Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dozvola za publishing

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 25.09.2005 13:37    Post subject: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kako bi svijet bio ljepše mjesto kad bi webmaster morao položit neki html-css-js ispit (s rigoroznim kriterijima ocjenjivanja, naravno) prije nego sto bi smio postaviti web online

ah

rant over Smile

adendum:
a zamislite tek takav nekakav creative community poput ovog, ali da bi se registrirao clan mora proci ispite u kategorijama za koje se prijavljuje... i onak, ne zadovoljis li - jebiga, udari knjige, internet, stagod... nauci pa se vrati

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 25.09.2005 13:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

DA bio bi.

Šta nije to obaveza? Shocked Question
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 25.09.2005 14:19    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Kako bi svijet bio ljepše mjesto kad bi webmaster morao položit neki html-css-js ispit (s rigoroznim kriterijima ocjenjivanja, naravno) prije nego sto bi smio postaviti web online

Hm - pa Internet, odnosno WWW je bio osmišljen da mu svi imaju pristup... čitanje, publishanje i to... Kad bi postojala neka tijela koja bi kontrolirala WWW onda bi to bilo koma, nastala bi birokracija kakve nema, porezi, sajtovi 'na crno' itd. Sad

Kroz par godina u razvijenim zemljama tipa Španjolska, SAD, Francuska, UK i dr. biti će (na neki način) ilegalno da firma prezentira svoje poslovanje i usluge preko web stranica koje nisu accessible... tj. bilo tko će moći tužiti firmu da diskriminira tako što pruža svoje usluge samo jednom dijelu populacije Smile I eto ti procvata standarada, webmasteri će morati odlično poznavati standarde budu li htjeli zarađivati izradom stranica za firme. To automatski implicira tableless design jer je teško slijediti WCAG sa sajtom u tablicama Confused

UN Resolution 2000/51 on Human Rights and people with disabilities:
Quote:
any violation of the fundamental principle of equality or any discrimination or other negative differential treatment of persons with disabilities incosistent with the United Nations Standard Rules on the Equalization of Opportunities for Persons with Disabilitites is an infringement of the human rights of persons with disabilities


Ovdje ima jedan zgodan summary (prijevod sa španjolskog) vezan uz to... Kad bacite pogled, pokušajte zamisliti da naše državne institucije imaju accessible web stranice Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 25.09.2005 18:07    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Kroz par godina u razvijenim zemljama tipa Španjolska, SAD, Francuska, UK i dr. biti će (na neki način) ilegalno da firma prezentira svoje poslovanje i usluge preko web stranica koje nisu accessible... tj. bilo tko će moći tužiti firmu da diskriminira tako što pruža svoje usluge samo jednom dijelu populacije Smile

pojasni mi jednu stvar molim te jer to bolje razumijes.
zar mi vec sada, na neki nacin, ne diskriminiramo te ljude (recimo slijepe ljude) putem drugih medija (recimo televizija, oglasavanje tipa oglasi u novinama i jumbo plakati)?
kako to ne upada u tu kategoriju "diskriminacije"?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 25.09.2005 20:47    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
Sulien wrote:
Kroz par godina u razvijenim zemljama tipa Španjolska, SAD, Francuska, UK i dr. biti će (na neki način) ilegalno da firma prezentira svoje poslovanje i usluge preko web stranica koje nisu accessible... tj. bilo tko će moći tužiti firmu da diskriminira tako što pruža svoje usluge samo jednom dijelu populacije Smile

pojasni mi jednu stvar molim te jer to bolje razumijes.
zar mi vec sada, na neki nacin, ne diskriminiramo te ljude (recimo slijepe ljude) putem drugih medija (recimo televizija, oglasavanje tipa oglasi u novinama i jumbo plakati)?
kako to ne upada u tu kategoriju "diskriminacije"?


Ma, nisam siguran koliko je tocno da je propisano da firme moraju prezentirati svoje poslovanje na webu putem accessible stranica, ali je to definitivno vjerojatno za drzavne/vladine urede i sluzbe. Znam da je u Italiji takav zakon bio donesen (ili najavljen da je u pripremi) prije jedno 2, 2.5 godine jer je Milanska Gospodarska Komora reagirala na takvo nesto i hitno trazila da njihov portal bude AAA compliant (s cime sam se poprilicno najebo) te da njihovi editori budu trenirani oko unosa i uoblicavanja samog sadrzaja weba. To mi se cini kao poprilicno logican korak za bilo koju drzavu u EU. Naravno, normalno je da ce to raditi netko tko ZNA. Ali ono sto mene muci je hrpa ljudi koji nemaju BLAGE veze o tome sto rade, a opet rade neke svoje nadri-stranice putem vizualnih alata, a ne znaju ni otvorit kod u text editoru i zamijenit pozadisku sliku nekog elementa. Dakle, moje nezadovoljstvo se vise baziralo na principu vozacke dozvole - prvo moras naucit koristit auto, pa onda poslije radi s njim sto god hoces.

Internet bi bio ljepse mjesto kad bi covjek mogao rec "e ko ti dade dozvolu da radis siteove, ovo se sve raspada", onda izvuc tu informaciju i prijavit da user mora na dodatno skolovanje Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 25.09.2005 21:21    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Internet bi bio ljepse mjesto kad bi covjek mogao rec "e ko ti dade dozvolu da radis siteove, ovo se sve raspada", onda izvuc tu informaciju i prijavit da user mora na dodatno skolovanje Smile

Nešto slično možeš napraviti već danas - ekipa ljudi koji imaju iskustvo i autoritet na području (mi3 crew, recimo Wink ) mogu osnovati nezavisnu udrugu (ili samo web) koja bi izrađivala i održavala popis 'odobrenih' webdizajnera...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 25.09.2005 23:39    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

mile wrote:
lekke wrote:
Internet bi bio ljepse mjesto kad bi covjek mogao rec "e ko ti dade dozvolu da radis siteove, ovo se sve raspada", onda izvuc tu informaciju i prijavit da user mora na dodatno skolovanje Smile

Nešto slično možeš napraviti već danas - ekipa ljudi koji imaju iskustvo i autoritet na području (mi3 crew, recimo Wink ) mogu osnovati nezavisnu udrugu (ili samo web) koja bi izrađivala i održavala popis 'odobrenih' webdizajnera...


mozda ipak malo preradikalno Smile
ovo me cak podsjeca na Uniju DJ-a... kad su se njih dvojica odlucili proglasiti mjerodavnima i dogovorili s drzavom da ce jedino oni moci certificirati DJe... ma kompletno presmijesna prica

al znate kaj, neki merit sistem na mi3u uopce ne bi bila losa stvar... ono tipa, svakih 20 originalnih i kvalitetnih radova ti zasluzi jednu znacku u profilu or something... al to sad nema veze sa bitchanjem iz prvog posta, ono treba implementirat na nivou top level DNS servera... webmaster credentials Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.09.2005 00:29    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
zar mi vec sada, na neki nacin, ne diskriminiramo te ljude (recimo slijepe ljude) putem drugih medija (recimo televizija, oglasavanje tipa oglasi u novinama i jumbo plakati)?

jumbo plakat (i ostalo oglašavanje u printanom obliku) ne može nikako sadržati drugu informaciju osim vizualne... isto kao što gluh čovjek ne može izvući nikakvu korist od radio-stanica jer prenose samo zvučnu informaciju... informacija objavljena na Internetu je digitalna, tj. apstraktna - nizovi nula i jedinica koji su nekada bila zvučni ili svjetlosni val, sada konvertiran u format iz koje dalje može postati bilo što drugo, to je ideal informacije

danas imamo novine na webu, radio-stanice na webu, TV na webu, druženje na webu, kupovinu na webu, enciklopedije na webu... sve će to trebati po zakonu biti dostupno disabled osobama iz razloga što to je po prvi put zaista moguće - znači ako, kao firma, imaš priliku lagano napraviti nešto accessible a ne iskoristiš tu priliku, to će biti kažnjivo Surprised

Ja sam to isto pitanje pitao Javiera Romanach kad nam je on pričao o tome. On me pitao kontrapitanje: da li bi ja proizvodio tenisice i omogućio samo bijelim ljudima da ih kupe? Ne bi li se crnci (i crveni, žuti...) pobunili? Ista stvar je sa web shopom koji nije accessible. Treba samo razmišljati na drugačiji način. Jako je zanimljivo Smile

U Hrvatskoj ne razmišljamo o tim stvarima jer nemamo pojma da disabled people postoje. Vani, u razvijenim zemljama ih je ogroman broj i taj će broj samo rasti, kako nam je Javier objasnio. Tu nikakva medicina neće pomoći. Samo u Španjolskoj ih ima više nego Hrvata - go figure Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 26.09.2005 01:10    Post subject: Re: Dozvola za publishing Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
sve će to trebati po zakonu biti dostupno disabled osobama iz razloga što to je po prvi put zaista moguće - znači ako, kao firma, imaš priliku lagano napraviti nešto accessible a ne iskoristiš tu priliku, to će biti kažnjivo Surprised

ok, ovo mi je trebalo, hvala puno.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 26.09.2005 02:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@lekke: nisam mislio da netko fašističkim metodama ograničava slobode webdizajnera Smile , nego da postoji 'žiri' koji bi po kvaliteti određivao koji dizajneri rade dovoljno dobro da nose značku 'odobreni webdizajner' (npr. kao majstorski ispit za obrt..)

@sulien: webdizajnerima bi zakon trebao biti zadnji argument, a pravi su argumenti oni vezani uz pristupačnost web sadržaja - znači da nama u Hr ne treba zakon da bismo počeli primjenjivati standarde i misliti na disabled ljude..
Meni je teško kada, kao osoba normalnog vida, moram škiljiti da bih nešto pročitao, a mogu zamisliti kako je slabovidnim osobama kada ne mogu povećati tekst ili isključiti stiliziranje teksta (hint: http://www.gong.hr/izgubljen-nadjen/hr)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 26.09.2005 09:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mile wrote:
@lekke: nisam mislio da netko fašističkim metodama ograničava slobode webdizajnera

: )))

Ne fakat, accessibility brijem neće biti restrikcija, nego komparativna prednost proizvoda, usluge, servisa, ... Kad marketinški odjeli skuže da im je to super za image firme, svi će to imati (samo da onda ne forsaju one gadne labelove, čizus!). Treba još malo vremena proći - kod nas se tek treba skužit da web site nije brošura ili flyer nego, de facto, virtualni showroom i to po smiješno niskoj cijeni.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.09.2005 13:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidiš, slažem se sa Maratzom

Baš si razmišljam o onim sajtovima koje smo svojevremeno linkali na mi3, onima koji nisu dali brauzerima koji nisu IE proći Surprised čoeče koja diskriminacija Smile

Ne, zaista, kad za 20 godina svi budemo živjeli online naša djeca će se podjebavat (i diskriminirat) u virtualnim e-školama po browseru i hardweru (i tko zna čime još) Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
idzotic



Joined: 12 Aug 2005
Posts: 25

PostPosted: 26.09.2005 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="mile"]@lekke: nisam mislio da netko fašističkim metodama ograničava slobode webdizajnera Smile , nego da postoji 'žiri' koji bi po kvaliteti određivao koji dizajneri rade dovoljno dobro da nose značku 'odobreni webdizajner' (npr. kao majstorski ispit za obrt..)

A koja je razlika !???

_________________
Ja znam da ništa ne znam.
Back to top
View user's profile Send private message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 26.09.2005 15:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

razlika je da ce i ovi drugi moc radit, ali nece moc dokazat da su odobreni Laughing

iskreno, meni je zao sto ne postoje prave skole gdje se web design uci, pa bi to bio posao kao i svaki drugi - ovako svaki idiot moze rippat dreamweaver i nazvat se web dizajnerom... a bi ti odnio auto mehanicaru u kojeg nemas povjerenja? Confused

ma bit ce i to za koju godinu, meni je samo zao sto ja to nisam dozivjela... nego postoji tecaj od 6 mjeseci i isto toliko milja kuna Evil or Very Mad e nedam im!

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.09.2005 16:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
iskreno, meni je zao sto ne postoje prave skole gdje se web design uci, pa bi to bio posao kao i svaki drugi

to je posao kao i svaki drugi samo posljednjih deset godina Smile toliko otprilike treba da u sustavu školstva RH promijene broj lektira iz hrvatskog kroz jedan razred sa 7 na 6 Laughing

Ako ikad budeš skupljala donacije da odeš studirati web design u Belgiju ili Nizozemsku (ne znam nigdje bliže di se to može kvalitetno), evo ja ću priskočiti u pomoć Cool ali za mene nema šanse da idem gore, em zbog para, em što skroz efikasno studiram kroz browser i Acrobat Reader Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 26.09.2005 16:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

awww Very Happy me'll have that in mind, iako sumnjam... pare su opcenarodni problem Smile
a i mene zasad browser dobro sluzi... Smile

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 26.09.2005 17:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mogli bi vas dvoje pocet malo referate pisat?

Ono, uzme se neka interesantna tema i deri. Poglecte kak nas Maratz stalno nekaj uci Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 26.09.2005 17:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gle, svaki drugi Sulienov post bi se po broju rijeci mogao okarakterizirat kao kakav manji seminar Laughing

ja pisem tutoriale for n00bs na vise mjesta, pa ono.. Smile

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 26.09.2005 19:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

idzotic wrote:
mile wrote:
@lekke: nisam mislio da netko fašističkim metodama ograničava slobode webdizajnera Smile , nego da postoji 'žiri' koji bi po kvaliteti određivao koji dizajneri rade dovoljno dobro da nose značku 'odobreni webdizajner' (npr. kao majstorski ispit za obrt..)


A koja je razlika !???


paaa, oni koji ne zadovolje ne bi završili u logoru (dobro, možda samo neki Wink )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group