve prepoznalo bez beda, mreža mi radi, nisam mora ništa napraviti. Kad se instaliralo, ja otvoria Firefox, lupia adresu i hop hop eto me na net-u. Preko DHCP-a.

Kome sad treba Mac? :) Imam super antialiasano sve, Milk 2 temu i Glossy P bordere i izgleda sve super. Imam aplikaciju koju god želim na dohvat ruke sa emerge naredbom. Dakle, ja recimo oću SciTE editor instalirati, samo lupnem emerge scite i hopla, eto ga.

Ovo je dist koja se bazira na source kodu, dakle paketi se kompajliraju kad treba i prema arhitekturi. Ja oću neki program, on mu skine kod i kompajlira ga prema mojoj arhitekturi.

Održavanje sistema je svedeno na minimum. A tako i update. Iziđe neki super uber cool VLOS xxx.xx, ja samo lupnem emerge --update world ili emerge --update --deep world ako želim i dependencies updateat i imam taj uber cool novi OS, nikakve reinstalacije i formatiranja.

I tako dalje i dalje bla blaa. Ono, uglavnom, šou je, stvarno gušt.

Stvarno preporučam pročitati filozofiju Gentoo/a za sve koje zanima neka linux distribucija.

http://gentoo.org/
http://desktop.vidalinux.com/
Back to top
lipeno



Joined: 03 Jun 2005
Posts: 100
Location: Zagreb

PostPosted: 26.08.2005 00:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam bas "linux user", ali sam isprobao nekoliko distroa nedavno i Ubuntu preporucam, dobar i za n00bije i pro.Ak imas problema s nabavom mozes narucit free CDe preko njihove stranice, ali sada je vec dosta popularan pa ga ne bi trebalo biti problem nabavit. Ali pretpostavljam da znas za sve to i da je Gentoo tvoj choice pa uzivaj, cheers Razz.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
sime
Guest





PostPosted: 26.08.2005 00:15    Post subject: Reply with quote

fruitlord wrote:
Ali pretpostavljam da znas za sve to i da je Gentoo tvoj choice pa uzivaj, cheers :P.


Proba sam Ubuntu i bezveze mi je. Previše je jednostavan i fali mu puno toga. Na gentoou je sve oko Portage-a i emerge naredbe -- to ga čini posebnim. So, gentoo it is :)
Back to top
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 26.08.2005 08:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thumbs up zato sto si zadovoljan operativnim sistemom

ja sam u svojeg zaljubljen Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 26.08.2005 11:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gento je definitivno jedna od najboljih distri, imho

sretno Wink

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 26.08.2005 12:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

miniml wrote:
fruitlord wrote:
Ali pretpostavljam da znas za sve to i da je Gentoo tvoj choice pa uzivaj, cheers Razz.


Proba sam Ubuntu i bezveze mi je. Previše je jednostavan i fali mu puno toga. Na gentoou je sve oko Portage-a i emerge naredbe -- to ga čini posebnim. So, gentoo it is Smile


A FC i apt-get? SuSE i yum?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
/dev/null



Joined: 22 Dec 2004
Posts: 144

PostPosted: 26.08.2005 13:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Interesantno, baš puno ljudi je oduševljeno gentoom a meni je samo filozofija sucks, a operativni sistem je Linux ko Linux sa lošom filozofijom.

Source code paketi mi se ne sviđaju uopšte. Mislim, "emerge scite" je možda cool ali "emerge gimp" podrazumjeva jedno 40min kompajliranja. "emerge mozilla" je tak rolanje. Takođe tvorac te distribucije je otišao da radi u MS, što je znatno poljuljalo njen razvoj.

Ja sam 4 godina zovio slackware, a zadnju godinu koristim Debianov izdanak, u narodu poznat kao Ubuntu. Apt-get filozofija mi se baš baš sviđa, mnoštvo binarnih paketa, optimizacija na nivou...

Fedora Core 3 i 4 su takodje jako respektabilne distirbucije. RedHat je ipak za jedan mali korak ispred ostalih. RedHatov Enterprise server je blago rečeno savršenstvo. Apt get se dobro integriše u sistem, a i yum radi svoj posao.

Moja preporuka su fedora i debian(sa klonovima). Uostalom, fino je vidjeti windows usera koji je oduševljen jednostavošću linux sistema.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.08.2005 16:49    Post subject: Re: Prešao sam na Linux :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

miniml wrote:
Kome sad treba Mac? Smile

meni - Photoshop, MAX, itd. Smile
Quote:
Imam super antialiasano sve...

istina, na Linuxu type stvarno dobro izgleda... probao sam ovo dobiti sa Cleartype, ni blizu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 26.08.2005 19:55    Post subject: Re: Prešao sam na Linux :) Reply with quote

Sulien wrote:
miniml wrote:
Kome sad treba Mac? :)

meni - Photoshop, MAX, itd. :)


Naravno, to sam više onako u šali, jer me sistem stvarno oduševio. Svakom svoje. A i uvelike ovisi o potrebama. Ali ovo je jedina dist. Linuxa u kojoj se ne moram trgati da nešto napravim, nisam ima nijedan problem, stvarno je sve glatko. A proba sam ih poprilično.

Za ostale -- nije samo ta filozofija u pitanju, kako ste naveli i druge su dobre, već upotreba, održavanje, lakoća, ovo mi je piece of mind. A za te veće pakete, gimp, openoffice i sl., postoje i binarne verzije, naravno, malo su sporije jer nisu optimizirane ful za tvoj stroj.

Ono, oću reći da imam što mi srce zaželi, program koji god oću, za programiranje, muziku, ovo ono, iz svake kategorije imaš birati u nedogled, svatko može naći što mu odgovara i prilagoditi sistem minimalno koliko mu treba ili kompleksno koliko želi. Ali to je općenito za Linux tako.

Svejedno, svakome preporučam VLOS. Glavno da je gentoo based.
Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group