Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
resizing 10% up

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
getoutski



Joined: 19 Jan 2005
Posts: 77

PostPosted: 26.10.2005 17:45    Post subject: resizing 10% up Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo sam nasao na newsima pa me zanima sto vi mislite o tome (ja sam probao i djeluje koliko me moje oci i znanje sluzi):

Quote:
Znam ja metodu u Photoshopu CS (2) kojom mo¾e¹ sliku uveæati do 400% bez vidljivog gubitka
kvalitete. Zvuèi nemoguæe, ali javi mi se kad proba¹!

Dakle: Otvori svoju fotografiju. Odaberi Image > Image size, stavi kvaèicu na Resample
Image i odaberi metodu Bicubic Smoother. Neka i gornje dvije kvaèice budu ukljuèene.
U okviru Document Size pod Width i Height stavi "percent" i obje vrijednosti stavi na 110.
Jedna od njih æe biti samo pribli¾na, ali to je OK. Resolution neka ostane kakva je. Opali
OK.

Iz nekog razloga (koji neznaju ni profiæi) ovakvo poveæanje od 10% ne omek¹ava niti
zamagljuje sliku. Sada ovaj korak mora¹ ponoviti 10 - 15 puta. Radi jednostavnosti ovo
gore si snimi kao Akciju na npr. tipku F11, pa æe¹ svaki puta kada pritisne¹ F11 poveæati
sliku za 10%, bez kompliciranja sa dijalo¹kim okvirom "Image size".

Kako? U paleti Actions > Create New action > nazovi je npr. "Uveæanje 10%" i odaberi tipku
npr. F11 > Record action > ponovi ovo gore navedeno (u dialo¹kom okviru Image size) >
Stop, i sad je ima¹ za ubuduæe na F11.

Smile

Pozdrav...

_________________
_eager to repeat logically advanced
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 26.10.2005 18:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad bi barem to tako radilo......ali ne radi, naravno.
Čak sam bio toliko glup da idem probati....dobro, 35 sec. posla,......
d
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 26.10.2005 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pravila se i ja malo glupava pa provjerila .....
Zbilja ako ne vidiš razliku nako cca četvrtog puta preporučam barbu okulista ......

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 26.10.2005 18:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a pisalo je i na zidu p***a...

ajmo po redu:
- "bez vidljivog gubitka kvalitete" i "do 400%" mi zvuči jako sumnjivo. otkud tako točna granica? znači da na 401% gubitak kvalitete postaje vidljiv?? (negdje sam pročitao da se može do 200%)
- "iz nekog razloga kojeg na znaju ni profići" - ma daaaj.

zapravo se radi o tzv. "step-interpolation" - postupku povećavanja (vrijedi i za smanjivanje) prilikom kojeg se povećanje vrši u koracima. ako dobro postaviš parametre, u nekim slučajevima dobiješ bolje rezultate nego kod jednokratnog povećavanja ili smanjivanja, i to vrijedi kako za bi-cubic, tako i za bi-linear, lanczos i kajaznam koje sve još.

najbolji rezultati se obično postižu kad se radi u koracima od 5 do 15 % povećanja/smanjenja. i to ima svoj jasni razlog: ovisno o veličini polazne fotke, kod većeg postotka nemaš neke naročite prednosti pred direktnim povećanjem; kod manjeg postotka valjda se rano u fazi proračuna primjenjuje neki integer, koji ti onda kvari bridove, linije, rubove i stvara artefakte već u početku. ako ne vjeruješ, probaj povećavati u koracima od 1% pa ćeš vidjeti katastrofu.

tu sam metodu koristio naročito kod smanjivanja i dobio dobre rezultate u sljedećim slučajevima:
- tanke ili blijede kose linije, koje inače budu isprekidane, ovako ispadnu bolje
- prelazi boja (npr. nebo od tamnoplavog do svjetloplavog) koji inače dobiju lukove, kao gradacijske stepenice, isto ispadaju bolje kad se smanjuje u koracima
- slike s puno šuma.

ali u svakom slučaju treba eksperimentirati gotovo sa svakom slikom posebno. i u svakom slučaju je potrebno dodatno izoštravanje nakon povećavanja/smanjivanja, da bi slika barem naizgled bila "bez vidljivog gubitka kvalitete". i gnjavaža je zagarantirana.

da si skratiš muuke, možeš koristit Stairstep - vidi http://www.imphotography.com/downloads/ssimagesize.htm . (nisam ga isprobao jer te operacije radim jako rijetko i onda se služim corelovim programima.)

formulu za izračunavanje koraka imaš na http://user.fundy.net/morris/?photoshop148.shtml .

uostalom googlaj malo na step interpolation, sigurno ćeš naći nešto pametnije i od ovog mog škrabanja i od tih tvojih newsa. good luck!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
getoutski



Joined: 19 Jan 2005
Posts: 77

PostPosted: 26.10.2005 22:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

doduse sad vidim da ipak malo gubi kvalitetu, no ne kaska za genuine fractals koji trenutno koristim

_________________
_eager to repeat logically advanced
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 27.10.2005 09:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...nisam to pokusao ali imam knjigu od scott kelby-a, koji je predsjednik National Association of Photoshop Profesionals i on kaze u svojoj knjizi da to radi i on to zove Twisted Evil "Strasan trik za pretvaranje malih fotografija u postere"Twisted Evil

Pise da je povecao sliku 15 puta sa 10% i da se ne moze vidjeti neki veci gubitak kvalitete...

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
getoutski



Joined: 19 Jan 2005
Posts: 77

PostPosted: 27.10.2005 09:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eto jednog koji ima los vid kao i ja, no htio sam reci da gubitak kvalitete postoji ali je jako mali i prihvatljiv!

2kakrinac and modovun:
pretenciozni malo?

_________________
_eager to repeat logically advanced
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 27.10.2005 10:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Probajte jednostavan test-
uzmite neku hi-res sliku, napravite kopiju, pa kopiju smanjite na npr. 20%, bilo kojom metodom.Onda tu smanjenu povećajte natrag ovom "genijalnom" metodom na originalnu veličinu. Usporedite.......

...ako za vas to radi.....good luck.
d
Back to top
View user's profile Send private message
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 27.10.2005 12:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Probajte jednostavan test-
uzmite neku hi-res sliku, napravite kopiju, pa kopiju smanjite na npr. 20%, bilo kojom metodom.Onda tu smanjenu povećajte natrag ovom "genijalnom" metodom na originalnu veličinu. Usporedite.......

...ako za vas to radi.....good luck.


pa naravno da nece biti iste, kad se smanjivanjem gubi puno detalja na slici....

i nitko ne govori o tome da se smanji pa poveca, nego da je puno bolje povecavati za 10% nego odma na neku vecu velicinu.....

u knjizi je dan primjer povecanja slike sa 5" X 5" inca na 20" X 20" bez bez nekog veceg gubljenja kvalitete.....

dakle, puno je bolja kvaliteta nego da sam odmah stavio da mi poveca na 20X20...kuzis??

_________________
-----------------
www.simeb.net
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 27.10.2005 13:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kužim,ali dali ti kužiš da smanjio sliku, ili je snimio malu,.....svejedno,detalja NEMA.
A, da i pojasnimo nešto drugo....svako povećanje od preko 10% je....neupotrebljivo u ozbiljnom poslu.
A ovo, smanji, pa povećaj, to sam radio samo kao test,.....kužiš?????
d
Back to top
View user's profile Send private message
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 27.10.2005 13:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A takvih knjiga sa svakakvim genijalcima i genijalnim "tajnama Photoshopa" imam pun tavan.Sve tamo od PS2.
Sve smeće.....
d
Back to top
View user's profile Send private message
dablbabl



Joined: 05 Jul 2005
Posts: 118

PostPosted: 27.10.2005 13:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

modovun wrote:
Sve smeće.....

ISTINA Applause
Back to top
View user's profile Send private message
getoutski



Joined: 19 Jan 2005
Posts: 77

PostPosted: 27.10.2005 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i tvorci su onda smece, kao i sam softwer

_________________
_eager to repeat logically advanced
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 27.10.2005 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma daj getoutski, ne seri.
Softwer kakav je da je, njih samo zanima da ga prodaju. Bilo kome .Pa ak te uvjere da se može nekaj povećati milion puta bez gubljenja kvalitete, i ti ga zato kupiš, oni su obavili svoj posao. A, dali je to i istina.....pa koji problem, uvjeri se sam....
I ponavljam, svako povećavanje slike u Photoshopu više od 10% je.....drek. NEUPOTREBLJIVO u ozbiljnom poslu.....sa bilo čime, bilo kakvim programima i bilo kakvim tehnikama.....
i, neću se više razgovarati o ovoj glupoj temi.
aj bok.
d
Back to top
View user's profile Send private message
dablbabl



Joined: 05 Jul 2005
Posts: 118

PostPosted: 27.10.2005 14:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

_basko_ wrote:
Pise da je povecao sliku 15 puta sa 10% i da se ne moze vidjeti neki veci gubitak kvalitete...

Cool
getoutski wrote:
i tvorci su onda smece, kao i sam softwer

pa naravno... Cool
i kao što mudro zbori g.modovun: "NEUPOTREBLJIVO u ozbiljnom poslu"
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 27.10.2005 18:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dablbabl wrote:
modovun wrote:
Sve smeće.....

ISTINA Applause

Applause Applause

Ja doduše imam jednu, koja naravno izmišlja toplu vodu .....

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
andrej`
Guest





PostPosted: 27.10.2005 19:30    Post subject: Reply with quote

Ja imam jednu koja jede malu djecu Smile
Back to top
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 27.10.2005 20:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

andrej` wrote:
Ja imam jednu koja jede malu djecu Smile

a koja je to .... ako se smije znat, naravno Wink

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 28.10.2005 00:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Modovun ima pravo. Softver algoritmima samo nagađa nove piksele, ne može ih izvući ni iz čega.

Po tom principu bi ja osrednjim fotićem mogao slikati novine sa udaljenosti 50 metara i onda povećavati 10% po 10% sve dok ne budem mogao pročitati članak? Not.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 28.10.2005 01:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

podsjetio sam se kad sam igrao blade runner.
uglavnom, imas u igrici neki analizator fotografija koji koristis da nadjes "clueove".
naravno, kad zumiras fotku ona se izostri u maniri najbedastijih akcijskih filmova, a poseban feature je da kod nekih fotki si mogao gledat "Iza ugla", tj pri zumiranju se mijenjala pozicija kamere. Smile

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group