Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
High Dinamic Range (HDR) slike.....

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Berko



Joined: 11 Mar 2004
Posts: 173
Location: Varazdin

PostPosted: 28.10.2005 17:50    Post subject: High Dinamic Range (HDR) slike..... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li je itko od vas kad radio HDR (high dinamic range images) slike? Ako je molim vas da mi objasnite sa čime (koji fotić) i kako ste ih radili (koja tehnika, koji software, itd.). Mene konkretno zanima izrada hemisferne slike ili potpune sfere (360 stupnjeva). Nadam se da netko zna.

_________________
www.3dhr.net
moja galerija radova: http://berko.3dhr.net/radovi/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 28.10.2005 18:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

raditi se može sa bilo kojim aparatom. Mora imati mogućnost manualnog namještanja blende i ekspozicije.Nisam to radio, jer nemam PC (software je samo za PC),ali, ak googlaš, našel buš site.Frajer koji je to skopal je, sudeći po prezimenu, Slovenac.
U Lightwaveu možeš i rendati HDR.
Osnovni princip znaš.....raspon različitih ekspozicija u jednoj slici.
Mislim da bu jako teško napraviti 360 stupnjeva sa običnim aoparatom, jer bi morao spajati od više slika, čije ekspozicije bi se morale poklapati......
nije od neke pomoći, ali ak nađem site o tome (imam negdje adresu), javim.....
d
Back to top
View user's profile Send private message
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 28.10.2005 18:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E da, zove se Paul Debevc.
d
Back to top
View user's profile Send private message
modovun



Joined: 17 Aug 2005
Posts: 152
Location: New York

PostPosted: 28.10.2005 21:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.debevec.org/
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group