Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Izrada fotografija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
boy_duvan



Joined: 29 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: 29.09.2005 17:06    Post subject: Izrada fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pocetnik sam u fotografiranju i tek istrazujem svoje sposobnosti i kreativnost u ovoj grani umjetnosti. Zanima me da li je vrijedno usporedivati razvijanje c/b filma i izradu c/b fotografije u laboratoriju, te prilikom izrade kontrolitarati kontrast i koje detalje s negativa zelim prebaciti na papir ili dati nekom digitalnom foto-studiju da razviju color film i prebace fotografije na neki medij, a zatim na racunalu pretvorit color u c/b mode, te korigirati vec spomenute elemente? Hvala
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 29.09.2005 17:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako imaš prilike razvijati svoj c/b svakako to učini. Problem kod razvijanja svog filma je posjedovanje opreme - imaju je samo oni koji se ozbiljno time bave i nije je lako (odnosno jeftino) nabaviti. A i nakon opreme treba kupovati kemikalije (razvijače, fiksire), foto-papir, treba složiti tamnu komoru... Iskustvo je nezamijenjivo, ali cijena je velika. Ali ako poznaješ nekoga tko će ti ustupiti komoru na neko vrijeme, ili ako neka foto radnja tako nešto iznajmljuje ili nešto treće, svakako zgrabi tu priliku

Što se tiče foto-radnji - nađi neku koja kvalitetno i za pristojnu cijenu radi printeve i uz to skenira slike na CD... čuo sam za jednu dobru na Trešnjevci ali ti ne bih više znao reći kako joj je bilo ime, znam da mi je netko preporučio za digitaliziranje slika zbog kvalitete i cijene (htio sam imati svoje filmove i printane i skenirane u isto vrijeme) Confused

Za kraj - manipuliranje nije ni upola toliko zabavno (ni poučno) u PS kao što je u tamnoj komori Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bivi



Joined: 11 Dec 2004
Posts: 45
Location: Rijeka

PostPosted: 07.10.2005 15:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Problem kod prebacivanja kolor fotke u cb u ps-u je u tome da si pri snimanju kolor filma snimao i komponirao sliku kao sliku u boji, na kojoj će boje imati jednu od važnijih uloga.Kada to prebaciš u cb, ona najčešće postaje siva, nekontrastna i gubi svoj smisao. Kod cb fotke glavnu ulogu ima odnos tamnoga prema svijetlomu, svjetla i sjene, pa se ona s tim na umu treba predhodno i iskomponirati. Cb film puno bolje može reproducirati sjenu, tj. crno nego film u boji i puno bolje može reproducirati sve nijanse sivoga, od najtamnijeg do najsvijetlijeg.
Ono što možeš pokušati, ne kažem da je to najbolje, ali je sigurno bolje od prebacivanja kolora u cb, jest snimati na cb filmu, sam ga razviti kako želiš i dati ga skenirati, te ga potom dodatno obraditi ako je potrebno.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group