Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Velicina plakata

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
photoshoper



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 2

PostPosted: 05.01.2006 19:38    Post subject: Velicina plakata Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hello,

Molim vas možete li mi reći koju veličinu / dimenziju da podesim u Photoshopu, želim napraviti letak...

Hvala!
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 05.01.2006 19:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa mm. onu velicinu koju zelis da ti letak ima?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

veličinu staviš u mm koliki oćeš letak ... rezu stavi na 300 dpi, i cmyk naravno ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
photoshoper



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 2

PostPosted: 05.01.2006 20:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zanima me koje se inače veličine koriste, kolika je veličina u pix a4 papira ?? i koliko se stavlja resolution u tom slucaju, cmyk rgb ?
Back to top
View user's profile Send private message
supergrejt



Joined: 10 Nov 2003
Posts: 69

PostPosted: 05.01.2006 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pretpostavljam da letak ide u tisak, a4 je 297 x 210 stavi 300 dpi-a i uzmi moderan kalkulator u ruke i izracunaj kolko je to piksela
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.01.2006 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako radiš za papir, što te briga za pixele? A4 je 210x297mm ...imaš topic o tome ... uostalom vidiš u PS - u na image size kako ti se mijenjaju omjeri i vrijednostu kad vežeš veličinu u pixelima i u mm ili cm ...

ako se tiska ili printa koristiš cmyk, naravno ... i 300 dpi je standard za offset tisak ili za print uglavnom ...

...to su najosnovnije stvari, malo prosurfaj forumima tu i pročitaj neke tutoriale ili helpove pa pitaj konkretne stvari ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 05.01.2006 20:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tako je, odi ctrl > n pa onda u drop downu si uzmi A4, on cem sam uzet mm kao mjeru a ne pixele. uglavnom na 300dpi i cmyk si u mm ili cm odredi velicinu letka.

edit: dobar nick btw :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 05.01.2006 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
edit: dobar nick btw Smile

Laughing

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
GlowZg



Joined: 20 Apr 2005
Posts: 611
Location: Zg City

PostPosted: 07.01.2006 01:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

velicina letak po volji, koja ti velicina odgovara, samo na tu velicinu obavezno stavi napust da nebi bilo jebade oko rezanja u tisku, 3mm (mozes i 5mm) sa svake strane, cmyk naravo i ako stavljas slike moja preporuka je da su ti u tiff-u.
od ruba letaka napravi si safe zone od nekih 5 mm ili alo vise do kojeg ce ti ici neki odredeni tekst i trudi se da ti vazniji tekst ne dolazi previse rubu.

peace
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group