Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prebacivanje podataka iz *.dat u MySql bazu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
clown



Joined: 19 Oct 2004
Posts: 181
Location: Brestovac DC

PostPosted: 25.01.2006 22:51    Post subject: Prebacivanje podataka iz *.dat u MySql bazu Add user to your forum ignore list Reply with quote

hi folks,

zanima me sljedeće.
imam *.dat datoteku u kojoj imam tisuću imena odvojenih novim redom i sad bih to sve htjeo strpati u bazu podataka na taj nacin da mi svako ime, odnosno svaka informacija iz sljedeceg reda bude novi red/unos u bazi sa jednim poljem...

znam da je moguce, pa bi bilo lijepo ak bi mi netko objasnio ili uputio kako do rješenja ili čak poslao skripticu...

hvala lijepa
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 25.01.2006 23:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imas ovak... pricam za php posto nisi napisao u cemu hoces:)

http://hr.php.net/file - citas sadrzaj fajla tako da ti je svaka linija jedan element arraya

Code:
<?php
// Get a file into an array.  In this example we'll go through HTTP to get
// the HTML source of a URL.
$lines = file('http://www.example.com/');

// Loop through our array, show HTML source as HTML source; and line numbers too.
foreach ($lines as $line_num => $line) {
   echo "Line #<b>{$line_num}</b> : " . htmlspecialchars($line) . "<br />\n";
}

// Another example, let's get a web page into a string.  See also file_get_contents().
$html = implode('', file('http://www.example.com/'));
?>


onda ce ti trebat i http://hr.php.net/mysql_query

pa samo u foreach petlji umjesto echo izvrsis query tipa "insert into table set name='$line'"

i to je to...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 27.01.2006 10:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Postoji i lakši način Smile

Uradi restore .dat file datoteke (u access-u) možda i nemoraš al eto. Uglavnom kada uradiš restore exportuj kao tekst file, staviš da ti je podjela izmedju kolona Tab (tab - 8 polja) a podjela između redova Novi red. Postaviš taj file koji si exportovao na C:\ i pozoveš skriptu u php-u

Code:
<?
// Kreiraš konekciju i sve prije

$upit_status_pojedinog = "load data infile '/exportovani_txt_file.txt' REPLACE into table tabela_u_bazi fields terminated by '\t' lines terminated by '\n'";
$rezultat_status_pojedinog = mysql_query($upit_status_pojedinog);
if (!$rezultat_status_pojedinog)
   $greshka_status_pojedinog = Problem prilikom unosa podataka!";
?>


gdje ti je:
- exportovani_txt_file.txt - file koji si exportovao
- tabela_u_bazi - Ime tabele u bazi

Ono na šta moraš obratiti pažnju jeste da su ti isti raspored kolona u bazi i kolona u txt (odnosno .dat) file-u. Nisam siguran, možda se čak isto i trebaju zvati.

Možda uopšte nemoraš da exportuješ u txt, nisam siguran al znam da sa txt fileom ovo radi.

Pozdrav.

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
clown



Joined: 19 Oct 2004
Posts: 181
Location: Brestovac DC

PostPosted: 27.01.2006 16:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala obojici,
probat cu onu prvu soluciju pa ako ne uspijem javim se opet... pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group