Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MacWorld 2006 SF
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 15:26    Post subject: MacWorld 2006 SF Add user to your forum ignore list Reply with quote

još par dana ... (od 09.01.)

moguće najave:

1. Intel PowerBook (Rumored)

2. Intel iBook (Rumored)

3.Intel Mac mini (Rumored) with: Front Row 2.0, "TiVo-Killer" DVR application, Built-In iPod Dock, Possible move to 3.5" hard drive

4.iLife
The iLife suite has gone through three iterations so far. It is traditionally updated at the Macworld San Francisco event in January

5.iWork
Apple introduced the iWork suite of applications January 11, 2005.

6.Leopard
Mac OS X version 10.5, aka "Leopard".

Apple has announced the code name for version 10.5 of Mac OS X at WWDC 2005. They plan to preview Leopard at WWDC in 2006. It is targeted to ship at the end of 2006 or the beginning of 2007. Little else is known of Leopard currently.

7.Pod shuffle (novi model ili prestanak proizvodnje)

8.one more thing?

G.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 18:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

iWeb Surprised

from macrumors:

An astute reader has noted a slip-up on Apple's Garageband website which reveals that iLife '06 and a product called "iWeb" will soon be released -- presumably at Macworld San Francisco.

The Apple page provides links discussions on "iWeb", listed as a product along side iPhoto, iMovie, iDVD, GarageBand and iTunes.

Under additional resources, they list a link to "iLife '06 features".

The iWeb link is not yet live, while the iLife link simply points to Apple's general iLife pages.

A screenshot is available if the page is changed.
http://64.233.187.104/search?q=cache:pyT36dhl5swJ:www.apple.com/support/garageband/podcasts/+iweb+apple&hl=en

I did a google search of Apples website, I came up with this...
http://lists.apple.com/archives/Web-.../msg00130.html

Quote:
Finally, some thoughts on the future:
The next big thing for the average computer user could well be putting all his "stuff" on the web, so he can share it with friends & family-- music, pictures, video, thoughts, family trees, etc. Let's call this iWeb. Apple has a good start with this with its .Mac offering. But many users will want to go beyond the canned capabilities of .Mac -- maybe even run a small home business on the web.
What is needed is a set of programs that do the basic iWeb functions. These must be written in a language that is easy to read/learn/understand/modify by non-programmers.


btw. nema live streama ni ove godine ... evo jedna adresa za pratiti keynote ...

http://macworld.uneasysilence.com/macworld/

G.

Last edited by grzzi on 05.01.2006 19:20; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 05.01.2006 19:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meka i igara Laughing Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool Cool Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 19:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

garden wrote:
meka i igara Laughing Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool Cool Cool


no no, kruha i meka Laughing

G.
Back to top
View user's profile Send private message
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 05.01.2006 19:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

htjedoh to stavit al ne zvuči dobro... Laughing Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 19:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

garden wrote:
htjedoh to stavit al ne zvuči dobro... Laughing Cool


da, nekako kao mekota od kruva ...

sad će neko postat ovo Smile :

http://www.misterbg.org/AppleProductCycle/


G.
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 05.01.2006 20:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

oću powerbookaaaaaa! i to novog dual core intela!!!!!!!!
jedva čekam ponedjeljak...

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 05.01.2006 23:30    Post subject: Re: MacWorld 2006 SF Reply with quote

grzzi wrote:

moguće najave:
3.Intel Mac mini (Rumored) with: Front Row 2.0, "TiVo-Killer" DVR application, Built-In iPod Dock, Possible move to 3.5" hard drive


A u kurac.
Back to top
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 05.01.2006 23:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 05.01.2006 23:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime, koliko ima da ti je došao mini? Very Happy

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 23:41    Post subject: Re: MacWorld 2006 SF Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
grzzi wrote:

moguće najave:
3.Intel Mac mini (Rumored) with: Front Row 2.0, "TiVo-Killer" DVR application, Built-In iPod Dock, Possible move to 3.5" hard drive


A u kurac.


uživaj u miniju (i nadogradi taj ram) ... i ja sam ga uzeo prije misec dana i nije me briga ako izlazi novi ... ovaj mi je predobar ... (btw ako je istina da idu na 3.5 incha HD, nema šanse da bude ovako mali ...)

al meni je gušt pratiti Jobsov keynote, šteta što nema streama, inače se frend i ja nađemo, po pivicu i pratimo što Steve ima za reć ... pravi show ...

another poss: wireless iPod+widgets

http://www.macsimumnews.com/index.php/archive/apples_dashboard_patent_revealed_widgets_for_your_ipod_a_natural/


G.
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 05.01.2006 23:55    Post subject: Reply with quote

Ma znam, šalim se, i meni je predobar.

Sad me jebe monitor, ovaj Xerox, nikako da ga kalibriram, nikako da jednu sivu pogodim. Stavia sam kontrast na ful, brightnest po calibratoru, da se ona elipsa jedva vidi, i sve živo drugo, nabadam tri ure, i uvik je super osim te boje valjda. To je ona boja ka što ima u iTunesu za alteraciju redova, ili u address booku, ona defaultna ikona od ljudi...

Oš mi doć ga ti kalibrirat? i uzmi sliku neku svoju da znaš usporedit boje. Dobiješ pivo. Ožujsko :) Sutra? Može? OK... :)
Back to top
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 23:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i btw vrijednost apple a kao firme bi uskoro mogla premašiti vrijednost najvećeg proizvođača PC ja na svijetu - Dell computers ...

Apple About to Pass Dell: Market Cap Measurement


At @$75 a share with about 843 million shares outstanding, Apple Computer is worth about $63.2 BILLION.

At @$31 a share with about 2,34 billion shares oustanding, Dell is worth about $72.5 BILLION.

Since Dell has traded in the $29 to $33 range in the last 2-3 months and with most analysts listing Dell as DOWNGRADE , it?s pretty safe to presume there will not be intense movement outside of that range in the next few weeks.

Depending on how exciting Apple?s MacWorld Expo?s announcements ?

If Apple hits $87 to $88, it will pass Dell in market cap if Dell continues to trade at @$31.

If Dell trades at the lower end of @$29, Apple trading at @$81 can pass up Dell in market cap also.

Guess it?s time for someone to whip up a widget Wink

BTW, Gateway?s market cap is @$1 BILLION, HP @$85 BILLION and MS at around $288 BILLION ?


vrijeme je da apple kupi dell ... Smile sjećam se prije jedno dvi-tri godine je gospodin Dell na pitanje što bi učinio da je na Jobsovom mjestu (u vrijeme kad je Dell vrijedio 20ak i više puta od Applea) odgovorio: zatvorio bi firmu i vratio novac dioničarima Smile

G.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 06.01.2006 00:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
Ma znam, šalim se, i meni je predobar.

Sad me jebe monitor, ovaj Xerox, nikako da ga kalibriram, nikako da jednu sivu pogodim. Stavia sam kontrast na ful, brightnest po calibratoru, da se ona elipsa jedva vidi, i sve živo drugo, nabadam tri ure, i uvik je super osim te boje valjda. To je ona boja ka što ima u iTunesu za alteraciju redova, ili u address booku, ona defaultna ikona od ljudi...

Oš mi doć ga ti kalibrirat? i uzmi sliku neku svoju da znaš usporedit boje. Dobiješ pivo. Ožujsko Smile Sutra? Može? OK... Smile


igraj se još malo sa kalibracijom Smile) teško prije übernext week ... ovaj weekend odmaram, a drugi sam na putu ... inače monitor ok? ja sam ga skoro kupio ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 06.01.2006 00:06    Post subject: Reply with quote

grzzi wrote:
igraj se još malo sa kalibracijom :)) teško prije übernext week ... ovaj weekend odmaram, a drugi sam na putu ... inače monitor ok? ja sam ga skoro kupio ...


Monitor mi je mrak. I stylish je, ide super uz minija. Super mi je prednji panel, sve u staklu... Al nisam se još priviknia baš skroz na LCD općenito (mada mi je već bolje od starog CRT-a :))

A ništa, idem onda nabadat calibrator po n-ti put (n teži u beskonačno). Imaš makar koji tip?

Last edited by sime on 06.01.2006 15:43; edited 1 time in total
Back to top
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 06.01.2006 00:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa neznam što te muči s tom sivom ... a meni je sad muka nazad na crt, kad imam cinemu doma i na poslu ... sve mi mutno ...

... iako za fotke, ako radiš za tisak, crt je i dalje zakon ... tj. trebaš se naučiti da ti lcd bez obzira na kalibraciju nabrijava boje, tako da ti treba praksa da ih ti na slipo nabriješ još više da bi u tisku ispale kako treba, a ne blijede i isprane ... al ako radiš web, who cares?

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 06.01.2006 00:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sime wrote:
Ma znam, šalim se, i meni je predobar.

Sad me jebe monitor, ovaj Xerox, nikako da ga kalibriram, nikako da jednu sivu pogodim. Stavia sam kontrast na ful, brightnest po calibratoru, da se ona elipsa jedva vidi, i sve živo drugo, nabadam tri ure, i uvik je super osim te boje valjda. To je ona boja ka što ima u iTunesu za alteraciju redova, ili u address booku, ona defaultna ikona od ljudi...

Oš mi doć ga ti kalibrirat? i uzmi sliku neku svoju da znaš usporedit boje. Dobiješ pivo. Ožujsko Smile Sutra? Može? OK... Smile


Udri ctrl + alt + cmd + točka ili zarez, to su OS kontrole za kontrast - možda potrefiš ono što tražiš.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Samurai



Joined: 22 Dec 2005
Posts: 88
Location: Croatia

PostPosted: 06.01.2006 10:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

yeah what's next iGAME...

_________________
mcville.net check out some fresh design /coder interview's Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 06.01.2006 11:10    Post subject: Re: MacWorld 2006 SF Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:

al meni je gušt pratiti Jobsov keynote, šteta što nema streama, inače se frend i ja nađemo, po pivicu i pratimo što Steve ima za reć ... pravi show ...


That aint a bad idea Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 06.01.2006 18:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo par linkova da vas održi do ponedjeljka

http://www.macworld.co.uk/news/index.cfm?RSS&NewsID=13507
http://www.macrumors.com/pages/2006/01/20060105230546.shtml
http://news.yahoo.com/s/pcworld/20060106/tc_pcworld/124204;_ylt=AvZb3Y2B1.09SKEpEYOyi8us0NUE;_ylu=X3oDMTA3cjE0b2MwBHNlYwM3Mzg-

i za sve ponosne ljubitelje mac minija - kako natjerati front row da radi na miniju - ima čak i video za one koji ne vjeruju!!

Front Row on a Mac mini
http://ppleyard.org.uk/archives/2005/10/25/front-row-on-a-mac-mini.html

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 06.01.2006 18:58    Post subject: Reply with quote

jurka wrote:
i za sve ponosne ljubitelje mac minija - kako natjerati front row da radi na miniju - ima čak i video za one koji ne vjeruju!!

Front Row on a Mac mini
http://ppleyard.org.uk/archives/2005/10/25/front-row-on-a-mac-mini.html


OMG! Thx!
Back to top
sime
Guest





PostPosted: 06.01.2006 20:09    Post subject: Reply with quote

Uuuuuuuuu, radi mi sve! Koji show taj frontrow! Ali ja sam to proša drugom metodom, tamo ima link u komentarima pri kraju.

Šteta što Sony Ericsson T630 nije podržan pa da upravljam preko njega via bluetooth... Oni k700 i taj đir rade...

Ajme hvala 100 puta
Back to top
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 06.01.2006 21:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uuu kako mega roxxxora ovaj front row, totalni eyecandy

super je kako se lako mogu gledati traileri sa apple.com al ipak mi je to veca fora s xboxa na telki gledat

sad samo jos moram vidjet kako kontrolirat preko k700, cisto da mogu mjuzu mjenjat iz kreveta Very Happy

hihi jos jedan nacin za vadit mast mojim windows prijateljima Very Happy

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 06.01.2006 21:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

megabelj

Mr. Green

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 06.01.2006 21:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Našo! Radi, bez jebe.

Samo treba bluetoothom poslat ovo na telefon.

Prejebeno.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group