Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
O biganju....i malo o montazi na filmove, ploce..

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 04.01.2006 15:18    Post subject: O biganju....i malo o montazi na filmove, ploce.. Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zelim znati kako pravilno podesiti elemente na dokumentu u odnosu na mjesta biganja, sto je sve bitno prilikom tog i na kojem se stroju vrsi taj dio tiska?

Kod montaze dokumenta za filmove, ploce i arke zanima me na sto je tocno bitno obratiti pozornost, sto najcesce treba biti podeseno?

Kod slaganja 2dokumenta A4 formata sa 2 mjesta biganja, na A3 (jer je potrebno napraviti tu montazu) u InDesignu znam jedino da se preko one kucice sa pogledom na dokumente treba podesiti rucno drag and dropom dok se ti elementi ne postave kako treba. Znam da ih se treba unjeti sa naredbom group all i copy pastat u novi A3 dokument a tako i onaj drugi i zatim ih rotirati -90 i +90 stupnjeva da bi bili nasuprotno ali kako to spojiti. Ima li neka brza metoda od vise kratnog povlacenja i draganja koje sam spomenula da se mora radit dok nakon 50og puta se ne poslozi kako treba....?
Back to top
View user's profile Send private message
saletto



Joined: 22 Dec 2005
Posts: 130
Location: zagreb

PostPosted: 04.01.2006 15:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pitanje: zakaj ne posaljes otvoreni fajl u tiskaru, sa rucno postavljenim cajhnama za rez i biganje, pa nek si tiskar slaze na svoju formu. govorim ovo iz svakodnevnog iskustva, u pocetku sam radila potpunu pripremu za tisak(montaze na arak), dok mi svaki put ovisno o tiskari, nisu poceli traziti nest novo,(' tipa: zakaj je to tu, ja ti imam ovaj i onaj stroj to ti meni ne pase...blabla).
Pa sam rjesila to jednostavno - otvoreni fajl ili pdf. Jos se nitko nije bunio.

Brijem da biganje spada u doradu, stroj se zove bigalica(vidi vraga) a radi se polustrojno-polurucno (moraju paziti da im ne pobjegne nekaj, zato ovo polurucno).

cajhne za biganje neka ti budu isprekidane linije, tako ce oni znati da tu trebaju bigat, a ne rezat i nek budu isto kao i rezne cajhne - u registration boji, hairline.

Brijem da sam zabrijala...odoh sad.

_________________
youth is wasted on the young
Back to top
View user's profile Send private message
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 04.01.2006 15:48    Post subject: probala sam Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam osobi koja je trebala raditi tisak sami dofurala na PDFu ali onda je zatrazio da napravim separaciju jer inace njegov stroj ne radi ako nije tako slozeno, a zatim je rekao da ja bas MORAM namontirati onako okrenuta 2 A4 na A3 format ner inace oni nemogu to odstampati. Nikad nisam vidjela neke strojeve u tiskari pa cu i to morat provjeriti...

Biganje se radi nakon procesa tiskanja...kazu mi da to nije dorada, nego da je dorada sve ono sto se radi neposredno prije krajnjeg tiskanja iako mozda se samo igraju samnom zeke peke jer su nanjusili da mi nesto nije dovoljno jasno.

Bas neki dan sam shvatila da bi osoba sve ovo znala pa i ostale procese nastajanja doslovno treba znati sve kaj se dogadja u tiskari i u programima na kompu a ne samo pikati pa kaj se dogodi dogodi se:)
Back to top
View user's profile Send private message
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 04.01.2006 17:29    Post subject: Re: probala sam Add user to your forum ignore list Reply with quote

PS_chick wrote:
Ja sam osobi koja je trebala raditi tisak sami dofurala na PDFu ali onda je zatrazio da napravim separaciju jer inace njegov stroj ne radi ako nije tako slozeno, a zatim je rekao da ja bas MORAM namontirati onako okrenuta 2 A4 na A3 format ner inace oni nemogu to odstampati. Nikad nisam vidjela neke strojeve u tiskari pa cu i to morat provjeriti...


hm, ili im se neda to radit... ali ak te to trazi napravi tak. racunaj da je big sirok oko 2-3mm...
hm, a sto se tice "montaze",cini mi se da je jednostavnije prvo si nacrtat/izracunat dimenzije pa onda prema tome "naljepit" dokumente...

PS_chick wrote:
Biganje se radi nakon procesa tiskanja...kazu mi da to nije dorada, nego da je dorada sve ono sto se radi neposredno prije krajnjeg tiskanja iako mozda se samo igraju samnom zeke peke jer su nanjusili da mi nesto nije dovoljno jasno.


hm, ja bih biganje stavio u doradu, ali whatever...

Quote:
Bas neki dan sam shvatila da bi osoba sve ovo znala pa i ostale procese nastajanja doslovno treba znati sve kaj se dogadja u tiskari i u programima na kompu a ne samo pikati pa kaj se dogodi dogodi se:)


yup, kao i u svakom drugom poslu, uostalom...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 04.01.2006 20:43    Post subject: jup Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm, ili im se neda to radit... ali ak te to trazi napravi tak. racunaj da je big sirok oko 2-3mm...
hm, a sto se tice "montaze",cini mi se da je jednostavnije prvo si nacrtat/izracunat dimenzije pa onda prema tome "naljepit" dokumente...

trazio me to i jedino mi je receno da od mjesta biganja sa lijeve i desne strane treba biti ukupno 6milimetara prostora

hm, ja bih biganje stavio u doradu, ali whatever...

pa i to je potrebno znat tocno a ne krivo da se nauci...

yup, kao i u svakom drugom poslu, uostalom

koliko samo ima ljudi koji napikavaju a mnogi nikad nisu vidjeli tiskarsku halu i neke od osnovnih tiskarskih strojeva....a pise im na posjetnici da su dizajneri i kojekakve face opake...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.01.2006 21:33    Post subject: Re: jup Add user to your forum ignore list Reply with quote

PS_chick wrote:

koliko samo ima ljudi koji napikavaju a mnogi nikad nisu vidjeli tiskarsku halu i neke od osnovnih tiskarskih strojeva....a pise im na posjetnici da su dizajneri i kojekakve face opake...


pazi,, bilo je dosta govora/svadja/sukoba interesa oko toga,, pa je najbolje ne tako se izrazavati,,

malo je zalosno sto toga jos ima danas,, i oni koji pkrakticki i radeu samoj struci, sto ti kazes 'dizajneri' hehe, al tako ti je u svakoj struci i imas brdo samih primjera oko sebe.

evo bas neki dan, vukli neku struju u apartmanu i bio decko,dipl ferovac ovo ono,, i sve fino teoretski,, ono projekt shema ovo ono,, al decko je sa kablom u ruci banana. tako da neko znanje tehnikalije moras imati al samo govori da, ma neznam, mislim da si skuzila iz kontesta.

al mi mije jasno zasto si to spomenukla? dajes sebe za primjer ili? ne kuzim
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 04.01.2006 22:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mda, pa čoek može bit dizajner fakat, a da ne zna što znači bigati ... zašto ne (dobro, možda ne baš da ne kuži pojam savijanja ali ...) ... pa imaš slučajeva kolko oš di jedni rade dizajn, a drugi grafičku pripremu, a treći opet montažu na film ili ploču (impoziciju valjda eli ... pa jedni drugima j... mamu Smile) ) ja sam isto dosta truba za precizne stvari. al zato imam ko mi to radi i bolje kuži ... a kad baš moraš- napraviš maketu u mjerilu ili u originalnoj veličini ako ti je izvedivo, pa gledaš ...

nakon malo vrimena počmeš i nove dizajne za ambalažu izmišljati ... Smile al kad neznaš odeš u tiskaru ili di znaju pa gledaš malo i pitaš, znam da je neugoda al svi su to uglavnom prošli ako rade direkt s tiskarom ...

a vezano za tvoje pitanje, svaka normalna tiskara bi ti trebala sama posložit ta dva A4 na A3, glavu na glavu ili o čem se već radi (to mi zvuči ko običan american letak obostrani?), a ti označi di se savija, odredi bleed i računaj da ti sve stranice nisu iste širine ako se savijaju jedna preko druge ... nemam sad doma neki master i neznam što ti točno treba, al netko možda može postati neki ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
bojan



Joined: 26 Oct 2005
Posts: 22

PostPosted: 04.01.2006 22:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

O pripremi...

Oblikovanje i priprema NISU ista stvar. Dakle dizajner - graf. urednik, svoj uradak predaje covjeku za pripremu i on to slaze u nekom vec predvidenom programu. On poznaje stroj, sve tehnike i moze od ideje realizirati folije/film koje se prenose na ofset ploce, ako je rijec o ofsetu ili vec cemu. Danas gotovo svi rade pripremu sami pa se tu povlace razna pitanja. Za tebe bi bilo najidealnije da ti to netko napravi u tiskari, osoba koja to inace radi, ili da se mozda odlucis za digitalni tisak, gdje se izbjegava separacija, a time i folije tj. film.
Mislim da je u tome svemu nejteze napraviti separaciju.

O bigi...

Mjesto gdje ce se savijati, cak ni nemoras naznaciti sa cajhnama, ovisno sta ce se bigati i kad ce se bigati. Kao sto je rekao kolega planiraj od 2-3mm ovisno kolika je biga.

_________________
Bojan, pa to je onaj ludi mačak iz crtićta koji sve što takne oboja, a fura sa sobom tri kantice boje u CMY kombinaciji Smile
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.01.2006 22:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e bojane,, tko ce ti danas zaposliti nekog tko to nezna napraviti?
jeste, u velikim firmama koje zbog posla,, jednostavno moraju imati osobe koje si naveoi.

evo suhog primjera,, donedavno se vratio iz kolumbijegdje sam radio neko vrijeme,, fino tamo isto ljudi rade i tako,, dok nisam trebao dovrsiti poslic od nekog curetka, nebi nista rekao da curetak nije komad i da nema diplomu drugog najaceg sveucilista u latino americi (diseno grafico iliti graficki dizajn), ja reko dobro,, sve fotke u 72,rgb i ko sa weba fino,, pa se sada ti pitaj sto je tvoj posao, j... nekom mater ili raditi taj posao pripreme i dovrsiti taj dizajn.,..odnosno polinkati sve fontove i slike koje fale i slicno.

tako da neznam,, i naravno da nisu to iste stvari, to je jedna stvar za drugom, no, danas je tesko naci posao, di ti nece traziti da rad koji napravis odneses u tiskaru, pa kada ti ovi vrate taj cd koji izgleda ko powerpoint prezentacija,, sef ce biti ludo sretan Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 05.01.2006 00:48    Post subject: Anyways... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nemojte me svi krivo shvatiti.Ja sam mrvu nova u hardcore designu pa zato valjda i smijem postaviti takva pitanja.Nadam se da se nitko nije uvrijedio ili osjetio prozvanim mojim pitanjem. Meni je samo bitno pohvatati neke paralele i bitne stvari kod tiska, jer bila sam vrlo kratko u nekoliko pogona i vecinom sam shvatila donekle kakve strojeve koriste i jasno mi je da svaka tiskara drugaciju ponudu ima i drugacii broj strojeva itd.... Ja stujem sve one koji su na puno tezi nacin u prosla vremena doznavali sve te informacije i tada se bavili graf. dizajnom ali mi je uzasno sto novopeceni ili oni koji jedva da znaju sto zele pitati uopce si prvo izdizajniraju posjetnicu sa boldanim slovima graf.dizajner.Ali to se nije odnosilo na mene ili nekog odredjenog koga netko uopce tu poznaje ali znam iz razgovora sa drugim ljudima koji imaju neke veze sa dizajnom...eto toliko.

U svakom slucaju najbolje da ja odem sama do npr.Handdesign studija pa se raspitam sto i kako okrenut posloziti i kaj mi dodje jeftinije, brze ili kvalitetnije ovisno o nacinu tiska:film, folija, ploce ili digitalni tisak i sto im i kako podeseno treba pa cu sve lakse skuziti.Hvala svima na trudu za odgovor.....
Back to top
View user's profile Send private message
saletto



Joined: 22 Dec 2005
Posts: 130
Location: zagreb

PostPosted: 05.01.2006 11:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U svakom slucaju, to sam zaboravila napomenuti, svakako napravi model letka i reci tiskari da se moraju toga pridrzavati. U tom slucaju...onda tiskara nemre fulati.


@svima: bilo bi super kada bi jedna osoba npr. dizajner bio educiran u svemu: pocevsi onda i od fotkanja, obrade slika, poznavanja tipografije, poznavanja boja, poznavanja potpunog procesa tiska i vrsta tiska, te poznavanje pripreme i svih silnih tiskarskih termina. Ali zaista... tako nesto se uci kroz praksu i nema skole gdje se moze tako nesto nauciti (niti je moguce bez konkretnog rada i kontakta i posjecivanja tiskare - probni otisak i sl), tako da ne bi trebala bit sramota to pitati niti bi se u tiskari trebali ljudi postavljati kao sto su se postavili nasoj PS_chick. Jer onda tako ispada da bi i tiskari trebali biti dizajneri i poznavati neke nase termine i specificnosti struke, sto zaista nije slucaj, niti bi trebao biti.
Zato i postoji podjela posla....na kraju krajeva. I svi sretni.

_________________
youth is wasted on the young
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 05.01.2006 12:13    Post subject: Re: Anyways... Add user to your forum ignore list Reply with quote

PS_chick wrote:

U svakom slucaju najbolje da ja odem sama do npr.Handdesign studija pa se raspitam sto i kako okrenut posloziti i kaj mi dodje jeftinije, brze ili kvalitetnije ovisno o nacinu tiska:film, folija, ploce ili digitalni tisak i sto im i kako podeseno treba pa cu sve lakse skuziti.Hvala svima na trudu za odgovor.....


sada ti na to gledas kao i svi koji tu postave pitanje, postave pitanje, pada kada dobiju neku konklretnu kritiku ili nesto dignu nos i prave se pametni, gle,, jedno je da je netko dizajner jer ima diplomu, drugo je jer je rodjen s time Smile, ili na kraju krajeva da je kroz praxu to stjekao. svatko ima svoje pocetke i slicno.

na tvom konklretnom primjeru,, po meni bas ti i nije pametno se zaletiti tamo, prvo,, veliku su sanse da te otpile, ili da jednostavno naplate svoju uslugu kao sto im je to i posao, 'savjetovanje'. tako da skupi tu par korisnih komentara. i nemoj se nadati da ces sada preko 2-3 posta savladati to,, kao sto i sama kazes potrebno je praxe, potrebno je poznavati tehnologiju, pa cak i danas mogucnosti tiska, iako ljudi danas rade sve i svasta, tako da nije bilo ko prije.

nismo 'mi' nikog osudli, vec si ti sama osudila ljude ovdje, kao one sto imaju 'bold' na vizitkama.

c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 05.01.2006 15:30    Post subject: I opet se krivo kuzimo... Add user to your forum ignore list Reply with quote

cosmosu : Valjda je to nuzno zlo sto se krivo interpretiraju rijeci koje su napisane. Ja iskreno nikome nista nisam zamjerila i mozda sam i ja nagadjala da se netko ranije uvrijedio nakon predhodnog posta ali i opet kazem ne dizem nikam nos kam ne trebam i pokusavam samo doznati neke informacije, slucajno mi je handdesign studio medju blizima u kvartu a vidjela sam da su neki na ranijim forumima komentirali vise o tom studiju a i sama sam nedavno tamo dala razviti filmove pa nikad neznas, valjda smijem pokusati pitati ili stupiti u kontakt s nekime od tamo.

Nisam i opet rekla ono o boldanim slovima zaokruzujuci nekog posebno, ali mi je poznato da postoji vise tipova ljudi koji su na razne nacine se poceli baviti graf.dizajnom i to je to...

Nisam ni mislila nauciti sve u nekoliko primjeraka letaka ili sl. znam da ima i uvijek ce biti dodatnih stvari koje valja bolje poznavati...

saletto hvala ti na napomeni imat cu na umu to sigurno:)
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 05.01.2006 15:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma svakako,, ali opet,, moras priznati da si osobno krenula malo sa zubom i osudama.. ali nema veze,, svakako da ima svakakvih ljudi i slicno, al to ce uvijek biti.

nego za taj letak,, kada je mislio kod tog modela,, znaci tiskari mozes reci da tipografija bi trebalabti takva i raspored stranica sto je najbitniji, dok boje i slicno,, ne mozes doci i reci ja bi tako, jer je to isprintano na nekom laseru ili ink-jetu, cisto da znas, znaci u model se oni pouzdaju za raspored i slicno, tj impoziciju.

mislim da ti oni u hadnu ne mogu nista konkretno objasniti vise nego ovdje na forumu, osim sto je to sve uvijek teze u teoriji opisati, najlakse je demonstrirati al opet,, tu su druge stvari.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group