Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Ruby on rails
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 05.09.2005 23:56    Post subject: Ruby on rails Add user to your forum ignore list Reply with quote

citao sam malo o ruby on rails - frameworku za brzi i laksi razvoj web aplikacija.
od poznatijih stranica, novi http://www.alistapart.com ga goni recimo..
http://www.rubyonrails.com/

rails je framework, a ruby programski jezik.

ovdje ima dobrih tutoriala na tu temu, pa se brzo skuzi o cemu se radi:
http://documentation.rubyonrails.com/

dakle, zanima me misljenje sveopce web developerske zajednice o toj "tehnologiji".
da li je itko pokusao razvijati, ili mozda razvija vec nesto u tome?
zanimaju me dojmovi.

osobno moje misljenje koje sam skrpao iz par procitanih clanaka i pogledanih kodova (nemam vremena se sad baciti u razvoj u tome)
1) kul je vidjeti da nekakav CRUD (popularna rijec Smile) mozes razviti u svega par redova koda.
ali moje iskustvo do sada je pokazalo da nesto sto je dobro za jednostavne stvari (tipa ovaj CRUD) ne mora biti dobro za komplicirane.
jer kad u nekav CRUD pokusavas implementirati nesto slozenije, onih par redova s pocetka se pretvore u ogromni dzhumbus koda, i onda ti to nista nije pomoglo sto si koristio nesto "jednostavnije"....

ne kazem da je ovaj nacin razvoja u ruby on rejlsu takav, samo razmisljam naglas.

2) programski jezik "ruby" mi je banana. znam da smo svi robovi navika, ali bas su mogli dobru staru C sintaksu ostavit...

sta mislite, da li ce ovakve stvari popapati PHP i ASP.NET u buducnosti..?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 06.09.2005 00:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm, baš sam mislio da će netko poput Cara započeti RoR temu

Moje je mišljenje da ne valjda ostavljati dobar i intuitivan PHP zbog toga što je netko samo napravio jako dobar MVC (Model-View-Controller) framework za Ruby. RoR je u samo par mjeseci stekao ogromnu popularnost čistom lakoćom korištenja za razvijanje malih aplikacija nove generacije. Isto tako bi i PHP framework te klase i kvalitete stekao ogromnu popularnost... da ga netko napravi Smile Suočimo se sa time da je PHP tek sada dobio OOP kakvu smo svi željeli (PHP5 je već old news, svi već razglabaju o novostima za PHP6), tek sad dobio XML podršku kakvu smo svi željeli i tek sad dobio error handling kakvog smo svi željeli. Dobar MVC framework ne može se razviti bez to troje. Meni je pomalo žao svih tih silnih PHP projekata koji su obećavali a bili razvijani na PHP4 gdje se svatko snalazio kako je znao i umio što se tiče korištenja klasa i error handlinga, da ne govorimo kako su svi koristili EXPAT XML parser čak i kad je bio ekstremno nezgodan, a o korištenju XSLT-a se nije moglo puno ni razmišljati.

Vidio sam par sitnica koje Ruby može a PHP ne (kao file upload progress bar) ali to su featsi koji ne daju Ruby-u nekakvu prednost, samo naklonost burek-programera.

Ja sam u procesu izrade MVC frameworka (za zgodan sajtić kojeg radim, you'll see) koji će biti čista OOP fantastika, puno ukusnog XML-a i transformacija, feedova i output modova. Na žalost, moje ideje su velike dok su mogućnosti samo jednog čovjeka na projektu male, tako da se bojim da taj framework nikad neće biti spreman za neki public release poznavajući svoju rastresenost i stalnu opsjednutost mijenjanjem API-a, featuresa, optimizacijom i drugime.

Dakle summary svega jest da Ruby nije magičan - framework jest, barem za (brzo) razvijanje lakih (AJAX) aplikacija.

Na adresi http://del.icio.us/mislav/PHP+framework nalaze se projekti koji su zaplijenili moju pažnju - među njima je i Cake koji je baziran na RoR-u.

Među njima je također i ZNF koji se ugledao na jedan Apache projekt i implementirao dobar (?) MVC.

Ruby in PHP je projekt kojeg tu i tamo netko spomene kao jako fora, ali na Sourceforge stranici nema apsolutno ničega.

MVC design patternu PHP-u implementiran od Tonya Marston - čovjek ima pomalo neortodoksne metode i izjave, a voli se i svađati, no lik stvarno ima mozak na mjestu. Njegove implementacije nisu prva liga, u njegovim kodovima se vidi da je programirao od samih početaka programskih jezika i da je pomalo konzervativan, ali sve što kaže je u najboljem OOP duhu. Satima sam čitao njegove goleme članke u kojima citira ljude sa groupsa i pokopava ih.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 06.09.2005 01:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
burek-programera

Laughing

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 06.09.2005 09:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam probao nes raditi u tome i Ruby je kul, i definitivno mi je na listi programa kojih cu se dotaknuti i s kojima cu se poblize upoznati. Ali da cu prestati aplikacije pisati u PHPu, necu, jer php je stabilan jezik sa velikom zastupljenoscu na serverima, sa gomilom open source koda, tutoriala, velikom i zrelom zajednicom...itd

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 06.09.2005 11:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
netko poput Cara

a? Smile

Sulien wrote:
Moje je mišljenje da ne valjda ostavljati dobar i intuitivan PHP zbog toga što je netko samo napravio jako dobar MVC (Model-View-Controller) framework za Ruby.

svoje nedamo, tudje necemo Smile


Sulien wrote:
Vidio sam par sitnica koje Ruby može a PHP ne (kao file upload progress bar) ali to su featsi koji ne daju Ruby-u nekakvu prednost, samo naklonost burek-programera.

file upload progress bar, u AJAXu vjerojatno (ne pada mi na pamet kako drukcije bi to inace izveo)?


Sulien wrote:
Dakle summary svega jest da Ruby nije magičan - framework jest, barem za (brzo) razvijanje lakih (AJAX) aplikacija.

mislim da mu je ovo najveci plus, jednostavnost za razvoj AJAX aplikacija, stvar je idiot proof...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 06.09.2005 12:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Sulien wrote:
Vidio sam par sitnica koje Ruby može a PHP ne (kao file upload progress bar) ali to su featsi koji ne daju Ruby-u nekakvu prednost, samo naklonost burek-programera.

file upload progress bar, u AJAXu vjerojatno (ne pada mi na pamet kako drukcije bi to inace izveo)?

pa naravno, ali u PHP ne postoji feat da saznaš temp ime od fajla kad ga uploadaš... mislim, imam ideju kako bi se to moglo napravit i za PHP, sa nekakvom dispatcher skriptom koja špijunira sadržaj temp direktorija i skuži gdje je file koji se uploada ali to nije vrijedno truda, pogotovo zato jer ne bi radilo u kompliciranijem slučaju (puno uploada od više usera u isto vrijeme)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bj__



Joined: 09 Nov 2004
Posts: 65
Location: Karlovac

PostPosted: 06.09.2005 12:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
pa naravno, ali u PHP ne postoji feat da saznaš temp ime od fajla kad ga uploadaš...

mozda nisam dobro skuzio sto mislis, ali sto je sa $_FILES['userfile']['tmp_name'] ?
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 06.09.2005 13:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
pa naravno, ali u PHP ne postoji feat da saznaš temp ime od fajla kad ga uploadaš... mislim, imam ideju kako bi se to moglo napravit i za PHP, sa nekakvom dispatcher skriptom koja špijunira sadržaj temp direktorija i skuži gdje je file koji se uploada ali to nije vrijedno truda, pogotovo zato jer ne bi radilo u kompliciranijem slučaju (puno uploada od više usera u isto vrijeme)

Moze se, doduse, ne s php-om direktno (moze se i s php-om, ako se napravi custom build, postoji patch za php na netu koji omogucuje mjerenje file upload-a)
http://www.raditha.com/php/progress.php - objasnjena problematika mjerenja file uploada u php-u, i rijesenje sa eksternom perl skriptom...
http://pdoru.from.ro/ - patch za php direktno, i opcija kao ekstenzija za php

Sto se samog rubya tice, nikako se nisam mogao naviknuti na sintaksu. Jest da se nisam bas trudio, ali taj RoR mi zvuci hypean kao i "ajax"... Divno je da se takve stvari desavaju, jednom ce netko konacno napraviti nesto revolucionarno. RoR to nazalost nije...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 06.09.2005 14:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
čovjek ima pomalo neortodoksne metode i izjave


mislio si reci ortodoksne, i presume
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 06.09.2005 15:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
mislio si reci ortodoksne

ne, mislio sam na neortodoksne disclaimere i dijelove članaka u kojima se flejma sa drugima... po meni je čovjek ok jer dobro definira stvari, drži se nekih principa kao pijan plota što mislim da je ponekad dobro jer se često neke ideje znaju iskrivit u igri pokvarenog telefona

inače ja osobno mislim da MVC pattern pati od starosti i utjecaja Jave te da bi ga trebalo osvježit kao koncept za web, budući da je nastao kao koncept za razvoj aplikacija... pitanje da li bi onda bio MVC Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 06.09.2005 15:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
drži se nekih principa kao pijan plota

onda je ortodoksan Smile

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 06.09.2005 16:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

točno, oko toga je

Ne kužimo se baš, ha? Smile Recimo samo da je oko nekih stvari ovakav, oko drugih onakav. Nije čovjek bog ili najveći uzor, ali opširan oko nekih stvari koje za PHP ne vidiš tako često na netu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 24.08.2006 08:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sulien vidim po del.icio.us-u da si se neveliko bacio u proučavanje RoR-a. znači li to da si promijenio mišljenje u međuvremenu?

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.08.2006 15:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ruby on Rails je narasao, a u PHP svijetu su se desile neke stvari koje su sada crni oblak nad budućnosti PHP-a Confused

kako je RoR sazrio ja sam počeo učiti Ruby, te sam shvatio da je OO u PHP-u ništa prema onome u pravom OO dinamičnom skriptnom jeziku... nakon toga sam proučavao Rails source 2 tjedna tijekom čega sam skužio koliko su visoki zapravo ti programerski koncepti Surprised

sada sam potpuno u Railsu, a u PHP svijetu me samo drži Zend Framework kojem contribute-am i jedan veći PHP site kojeg dovršavam


EDIT: haha sad vidim da je prošlo već godinu dana Very Happy puno je to vremena
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 24.08.2006 16:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
... a u PHP svijetu su se desile neke stvari koje su sada crni oblak nad budućnosti PHP-a Confused

moze linkovi neki pls?

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.08.2006 16:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Možda sam se izrazio. Nisu se "desile" nego oduvijek jesu, a skužiš ih tek kad počneš objektivno gledati na stvari. Što se tiče stvari koje su se zaista desile, to je bilo oko ZF-a i uglavnom je bilo između programera u Zendu o kojima mi je pričao bivši lead ZF-a (ime neću spominjati) i zamolio me da te informacije ne širim Confused Za njega je to bilo dovoljno obeshrabravajuće da većinom izbjegava rad s PHP-om (općenito - nije to issue samo u ZF-u) i vrati se jedino na Python (systems programming) i Ruby (Rails).

Uglavnom, da sad počnem pričati o svojim kontra-PHP razlozima, za to bi mi trebalo stvarno puno vremena, primjera i živaca čega sad nemam. Pratim paralelno Rails-core i ZF liste i ZF generira 5 puta više mailova, ali u Railsu se napravi 5 puta više. Pridodaj tome loš adoption rate PHP5 (kakav će isti, ako ne i gori, biti za Unicode kritičan PHP6), kvalitetu postojećih PEAR komponenti i frameworkova, polovičan OO model u PHP5 koji pokušava imitirati Javu (ključni ljudi u Zendu su Java developeri), nepotpun testing framework (phpunit) koji nikako da se dovrši zbog lošeg adoption rate ključne (najnovije) verzije PHP-a, i samo znanje PHP developera diljem svijeta koje postaje sumnjivo kad vidiš ovako nešto:

Code:
'notnull' => (bool) ($val['isnotnull'] === '')


...napisano od čovjeka koji bi svojim n*10-ero-godišnjim iskustvom trebao biti uzor, a ne onaj kojeg se ispravlja... uglavnom, ima toliko toga da se tu može povesti poveća rasprava Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 24.08.2006 17:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

k. rekla-kazala dakle Smile

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.08.2006 18:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gle puno stvari postoji o kojima ljudi ne pričaju niti pišu na blogovima Mad mnogo stvari je u krivu, ali ključne ljude to ne zanima niti se trude popraviti - dok god software svima radi svi sretni Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 26.08.2006 03:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mene oko tih svih frameworkova i ostalih stvari najvise brine performance. dakle, kolko je jedan zend framework, ili taj rubyev - brz.

to je jedan od razloga zasto radim uvijek sa svojim custom framework/cms/votevr sistemom.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 29.08.2006 11:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ruby je (što je poznato) spor u usporedbi sa PHP-om, a što se tiče ZF on je dosta brz, pošto loadaš samo ono što trebaš i prilično je pametno iskodiran i optimiziran.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 30.10.2006 16:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro, i kaj je na kraju bilo s Rubyjem? Jel se tko tu iz communitya primio posla i napravio što u RoRu? Ja se nisam makao dalje od scaffoldinga, ali samo zato što sam nesiguran kako bi upogonio neki cacheing sistem

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 30.10.2006 16:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja napravio inhouse mini crm za firmu u kojoj radim, a sad idem dalje razvijati neke web reporte za njihov knjigovodstvo/menađerstvo/itd proizvod

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 30.10.2006 16:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam sa Railsima napravio CMS za www.ipo.hr i upogonio web na www.best.hr/dani-inzenjera/ ... to je zapravo bilo moje učenje Railsa

Trenutno ozbiljno radim na 3 weba i jednom CMS-u i niti jedno nije mala stvar. Da nije Rails totalno bih popizdio - ali ovako je super Smile napustio sam PHP skroz

Jedan od ta 3 će vam se svidjeti Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 30.10.2006 17:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Ja sam sa Railsima napravio CMS za www.ipo.hr i upogonio web na www.best.hr/dani-inzenjera/ ... to je zapravo bilo moje učenje Railsa

Trenutno ozbiljno radim na 3 weba i jednom CMS-u i niti jedno nije mala stvar. Da nije Rails totalno bih popizdio - ali ovako je super Smile napustio sam PHP skroz

Jedan od ta 3 će vam se svidjeti Smile


koliko ti je trebalo da prekodiraš ipo?

_________________
pass the joint ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 30.10.2006 22:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Godinu dana, sa pauzama između. Razvuklo se, site je od početka one-man job, sa mnogo redizajna iz sebe i predomišljavanja. Neću više nikada navući toliku odgovornost na sebe Sad
Od sada radim samo u team-u - čak samo i dvoje ljudi radi već 4 puta brže nego jedan
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group