Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Koliko dugo se možemo baviti ovim poslom?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 20.12.2005 08:53    Post subject: Re: Koliko dugo se možemo baviti ovim poslom? Add user to your forum ignore list Reply with quote

p4P3r wrote:
Jeste li ikada vidjeli grafickog/web dizajnera sa 50 godina?



Da, a doticni izgleda ovako:


_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 20.12.2005 12:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

joj kak ne volim širit bad mood al moje iskustvo je shit happens, a bojim se - to everybody. kaj se tiče razvoja, to bude išlo uvijek. kaj se tiče dizajna, mislim da moraš bit prvi od tisuću ak se hoćeš održat poslije 40, a i to samo u područjima koja budu postala ekskluzivna. mene su uspjeli ubit u pojam još prije 40.

radil sam u jednoj finoj ogromnoj softwer firmi i užival crtajući, najviüe u corelu, 8 a ponekad i 16 sati. ljudi iz razvoja lijepo dolazili sa svojim konceptima, objašnjavali kaj kaj znači i kak bi oni to otprilike, napraviš im skicu, porazgovaraš, završiš, potrudiš se da lepo zgleda, ide u manuale ili na folije ili u štampariju ili na web i svi sretni.

onda su se sjetili: napravi ti nama elementiće, gumbiće i sličice pa će to svatko sam u powerpointu.

gotovi elementi, gotov posao. neću vam pričat kak to sad zgleda.

kaj se razvoja tiče, neznam; kaj se dizajna tiče, brijem da:

prvo, everybody wants shit, kvaliteta se sve manje traži, što jeftinije i što blesavije i što brže, to bolje (ista je stvar i s tekstovima), narod gleda/čita površno, slike su za jedan dan. kao što je sve više pravopisnih pogrešaka, doslovce svuda oko nas, tako je se i vizualna gramatika sve više zanemaruje;

drugo, "automatizirat" će se, svatko će sam onako reć kompjutoru na mikrofon: "nacrtaj mi ovcu" i već bude nekaj ispalo...

dokaz za prvo: koliko se poslova danas daje studentima i amaterima jer je jeftinije i dovoljno da se nekaj sprčka?

(sad radim nekaj sasvim deseto i tješim se da je možda tak i bolje)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.12.2005 13:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ah gle...

Svatko bi trebao promijenit posao svakih - koliko ono? 7 godina?

Quote:
drugo, "automatizirat" će se

Ma već je pola poslova na svijetu takvo da rade od ljudi automate Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ian



Joined: 15 Dec 2003
Posts: 97
Location: zg

PostPosted: 20.12.2005 15:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thja, radiš onolko dugo kolko imaš volje i živaca.
uostalom, sa godinama dolazi i iskustvo, tko bu inače prištavim studentima i srednješkolcima koji rade poslove za siću objasnio (ili popravio) zakaj npr flexo otisak ne paše po dimenzijama, ili zakaj se ćelija u tablici poravnava centar a ne left kao što joj je rečeno itd.
Ak te nekaj zanima, budi u toku i posla će se naći (da, nije lagano)
ili
otvori svoju firmu pa upotrijebi iskustvo da budeš uspješan i šefuješ mladim dizajnerima Smile

btw, ja actually znam grafičkog dizajnera preko 50. Čist je ok tip. Znači, ima nade, nećemo svi obavezno u ludaru Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 20.12.2005 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

Quote:
drugo, "automatizirat" će se

Ma već je pola poslova na svijetu takvo da rade od ljudi automate Mad

Jedino kaj ti imam za rec na ovo je; "onda nemoj radit" ako posao od tebe radi automata. Ako ti je oke bit automat, sjedni i radi.

Ljudi su uvijek nezadovoljni s poslom, uvjek kukaju, pricaju kako ih posao gusi itd itd.. no zapravo u sustini price nalaze se njihovi unutarnji problemi i problemi koji ih okruzuju, ako te posao gusi, ako ti se neda radit, nemoj. Pa ce netko nakon toga rec; "A kak cu prehranit 20 grla koje imam doma?". Onda ne seri i radi, ako ti se ne svidja taj posao, nadji drugi.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 20.12.2005 15:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
Ljudi su uvijek nezadovoljni s poslom, uvjek kukaju, pricaju kako ih posao gusi itd itd.. no zapravo u sustini price nalaze se njihovi unutarnji problemi i problemi koji ih okruzuju, ako te posao gusi, ako ti se neda radit, nemoj. Pa ce netko nakon toga rec; "A kak cu prehranit 20 grla koje imam doma?". Onda ne seri i radi, ako ti se ne svidja taj posao, nadji drugi..

istina. npr ja bi ful s guštom zamjenio tog koji je zagušen poslom ( da čovijeku olakšam Very Happy )
neka ode, nek vidi što znači pauza ( čitaj puno puno vremena ) između poslova i povlačenje po uredima na birou ( zavodu za zapošljavanje ). Ljudi danas igraju lotto a glavni zgoditak je dobit posao !
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 20.12.2005 16:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
Sulien wrote:

Quote:
drugo, "automatizirat" će se

Ma već je pola poslova na svijetu takvo da rade od ljudi automate Mad

Jedino kaj ti imam za rec na ovo je; "onda nemoj radit" ako posao od tebe radi automata. Ako ti je oke bit automat, sjedni i radi.



aj filac ne serkaj Wink , ti radis posao koji volis a to je danas SRECA (a i oduvijek je bila).
najlakse je drugima tupit ali istina je da "posao koji volis" ne mogu svi raditi. jer ne vjerujem da itko "obozava" cistiti ceste i zahode a ipak i to netko mora raditi.


A sto se tice automatizacije (ako ste mislili na chaplina i moderna vremena), to je vise manje nekada bio problem, no danas je problem "informatizacija" i starost radne populacije koja ce 2015 imati (barem u europi) vise od 50% ljudi koji su over 50.
tema je mozda krenula na cudan nacin ali pitanje nije blesavo: radi se o tretiranju informacija (gdje sve vise ljudi radi na kompjuteru) a starenje populacije nije stvar koju treba zanemariti jer vec je sam tip posla prouzrocio bum TMS-a ili ti (RSI - repetitive strain injury sindrom).
I ne, ne radi se samo o ergonomskom mausu (human factor) kao sto misle ameri vec o jednoj malo siroj psiho-socioloskoj sferi koja utjece na rad (a starenje je samo jedan od faktora).




ps. mozda je to nekima science fiction ali upravo se time bavi ergonomija

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Blade



Joined: 15 Oct 2005
Posts: 73

PostPosted: 20.12.2005 16:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma nije teško biti dizajner nakon 50-te, nego večina (ne svi) izgubi volju i strast u tim godinama.
Back to top
View user's profile Send private message
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 20.12.2005 20:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Blade wrote:
Ma nije teško biti dizajner nakon 50-te, nego večina (ne svi) izgubi volju i strast u tim godinama.


hmmmm, da, slazem se...

Jel ima ikoga na ovom forumu starijeg od 50 godina? A kad smo vec kod godina mogel bi neki topic na tu temu opalit Wink

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 20.12.2005 20:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

p4P3r wrote:
Blade wrote:
Ma nije teško biti dizajner nakon 50-te, nego večina (ne svi) izgubi volju i strast u tim godinama.


hmmmm, da, slazem se...

Jel ima ikoga na ovom forumu starijeg od 50 godina?


ima gospodin modovun, i mislim da mu uopce ne nedostaje strasti, barem po radovima...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 20.12.2005 20:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:


ima gospodin modovun, i mislim da mu uopce ne nedostaje strasti, barem po radovima...


ko prvo: modovun preko pedeset --> shooooocked .... ( u pozitivnom smislu naravno Very Happy ) jer...

ko drugo:
Quote:
mislim da mu uopce ne nedostaje strasti, barem po radovima
...

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
monkey



Joined: 20 Dec 2004
Posts: 856
Location: VG - ZG

PostPosted: 20.12.2005 20:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
ima gospodin modovun, i mislim da mu uopce ne nedostaje strasti, barem po radovima...


true true

_________________
mojinstruktor.com - sve instrukcije na jednome mjestu
trazilo.com - potražite dnevnu dozu inspiracije
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 20.12.2005 20:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ modovun:

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 20.12.2005 20:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a što se tiče 50 pa valjda ćete napredovat u poslu nećete stalno sjedit za buttončićima i i čekirat validaciju dooh Rolling Eyes . i malo optimizima želje i volje da se nešto nauči. filac ima stav. ajte onda u ekomoiste i radite za sto iljada kuna. vidit ćemo ko je sritniji Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.12.2005 21:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
Sulien wrote:
Quote:
drugo, "automatizirat" će se

Ma već je pola poslova na svijetu takvo da rade od ljudi automate Mad

Jedino kaj ti imam za rec na ovo je ...
*SNIP*

Kak si nabrijan, ono... Rolling Eyes Pa ne govorim ja u svoje ime. Ja volim ono što radim i uopće ne govorim o web dizajnu i grafici nego generalno. Pogledaj blagajnice u robnim kućama, radnike na assembly lines-ima, ZET-ovce (fakat mi ih je žao, ljudi na njima iskaljuju svoje dnevne frustracije), javne službenike... Treba im uzeti ona stara Atari računala na kojima pola svijeta radi i one strgane žute tipkovnice, sve to baciti u smeće i zamijeniti normalnim računalima sa normalim softwerom koji ima pravi user interface (kojeg rade dizajneri). Treba eliminirati tu potrebu da se svaki proizvod na blagajni mora provuć kroz barkod skener uvođenjem RFID-a koji postoji već godinama, treba eliminirati svo pretipkavanje svih tih dokumenata u birokratskim procesima sa par standardiziranih formata (XML ako hoćete)... Inženjerstvo, dizajn, ergonomija, nisu to bezvezne i zanemarive stvari ako žongliramo kvalitetom rada. Netko treba i interface za software dizajnirat i kontrole za tramvaj. Jeste li ikad gledali na kakvom software-u radi službenica Student Servisa? Ljude koji su ga radili treba zatvoriti. Na jednoj točci unosa ona treba stisnuti negdje deset puta ENTER da bi došla u nekakav menu koji želi. Strašno!

Eto to sam mislio pod automatizacijom. Imamo znanje i tehnologiju sve to riješiti, a opet nikome ništa. Ja imam svoje podatke u bazi na faksu. Oni ih meni isprintaju u obliku potvrde da sam upisan. Ja taj papir uz index nosim u SS da se prijavim, predajem im dokumente, oni sve pretipkavaju u svoja računala. Izdaju mi ugovor sa firmom koju zatražim. Ja to nosim u firmu gdje oni u računovodstvu ispunjavaju to rukom ili kompjutorom i istovremeno to zapisuju kod sebe u arhivu nekakvim software-om. Ja nosim ugovor natrag da mi se izda račun, službenica pretipkava ovo što su u računovodstvu natipkali. Izdaje mi račun, nosim ga natrag, ovi opet pretipkavaju i puštaju mi nekakav novac. Odlazim u banku, produljujem tekući račun a ovi počnu pretipkavat moje podatke... i tako u nedogled. Malo mi tužno da se većina cijelog ovog procesa svodi na pretipkavanje, mislim Gogolj se tome smijao još prije 150 godina.

Raspisao sam se prilično u OT. Htio sam se obranit da ne ispadne da ja "serem i kukam" nad svojim poslom kojeg zapravo volim najviše zbog toga što ima toliko potencijala i zato što se svaki tjedan pojavljuje nešto novo.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 20.12.2005 21:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

živjela Kabanica Laughing Laughing Laughing Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
p4P3r



Joined: 20 Sep 2005
Posts: 656

PostPosted: 20.12.2005 22:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Jeste li ikad gledali na kakvom software-u radi službenica Student Servisa? Ljude koji su ga radili treba zatvoriti. Na jednoj točci unosa ona treba stisnuti negdje deset puta ENTER da bi došla u nekakav menu koji želi. Strašno!


OT:Hahahaha... Ovo me podsjetilo na jadne sluzbenike u posti koji isto tako moraju opaliti enter nebrojeno puno puta da bi dosli u meni u kojem odaberu vrstu posiljke...

_________________
http://www.centar-zdravlja.net // portal za zdravlje i ljepotu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 21.12.2005 00:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni to nije smiješno... Pogotovo zato jer ima toliko ljudi na svijetu koji se bave dizajnom i programiranjem koji bi mogli u par mjeseci napraviti 10 puta bolji software i time spasiti cijele generacije zaposlenika Confused

Treba samo netko dati signal, financirati sve to, pokrenuti loptu... ne mogu ja sutra ušetat u ZET i reći "čujte ja sam studoš i mogu vam napraviti bolji software i promijeniti način na koji ste radili posao zadnjih 50 godina".... mislim, mogao bih da je ovo jedna od onih američkih 'success stories' i da stvarno želim, ali nije stvar u mogućnosti.

Stvar je u tome da je negdje sustav zapeo i da ljudi, usprkos novinama, televiziji, radiju, Web portalima, jumbo plakatima, raketama i mobitelima uopće nemaju pojma koliko smo zapravo tehnološki evoluirali Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
-polygon



Joined: 25 May 2004
Posts: 537
Location: Zagreb

PostPosted: 21.12.2005 01:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ko prvo thread smo počeli o dizajnerima a ne o ljudima koji rade za minimalac i imaju at best završenu srednju školu...(pozdrav kolegi iz osijeka kojeg je žderić nasamario)

ko drugo novi softver nebi bio tolko jednostavan da masa tih ljudi previously spomenutih nebi trebala ić na tečaj

tečaj košta novce i vrijeme te novi program stvara strah podsvijesno tim ljudima . kao vidi novi program a) još malo će i mene zamijenit b) kako ću to sad naučit tek sam naviko na onaj stari (iako ga koristim već 50 godina) c) (opcionalno) ...Mile više nećeš biti prvak pošte u brzinskom obilježavanju pošiljke.. Sad Sad Sad

kaje najžalosnije ziher ih se može zamijenit za neki stroj koj radi 100x bolje. al di smo onda
onda imamo neznam kolko nezaposlenih koji će teško nač posao.

zašto onda ulagati u sistem za koj svi znamo da je loš..zašto praviti problem od korištenja tipkovnice i stiskanja entera kad valjda funkcionira kolko god osrednje

osim naravno ak ti nećeš sve to sa mfinancirat ili volonterski odradit Smile
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 21.12.2005 08:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

-polygon wrote:
Mile više nećeš biti prvak pošte u brzinskom obilježavanju pošiljke.. Sad Sad Sad

a, jebiga, znao sam. nije ni to moglo trajati vječno Smile

samo da podijelim s vama: ja neću vječno raditi u grafici - nakon što se obogatim do 30-e i ne budem više trebao raditi, nabavit ću si onu zelenu uniformu, kolica i metlu i ići čistiti grad.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 21.12.2005 08:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mile wrote:


samo da podijelim s vama: ja neću vječno raditi u grafici - nakon što se obogatim do 30-e i ne budem više trebao raditi, nabavit ću si onu zelenu uniformu, kolica i metlu i ići čistiti grad.

TZAR!!1

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 21.12.2005 09:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Philatz wrote:
Sulien wrote:
Quote:
drugo, "automatizirat" će se

Ma već je pola poslova na svijetu takvo da rade od ljudi automate Mad

Jedino kaj ti imam za rec na ovo je ...
*SNIP*

Kak si nabrijan, ono... Rolling Eyes ...

...obrisano jer mi se ne da diskutirat o tome, imam svoje misljenje

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group